Keskustalainen kannatti korvausta Jeesus-lauluista – Näin hän perustelee kantaansa
Hämeenlinnan kaupungin sivistys- ja hyvinvointilautakunnan mukaan alakoululaiselle ei tulisi maksaa 1500 korvausta uskonnolliseen konserttiin joutumisesta koulussaan.
Keskustalaisista kokoukseen osallistui tiistaina lautakunnan varajäsen Marjukka Lamminpää, joka oli korvauksen maksamisen kannalla. Lautakunnan perussuomalaisen jäsenen Pasi Honkasen tekemä esitys kuitenkin voitti äänin 6–5.
Lamminpään mielestä tapaus on mennyt julkisessa keskustelussa identiteettipolitiikan puolelle.
Hänen omassa vaakakupissaan painoi oikeusoppineiden eli yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan suositus 1500 euron korvauksesta. Kyseessä on valtioneuvoston nimittämä itsenäinen ja riippumaton oikeusturvaelin.
Hämeenlinnan kaupungin opetustoimenjohtaja Antti Karrimaa oli päättänyt, että korvaus maksetaan. Sivistys- ja hyvinvointilautakunta käytti nyt Karrimaan päätökseen otto-oikeuttaan.
– Viranhaltija oli ratkaissut asian yhdenvertaisuuslautakunnan suosituksen mukaan, Lamminpää huomauttaa.
Opettajana työuransa tehnyt Lamminpää myös halusi, että kouluissa toimitaan ohjeiden mukaan uskonnollisten tilaisuuksien järjestämisessä.
– Tässä tapauksessa puurot ja vellit ovat menneet sekaisin. On olemassa opetushallituksen toimintaohje siitä, kuinka koulun tulee toimia näissä tilanteissa. Siinä on selkeästi tullut virhe, ja niitä sattuu.
– Kokonaan toinen asia on ihmisten huoli siitä, mikä asema luterilaisella uskonnolla on kouluissa. Se ei saisi mielestäni vaikuttaa tähän päätökseen, vaan pitää mennä lain mukaan. Niin minä yritin toimia, Lamminpää sanoo.
Kohua herättäneessä tapauksessa hämeenlinnalaisessa koulussa oli keväällä 2023 järjestetty kaikille oppilaille lähetystyöntekijänä ja hengellisen musiikin esittäjänä tunnetun esiintyjän konsertti.
Koulun rehtori oli konsertin sisällöstä saamiensa tietojen perusteella olettanut konsertin olevan kaikille oppilaille sopiva näiden uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta, yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunta toteaa.
Vasta konsertin aikana oli selvinnyt, että konsertti oli hengellisen musiikin konsertti. Lautakunnan mukaan konsertti oli lopulta ollut kristinuskon harjoittamiseksi katsottava tilaisuus.
Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunta katsoi, että järjestämällä tunnustuksellisen tilaisuuden ja olemalla järjestämättä sille vaihtoehtoista toimintaa koulu oli käytännössä kohdellut korvauksen hakijaa uskonnon tai vakaumuksen perusteella epäsuotuisammin kuin oppilaita, joiden uskonnon mukainen tilaisuus oli ollut.
Lautakunnan mukaan kyseessä oli siis syrjintä uskonnon tai vakaumuksen perusteella.

Marjukka Lamminpää myöntää, että asia oli monisyinen ja vaikea.
– Suositus (korvauksesta) tuli valtakunnalliselta taholta, ja meillä oli aika paljon keskustelua siitä, mitä suositus tarkoittaa.
Lamminpään mukaan asiasta keskusteltiin lautakunnassa pitkään ja rakentavasti.
– Itse toin esille, että on hyvä, että uskonnollisten laulujen esittämisestä koulussa on keskusteltu, ja että niistä asioista on tärkeää informoida vanhempia.
Lamminpää ei suinkaan halua kieltää kouluista tilaisuuksia, joissa uskontokin on esillä.
– Niitä saisi olla enemmän, sillä lapset muodostavat omaa arvopohjaansa niihin osallistuessaan. Pelkäsin kyllä, että sakkomaksu voi johtaa sellaiseen varovaisuuteen, että koulut eivät uskalla niitä tilaisuuksia järjestää.
Lamminpää työskenteli opettajana Iittalan yhtenäiskoulussa vuosikymmeniä, kunnes jäi eläkkeelle vuonna 2019. Menneinä yhtenäiskulttuurin aikoina aamunavauksetkin olivat kouluissa uskonnollisia ja uskonnonopetus tunnustuksellista.
– Ennen on ollut toisenlainen aika. Nyt pitää kunnioittaa eri tavalla ajattelevia, se on juuri sitä suvaitsevaisuutta. Pitää tuntea oma kulttuuritaustansa ja antaa arvo toisellekin.
Lamminpään mielestä on hienoa, jos uskonnon tai elämänkatsomuksen tunneilla tutustutaan moniin uskontoihin.
– Jos lapset eivät saa asioista asiallista tietoa, he ovat vaarassa joutua alttiiksi kaikenlaisille salaliittoteorioille, hän toteaa.