Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Valkoinen joulu jää osassa maata vain haaveeksi – tilastojen mukaan mustin joulu oli vuonna 1972

22.12.2025 12:29
Lue lisää 
Ulkopolitiikka
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mielestä olisi ollut asiallista kertoa ministeri Sari Essayahin eriävästä mielipiteestä. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Keskustan Kaikkonen kysyy, miksei pääministeri Orpo kertonut Essayahin eriävästä mielipiteestä

Keskusta päättää ensi viikon alussa, liittyykö se epäluottamuslauserintamaan
STT 4.10.2024 17:47, muokattu 5.10.2024 10:44
a– a+
Ulkopolitiikka

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoo STT:lle, ettei ole täysin vakuuttunut hallituksen yhtenäisyydestä ulkopolitiikassa.

Kaikkonen kysyy, miksei pääministeri Petteri Orpo (kok.) kertonut tiedotustilaisuudessaan, että maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) jätti tp-utvassa eriävän mielipiteen koskien Israelia.

– Pääministeri kertoo hallituksen olevan täysin yhtenäinen ulkopolitiikassa. Tässä suhteessa on aika outoa, että häneltä jäi tiedotustilaisuudessa mainitsematta ministeri Essayahin eriävä mielipide Lähi-idän politiikasta, Kaikkonen sanoi STT:lle perjantai-iltana.

Kaikkosen mielestä olisi ollut asiallista kertoa asiasta. Demokraatti uutisoi eriävästä mielipiteestä iltapäivällä pari tuntia Orpon tiedotustilaisuuden jälkeen.

Kaikkosen mielestä hallituksen yhtenäisyyteen on tullut särö.

– Eli tässä nousee kysymys, onko hallitus yhtenäinen vai onko näitä ongelmia vain koitettu lakaista maton alle.

SDP, vihreät ja vasemmistoliitto esittävät epäluottamuslausetta ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Taviolle (ps.) ja koko hallitukselle.

Keskusta ei ole vielä päättänyt, lähteekö se mukaan epäluottamuslauseeseen. Kaikkosen mukaan asiaa arvioidaan ensi viikon alussa.

SDP:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan oli valtava pettymys, että pääministeri Orpon hallitus ei muuttanut päätöstä siitä, että Suomi jää Ukrainan jälleenrakennuksen tasa-arvoliittouman ulkopuolelle.

Lindtmanin mukaan hallituksen ratkaisu tarkoittaa sitä, että SDP tulee jättämään epäluottamuslauseen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Tavion ja koko hallituksen toiminnasta.

– Näyttää siltä, että kokoomuksella ei voima riitä pitämään huolta siitä, että Suomen ulkopolitiikassa tasa-arvosta ja Ukrainan tukemisesta pidetään kiinni myös tässä tapauksessa, Lindtman sanoi toimittajille eduskunnassa.

– Meidän näkemyksemme mukaan mitään asiallisia esteitä mennä mukaan tähän tasa-arvoliittoumaan ei ole, mutta syystä tai toisesta hallitus ei sitä tehnyt. Kyllä tämä on valtava pettymys meille. Olisimme toivoneet, että tässä Suomen ulkopolitiikan linja olisi pitänyt, Lindtman sanoi.

– Tässä on kyse tärkeästä kysymyksestä, Ukrainan tukemisesta ja tasa-arvosta. Molemmat ovat meidän ulkopolitiikkamme ytimessä.

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen kirjoittaa X:ssä, että vasemmistoliitto esittää epäluottamuslausetta ministeri Taviolle erikseen ja hallitukselle yhdessä. Pekonen kritisoi sitä, ettei Tavio pyörtänyt päätöstään tasa-arvoliittoumasta.

– Kokoomus yrittää päästä eroon kiusallisesta tilanteesta lupauksella ministereiden Tavio ja Grahn-Laasonen valmistelemasta tasa-arvopaperista. Tällaisen paperin arvo tulee olemaan sama kuin hallituksen rasismin vastaisen tiedonannon: pyöreä nolla, kirjoittaa Pekonen.

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) ja Tavio valmistelevat yhdessä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämistä koskevan osion Suomen Ukrainan jälleenrakennussuunnitelman toiseen osioon.

Myös vihreiden eduskuntaryhmä on mukana epäluottamuslause-esityksessä, kertoi ryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen STT:lle. Tynkkysen mukaan vihreät olisivat toivoneet, että hallitus olisi pyörtänyt päätöksensä siitä, että se ei lähde mukaan Ukrainan jälleenrakennuksen tasa-arvoliittoutumaan.

– Tämänpäiväisessä tp-utvassa on käynyt selväksi, että hallitus ei tällaista päätöstä halua tai kykene tekemään ja jättäytyy edelleen tämän Ukrainan liittoutuman ulkopuolelle. Sen takia me olemme mukana tässä epäluottamuslause-esityksessä, Tynkkynen sanoi STT:lle.

Tp-utva on tasavallan presidentin ja hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan yhteinen kokous, jossa Ukraina-asiaa perjantaina käsiteltiin.

Lindtman ei vielä valottanut sitä, milloin ja millaisessa yhteydessä SDP tulee epäluottamuslauseensa esittämään.

– Haemme siihen sopivan asiakohdan, Lindtman sanoi toimittajille.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen arvioi, että epäluottamuslause esitetään todennäköisesti ensi viikolla. Tynkkynen puolestaan sanoi, että epäluottamuslause saatetaan esittää eduskunnassa ensi viikon tiistaina.

Lue myös

Kaikkonen ulkopolitiikan linjan yhtenäisyydestä: "Jää nähtäväksi"

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen jää odottamaan näyttöjä hallituksen ulkopoliittisen linjan yhtenäisyydestä. – Pääministeri vakuuttaa...
4.10.2024 16:22

Hallitus ei saanut rivejään suoraksi Israelista – Essayah jätti eriävän mielipiteen tp-utvassa

Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) jätti tänään tp-utvassa eriävän mielipiteen koskien Israelia....
4.10.2024 17:01

Päivi Räsäsen mukaan syyskuinen siirtokuntapäätöslauselma poikkesi ratkaisevasti aiemmista vastaavista

”Dramaattinen ja epärealistinen ehdotus, tarkoittaisi etnistä puhdistusta.”
4.10.2024 12:23

Suomi äänestänyt Israel-päätöslauselman puolesta vuodesta 1996

Israelin siirtokuntien laittomuutta koskevasta päätöslauselmasta äänestetään YK:n yleiskokouksessa joka vuosi, ja Suomi on...
4.10.2024 17:32

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen Eduskunta Keskusta Politiikka ulkopolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Nyt tuli lohduton sääennuste
Uutiset | 20.12.2025 17:47
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Asiantuntija: Varo tätä yleistä tapaa joulupöydässä
Uutiset | 21.12.2025 21:31
Varo silmälasien kanssa jouluna
Uutiset | 20.12.2025 21:31
Influenssa-aalto yltyy – Asiantuntija: Toimi näin
Uutiset | 18.12.2025 23:03
Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa
Uutiset | 20.12.2025 21:59
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25

Uusimmat

Kauppaan pääsee tänäkin jouluna vaikka keskellä yötä – Lidl on poikkeus ja pistää ovensa säppiin joulupäiväksi
Uutiset | 22.12.2025 22:11
Nämä kesätuotteet myyvät yllättäen keskellä talvea
Uutiset | 22.12.2025 21:43
Suomalaista elokuvaa uhkaa ideoiden ja vimman uupuminen, Pihla Viitala pelkää
Uutiset | 22.12.2025 21:30
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Yksi kuoli nokkakolarissa Sastamalassa
Uutiset | 22.12.2025 18:04
Laulaja-lauluntekijä Chris Rea on kuollut
Uutiset | 22.12.2025 17:26
Junaliikenteessä viivästyksiä Lapissa
Uutiset | 22.12.2025 17:13
Reserviläisikä nousee ensi vuonna 65 vuoteen – osaavia henkilöitä voidaan sijoittaa poikkeusolojen avaintehtäviin
Uutiset | 22.12.2025 17:12
Ostitko pakastemansikoita S-ryhmän kaupasta? Kaksi erää vedetään takaisin
Uutiset | 22.12.2025 17:01
Kullan hinta kohosi uuteen ennätykseen
Uutiset | 22.12.2025 16:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yhä useampi ostaa ruusunsa marketista – Onko kukkakaupoilla enää tulevaisuutta?
Uutiset | 21.12.2025 9:04
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
21:52, 22/12/2025
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0023/12/2025
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 7 Km/h 92 % 1011 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0023/12/2025
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 9 Km/h 90 % 1012 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0023/12/2025
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 11 Km/h 87 % 1014 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0023/12/2025
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 12 Km/h 88 % 1016 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0023/12/2025
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 80 % 1018 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kauppaan pääsee tänäkin jouluna vaikka keskellä yötä – Lidl on poikkeus ja pistää ovensa säppiin joulupäiväksi
Uutiset | 22.12.2025 22:11
Nämä kesätuotteet myyvät yllättäen keskellä talvea
Uutiset | 22.12.2025 21:43
Suomalaista elokuvaa uhkaa ideoiden ja vimman uupuminen, Pihla Viitala pelkää
Uutiset | 22.12.2025 21:30
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Koulujen uskonnonopetuksen on vastattava kiireellä nuorten kiinnostukseen
Mielipide | 22.12.2025 15:03
Lukijalta: Joulutervehdys
Mielipide | 22.12.2025 13:55
Lukijalta: Vladimir Putinin pitäisi puhua myös Britannian pääministerin Keir Starmerin kanssa
Mielipide | 22.12.2025 13:52
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste