Keskusta ohitti perussuomalaiset yrittäjäpuolueena
Keskusta on noussut perussuomalaisten ohi yrittäjien toiseksi suosituimmaksi puolueeksi, ilmenee Suomen Yrittäjien Yrittäjägallupista.
Keskustan yrittäjäkannatus on koko maan tasolla nyt 11 ja perussuomalaisten 10 prosenttia. Keskusta yltää 23 prosentin yrittäjäkannatukseen Pohjois-Suomessa ja 18 prosenttiin Itä-Suomessa.
Myös SDP:n yrittäjäkannatus on vahvistunut ja on nyt kahdeksan prosenttia.
Perussuomalaisten yrittäjäkannatus putosi maaliskuusta kolme prosenttiyksikköä. Kannatus on vahvinta rakennusalalla.
Selvästi suurin yrittäjäpuolue on kokoomus, jota 39 prosenttia kertoo äänestävänsä jos eduskuntavaalit käytäisiin nyt. Kokoomuksen kannatus on noussut maaliskuusta kolme prosenttiyksikköä. Mitä suurempi yritys, sitä varmemmin yrittäjä tukee kokoomusta.
Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen tulkitsee tiedotteessa, että kannatusnousun perusteella hallituksen puoliväliriihen päätökset olivat kokoomusta tukevien yrittäjien mieleen.
– Perussuomalaisten kannatuksen kehitys taas viestii siitä, että heidän yrittäjäkannattajillaan on ollut enemmän sulattelemista, Pentikäinen pohtii.
Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen on pysynyt lähes ennallaan. Yrittäjistä hallituksen toimintaan 42 prosenttia on tyytyväisiä ja 48 prosenttia tyytymättömiä.
Tyytyväisimpiä ovat yli kymmenen henkilöä työllistävät ja teollisuudessa toimivat yrittäjät, kun tyytymättömimpiä ovat yksinyrittäjät, asiantuntijapalvelualan yrittäjät ja naiset.
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) toimintaan on tyytyväisiä 43 prosenttia ja valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) toimintaan 42 prosenttia yrittäjistä. Tyytymättömiä on hieman enemmän kuin tyytyväisiä.
– Ylipäänsä yrittäjät ovat melko tyytyväisiä ja näkevät, että hallitus tekee yrittäjämyönteistä politiikkaa. Pienillä yrittäjillä on kuitenkin syynsä kritiikkiin. Esimerkiksi alv:n nopea korotus syksyllä heikensi monen tilannetta. Nyt heihin iskee kaavamaisen työhuonevähennyksen poisto, Pentikäinen sanoo.
Yksinyrittäjien keskuudessa kokoomus on suosituin 29 prosentilla. Perussuomalaiset ja SDP ovat tasoissa toisena 12 prosentin kannatuksella.
Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta. Yrittäjägallupiin vastasi 1 351 pk-yrityksen edustajaa 6.–19. toukokuuta. Tulosten luottamusväli on 2,7 prosenttiyksikköä suuntaansa.