Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Ensilumi on nyt satanut kaikkiin maakuntiin – ajokeli on laajalti huono

20.11.2025 8:23
Lue lisää 
Keskusta
Keskustalla on edessään ja jo käynnissä askel kerrallaan etenevä järjestöuudistus. Se on puheenaiheena myös tulevan viikonlopun puoluevaltuustossa Lappeenrannassa. Kuva puoluevaltuuston kokouksesta Oulusta viime vuoden marraskuulta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta

Antti Kaikkosen vetovoima, järjestöväen aktiivisuus ja hyvin menneet vaalit ovat tuoneet keskustaan uusia ihmisiä
Lauri Heikkilä 20.11.2025 8:00, muokattu 18.11.2025 12:16
a– a+
Keskusta

Keskustaan on kuluvan vuoden aikana liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä.

Vuoden aikana liittyneiden jäsenten määrä on ainakin uuden ajan ennätys keskustan historiassa. Tämä tarkoittaa tilastoituja viimeistä kymmentä vuotta, mutta luultavasti selvästi pidempääkin ajanjaksoa.

Asiasta kertoo puoluesihteeri Antti Siika-aho. Tarkempaa lukumäärää hän ei paljasta ennen keskustan tulevana viikonloppuna Lappeenrannassa kokoontuvaa puoluevaltuustoa, mutta hän toteaa määrän olevan ”huomattava”.

Siika-aho selittää jäsenryntäystä etenkin kolmella pääasialla.

– Yksi on se, että keskusta on nyt puheenjohtaja Antti Kaikkosen johdolla kyennyt tarjoamaan omaa vaihtoehtoaan paremmaksi suunnaksi Suomelle. Se näkyy siinä, että ihmiset ovat meistä kiinnostuneita, puoluesihteeri kertoo Suomenmaalle.

– Toisena ovat viime kevään kunta- ja alueavaalit, jolloin keskusta onnistui ennakko-odotuksista huolimatta kokoamaan erittäin vaikuttavan ja monipuolisen ehdokaslistan. Uusissa jäsenissä on runsaasti tuolloin ehdolla olleita sekä uusia kunta- ja aluepäättäjiä.

Kolmas asia on keskustan järjestöväen ahkerointi.

– Järjestöaktiivit eli vapaaehtoiset ovat ryhtyneet tekemään töitä määrätietoisesti. He ovat houkutelleet mukaan ja ovat saaneet pidettyä mukana uusia ja olemassaolevia jäseniä, Siika-aho kertoo.

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho kertoo jäsenistön laittaneen puolueessa uuden vaihteen päälle. Uusia toimintatapoja otetaan käyttöön yhdistystasolta alkaen ja jäseniä on hankittu ahkerasti. (Kuva: Jari Laukkanen)

Jäsentulva tarkoittaa myös sitä, että tulijat pitää pitää mukana ja vaikuttamisen paikkoja tarjota. Jäsenyys on voitava kokea merkitykselliseksi. Tähänkin keskustalla on sapluunat.

Aktiivijäsenet ovat ottaneet aiempaa vahvemmin tehtäväkseen tekemisen tapojen ja toimintakulttuurin muutoksia omilla alueillaan uuden ajan jäsenet mielessään, puoluesihteeri kertoo.

Puolueen tasolla seuraava suurempi askel ovat koulutukset.

Vuosi sitten syksyllä puolue käynnisti tulevaisuusakatemian. Se on mittava koulutus- ja valmennusohjelma, jossa keskusta kouluttaa muun muassa jäsenhankintaan, vaalikampanjoimiseen, järjestön vapaaehtoistoimijoiden aktivoimiseen ynnä muuhun.

– Olemme puolueessa alkaneet aivan uudella otteella kouluttaa ja valmentaa ihmisiä, Siika-aho toteaa.

– Haluan tässä nostaa framille myös ensi tammi–helmikuun taitteessa Vantaalla pidettävät keskustapäivät, jotka avaavat keskustan 120-vuotisjuhlavuoden. Päivien aikana koulutamme ja valmennamme aktiivejamme järjestötoimintaan, poliittisesti kuumiin teemoihin ja toimimaan nykyaikaisin välinein paikallisella, alueellisella ja valtakunnan tasolla.

Keskustan toiminnassa tullaan kiinnittämään katsetta myös vaikeisiin alueisiin uudella otteella. Näillä alueilla on puoluesihteerin sanoin ”eniten voitettavaa”.

– Keskustan toiminta on tietenkin paikallisella tasolla erittäin hyvää ja toimivaa monissa paikoin, mutta samalla kaikkien täytyy auttaa ja tukea etenkin niitä alueita, joilla on vaikeinta, Siika-aho korostaa.

– Olemme käynnistämässä useita projekteja muun muassa paikallisen politiikan aiheiden ympärille ja toteutamme uusilla tavoilla kaupunkitoimintaamme. Uusia suomalaisia on tarkoitus tavoittaa ja messuilla näkyä. Tätä tehdään yhteistyössä puoluetoimiston ja paikallistoimijoiden välillä.

Vuonna 2026 keskusta tulee satsaamaan yleiseen ilmeeseensä ja panostaa markkinointiin ja viestintään täysin uudella tavalla.

– Tekoäly tulee keskeiseksi osaksi keskustan paikallisenkin tason toimintaa, puoluesihteeri paljastaa.

Keskusta on jäsenmäärältään Suomen suurin puolue, mutta kärsinyt muiden perinteisten puolueiden tapaan jäsenkadosta. Puoluekokous kerää tästä huolimatta edelleen tuhansia ihmisiä yhteen joka toinen vuosi. Kuva Jyväskylän puoluekokouksesta kesäkuulta 2024. (Kuva: Jari Laukkanen)

Vaikka kaikki tämä kuulostaa tehokkaalta ja mukaansatempaavalta uuden ajan kansanliikkeen nousulta, taustalla on myös se toinen todellisuus.

– Tiedämme kaikki sen, että niin keskustassa kuin muissakin isoissa puolueissa jäsenkunta ikääntyy vauhdilla.

– Se harvenee pikkuhiljaa niin keskustassa, kokoomuksessa kuin sosiaalidemokraateissakin. Jäsenkunnan ikärakenne painottuu kaikissa ihmisiin, jotka ovat syntyneet suurten ikäluokkien aikaan tai 1950-luvulla ja tulleet politiikkaan 1970-, 1980- tai 1990-luvulla, Siika-aho muistuttaa.

Koko 2010- ja 2020-luvun ajan tämä joukko on hiljalleen harventunut. Tämä haastaa tekemään asiat uudella tavalla.

– Keskustan järjestörakenne on ollut erittäin toimiva ja palvellut poliittisia tavoitteitamme näihin vuosiin asti oivallisesti. Mutta vaikka viimeisten 15–20 vuoden ajan jäsenmäärä on laskenut, järjestörakenne on säilynyt jotakuinkin samanlaisena. Suurista puolueista olemme ainoa, joka ei ole uudistanut järjestöllistä rakennettaan mittavissa määrin, Siika-aho sanoo.

Järjestöuudistuksesta ei tule kaikkea toimintaa hallitseva urakka, mutta sitä viedään eteenpäin askel kerrallaan.

– Tavoitteeni on se, että näiden lähivuosien aikana järjestörakennetta uudistetaan askel askelelta niin, että se palvelisi jatkossakin kaikkialla Suomessa, mutta myös niin, että samalla on mahdollista käydä vaaleja ja menestyä niissä tulevina vuosina, puoluesihteeri Antti Siika-aho painottaa.

– Tulemme väistämättä tekemään päätöksiä puolueen sisäisen organisaation, rahoituksen ja talouden rakenteiden muuttamiseksi ja koko keskustayhteisön työtehtävien rakentamiseksi uudelleen niin, että yhä useammin jaamme työtä ja tuemme toisiamme, olimmepa missä päin Suomea tahansa.

Tämä tarkoittaa myös sääntöjen uudistamista ja monien rakenteiden purkamista. Tämä tulee koskemaan kaikkia puolueen tasoja ja elimiä.

Pyrkimys on puoluesihteerin mukaan se, että mahdollisimman moni kokisi muutokset niin, että ne palvelevat omaa toimintaa.

– Kaiken takana johtoajatuksena on, että olemme keskustana tulevaisuudessakin suomalaisia yhdistävä kansanliike. Emme ole vain vaaleja varten oleva apparaatti vaan paljon enemmän. Tästä tulemme pitämään kiinni. Muuten meidän puolueemme luonne muuttuisi joksikin muuksi.

Lue myös

Valtaosa vanhemmista on huolissaan nuorten some- ja digielämästä

Noin 80 prosenttia vanhemmista kertoo olevansa huolissaan nuorten digipelaamisen tai sosiaalisen median aiheuttamista...
20.11.2025 8:31

Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat lähes 10 prosenttia vuodentakaisesta

Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat heinä-syyskuussa 9,5 prosenttia verrattuna samaan ajanjaksoon vuosi sitten, kertoo...
20.11.2025 8:24

Ensilumi on nyt satanut kaikkiin maakuntiin – ajokeli on laajalti huono

Ensilumi on nyt satanut kaikkiin maakuntiin, kerrotaan Ilmatieteen laitokselta. Kaikissa maakunnissa on ainakin...
20.11.2025 8:23

Aihetunnisteet

järjestötoiminta järjestöuudistus Keskusta puolueet puoluetoiminta puoluevaltuusto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Halpa litium voikin olla avain Alzheimerin ehkäisyyn – HS: Emeritaprofessori vaikuttui
Uutiset | 13.11.2025 21:31
Palkintomatkasta alkoi vuosikausien taistelu Kekkosta vastaan – suomalainen poikkeusnobelisti oli ristiriitainen hahmo myös tiedemaailmassa
Uutiset | 14.11.2025 21:30
Puola sulkee viimeisen Venäjän konsulaatin – Kreml: Voimme vain valitella
Uutiset | 19.11.2025 12:14
Kuluttajatutkimuskeskus laski: Tällä budjetilla pitäisi sekä tulla toimeen että pystyä ylläpitämään terveyttä
Uutiset | 19.11.2025 13:00
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Tämä on yleisin syy kissan joutumiselle eläinlääkäriin
Uutiset | 13.11.2025 23:00
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
USA jatkaa Taiwanin aseistamista – Kiina tyrmistyi
Uutiset | 14.11.2025 14:48
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05

Uusimmat

Valtaosa vanhemmista on huolissaan nuorten some- ja digielämästä
Uutiset | 20.11.2025 8:31
Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat lähes 10 prosenttia vuodentakaisesta
Uutiset | 20.11.2025 8:24
Ensilumi on nyt satanut kaikkiin maakuntiin – ajokeli on laajalti huono
Uutiset | 20.11.2025 8:23
Trump allekirjoitti Epstein-asiakirjojen julkaisemista vaativan lain – vastusti aiemmin materiaalin julkaisemista
Uutiset | 20.11.2025 8:21
Brasilian Lula: Maiden tulee luopua fossiilisista polttoaineista omassa tahdissaan
Uutiset | 20.11.2025 8:15
Israelin iskut surmasivat Gazassa keskiviikkona lähes 30 ihmistä
Uutiset | 20.11.2025 8:10
Ensi vuoden verokortti voi tulla Omavero-palveluun jo lauantaina
Uutiset | 20.11.2025 8:08
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
AFP:n lähde: Yhdysvaltain rauhansuunnitelmassa Krimin niemimaa tunnustettaisiin venäläiseksi
Uutiset | 20.11.2025 7:59
Yle: Yksityisasiakkaiden maksukortteja ei hyväksytä Teboililla – eivät voi ostaa polttoaineita
Uutiset | 20.11.2025 7:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustaedustajalta radikaali uudistuspamfletti: Työttömille takuutyö minimipalkalla, valtion metsiä jakoon periferiassa asuville
Uutiset | 18.11.2025 10:00
Keskusta kiittää avausta lapsilisien uudistamisesta, mutta näkee myös riskejä – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 16.11.2025 9:00
Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Valtaosa vanhemmista on huolissaan nuorten some- ja digielämästä
Uutiset | 20.11.2025 8:31
Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat lähes 10 prosenttia vuodentakaisesta
Uutiset | 20.11.2025 8:24
Ensilumi on nyt satanut kaikkiin maakuntiin – ajokeli on laajalti huono
Uutiset | 20.11.2025 8:23
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Varhaiskasvatuksen epäkohdista ilmoittaminen on teko lapsen oikeuksien puolesta
Mielipide | 19.11.2025 13:57
Lukijalta: Sukupuolten tasa-arvo parantaa kaikkien hyvinvointia
Mielipide | 19.11.2025 10:13
Lukijalta: Hyvän mielen toivotus kaikille!
Mielipide | 18.11.2025 12:23
Lukijalta: Velkajarru – jäähyväiset hyvinvointivaltiolle
Mielipide | 18.11.2025 12:18
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49
Lukijalta: Kunnanlääkäri takaisin
Mielipide | 14.11.2025 9:33

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mika Huuskonen jatkaa Keskustan Etelä-Hämeen piirin johdossa
Uutiset | 18.11.2025 13:46
Mika Riipi toivoo keskustalta rohkeampia ulostuloja
Uutiset | 18.11.2025 11:55
Emilia Hirvi Keski-Pohjanmaan Keskustan johtoon – Piiri otti tiukasti kantaa soteen
Uutiset | 17.11.2025 19:14
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
Emilia Hirvi Keski-Pohjanmaan Keskustan johtoon – Piiri otti tiukasti kantaa soteen
Uutiset | 17.11.2025 19:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste