Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Digitalisaation myötä meistä jokaisen on todella helppo tuoda äänemme kuuluviin, niin hyvässä kuin pahassa. Hetken mielijohteesta voi kirjoittaa minne vain sosiaalisen median alustoille omia tuntemuksiaan.
Mutta jostain kumman syystä fyysiset vuorovaikutustaidot ihmisten välillä ovat heikentyneet. Sosiaalisen median myötä meillä on ystäviä tai samanhenkisiä ihmisiä ympärillämme enemmän kuin koskaan ennen, mutta emme välttämättä näe heitä koskaan. Olemme yhä yksinäisempiä. Nurinkurista.
Sosiaalinen media vieraannuttaa meidät toisistamme, ja me annamme sen tapahtua. Lisäksi tekoäly vie ihmisiltä työpaikkoja. Maailma muuttuu silmiemme edessä niin nopeaan tahtiin, ettei mielemme pysy perässä. Olemmeko eksyksissä sanojen viidakossa?
Onneksi meistä jokainen voi itse vaikuttaa siihen, minkälaisen tulevaisuuden haluamme lapsille luoda. Voimme sulkea kaikki somekanavat ja olla itse muuttamassa maailmaa. Voimme lähettää toisillemme kirjeitä ja postikortteja ja näin ilahduttaa toisiamme.
Onneksi puhelimet vielä sentään toimivat, eikä meidän tarvitse viestien välityksellä hoitaa kaikkia asioita. Ole siis itse se pieni muutos! Voisit viedä läheisellesi viemiseksi kirjepaperia, kirjekuoria ja postimerkkejä, näin se muutos hiljalleen tapahtuu.
Olen huomannut yhä useamman ihmisen haluavan muuttaa maaseudulle. Luonnonrauhaan ja omavaraistalouteen siirtymistä kaipaa meistä näin etätyön aikakaudella yhä useampi. Se kertoo ihmisen halusta ja muutoksesta inhimillisempään elämään.
Lapsemme tarvitsevat tulevaisuudessa luontoa, puhdasta vettä ja ilmaa ympärilleen. Näin he voivat jatkaa olemassaoloaan tällä vielä toistaiseksi elinkelpoisella planeetalla.
Birgitta Wulf
Salo
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/