Keskustan Kemppi vaatii alkoholilakia uuteen valmisteluun – "Samat säännöt suomalaisille ja ulkomaalaisille yrityksille"
Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Hilkka Kemppi vaatii, että sosiaali- ja terveysministeriö vetää alkoholilain takaisin ja valmistelee sen uudelleen niin, että säännöt ovat samat suomalaisille ja ulkomaisille yrityksille.
– Lakia ei kannata kaataa, vaan muuttaa niin, että Suomi ei suosi enää ulkomaisia yrityksiä. Myös muita maita härskimpää mainontaa kannattaa vielä rajoittaa lapsia suojellaksemme, Kemppi toteaa tiedotteessaan.
Hän perustelee vaatimustaan asiasta helmikuussa saaduilla uusilla tiedoilla.
– Sosiaali- ja terveysvaliokunta purki 19.2. kokouksessaan yksimielisesti valiokunnassa vuoden 2020 Pilot-neuvotteluiden materiaalin salauksen. Kyseessä on Euroopan komission ja Suomea edustaneen virkamiehen Ismo Tuomisen alkoholin etämyyntiä käsitelleiden neuvotteluiden materiaali, joka on kriittistä nyt eduskunnassa olevan alkoholilain etenemisen kannalta, Kemppi toteaa.
Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (kok.) mukaan alkoholilakiin ei ole mahdollista lisätä opposition toivomia rajoitteita (Verkkouutiset 24.2.).
Grahn-Laasosen mukaan eduskunnalla ovat olleet käytettävissään samat EU-oikeuden asiantuntijoiden lausunnot kuin hallituksella. Kempin mukaan ongelma on siinä, että materiaali ei ole ollut käytettävissä lausunnonantajilla.
– Miten ministeri voi sanoa, että ulkomaisia yrityksiä suosivaa viinanmyyntilakia ei edes kannata arvioida uudelleen? Meidän tulisi yhdessä tehdä kaikkemme, että suomalaiset yritykset olisivat samalla viivalla ulkomaisten yritysten kanssa, ihmettelee Kemppi.
– Viinanmyynnin selkeä etämyynnin rajoittaminen olisi voitto myös kansanterveydelle. Viinaa ei tarvitse kantaa kotiovelle maassa, jossa alkoholin ongelmakäyttöön ei pystytä tarjoamaan riittävää tukea.