Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tekoäly karkasi testiympäristöstä – Anthropic: ”Liian vaarallinen julkaistavaksi”

9.4.2026 22:15
Lue lisää 
Autot
YK:n J-sarjan Toyota Land Cruiser Kongossa. (Kuva: MONUSCO/Wikimedia Commons/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en)

Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille

Pekka Pohjolainen 7.2.2026 21:35, muokattu 6.2.2026 20:36
a– a+
Autot

Uutiskuvissa maailman kriiseistä toistuu usein tuttu näky: kulmikas Toyota Land Cruiser -maasturi, usein valkoisena.

Sama pätee Afrikan savanneilla tai Kaakkois-Aasian viidakoissa kuvattuihin luontodokumentteihin ja erilaisiin maastoautoseikkailuihin. Japanilaisvalmistajan voisi niiden perusteella jopa kuvitella saavuttaneen suoranaisen monopolin maailman vaikeakulkuisimpien alueiden ajoneuvomarkkinoilla.

Aivan niin ei sentään ole, mutta Toyota on joka tapauksessa onnistunut hankkimaan aseman, jota on hyvin vaikea horjuttaa.

Taustalta löytyy yhdistelmä strategista suunnittelua, poikkeuksellista logistiikkaa ja historiallisia sattumiakin. Niiden kautta japanilaimerkistä on tullut ”turvallinen valinta” paikoissa, joissa autosta riippuu kirjaimellisesti henki tai elinkeino.

Toyotan kova maine on johtanut siihen, että YK, Punainen Risti ja lukuisat muut avustusjärjestöt käyttävät lähes yksinomaan valkoisia Toyota Land Cruisereita. Niiden taustalla on mielenkiintoinen kuvio.

Ehkä merkittävin yksittäin tekijä valkoisten Toyotojen maailmanvalloituksessa on Gibraltarilla toimiva Toyota Gibraltar Stockholdings (TGS). TGS on erikoistunut toimittamaan autoja vain avustusjärjestöille ja hallituksille. Varastosta löytyy valmiina satoja valkoisia autoja, ja kriisin puhjetessa tarvittava määrä pystytään laivaamaan matkaan muutamassa päivässä.

Standardointi on avustusjärjestöille erittäin tärkeää. Jos järjestö tilaa autoja Sudaniin, Nepaliin tai Haitiin, ne ovat täsmälleen samanlaisia, mikä tekee mekaanikkojen koulutuksesta ja varaosien kierrättämisestä helppoa.

Valkoinen Toyota-maasturi lähettää samalla vahvan psykologisen viestin. Paikallinen väestö ja sotaa käyvät osapuolet tunnistavat sen jo kaukaa avustusajoneuvoksi, mikä antaa kuljettajalle tiettyä ”turvaa”, vaikka auto ei olisi panssaroitu.

Kun suuret instituutiot hankkivat jopa tuhansia autoja kerrallaan, ne haluavat minimoida riskit. Kun koko organisaation koulutus, varaosat ja prosessit on rakennettu yhden valmistajan ympärille, vaihtoehtojen kokeileminen muuttuu kalliiksi ja riskialttiiksi, vaikka ne olisivat teknisesti parempia.

Kun avustusjärjestö poistaa auton käytöstä viiden tai kymmenen vuoden jälkeen, sille on valtava kysyntä paikallisilla markkinoilla, mikä takaa korkean jälleenmyyntiarvon. Tämä tekee hankinnasta taloudellisesti järkevää alusta loppuun.

TGS on erikoistunut toimittamaan autoja vain avustusjärjestöille ja hallituksille. (Detectandpreserve/Wikimedia Commons) lisenssi

Rauhantyön ohella osa Toyotan maineesta on sotaisaa perua. Vuonna 1987 Tshadin ja Libyan välillä käydyssä ”Toyota-sodassa” Tshadin joukot löivät Libyan raskaasti aseistetun ja panssaroidun armeijan käyttämällä satoja Hilux- ja Land Cruiser -autoja, joihin oli asennettu konekiväärejä ja panssarintorjuntaohjuksia.

”Technicaleiksi” kutsutut ajoneuvot tarjosivat liikkuvuutta ja kestävyyttä, johon raskaat panssarivaunut eivät pystyneet vastaamaan upottavalla hiekalla. Toyotasta syntyi mielikuva kestävyydeltään lähes panssariautoihin verrattavasta, mutta halvemmasta ja helpommin huollettavasta ajoneuvosta.

Toyotan dominanssin takaa löytyy myös yhtiön muista valmistajista ja länsimaisten kuluttajien tottumuksista poikkeava tekninen filosofia.

Siinä missä Euroopan ja Pohjois-Amerikan markkinoille suunnatut luksusmaasturit täyttyvät vuosi vuodelta monimutkaisemmasta elektroniikasta, kosketusnäytöistä ja hienostuneista ajoavustimista, Toyota valmistaa edelleen rinnalla niin kutsuttuja Heavy Duty -malleja.

Malliesimerkistä käy erityisesti vuonna 1984 esitelty Land Cruiser J70 -sarja, joka on pysynyt tuotannossa vuosikymmeniä lähes muuttumattomana.

Laatikkomainen klassinen maasturi on suunniteltu kestämään äärimmäisiä lämpötiloja, hienoa aavikkopölyä ja huonolaatuista polttoainetta. Modernin kaupunkimaasturin tietokoneet ne saisivat polvilleen saman tien.

Toyotan J70 -maasturien sydämenä raksuttaa 4,2 -litrainen 1HZ -dieselmoottori, joka käy melkein millä tahansa etäisesti dieseliä muistuttavalla palavalla nesteellä.

Kuusisylinterinen 1HZ -rivimoottori esiteltiin vuonna 1990, kun Toyota uudisti Land Cruiser -mallistoaan. Toyota halusi moottorin, joka tarjoaisi enemmän voimaa ja sivistyneempää käyntiä kuin aiempi nelilitrainen 2H, mutta säilyttäisi vähintään saman luotettavuuden.

Toyota-jeepit ovat myös Afrikan-safarien vakiokalustoa. Kuva Keniasta. (Natural World Kenya/Wikimedia Commons) lisenssi

Moottorin syntyaikoina dieseltekniikka alkoi pikkuhiljaa muuttua monimutkaisemmaksi, mutta Toyota päätti pitää 1HZ-mallin mahdollisimman mekaanisena ja yksinkertaisena. Moottorissa on mekaaninen ruiskutuspumppu, eikä se tarvitse tietokonetta eikä sähköäkään enää käynnistyttyään.

Vapaasti hengittävä iso diesel tuottaa vain noin 130 hevosvoimaa ja 285 Nm vääntöä. Irti otettu tehomäärä on niin pieni, että sen osat eivät juuri koskaan joudu todelliselle koetukselle. 1HZ nakuttaa ”puolivaloilla” tiukoissakin paikoissa, ja öljynvaihdot ajallaan hoidettuna sen odotettu elinikä on usein 500 000 – 1 000 000 kilometriä ilman, että moottoria tarvitsee avata.

Ankarissa oloissa auto kuin auto kuluu ja rikkoutuu. Toyotan kaula kilpailijoihin syntyy ennen kaikkea siitä, mitä tapahtuu sen jälkeen. Jos Land Cruiser tai Hilux hajoaa keskellä Saharan autiomaata tai Himalajan kivikkoisia rinteitä, paikalliselta kyläsepältä löytyy todennäköisesti tarvittava osa hyllystä tai ainakin osaamista ja työkalut ongelman korjaamiseen.

Sen sijaan kilpailijoilla, kuten Land Roverilla tai amerikkalaisilla ja kiinalaisilla merkeillä, huolto vaatii usein tietokoneita ja erikoistyökaluja, joita ei syrjäseuduilta löydy.

Toyotan 4,2 -litrainen 1HZ -dieselmoottori käy melkein millä tahansa etäisesti dieseliä muistuttavalla palavalla nesteellä. (Berndwenwiki/Wikimedia Commons) lisenssi

Toyotan vanhan liiton tekniikka ei herätä kaikkialla yhtä suurta innostusta. Esimerkiksi Nissan Patrol on monilla alueilla, kuten Australiassa ja Lähi-idässä, erittäin kova kilpailija ja monien mielestä jopa Toyotaa vahvempi dyyneillä. Avolava-autoissa Isuzu D-Max on puolestaan varteenotettava haastaja Hiluxille Kaakkois-Aasiassa.

Monilta osin 70-sarjan Land Cruiser on ajettavuudeltaan, turvallisuudeltaan ja päästöiltään selvästi jäljessä moderneista kilpailijoistaan. Kilpailevat merkit eivät kuitenkaan ole ehtineet tai pystyneet rakentamaan samanlaista globaalia jälkimarkkina- ja huoltoverkostoa kuin Toyota.

Toyotan maine ”ikuisena” autona on myös osittain myytti, sillä Toyotat hajoavat siinä missä muutkin. Maailman kovimmissa olosuhteissa hienostuneisuus häviää kuitenkin aina korjattavuudelle, missä japanilaisvalmistaja on onnistunut tekemään eron muihin.

Vuoden 2023 70-sarjan Land Cruiser. (Wikimedia Commons)

Lue myös

Liikenne- ja viestintäministeriöön tekoälyneuvonantaja

Hallitus etsii nopeita ja konkreettisia keinoja, joilla tekoälyä voitaisiin ottaa käyttöön julkisessa hallinnossa. Pääministeri Petteri Orpo...
10.4.2026 13:49

Poliisi otti Porissa kiinni koulun lähellä liikkuneen itsensäpaljastajan

Porissa Enäjärven koulun tienoilla liikkunut ja häiriötä aiheuttanut mies on otettu perjantaina kiinni...
10.4.2026 13:41

Öljyvuoto keskeyttänyt valtaosan laivaliikenteestä Antwerpenin satamassa Belgiassa

Belgiassa Antwerpenin satamassa tapahtuneen öljyvuodon kerrottiin perjantaina pysäyttäneen valtaosan sataman laivaliikenteestä. Kyseessä on...
10.4.2026 13:35

Aihetunnisteet

Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Raakaöljyn hinnat lähtivät jälleen nousuun
Uutiset | 9.4.2026 13:57
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Liikenne- ja viestintäministeriöön tekoälyneuvonantaja
Uutiset | 10.4.2026 13:49
Poliisi otti Porissa kiinni koulun lähellä liikkuneen itsensäpaljastajan
Uutiset | 10.4.2026 13:41
Öljyvuoto keskeyttänyt valtaosan laivaliikenteestä Antwerpenin satamassa Belgiassa
Uutiset | 10.4.2026 13:35
Li Andersson uuden vasemmistolaisen ajatuspajan toiseksi johtajaksi – jatkaa meppinä
Uutiset | 10.4.2026 13:27
Suomalaisille rauhanturvaajille Libanonissa uusi komentaja
Uutiset | 10.4.2026 13:03
Viikonloppuna luvassa auringonpaistetta koko maassa
Uutiset | 10.4.2026 12:57
Pääministeri: Ydinasekirjauksista ei edelleenkään sopua puolueiden kesken
Uutiset | 10.4.2026 12:49
Poliisi kertoo ottaneensa uhkaavasti käyttäytyneen ihmisen kiinni Jyväskylän normaalikoulussa
Uutiset | 10.4.2026 12:46
Zelenskyi: Ukrainalaisten tuella on tuhottu Iranin drooneja useissa Lähi-idän maissa
Uutiset | 10.4.2026 11:22
Julkisen sanan neuvostolta langettavat Helsingin Sanomille ja Metsästys ja Kalastus -lehdelle
Uutiset | 10.4.2026 11:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liikenne- ja viestintäministeriöön tekoälyneuvonantaja
Uutiset | 10.4.2026 13:49
Poliisi otti Porissa kiinni koulun lähellä liikkuneen itsensäpaljastajan
Uutiset | 10.4.2026 13:41
Öljyvuoto keskeyttänyt valtaosan laivaliikenteestä Antwerpenin satamassa Belgiassa
Uutiset | 10.4.2026 13:35
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste