Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Keskustaedustajat puolustivat alueellistamista ja Kuopion pelastuskoulutusta palopuhein – "Suomessa on vallalla putkinäköinen keskittämisen politiikka"

Pekka Pohjolainen 15.10.2019 18:30, muokattu 15.10.2019 18:34
a– a+
Aluepolitiikka

Soutaminen ja huopaaminen alueellistamispäätöksissä on saatava loppumaan, korostivat keskustan edustajat eduskunnan tiistain istunnossa.

Pelastusalan koulutuksen keskeyttämisehtoja koskevan lainmuutoksen lähetekeskustelussa asiaan puuttuivat niin Savo-Karjalan edustajat Anu Vehviläinen ja Hannakaisa Heikkinen kuin ryhmäpuheenjohtaja Antti Kurvinenkin.

Vehviläinen totesi, että Kuopiossa toimivalle Pelastusopistolle viime ajat ovat olleet hankalia. Savo-Karjalan kansanedustajat ovat tottuneet luottamaan, että sisäministeriössä viime syksynä tehty päätös pelastuskoulutuksen keskittämisestä Kuopioon pitää.

– Mutta nyt olemme sitten tänä syksynä nähneet, että se ei ollutkaan aivan täysin saletissa, vaan nyt muutama viikko sitten Helsingin kaupungille on annettu väliaikainen lupa ottaa jälleen pelastuskoulutukseen henkilöstöä. Ja tämä väliaikainen lupa on pariksi vuodeksi.

Vehviläinen sanoi, että vaalipiirin kansanedustajien on huolehdittava yhdessä siitä, että Kuopiota ja Savo-Karjalaa ei petetä uudemman kerran.

Heikkinen kävi pöntössä pitämässä suoranaisen palopuheen aiheesta. Hän huomautti, että Pohjois-Savossa usko valtiovallan toimiin ja päätösten pysyvyyteen on päässyt horjumaan muun muassa Fimean alueellispäätöksen vesittämisen ja Kriisinhallintakeskuksen Kuopiosta pois siirtämisen vuoksi.

Nyt myös pelastusalan koulutuksen keskittäminen Pelastusopistoon näyttää Heikkisen mukaan horjuvan.

– Yhteistä näissä kaikissa tapauksissa on ollut, että kun ei ole tahtoa seistä päätösten takana, niin seuraavaksi keksitään selitykset.

Heikkisen mukaan Pelastusopistonkin kohdalla herää kysymys, kuinka pysyvä päätös on.

– Mielestäni päätöksessä on horjuttu nyt vailla perusteita.

Heikkisen mielestä soutamiselle ja huopaamiselle alueellistamispäätöksissä on  selvä syy: yksittäinen ministeri tai ministeriö voi päättää omavaltaisesti, minne valtion palveluja, työpaikkoja ja virastoja perustetaan ja missä päin Suomea niitä lakkautetaan.

– Ja muutamissa ministeriöissä sitä tehdään sumeilematta ilmeisen ideologisin perustein.

Heikkinen piti käsittämättömänä, etteivät edes maakuntien keskuskaupungit ole enää muutamien ministeriöiden virkakunnan silmissä kelvollisia hoitamaan koko valtakuntaa palvelevia tehtäviä. Suhtautuminen seutukaupunkeihin on vielä tylympää.

– Kun esimerkiksi Ruotsissa valtion palveluja ja työpaikkoja hajautetaan eri puolille kuningaskuntaa, niin Suomessa vallalla on putkinäköinen keskittämisen politiikka, missä muita vaihtoehtoja kuin pääkaupunkiseutu ei edes aidosti mietitä.

Siksi päätökset valtion palvelujen, työpaikkojen ja virastojen sijoittamisesta on Heikkisen mielestä tuotava koko hallituksen ratkaistavaksi valtioneuvoston yleisistuntoon.

Kurvinen painotti, että Pelastusopiston sijainti Kuopiossa on malliesimerkki siitä, että osaamista ja osaamiskeskittymiä voi olla jossakin muuallakin kuin Helsingissä ja Kehä ykkösen tai kolmosen sisäpuolella.

– Suomen paras pelastusalan osaaminen on Kuopiossa ja siitä pitää pitää kiinni. Ja olen varma että koko keskusta ryhmänä pitää siitä kiinni, että nimenomaan pelastusalan osaamiskeskittymää siellä Kuopiossa vahvistetaan.

Kurvinen piti hyvänä, että tilapäisen työvoimapulan helpottamiseksi koulutusta lisätään niin Helsingin Pelastuskoulussa kuin Kuopiossa. Jatkossakin osaamiskeskuksena toimii Kuopiol

Keskustaryhmyri piti myös tärkeänä, että monipaikkaisuusselvityksiä tehtäisiin joka ikisessä ministeriössä, jotta selvitettäisiin, voitaisiinko asiantuntijatyötä tehdä muuallakin kuin Helsingin ministeriöissä ja virastoissa.

– Meillä on yliopistoja ja ammattikorkeakouluja ja osaavaa työvoimaa pitkin Suomea. Otetaan se käyttöön ja näytetään valtionhallinnolla esimerkkiä alueellisen osaamisen hyödyntämisestä. Toivon että Rinteen hallitus nyt laittaa ne aluepolitiikan kirjaukset ihan tosissaan toimeksi, että ne eivät jää vain kauniiksi lauseiksi, Kurvinen vetosi.

Lue myös

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen

Kustantaja–päätoimittaja Julius Streicher tuomittiin Nürnbergin oikeudenkäynnissä lehtensä takia kuolemaan
8.8.2026 22:15

Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa

Korean niemimaan kärsiessä tukahduttavasta helleaallosta Pohjois-Korean valtionmedia on listannut keinoja selvitä kuumuudesta, uutistoimisto...
8.8.2026 22:06

WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen

Saksassa Leipzigissa lentoasemalta tällä viikolla löydetty, räjähteillä lastattu drooni oli todennäköisesti venäläinen, kertoo...
8.8.2026 16:19

Aihetunnisteet

aluepolitiikka pelastusopisto pelastustoimi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste