Keskusta peräsi toimia omaishoitajille – Ministeri Juuso: Opaskirjan kirjoittaminen on seuraava toimenpide
Keskusta peräänkuulutti omaishoitajien aseman parantamista eduskunnan kyselytunnilla.
– Maamme ikäihmisten hoidosta ja hoivasta on omaishoitajien harteilla paljon, liiankin paljon, keskustan kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Markus Lohi sanoi.
– Me päättäjät emme ole tehneet riittävästi omaishoitajien toimeentulon, jaksamisen ja arvostuksen puolesta.
Lohi sanoi keskustan tukevan kaikkia esityksiä, joilla omaishoitoa parannetaan.
– Hallitus on ohjelmassaan luvannut tehdä omaishoitolain kokonaisuudistuksen huhtikuun puoliväliriiheen mennessä. Mitään esitystä ei kuitenkaan täällä eduskunnassa vielä ole. Arvostuksen omaishoitajia kohtaan pitää näkyä tekoina.
Vastuuministeri Kaisa Juuso (ps.) kertoi valmistelun alkaneen sillä, että Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on selvittänyt, millä tavalla omaishoitajuus toteutuu eri hyvinvointialueilla. Vastaus on, että hyvin eri tavoin.
Jokaiselle hyvinvointialueelle onkin annettu suositukset siitä, miten omaishoidon palvelukriteereitä yhtenäistetään.
– Nämä suositukset on tehty, ja seuraavana on vuorossa opaskirjan kirjoittaminen, eli teemme oppaan siitä, miten sovelletaan näitä eri palvelukriteereitä ja omaishoidon portaita. Se on se, missä vaiheessa ollaan tällä hetkellä.
– Seuraava vaihe voisi olla, mikäli ehdimme tämän hallituskauden aikana, viedä sinne lakiin ne porrastukset ja selkeät velvoittavuudet, mutta siinä pisteessä ei olla vielä.
Juuso summasi, että ensin pyritään yhtenäistämiseen ja ”toivottavasti loppukaudesta on jokin mahdollisuus vielä järeämpiin toimiin”.
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi, että huolestuneilta ikäihmisiltä tulee paljon huolestuneita yhteydenottoja vanhustenhoidon tilanteesta ja näkymistä.
Kaikkonen siteerasi vanhusasiainvaltuutettu Päivi Topoa, joka sanoi, että vanhus pääsee hoitoon aina vain huonommin ja huonommassa kunnossa.
– Mielestäni tämä on aika vakava viesti. Samaan aikaan kotihoidon käyntimäärät ovat vähentyneet, vaikka ikäihmisten ja kotihoitoa tarvitsevien määrä kasvaa.
Sosiaali- ja terveysministeri Juuson mukaan hyvinvointialueilla on ”erittäin vaihtelevat käytännöt” siitä, miten ne tarjoavat ikääntyville palveluita.
Ministeri kertoi, että palvelut toimivat monilla alueilla ihan hyvin, mutta toisista tulee viestiä, että kriteerit ovat tiukentuneet ja hoitoon on entistä vaikeampi päästä.
– Uskon, että nämä johtuvat niistä hyvinvointialueiden säästöpaineista ja siitä, että niitä säästöjä on alueilla kohdistettu nimenomaan sinne vanhustenhoitoon, mitä en ole missään puheenvuorossa suositellut.
– Kun teillä on yleiskatteellinen rahoitus hyvinvointialueille ja vapaus kohdistaa ne säästöt, minne haluatte, niin te voitte tämän siellä tehdä, mutta minä en ole sitä kertaakaan suositellut, hän toisti.