Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Piirikokoukset
Päijät-Hämeen keskustan kansanedustajaehdokkaat Hilkka Kemppi, Atte Savelainen, Santeri Ala-Röyskö, Juha Rehula ja Kaarina Suhonen. Kuvasta puuttuu Mika Mäentalo. (Kuva: Petri Görman)

Keskustan Päijät-Hämeen piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaat – mukana myös Juha Rehula

Petri Görman 6.10.2022 10:30, muokattu 7.10.2022 9:52
a– a+
Piirikokoukset

Keskustan Päijät-Hämeen piiri nimesi kuusi eduskuntavaaliehdokasta Sysmässä keskiviikkoiltana järjestetyssä syyskokouksessa.

Suostumuksensa ehdokkuuteen ovat antaneet Hilkka Kemppi Asikkalasta, Kaarina Suhonen Lahdesta, Santeri Ala-Röyskö Hollolasta, Mika Mäentalo Heinolasta, Atte Savelainen Iitistä ja Juha Rehula Hollolasta. Kemppi on ensimmäisen kauden kansanedustaja, Rehula yrittää paluuta kansanedustajaksi.

Piirihallitus nimeää syksyn aikana vielä yhden kansanedustajaehdokkaan. 

Toiminnanjohtaja Jukka Sällisen mukaan puolueella on mahdollisuus saada kaksi kansanedustajaa Päijät-Hämeestä, mutta vain jos äänimäärä kasvaa merkittävästi edellisiin eduskuntavaaleihin verrattuna.

Piirin puheenjohtajana jatkaa Eevakaisa Lehtosalo-Lönnberg. Hän voitti lahtelaisen Vesa-Matti Virtanen äänin 18–15.

Uusilla kansanedustajilla tulee Lehtosalo-Lönnbergin mukaan olemaan paljon työtä edessään. 

– Päijät-Hämeen edun ajaminen ja erityisesti sosiaali- ja terveysalan työntekijäpulan hoitaminen, lasten ja nuorten hyvinvointi ja lapsiperheköyhyyden torjuminen ovat asioita, joiden eteen aiomme tehdä puolueena töitä.

Lehtosalo-Lönnberg korosti puheessaan, että puolueen kannatus ei kasva vain puheenjohtajan työn kautta. 

– Sillä on merkitystä, miten viestimme itsestämme ulospäin. Kunnioittava puhe toista kohtaan ja hyvä somekäytös ovat merkityksellisiä asioita vaalikampanjoinnin yhteydessä. Se vaikuttaa kokonaisuuteen.

Sysmäläinen Eevakaisa Lehtosalo-Lönnberg valittiin jatkoon Päijät-Hämeen piirin puheenjohtajana. Hän voitti äänestyksessä lahtelaisen Vesa-Matti Virtasen. (Kuva: Petri Görman)

Kansanedustaja Hilkka Kemppi piti kokousväelle poliittisen tilannekatsauksen, johon hän oli saanut evästyksen ex-pääministeri Juha Sipilältä eduskunnassa aamupäivällä. 

– Suomi on investoinut Matti Vanhasen hallituskaudesta lähtien energiaomavaraisuuteen. Edellisen hallituksen strategian mukaan tämä tavoite saavutetaan vuonna 2027, mutta uusimpien tietojen mukaan se voi tapahtua jo vuoden kuluttua. 

Kemppi muistutti, kuinka merkittävän hyvää ulko- ja turvallisuuspoliittista työtä Suomessa on tehty vuosikymmenien ajan.

– Marinin hallitus teki ensi töikseen päätöksen hankkia uusia hävittäjiä. Se oli oikea ratkaisu.

Kemppi kertoi, että moni keskustalainen kysyi häneltä tuolloin, oliko asianmukaista sijoittaa kymmenen miljardia euroa hävittäjiin.

– En ole kuullut Venäjän aloittaman hyökkäyssodan jälkimainingeissa enää puhetta hävittäjähankinnoista.

– Tässä kriisitilanteessa voi helposti havaita sen tosiasian, että suomalainen ulko- ja turvallisuuspoliittinen linja on ollut oikea vuosikymmenten ajan.

Ex-ministeri Juha Rehula pyrkii takaisin eduskuntaan. (Kuva: Petri Görman)

Syyskokouksen kannanotossa tuotiin esiin Sysmän kunnallisjärjestön huoli maaseudun kiinteistöjen arvon alenemisesta sekä pankkien katoamisesta maaseudulta.

– Uuden asunnon rakentamiseen tai ostamiseen on monilla paikkakunnilla jo lähes mahdotonta saada lainaa. Vanha asunto on usein myytävä pilkkahintaan. Asuntojen eriytyneisiin arvoihin on pikaisesti etsittävä ratkaisuja, kannanotossa todetaan. 

Keskustan Sysmän kunnallisjärjestö ja Päijät-Hämeen piiri peräänkuuluttavat vahvaa tahtoa, tarvittaessa jopa uutta lakia, jolla taataan paikkakunnille paikalliset pankkipalvelut.


Korjaus 7.10. klo 9.53: Marinin hallituksen hankkimat hävittäjät eivät olleet Horneteja, kuten uutisessa aiemmin luki. Hävittäjien merkki on Lockheed Martin F-35.

Lue myös

Kattopalot voivat aiheuttaa miljoonavahinkoja – riski korostuu syksyllä

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö (SPEK) on huolissaan tulitöiden aiheuttamien tulipalojen määrästä. Syksyn kosteat säät ja...
11.9.2026 22:37

Tutkimus: Etelä-Suomen suojelualueet ovat liian pieniä pohjoisille lintulajeille

Kylmään ilmastoon sopeutuneet lintulajit tarvitsevat pärjätäkseen suuria suojelualueita. Etelä-Suomen pienet ja hajanaiset suojelualueet...
11.9.2026 21:48

Yksi torakkalaji eksyy herkästi sisätiloihin juuri tähän aikaan vuodesta

Tähän aikaan vuodesta sisätiloissa saattaa törmätä alle sentin kokoiseen ötökkään, jolla on pitkät...
11.9.2026 21:45

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit kansanedustajaehdokkaat Keskusta piirikokoukset Päijät-Häme

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Olkiluoto 3:n vuosihuolto alkoi – irrotettiin ennen huollon alkua sähköntuotannosta teknisen vian vuoksi
Uutiset | 10.9.2026 9:58
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Purra ei suostu puuttumaan bensan ja dieselin hintaan – keskusta muistutti viime vaalikauden puheista
Uutiset | 10.9.2026 18:08
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Sisäministeri Rantanen: Peto-media oli syytäkin lakkauttaa
Uutiset | 9.9.2026 16:09
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Kattopalot voivat aiheuttaa miljoonavahinkoja – riski korostuu syksyllä
Uutiset | 11.9.2026 22:37
Tutkimus: Etelä-Suomen suojelualueet ovat liian pieniä pohjoisille lintulajeille
Uutiset | 11.9.2026 21:48
Yksi torakkalaji eksyy herkästi sisätiloihin juuri tähän aikaan vuodesta
Uutiset | 11.9.2026 21:45
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Tutkimus: Näin etätyö muuttaa arjen rytmiä
Uutiset | 11.9.2026 20:30
Yhdysvallat muisti syyskuun terrori-iskujen uhreja 25 vuotta tragedian jälkeen – Trump jätti New Yorkin muistotilaisuuden väliin
Uutiset | 11.9.2026 18:23
Huthikapinalliset ottivat merenkululle tärkeän Bab el-Mandebin salmen alueen kokonaan haltuunsa
Uutiset | 11.9.2026 17:58
Uutta tietoa Varkauden kuolonkolarista: mopoilija kaatui tukkirekan alle
Uutiset | 11.9.2026 16:36
Norjassa prinsessa Astrid on kuollut 94-vuotiaana
Uutiset | 11.9.2026 16:22
”Suku voisi saada varaosia” – Iäkäs aviopari halusi tulla pakastetuksi kuolemansa jälkeen, syytteessä olevat veljekset kertovat
Uutiset | 11.9.2026 16:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kattopalot voivat aiheuttaa miljoonavahinkoja – riski korostuu syksyllä
Uutiset | 11.9.2026 22:37
Tutkimus: Etelä-Suomen suojelualueet ovat liian pieniä pohjoisille lintulajeille
Uutiset | 11.9.2026 21:48
Yksi torakkalaji eksyy herkästi sisätiloihin juuri tähän aikaan vuodesta
Uutiset | 11.9.2026 21:45
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Perheiden on saatava päättää itse lasten hoivasta
Mielipide | 11.9.2026 12:07
Lukijalta: Onko meillä varaa jättää pojat oman onnensa nojaan?
Mielipide | 11.9.2026 11:59
Lukijalta: Suomen menestys alkaa luokkahuoneesta
Mielipide | 10.9.2026 15:20
Lukijalta: Aurinko nousee kaukoidästä
Mielipide | 10.9.2026 15:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste