Kenraalit varoittavat: Entisellä sotilasmahdilla pian liian pieni armeija sotaan Venäjää vastaan
Eurooppalaiset kenraalit pelkäävät, että Ison-Britannian armeija on kutistumassa liian pieneksi taistelemaan Venäjää vastaan, brittilehti The Times kirjoittaa.
Huolimatta hallituksen lupauksista lisätä puolustusmenoja Britannian sotilashenkilöstön määrä on lehden mukaan pudonnut alhaisimmalle tasolle sitten Napoleonin sotien (1803–1815).
Konservatiivihallituksen tavoitteena on pienentää Britannian armeijan koko 82 000 henkilöstä 73 000 henkilöön vuoteen 2025 mennessä. Tavoite on jo lähes saavutettu, Times kirjoittaa.
Ranskan armeijassa sotilaita on yli 110 000, kun taas Saksa suunnittelee nostavansa asevoimiensa määrää 203 000:een.
Myös useat amerikkalaiskenraalit ovat Timesin mukaan kyseenalaistaneet Ison-Britannian asevoimien statuksen huipputason taistelujoukkona.
Aiemmin toukokuussa Yhdysvaltain armeijan esikuntapäällikkö kenraali Randy George totesi, ettei Britannia voi enää luottaa Yhdysvaltojen korjaavan sen sotilaallisessa kyvykkyydessä olevat aukot, vaan sen on oltava omavarainen henkilöstönsä ylläpitämisessä taistelukentillä.
Britannian puolustusmenot ovat pudonneet vuosien 2010−2023 aikana 2,47 prosentin BKT-osuudesta 2,28 prosenttiin. Yhdysvallat käytti viime vuonna puolustukseen 3,4 prosenttia bruttokansantuotteestaan, enemmän kuin mikään muu valtio.
Nyt myös Timesin haastattelemat eurooppalaiset kenraalit ja diplomaatit ovat huolissaan siitä, onko Britannian kutistuva armeija tarpeeksi suuri kohtaamaan ”korkean intensiteetin” konfliktin.
Timesin nimettömänä haastattelemat lähteet huomauttavat, että Britannialla on Euroopan puolustuksessa yhä keskeinen rooli ydinpelotteensa vuoksi.
Heidän mukaansa ydinpelote on tärkein asia, jonka Britannia Natolle tarjoaa – etenkin kun Yhdysvaltain tulevien presidentinvaalien vaikutus Naton tulevaisuuteen voi olla huomattava.
Britannian asevoimien mukaan maa pystyy lähettämään ulkomaille kaksi divisioonaa, jotka molemmat koostuvat yli 30 000 sotilaasta. Brittikansanedustajat ja asevoimien asiantuntijat ovat kuitenkin varoittaneet, että todellisuudessa tällaisen sotilasmäärän sijoittamisessa tulisi ongelmia.
Erään Timesin haastatteleman puolustusasiantuntijan mukaan Britannian asevoimat eivät ole investoineet riittävästi esimerkiksi huoltoautoihin ja elektroniseen sodankäyntiin. Puutteita on myös tykistössä ja ilmapuolustuksessa.
Britannian asevoimien entisen komentajan, kenraali Richard Barronsin mukaan maan armeija tarvitsee riittävien joukkojen ja varusteiden lisäksi myös lisää tiedustelutietoja, logistiikkaa, lääketieteellisiä valmiuksia, ammuksia ja rahaa.
Hänen mukaansa Britannia opittiin tuntemaan Irakin ja Afganistanin sodissa maana, jolla oli ”paljon mielipiteitä, mutta ei tarpeeksi tavaraa oikeaan taisteluun”.