Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kiina
Kiinan kansainvälisillä ilmailumessuilla marraskuussa 2024 esiteltiin muun muassa sotilaskoneita. (Kuva: Hector Retamal / AFP / Lehtikuva)

Kiina sanoo olevansa valmis jopa sotaan – näin tutkija tulkitsee viestiä

Sotilaalliset jännitteet Kiinan ja Yhdysvaltojen välillä eivät ole vielä kasvaneet, tutkija näkee
STT / Lassi Lapintie 15.3.2025 13:30, muokattu 15.3.2025 18:08
a– a+
Kiina

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kiristi viime viikolla jälleen maansa Kiinan-suhteita ottamalla käyttöön uusia maahan kohdistuvia tuontitulleja.

Kiinaan kohdistui jo ennestään Trumpin ensimmäisellä kaudella käyttöön otettuja tulleja, jotka pidettiin voimassa presidentti Joe Bidenin kauden yli. Ennen kautensa loppua Biden myös kasvatti joitain tulleja.

Kiina vastasi terävästi Trumpin uusimpiin tulleihin ja väläytti jopa sotilaallisen konfliktin mahdollisuutta.

– Pelottelu ei tehoa meihin. Kiusaaminen ei tehoa meihin. Painostus, pakotus ja uhkailu eivät toimi Kiinaa vastaan. — Jos Yhdysvallat haluaa sotaa, oli se sitten tullisota, kauppasota tai millainen sota tahansa, olemme valmiita taistelemaan loppuun saakka, sanoi Kiinan ulkoministeriö viestipalvelu X:ssä julkaistussa lausunnossa.

Ulkopoliittisen instituutin (Upi) vanhemman tutkijan Jyrki Kallion mukaan sotilaalliset jännitteet Yhdysvaltojen ja Kiinan välillä eivät ole vielä kasvaneet Trumpin toisella presidenttikaudella. Ulkoministeriön kommentissa on hänestä kyse kotiyleisölle tuotetusta viestistä.

– Tässä on todennäköisesti ennen kaikkea Kiinan kotiyleisölle suunnattu viesti, että Kiina ei nöyristele Trumpin edessä, niin kuin monet muut valtionjohtajat ja valtiot ovat tehneet. Eli kyllä tämä liittyy ihan puhtaasti kauppasotaan, Kallio arvioi STT:lle.

Trumpin ailahtelevuus on tarjonnut tutkijan mukaan Kiinalle nyt mahdollisuuden esiintyä maailman ainoana ”rakentavana ja rationaalisena” suurvaltana.

Suurvaltojen välisen konfliktin todennäköisimpänä polttopisteenä pidetään demokraattisesti hallittua Taiwanin saarta, jota Kiina pitää osana itseään.

Yhdysvaltojen pitkäaikaisena politiikkana on ollut saaren aseistaminen Kiinaa vastaan. Yhdysvaltojen sitoutuminen Taiwanin puolustamiseen on jätetty harkitusti tulkinnanvaraiseksi.

Kallion mukaan Taiwanin konfliktin riski ei ole kasvanut Trumpin kauden alettua – ainakaan vielä.

– Tilanne on siinä suhteessa täysin auki. On täydellinen kysymysmerkki, mitä Trump aikoo Kiinan suhteen tehdä. Yksi skenaario on, että Yhdysvallat pyrkii käyttämään tilaisuutta nyt hyväkseen niin kauan, kun Kiina on vielä suhteellisen heikko.

Kiinan talouden ja asevoimien modernisaatio on yhä monella tapaa kesken, joten voimasuhteet saattavat olla Yhdysvalloille nyt edullisemmat kuin tulevaisuudessa.

Jos yhdysvaltalaiset poliitikot pitäisivät sotaa Kiinan kanssa väistämättömänä, olisi heistä silloin loogista käydä sota ennemmin eikä myöhemmin, tutkija sanoo.

– Jos Yhdysvallat aikoo estää Kiinan nousun sillä tavalla, että joudutaan esimerkiksi Taiwanin salmella sotilaalliseen konfliktiin, niin sen aika on nyt. Voi hyvin olla, että Yhdysvalloissa on sellaisia haukkoja, jotka näkevät, että Trumpin presidentinkausi on avannut mahdollisen ikkunan toimia.

– Ihan kuka tahansa rationaalisemmin ajatteleva ja toimiva presidentti ei varmaankaan lähtisi soitellen sotaan, mutta Trumpista emme tiedä.

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Jyrki Kallio. (Kuva: Hanna Matikainen / Lehtikuva)

Kiina on käyttänyt asevoimiinsa omaisuuksia. Viime viikolla maa ilmoitti tavoittelevansa jälleen 7,2 prosentin kasvua puolustusmenoihinsa tänä vuonna. Luku on selvästi suurempi kuin tavoiteltu viiden prosentin talouskasvu.

Joillakin mittareilla Tyynenmeren ja Taiwanin edustan voimatasapaino on jo siirtymässä Kiinan eduksi, arvioi Maanpuolustuskorkeakoulun (MPKK) apulaisprofessori Matti Puranen.

– Heillä laivasto kasvaa hirveällä määrällä ja vauhdilla. Laivasto on jo alusten määrässä mitattuna maailman suurin. Telakkateollisuus on kymmeniä kertoja Yhdysvaltoja suurempi ja pystyy tuottamaan taistelualuksia moninkertaisesti nopeammin, Puranen sanoo.

Kiina käyttää maailman maista toiseksi eniten rahaa puolustusmenoihin, mutta dollarimäärässä mitattuna summat ovat edelleen vain murto-osa Yhdysvaltain puolustusmenoista.

Maiden järjestelmät ja puolustusteollisuudet ovat kuitenkin erilaisia, eivätkä luvut ole suoraan vertailukelpoisia. Purasen mukaan on mahdollista, että Kiina saa suhteessa enemmän vastiketta rahoilleen.

Myös Kiinan ilmavoimat ovat Purasen mukaan nykyisin järeät. Mahdollisessa Taiwanin konfliktissa Kiinan suurin vahvuus olisi kuitenkin maantiede.

– Vaikka nämä sota-alukset ja hävittäjät eivät olisi teknologisesti kaikilta osin Yhdysvaltojen veroisia, niillä on kuitenkin selkeä kotikenttäetu, kun ne voivat tukeutua Kiinan satamiin ja lentokenttiin. Yhdysvaltojen pitää taas mahdollisessa konfliktissa pystyä huoltamaan ja operoimaan (kalustoa) tuhansien kilometrien etäisyyksien päästä.

Laivaston valtavasta koosta huolimatta Kiinalla ei silti Purasen mukaan ole teknisiä edellytyksiä suureen maihinnousuoperaatioon, joka tarvittaisiin koko Taiwanin miehittämiseksi.

– Tällaisten isojen maihinnousualusten määrä on heillä selvästi puutteellinen. Se on yllättävän pieni joukkomäärä, jonka he pystyisivät yhdellä rysäyksellä kuljettamaan Taiwaninsalmen yli. Sama koskee ilmavoimien strategista ilmakuljetuskykyä, sekin on edelleen yllättävän rajoittunut.

Purasen mukaan Kiinan laivasto näyttääkin toistaiseksi sopivan vain Taiwanin merisaartoon ja painostukseen maihinnousuoperaation sijasta.

Upin tutkija Kallio ei usko, että Kiina lähtisi tieten tahtoen provosoimaan sotilaallista yhteenottoa.

– Kiinalla ei ole yhtään mitään intressejä lähteä Taiwanin suhteen tekemään mitään hätiköityä. Kiinan kaikkein tärkein tavoite on taloudellinen kasvu, ja sodasta Taiwaninsalmessa aiheutuisi pelkästään negatiivisia ja erittäin vakavia vaikutuksia.

Taiwanin saaminen Manner-Kiinan yhteyteen on yhä Kiinan tavoitteena vuoteen 2049 mennessä, mutta sotilaallinen ratkaisu on tutkijan mukaan vihoviimeinen keino, jolla sitä yritetään.

Kiinan haluja sotaseikkailuun voi vähentää se, että käytännön kokemusta sotimisesta sillä ei ole. Kiina oli viimeksi sodassa 1970-luvun lopulla Vietnamin kanssa, jolloin se kärsi tappion.

– Kiina ei todellakaan tiedä, minkälaiset sen kyvykkyydet käytännössä ovat.

Kiinalaispäättäjien mielessä voi kummitella nöyryytys, jonka Venäjä kärsi Ukrainan sodan alussa, sanoo MPKK:n Puranen.

– Venäjän asevoimat eivät ihan paperitiikeriksi paljastuneet, mutta eivät missään määrin lunastaneet niitä odotuksia, mitä Venäjälle oli asetettu. Ja se on kuitenkin sotilasmahti, jolla pitäisi olla kokemusta ja ymmärrystä sodankäynnistä.

Purasen mukaan Taiwanin valloitus olisi yksi sodankäynnin historian monimutkaisimmista maihinnousuoperaatioista ja siten melkoinen tulikoe Kiinan kokemattomille joukoille.

– Se olisi aika riskaabeli peliliike, Puranen sanoo.

Kiinan tavoitteena on asevoimiensa modernisointi, mutta Upin tutkijan mukaan mikään ei viittaa siihen, että Kiina haluaisi rakentaa vastaavat maailmanluokan sotavoimat kuin Yhdysvalloilla on.

– En tulkitsisi tilannetta siten, että Kiina pyrkisi haastamaan Yhdysvaltoja globaalina sotilaallisena suurvaltana, sanoo Kallio.

Kiina on panostanut ydinaseiden arsenaalinsa kasvattamiseen. Yhdysvaltain puolustusministeriö arvioi kongressille joulukuussa 2024 annetussa raportissa, että Kiinalla oli aiemmin tuona vuonna arsenaalissaan yli 600 ydinkärkeä, ja että maa ylittää tuhannen ydinkärjen rajapyykin vuosikymmenen loppuun mennessä.

Kiinan arvellaan myös kasvattavan arsenaaliaan aina vuoteen 2035 asti. MPKK:n Purasen mukaan kasvutahti on ollut nopeaa, eikä Kiinan valtio ole virallisesti kommentoinut sitä, mikä heidän tavoitteenaan on ydinasevaltana.

Upin Kallio ei usko, että Kiina kuitenkaan pyrkisi täysin tasaveroiseksi Yhdysvaltojen kanssa ydinaseiden määrässä.

– En usko, että Kiinalla on sellaisia ambitioita, koska Kiinassa on ymmärretty, että Neuvostoliiton kaatumiseen johti erityisesti asevarustelukilpailu, jossa Neuvostoliitto ei pysynyt perässä. Kiina ei halua ajautua tähän samaan ansaan, Kallio kertoo.

Jos Pentagonin ennuste toteutuu, Kiina olisi kolmas valtio, jolla on nelinumeroinen määrä ydinkärkiä. Venäjällä ja Yhdysvalloilla on kummallakin yli 5 000, kertoo ydinaseriisuntaa ajava Ican-järjestö.

Lue myös

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – "Onhan se iso pettymys", Harri Broman tilittää

Erityistalousalueet ovas Suomessa tabu, vaikka ulkomailla ne keräävät kiitosta, Itä-Suomen erityisedustaja hämmästelee.
8.2.2026 9:01

Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille

Uutiskuvissa maailman kriiseistä toistuu usein tuttu näky: kulmikas Toyota Land Cruiser -maasturi, ...
7.2.2026 21:35

Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu

Yhdysvaltain ja Iranin väliset epäsuorat neuvottelut Iranin ydinohjelmasta alkoivat perjantaina.
7.2.2026 16:55

Aihetunnisteet

Kiina Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Halla-aho Ylellä: Ukraina-erityislähettilään rooli sopisi Niinistölle paremmin kuin monelle muulle
Uutiset | 7.2.2026 16:17
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön
Uutiset | 7.2.2026 15:41
Korkeapaine pitää sään poutaisena ja melko kylmänä
Uutiset | 7.2.2026 15:08
”En ole mitenkään väsynyt” – Orpo sanoo olevansa valmis jatkamaan kokoomuksen puheenjohtajana
Uutiset | 7.2.2026 13:56
Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen
Uutiset | 7.2.2026 13:45
 ”En tehnyt mitään virhettä” – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina
Uutiset | 7.2.2026 13:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste