Keskustan puoluevaltuusto vaatii parlamentaarista työryhmää sote-kriisiin – "Näin ei voi jatkua"
Keskustan puoluevaltuusto vaatii kannanotossaan Orpon hallitusta kokoamaan parlamentaarisen työryhmän etsimään ratkaisuja hyvinvointialueiden tilanteen korjaamiseksi.
Keskustan puoluevaltuusto kokoontui viikonloppuna Lappeenrannassa. Julkisuuteen lähettämässään kannanotossa se vaatii, että parlamentaarisen ryhmän työlistalle on nostettava muun muassa rahoitusmallin uudistaminen ja muut nykyisen järjestelmän valuviat.
– Kansalaisilla on aito huoli sosiaali- ja terveydenhuollon tasosta ja saatavuudesta. Perustuslain takaamat palvelut ovat karkaamassa monilta suomalaisilta entistä kauemmaksi. Näin ei voi jatkua, kannanotossa summataan.
Kannanoton mukaan Orpon hallitus on ajanut monet hyvinvointialueet puun ja kuoren väliin.
Keskustalaisten mukaan hyvinvointialueiden on pakko säästää, leikata ja irtisanoa hallitusten päätösten vuoksi.
– Terveysasemia, hoivakoteja, vuodeosastoja ja neuvoloita ollaan lakkauttamassa, koska valtiovalta niin määrää. Monilta hoitajilta ja sosiaali- ja terveysalan työntekijöiltä ovat loppuneet työt.
Keskustan mielestä nopein tapa ”kohtuuttoman tilanteen” korjaamiseksi olisi antaa hyvinvointialueille lisäaikaa talouden kuntoon laittamiseksi.
Hallitukselle se ei kuitenkaan ole sopinut, keskustalaiset näpäyttävät.
– Se (hallitus) on jääräpäisesti kieltäytynyt keskustan tarjouksesta.
Keskusta pitää hyvinvointialueiden ja niiden alueilla asuvien ihmisten tilannetta kestämättömänä.
Orpon hallituksen vaatimat säästöt ovat puolueen mukaan lyhytnäköisiä. Niiden taloudelliset hyötyjä keskusta pitää kyseenalaisina.
– Hallituksen päättämättömyydellä on ikävät seuraukset. Pahiten tästä kärsivät tavalliset suomalaiset. Ei ihme, että kansalaisten luottamus julkiseen terveydenhuoltoon on heikentynyt.
Kannanotossa korostetaan, että keskusta haluaa säilyttää lähi- ja peruspalvelut sekä taata ikäihmisille inhimillinen hoito kotiseudulla.
– Keskusta toivoo, että maan hallitus kääntäisi katseensa vihdoinkin edellisen hallituksen syyttelyn sijasta tavallisten ihmisten tarpeisiin; kansalaisiin, joiden huoli perusturvallisuudesta on koetuksella sekä sosiaali- ja terveydenhuollon työntekijöihin, jotka muutosneuvottelujen takia elävät jatkuvassa epävarmuudessa.
– Julkisen sosiaali- ja terveydenhuollon syöksykierre on saatava poikki. Mitä nopeammin se tapahtuu, sitä parempi. Tosiasioiden tunnustaminen on viisasta. Vuosikymmenien neuvottelujen jälkeen tehty hyvinvointialuemalli ei ole valmis. Se vaatii korjaamista, ei heitteillejättöä.