"Hävytöntä!" – Katri Kulmuni järkyttyi hallituksen vaalisuunnitelmasta
Lappilainen europarlamentaarikko, ex-ministeri Katri Kulmuni (kesk.) teilaa Petteri Orpon (kok.) hallituksen aikeet tehdä Lapin ja Oulun vaalipiireistä yhtenäinen vaalialue eduskuntavaaleissa.
– Orbanismi hiipii Suomeen. Turha kyllä muiden puolueiden kritisoida vaalipiiriuudistuksia Unkarissa tai USA:ssa, jos suomalaiset jaetaan perustuslain ja yhtäläisten vaalien edessä kahteen järjestelmään – pohjoiseen ja yleiseen vaalijärjestelmään. Hävytöntä!, Kulmuni kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
UUTISSUOMALAINEN kertoi torstaina hallituksen aikeesta esittää vaalialuemallin käyttöönottoa.
Ehdokkaat asetettaisiin edelleen vaalipiireittäin ja äänestäjät äänestäisivät oman vaalipiirinsä ehdokkaita. Puolueet tai valitsijayhdistykset saisivat kuitenkin paikkoja koko vaalialueen tuloksen mukaisesti.
Vaalipiireistä valittaisiin jatkossakin se määrä edustajia, joka niille kansalaisten lukumäärän perusteella määräytyy.
Puoluesihteereistä koostuva parlamentaarinen vaalialuetyöryhmä esitti Oulun ja Lapin vaalipiirien vaalialuetta jo tämän vuoden alussa julkaistussa raportissaan. Mallia vastusti vain keskusta, joka jätti eriävän mielipiteen.
Esityksen kuuluu, että jatkossa vaalialue otettaisiin käyttöön, jos jostakin vaalipiiristä valittavien edustajien määrä putoaa alle kahdeksaan. Tarkoituksena on madaltaa piilevää äänikynnystä sellaisilla alueilla, joilla se on korkea.
Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, että Lapin jälkeen seuraavana vuorossa saattaisi olla Satakunnan vaalipiiri.