Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perussuomalaisten Mäkelä: Gazasta vaahdotaan enemmän kuin tarpeellista

20.5.2025 14:46
Lue lisää 
Aluevaalit
Alue- ja kuntavaaleissa äänestettiin sunnuntaina 13. huhtikuuta. SDP voitti vaalit, kokoomus oli toiseksi suurin ja keskusta kolmanneksi suurin puolue. Muut jäivät selvästi perinteisten suurten taakse. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Kiminkinen nosti keskustan palkintopallille ääniharavakisassa – katso suhteelliset ääniharavat alueittain

Keskusta vei ääniharavan tittelin neljällä hyvinvointialueella
Lauri Heikkilä 21.4.2025 10:00, muokattu 24.4.2025 12:11
a– a+
Aluevaalit

Suhteellisesti lasketut ääniharavat löytyvät ennemmin kunta- kuin aluevaaleista, mutta kovia tuloksia tehtiin aluevaaleissakin.

Suhteellinen ääniharava on henkilö, joka on saanut prosenttiosuuksilla mitattuna suurimman potin. Kuntavaaleissa suhteellinen ääniharava oli keskustalainen Laura Lakso, joka sai 27,3 prosenttia Pelkosenniemen äänistä. Tähän riitti 144 pienen kunnan ääntä.

Mutta millaisia suhteellisia äänipotteja kerättiin aluevaaleissa?

Suomenmaa laski kunkin hyvinvointialueen ääniharavan suhteellisen osuuden alueensa hyväksytyistä äänistä. Toisin kuin kuntavaaleissa, aluevaaleissa ei päästy kaksinumeroisiin prosentteihin suhteellisissa äänipoteissa.

Määrällisesti eniten ääniä aluevaaleissa keräsi RKP:n Henrik Wickström Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella. Hän sai 7805 ääntä. Alueiden suhteellisten ääniharavien listauksessa hän on seitsemännellä sijalla 3,86 prosentin osuudellaan.

Paras suhteellinen tulos oli Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen ääniharavalla Otto Anderssonilla. RKP:n kansanedustaja sai aluevaaleissa 6,73 prosenttia alueensa äänistä.

Maalaislääkärinä tunnettu Tapani Kiminkinen sai aluevaaleissa huikean 6259 äänen tuloksen. (Kuva: Maria Seppälä)

Keskustalaisille paitsi Keski-Suomessa myös koko maassa on ollut suurena ilonaiheena Tapani Kiminkisen huikea äänipotti. 6259 ääntä Keski-Suomessa on absoluuttisesti koko maan kärkipäätä.

Keskusta otti Keski-Suomessa kolmen paikan voiton nostaen kannatustaan 2,8 prosenttiyksikköä.

Suhteellisestikin maalaislääkärinä tunnettu Kiminkinen pärjäsi hyvin. Hän keräsi 5,69 prosenttia Keski-Suomen aluevaaliäänistä. Tämä tuo hänelle pronssisijan suhteellisten äänipottien vaalissa. Absoluuttisissa äänissä Kiminkinen on maanlaajuisesti kuudes. Keski-Suomessa Kiminkinen oli aivan omissa luvuissaan, toiseksi suurin äänipotti oli selvästi pienempi, kokoomuksen ehdokkaan 1542 ääntä.

Keskustalaisista Kiminkinen oli Suomen ykkönen sekä absoluuttisissa että suhteellisissa äänissä.

Hopeasijan suhteellisessa äänimäärässä ottaa hieman yllättävän puolueen ehdokas. Liike Nytin Panu Peitsaro keräsi 6,09 prosenttia Etelä-Savon hyvinvointialueen äänistä. Muualla puolue menestyi huonosti.

Kiminkisen lisäksi keskustalainen oli alueensa ääniharava kolmella alueella. Keski-Suomen lisäksi keskusta nappasi ääniharavuudet Lapissa, Satakunnassa ja Päijät-Hämeessä.

Keskustan kansanedustaja Eeva Kalli sai 3,68 prosenttia Satakunnan äänistä. 3120 ääntä SDP:n voittamalla alueella on hyvä tulos, joka osaltaan kasvatti keskustan pottia kahdella paikalla ja 2,5 prosenttiyksiköllä. Kalli sai yli tuplasti enemmän ääniä kuin toiseksi tullut SDP:n Heidi Viljanen.

Lapissa keskusta piti ylivoimaisesti suurimman puolueen asemansa, vaikka ääniosuus olikin hivenen edellisvaaleja pienempi. Paikkamäärä pysyi, ja puolueen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markus Lohi sai alueen suurimman äänimäärän. Hän sai 2251 ääntä, mikä on 3,15 prosenttia Lapin äänistä. Äänimäärä on reilu 300 enemmän kuin seuraavaksi tulevalla ehdokkaalla.

Sitoutumattomana keskustan listalla ollut Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkäri Hanna Nohynek oli Päijät-Hämeen hyvinvointialueen ääniharava. 2722 ääntä on 3,36 prosenttia alueen kaikista äänistä. Keskustan kannatus Päijät-Hämeessä nousi 1,3 prosenttiyksiköllä 16,6 prosenttiin ja aluevaltuutettuja puolue sai 12 eli yhden paikan verran lisäystä.

Nohynek jätti toiseksi tulleen ehdokkaan yli 800 äänen päähän.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek menestyi keskustan ehdokkaana Päijät-Hämeessä. (Kuva: LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER)

Eniten ääniharavia keräsi SDP. Puolueen ehdokas sai suurimman potin seitsemällä hyvinvointialueella.

Toisena tulevat keskusta ja kokoomus. Molemmat saivat ääniharavan neljällä alueella.

Sekä kristillisdemokraatit että RKP ottivat ääniharavan paikat kahdella hyvinvointialueella. Yhdet alueet menivät äänikuninkuuskisassa vasemmistoliiton ja Liike Nytin ehdokkaiden nimiin.

Myös moni entinen kansanedustaja menestyi hyvin. Lasse Hautala ja Jari Leppä tekivät alueidensa parhaat keskustalaiset tulokset. (Kuva: Maria Seppälä / Jari Laukkanen)

Keskustan listalla suurimmat potit keräsivät neljän alueellisen ääniharavan lisäksi Liisa Kylmänen Pohjois-Pohjanmaalla, Mikko Kanniainen Kainuussa, Sari Innanen Keski-Pohjanmaalla, Markku Siponen Pohjois-Savossa, Tarja Hyykky Pohjois-Karjalassa, Jari Leppä Etelä-Savossa, Lasse Hautala Etelä-Pohjanmaalla, Pasi Keskinen Pohjanmaalla, Petra Schulze-Steinen Pirkanmaalla, Johanna Häggman Kanta-Hämeessä, Leeni-Elina Haimi Kymenlaaksossa, Vesa Örmark Etelä-Karjalassa, Annika Saarikko Varsinais-Suomessa, Marjut Frantsi-Lankia Länsi-Uudellamaalla, Riikka Raekannas Keski-Uudellamaalla, Timo Laaninen Vantaa-Keravalla ja Outi Lankia Itä-Uudellamaalla.

Lähellä alueensa ääniharavuutta oli Siponen, mutta kristillisdemokraattien Sari Essayah veti hieman pidemmän korren Pohjois-Savossa. Molemmat ylittivät ainoina pohjoissavolaisina sekä 2000 että 3000 äänen rajapyykin.

Ääniharavat hyvinvointialueittain, prosenttiosuus hyväksytyistä alueen äänistä (alue–nimi–puolue–ääniosuus)

Lappi – Markus Lohi (kesk.) 3,15

Pohjois-Pohjanmaa – Hanna Sarkkinen (vas.) 2,21

Kainuu – Sami Kilpeläinen (kd.) 2,07

Keski-Pohjanmaa – Janne Jukkola (kok.) 3,12

Keski-Suomi – Tapani Kiminkinen (kesk.) 5,69

Pohjois-Savo – Sari Essayah (kd.) 3,29

Pohjois-Karjala – Merja Mäkisalo-Ropponen (sd.) 4,22

Etelä-Savo – Panu Peitsaro (liik.) 6,09

Etelä-Pohjanmaa – Paula Risikko (kok.) 4,30

Pirkanmaa – Lauri Lyly (sd.) 2,28

Kanta-Häme – Tarja Filatov (sd.) 4,73

Pohjanmaa – Kim Berg (sd.) 3,39

Satakunta – Eeva Kalli (kesk.) 3,68

Varsinais-Suomi – Aki Lindén (sd.) 3,69

Länsi-Uusimaa – Henrik Wickström (r.) 3,86

Keski-Uusimaa – Kalle Ikkelä (kok.) 1,52

Itä-Uusimaa – Otto Andersson (r.) 6,73

Päijät-Häme – Hanna Nohynek (kesk.) 3,36

Kymenlaakso – Inka Häkkinen (sd.) 3,39

Etelä-Karjala – Jukka Kopra (kok.) 3,59

Vantaa-Kerava – Sirkka-Liisa Kähärä (sd.) 2,45

Keskustalaiset ääniharavat (Hyvinvointialue–nimi–äänimäärä)

KOKO HYVINVOINTIALUEEN ÄÄNIHARAVAT

Lappi – Markus Lohi (2251)

Keski-Suomi – Tapani Kiminkinen (6259)

Satakunta – Eeva Kalli (3120)

Päijät-Häme – Hanna Nohynek (2722)

KESKUSTAN PARAS TULOS (ei alueen ääniharava)

Pohjois-Pohjanmaa – Liisa Kylmänen (2021)

Kainuu – Mikko Kanniainen (448)

Keski-Pohjanmaa – Sari Innanen (764)

Pohjois-Savo – Markku Siponen (3043)

Pohjois-Karjala – Tarja Hyykky (1666)

Etelä-Savo – Jari Leppä (1431)

Etelä-Pohjanmaa – Lasse Hautala (1504)

Pirkanmaa – Petra Schulze-Steinen (2376)

Kanta-Häme – Johanna Häggman (2194)

Pohjanmaa – Pasi Keskinen (724)

Varsinais-Suomi – Annika Saarikko (2906)

Länsi-Uusimaa – Marjut Frantsi-Lankia (1237)

Keski-Uusimaa – Riikka Raekannas (945)

Itä-Uusimaa – Outi Lankia (790)

Kymenlaakso – Leeni-Elina Haimi (945)

Etelä-Karjala – Vesa Örmark (994)

Vantaa-Kerava – Timo Laaninen (523)

Lue myös

Tapani Kiminkinen erottaisi soten puoluepolitiikasta – "Isot poliitikot eivät usko tiedettä"

Ääniharava toteaa keskustan uhranneen itsensä soteuudistuksessa
20.4.2025 10:01

Hanna Nohynek aikoo puolustaa aluevaltuustossa lähipalveluita – "Tarvitaan luovaa ajattelua"

Kyse tulevissa päätöksissä on tutkitun tiedon jalkauttamisesta, THL:n ylilääkärinäkin toimiva ääniharava toteaa
19.4.2025 10:01

Tällaiset äänisaaliit kansanedustajat toivat keskustan vaalipottiin

Kansanedustajat ovat yleensä puolueilleen tärkeä valtti eduskuntavaalien lisäksi myös paikallisvaaleissa. Moni edustaja istuu...
18.4.2025 9:00

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit aluevaalit ehdokkaat hyvinvointialueet vaalit ääniharavat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
USA:sta jyrähdys: Kremlille lisää painetta
Uutiset | 19.5.2025 17:49
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Nyt tuli Kremlin kommentti – ”Piru asuu yksityiskohdissa”
Uutiset | 20.5.2025 10:42
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Zelenskyi: Karu arvio Putinin aikeista
Uutiset | 20.5.2025 13:36
Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon
Uutiset | 19.5.2025 22:04
Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”
Uutiset | 19.5.2025 21:35
Naton ex-pomo jyrähtää: Tätä en halua nähdä
Uutiset | 19.5.2025 21:03
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Uusimmat

Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja
Uutiset | 20.5.2025 22:01
Tarkasta nämä asiat palkkakuitistasi, neuvoo OP Media
Uutiset | 20.5.2025 21:49
Tutkimus: Tällainen työ voi lisätä keskenmenon ja ennenaikaisen synnytyksen riskiä
Uutiset | 20.5.2025 21:45
Potilaan Lääkärilehti: Näissä tilanteissa ilmavaivoista on syytä huolestua
Uutiset | 20.5.2025 21:25
Pirkkalassa koulunkäyntiä pyritään jatkamaan keskiviikkona normaalisti
Uutiset | 20.5.2025 18:07
Kurvinen suositti velkaantuneelle hallitukselle presidentin puheille lähtöä – Orpo syytti vaikeita olosuhteita
Uutiset | 20.5.2025 18:06
Kolme alle 15-vuotiasta tyttöä sai vammoja Pirkkalan koulupuukotuksessa, kertoo poliisi – epäilty näyttää valinneen tyttöjä kohteekseen tarkoituksella
Uutiset | 20.5.2025 17:57
Alkoholinkulutus väheni jälleen viime vuonna – matkustajatuonti väheni yli 10 prosenttia
Uutiset | 20.5.2025 17:46
Valtio maksaa kuuden kentän maakuntalennot kokonaan vuoteen 2028 asti
Uutiset | 20.5.2025 16:46
”Käsittämättömän kylmää” – Vihreiden Virta järkyttyi Jani Mäkelän Gaza-puheista
Uutiset | 20.5.2025 16:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Anne Kalmari kasvattaa karjaa, mutta ei suosittele alaa tyttärelleen: ”Siitä ei jää käteen mitään”
Uutiset | 18.5.2025 8:00
Toimittajalta | Vihdoin! – Skuuttipäätös on helpotus monelle vanhemmalle
Uutiset | 16.5.2025 13:17
Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja
Uutiset | 20.5.2025 22:01
Tarkasta nämä asiat palkkakuitistasi, neuvoo OP Media
Uutiset | 20.5.2025 21:49
Tutkimus: Tällainen työ voi lisätä keskenmenon ja ennenaikaisen synnytyksen riskiä
Uutiset | 20.5.2025 21:45
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoret huomioitava paikkajaossa
Mielipide | 20.5.2025 12:37
Lukijalta: Putinin pelko Arkadianmäellä vain kasvaa
Mielipide | 20.5.2025 12:33
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Englantilaiseen raideleveyteen
Mielipide | 19.5.2025 16:01
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste