Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan

4.8.2026 14:39
Lue lisää 
Brexit
Mahdollinen neuvottelusopu vaatii sekä Britannian että EU:n hyväksynnän. Aika alkaa käydä vähiin. (Kuva: John Thys / AFP / Lehtikuva)

Kilpajuoksu aikaa vastaan kiihtyy Britannian ja EU:n kauppaneuvotteluissa

Kuukausia jatkuneissa kauppaneuvotteluissa on edelleen kolme keskeistä kiistakysymystä ratkaisematta.
Heta Hassinen / STT 17.11.2020 14:12, muokattu 17.11.2020 14:19
a– a+
Brexit

Euroopan unionin ja Britannian välisissä neuvotteluissa elätellään edelleen toiveita, että pitkän pimeän tunnelin päästä löytyisi viimein valoa. Osapuolet neuvottelevat tälläkin viikolla siitä, miten tulevat suhteet pitäisi järjestää, kun Britannian EU-eron jälkeinen siirtymäaika päättyy vuoden lopussa.

Käynnissä on kiivas kilpajuoksu aikaa vastaan. Jos kauppasopimus halutaan saada voimaan tammikuun alkuun mennessä, olisi neuvottelusovun löydyttävä varsin pian.

Aiemmin hahmotellut aikarajat on jo ylitetty. EU piti alun perin loka-marraskuun vaihdetta takarajana sille, että sopimus ehdittäisiin saada voimaan vuodenvaihteeseen mennessä.

Maanantaina EU-diplomaatti varoitti, että neuvottelut ovat jo erittäin myöhässä ja myöhässä solmitun sovun täytäntöönpanossa voidaan tarvita luovia ratkaisuja.

Mahdollinen neuvottelusopu vaatii sekä Britannian että EU:n hyväksynnän. Byrokratia vie aikaa: arvioiden mukaan sovun jälkeen tarvitaan noin kolme viikkoa ennen kuin EU-parlamentti pääsisi äänestämään neuvottelutuloksen hyväksymisestä.

–  Työtä on paljon jäljellä ja aikaa hyvin vähän, Britannian pääministerinkansliasta kommentoitiin uutistoimisto AFP:lle maanantaina.

Britannia on ainoa maa, joka on eronnut EU:sta. Britit äänestivät eron puolesta kesäkuussa 2016 järjestetyssä kansanäänestyksessä.

Maaliskuussa 2017 silloinen pääministeri Theresa May antoi eroilmoituksen EU:lle, minkä jälkeen alkoivat neuvottelut erosopimuksesta.

Brexitin ehdoista sopiminen vei pitkään ja sopimuksesta käytiin myös kiivas mittelö brittiparlamentissa. Varsinaista eropäivää jouduttiin siirtämään useita kertoja.

Lopulta erosopimus hyväksyttiin tämän vuoden alussa ja Britannia jätti EU:n tammikuun viimeisenä päivänä.

Neuvottelut tulevasta suhteesta aloitettiin tämän vuoden keväällä, mutta keskeisimpiä kiistakysymyksiä ei ole onnistuttu ratkaisemaan. Alusta alkaen oli tiedossa, että vajaa vuosi on hyvin lyhyt aika laajan kauppasopimuksen neuvottelemiselle.

Koronaviruspandemia toi neuvotteluihin oman hidasteensa, koska tartuntatilanteen vuoksi keväällä jouduttiin siirtymään hetkeksi kasvokkaisista tapaamisista videoneuvotteluihin.

Lokakuussa vähäiseen edistykseen turhautunut Britannia uhitteli kauppaneuvottelujen katkaisemisella, mutta neuvottelupöytään onnistuttiin vielä palaamaan. Viime viikot neuvotteluja on käyty intensiiviseen tahtiin.

Vuodenvaihdetta ympäröi epävarmuus. Tilanteen selviäminen riippuu siitä, mitä neuvotteluissa käy.

Toistaiseksi moni asia ei ole vielä muuttunut arjessa, koska eron jälkeen alkoi siirtymäaika ja esimerkiksi kaupankäynti Britannian ja EU:n välillä on jatkunut entiseen malliin.

Britannia ei suostunut hakemaan järjestelylle jatkoa, joten siirtymäaika päättyy vuodenvaihteessa. Jos sopimusta ei synny ennen sitä, siirtyvät EU ja Britannia käymään kauppaa Maailman kauppajärjestön WTO:n säännöillä.

Varmaa kuitenkin on, että EU:n ja Britannian väliseen kaupankäyntiin tulee paljon muutoksia, koska Britannia jättää EU:n sisämarkkinat. Vuodenvaihteen jälkeen esimerkiksi yritysten on tehtävä tulliselvitykset Britanniaan lähtevistä tai sieltä saapuvista tuotteista.

Tulevan suhteen neuvotteluissa kolme vaikeaa kysymystä ovat olleet tasavertaiset kilpailuolosuhteet, kalastus sekä hallinto eli riitojen ratkaisu.

Tasavertaisissa kilpailuolosuhteissa on kyse siitä, että EU haluaisi Britannian sitoutuvan seuraamaan tiettyjä EU-sääntöjä jatkossakin. Britannia taas haluaa karistaa jaloistaan kaikenlaisen EU-sääntelyn siirtymäajan jälkeen.

Kalastuksessa osapuolet kiistelevät siitä, millä ehdoilla EU-maiden kalastajat saisivat jatkossa kalastaa Britannian vesillä. Britannia on halunnut pitää päätökset vesille pääsystä tiukasti omissa käsissään, mutta EU on hakenut jatkuvuutta nykytilanteelle. Pääsy Britannian kalavesille on tärkeä kysymys esimerkiksi Hollannille, Belgialle ja Ranskalle.

Neuvotteluissa kumpikin osapuoli on vaikuttanut odottavan vastapuolelta myönnytyksiä, jotta kiistakysymyksistä päästäisiin eteenpäin.

Kiistoista huolimatta sopimustekstiä on luonnosteltu jo pitkälle. Britannian pääneuvottelija David Frost kuvaili viikonloppuna Twitterissä, että edistystä on ollut jonkin verran, vaikka keskeisistä kysymyksistä ei ole vielä sopua.

Talouslehti Financial Times on arvioinut, että lopullinen sopimusteksti voi paisua 1800 sivuun, kun mukaan lasketaan liitteet.

Lue myös

Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) sanoo antaneensa lausunnon Espanjan sulkemisesta Schengen-alueen ulkopuolelle Suomen sisäministerinä....
4.8.2026 15:07

Mitkä kunnat muutetaan "identiteettikunniksi", Riikka Purra? Keskustasta vaaditaan vastauksia

Keskustan kuntatyöryhmää vetävä kansanedustaja Petri Honkonen vaatii valtiovarainministeri Riikka Purraa (ps.) kertomaan julkisesti...
4.8.2026 15:04

Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan

Yksityisen hammashoidon Kela-korvausten korottaminen ei ole lisännyt yksityisten palveluiden käyttöä. Korotuksesta ovat hyötyneet...
4.8.2026 14:39

Aihetunnisteet

Brexit Britannia Eurooppa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Ukraina iski taas venäläisen verkkokaupan Wildberriesin varastoon
Uutiset | 3.8.2026 9:38
Suomalainen vuorikiipeilijä kateissa Matterhornilla
Uutiset | 3.8.2026 10:01
BBC: Venäjä sanoo tehostavansa alustensa suojelemista Asovanmerellä ja Mustallamerellä
Uutiset | 3.8.2026 13:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Mitä ihmettä? – Norjassa on paikka, jossa sataa vähemmän kuin Saharassa
Uutiset | 2.8.2026 21:00
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Syötkö huomaamattasi muovia? Näin asiantuntijat kommentoivat leikkuulautapulmaa
Uutiset | 3.8.2026 22:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30

Uusimmat

Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Mitkä kunnat muutetaan ”identiteettikunniksi”, Riikka Purra? Keskustasta vaaditaan vastauksia
Uutiset | 4.8.2026 15:04
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Osassa S-Pankin verkko- ja mobiilipalveluita esiintyy edelleen häiriöitä
Uutiset | 4.8.2026 13:23
Vaasassa räjähti kerrostalossa – poliisi löysi alkoholin tislaamiseen tarkoitettua laitteistoa
Uutiset | 4.8.2026 12:52
Kosovosta löytyi toisesta joukkohaudasta neljän ihmisen jäännökset
Uutiset | 4.8.2026 12:46
Ranskassa mittaushistorian kuumin heinäkuu
Uutiset | 4.8.2026 12:41
Keskustan Kettunen: Hallituksen tärkeysjärjestys pahasti sekaisin
Uutiset | 4.8.2026 12:27
Opettajien kohtaama väkivalta on lisääntynyt, kertoo OAJ:n työolobarometri
Uutiset | 4.8.2026 12:00
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Mitkä kunnat muutetaan ”identiteettikunniksi”, Riikka Purra? Keskustasta vaaditaan vastauksia
Uutiset | 4.8.2026 15:04
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste