Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Toteuttaako Trump natsiteoreetikon visiota? – Näin vastaa tutkija

18.1.2026 21:23
Lue lisää 
Ukrainan sota
Vapaaehtoinen Oleh Hodakivskyi Kiovassa 12. helmikuuta 2023. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Kiovalaismies värväytyi puolustamaan kotikaupunkiaan pelkän rynnäkkökiväärin kanssa – Ukrainan vapaaehtoisten armeija työskentelee vuorokauden ympäri

Ukrainan virallisen armeijan rinnalla toimii suuri joukko vapaaehtoisia, jotka haluavat tukea armeijaa parhaansa mukaan.
STT – Sanna Raita-aho 24.3.2023 14:00, muokattu 24.3.2023 15:17
a– a+
Ukrainan sota

Kiovalaismies Oleh Hodakivskyi ei epäröinyt liittyä vapaaehtoiseksi sotilaaksi, kun Venäjä aloitti hyökkäyksensä Ukrainaan viime vuoden helmikuussa.

Hodakivskyi asuu Kiovan pohjoisosassa kerrostalossa perheensä kanssa. Talojen ikkunat osoittavat Butshan ja Irpinin suuntaan. Sieltä suunnasta Hodakivskyi kuuli vuosi sitten räjähdyksiä ja näki, kun lentokoneet lensivät taivaalla.

– Ymmärsin, mitä oli tapahtumassa. Pelkäsin, että venäläiset voisivat pian olla Kiovassa, hän kuvaa STT:lle vuosi tapahtumien jälkeen.

Koska Hodakivskyi oli käynyt armeijan, hänen ensimmäinen ajatuksensa oli, että hänen pitää saada ase ja toimia sen jälkeen tilanteen mukaan.

Hodakivskyi lähti Kiovan keskustaan, jossa ilmoittautuneille ihmisille jaettiin aseita. Innokkaita vapaaehtoisia oli paljon, joten siellä kului useampi tunti.

Tämän jälkeen Hodakivskyi siirtyi Kiovan lähellä sijaitsevaan pikkukaupunkiin puolustustaisteluun.

Ukrainan armeijan varustepula oli etenkin sodan alussa huutava. Hodakivskyikin puolusti sodan alussa kotikaupunkiaan mukanaan vain rynnäkkökivääri ja neljä aseen lipasta.

– Minulla ei ollut kypärää, ei suojaliivejä. Ne tulivat vasta myöhemmin, maaliskuun puolivälissä, hän kertoo.

Venäjän yli vuoden jatkunut hyökkäyssota on tehnyt monista ukrainalaisista kokopäiväisiä aktivisteja ja hyväntekijöitä. Hodakivskyin kaltaisille vapaaehtoisille on muodostunut merkittävä rooli maan armeijan tukikätenä.

Vapaaehtoiset ovat keränneet ja toimittaneet apua sotilaille ja siviileille, evakuoineet ihmisiä ja jopa kuljettaneet ruumiita sota-alueilta haudattavaksi.

Myös harkovalainen Anatoli Hrytsenko on osa Ukrainan vapaaehtoisten armeijaa. Hän käynnistää säännöllisesti autonsa Harkovassa ja aloittaa noin tuhannen kilometrin mittaisen matkan kohti Ukrainan länsiosaa.

Sodan alussa Hrytsenko evakuoi autollaan ihmisiä Harkovan alueen taisteluiden keskeltä turvaan. Nyt hän kuljettaa Länsi-Ukrainasta apua itään muun muassa alueille, jotka on saatu vapautettua Venäjältä.

Näillä alueilla tarvitaan muun muassa perustarvikkeita, kuten ruokaa. Avustuksia saadaan muun muassa ulkomailla asuvilta ukrainalaisilta.

– Vapaaehtoisten apu on erittäin tärkeää. Edes armeijalla ei ole ollut käytössään tarpeeksi varusteita. Olemme ostaneet heille kaikkea vaatteista alkaen.

Varsinaiselta ammatiltaan Hrytsenko on kiipeilykouluttaja. Myös tämä on tarjonnut mahdollisuuksia vapaaehtoisuuteen. Hän kouluttaa Ukrainan pelastusviranomaisia ilmaiseksi kiipeilyn saloihin.

– Kiipeilytaidoista on hyötyä muun muassa silloin, kun ihmisiä pitää pelastaa pommituksien vuoksi sortuneista rakennuksista.

Kiovan ympärillä käytyjen taisteluiden jälkeen vapaaehtoistaistelija Hodakivskyi puolestaan siirtyi vapaaehtoiseksi Itä-Ukrainaan keskelle vaarallista sota-aluetta. Ukrainalaisten pataljoonan kanssa matkusti myös kansainvälinen vapaaehtoispataljoona.

– En vieläkään tiedä, missä tarkalleen ottaen olin. Sitä ei meille kerrottu, hän sanoo.

Helppoa taistelu vapaaehtoisena sota-alueella ei ollut. Osalla vapaaehtoisista alkoi hermot pettää vaikeassa tilanteessa.

Sotilaat joutuivat todistamaan muun muassa georgialaisen vapaaehtoistoverinsa kuoleman, kun ohjus osui tämän juoksuhautaan.

– Pelottavin päivä oli neljäs päivä saapumisemme jälkeen. Alueella ammuttiin koko päivä. Ampumisessa oli vain korkeintaan puolen tunnin taukoja, hän kuvaa.

Henkistä jaksamista pidettiin yllä vitseillä, keskusteluilla ja venäläisiä kiroamalla.

Vaikeat ajat ovat kuitenkin pikemminkin vain motivoineet ukrainalaisia auttamaan toisiaan. Myös Hodakivskyille oli yllätys, että kaikki ukrainalaiset nousivat niin laajasti puolustamaan Ukrainaa yhdessä – ei vain sotilaina, vaan kansalaisaktivisteina ja vapaaehtoisina.

Hodakivskyi itse palasi Kiovaan jo huhtikuun alussa, koska hänen piti hoitaa henkilökohtaisia asioitaan. Sotaan hän olisi kuitenkin yhä valmis lähtemään, jos kutsu kävisi.

– Kun hyökkäys alkoi, tein päätöksen vapaaehtoiseksi ryhtymisestä spontaanisti. Ymmärsin, että jos vihollinen pääsee kaupunkiimme, kaikki tulevat kärsimään. Jos taas puolustaudumme, meillä on toivoa.

Lue myös

Ukrainalainen partisaanijohtaja: Runneltu vihollinen on muistutus venäläisille

Brittilehti The Times kertoo ukrainalaisesta erikoisyksiköstä, joka käy omaa, armeijasta erillistä, taisteluaan venäläisjoukkoja...
23.3.2023 22:15

Aihetunnisteet

Ukraina Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Nasa siirsi laukaisupaikalle aluksen Artemis II -avaruuslentoa varten
Uutiset | 17.1.2026 17:53
Helsingin Sanomat on poistanut verkkosivuiltaan jutun Viestikoekeskuksesta
Uutiset | 17.1.2026 16:56
Väestönvaihtoteoria on suosittu – Tutkimus paljastaa oikeiston oman woken
Uutiset | 17.1.2026 22:23
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Uusimmat

Toteuttaako Trump natsiteoreetikon visiota? – Näin vastaa tutkija
Uutiset | 18.1.2026 21:23
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15
Muistokirjoitus: Taisto Tähkämaa – isänmaan mies
Uutiset | 18.1.2026 8:00
Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Trump uhkaa Suomea, Tanskaa ja useaa muuta maata tulleilla Grönlannin takia
Uutiset | 17.1.2026 22:37
Väestönvaihtoteoria on suosittu – Tutkimus paljastaa oikeiston oman woken
Uutiset | 17.1.2026 22:23
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
01:29, 19/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0019/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 5 Km/h 90 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 06:0019/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 9 Km/h 92 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 09:0019/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 10 Km/h 94 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 12:0019/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 13 Km/h 87 % 1014 hPa 0 mm/h
Today 15:0019/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 13 Km/h 90 % 1014 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toteuttaako Trump natsiteoreetikon visiota? – Näin vastaa tutkija
Uutiset | 18.1.2026 21:23
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste