Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Linnut

Mihin harakat katosivat? – Suomen lintukannoissa mullistuksia

30.6.2025 22:00
Lue lisää 
Historia
Kuvassa syyskuulta 1960 Neuvostoliiton johtaja Nikita Hruštšov (oik.) on vieraana 60 vuotta täyttäneen Suomen presidentti Urho Kekkosen juhlissa. Johtajien välissä tulkki Kustaa Loikkanen. (Kuva: Ensio Ilmonen / Lehtikuva, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons )

Kekkosen kaveri kaadettiin 60 vuotta sitten – myönsi "veren käsissään", mutta luotsasi puolueensa pois Stalinin otteesta

Nikita Hruštšovin merkitys oli suuri etenkin lännen ja idän välien paranemisessa, saattoipa hän osaltaan estää maailmanlopunkin
Lauri Heikkilä 14.10.2024 21:30, muokattu 14.10.2024 16:16
a– a+
Historia

Suomen presidentti Urho Kekkonen ja Neuvostoliiton johtaja Nikita Hruštšov ovat tallentuneet useisiin valokuviin ja videofilmin pätkiin lämpimissä tunnelmissa. Vaikkei railakkaimmista illanvietoista julkaistu materiaalia julkisuuteen, jäi monelle säntillisemmistäkin kuvista mieleen, kuinka hyvähenkisesti johtajat aina tapasivat toisensa.

Esimerkiksi Elävästä Arkistosta voi käydä katsomassa tunnelmapaloja miesten metsästysretkeltä. Saalis hankittiin valoisalla ja illalla nuotion valossa laulu raikui.

Paljonko hyvissä väleissä oli kulissia on toinen kysymys. Tiettävästi Kekkonen tuli kuitenkin huomattavasti huonommin toimeen Hruštšovin seuraajan kanssa.

Hruštšov muistetaan usein liennytyksen ja suojasään ajan neuvostojohtajana. Hän paljasti edeltäjänsä Josif Stalinin hirmuhallinnon teot ja alkoi johtaa Neuvostoliittoa avoimempaan suuntaan.

Kuten suurvaltajohtajat yleensä, on Hruštšovkin silti paljon tätä monitahoisempi hahmo.

Hän oli Stalinin hallinnon kasvatti ja osallistunut Neuvostoliiton sisäiseen terroriin. Ukrainan sosialistisen neuvostotasavallan johtajana 1930-luvun lopulla hän toisaalta alkoi menettää uskoaan Stalinin järjestelmään, mutta täytti tehtävänsä uskollisesti esimerkiksi Ukrainan alueen opposition vainossa ja toisen maailmansodan alussa puolalaisten pakkosiirroissa.

Hruštšovin virheelliset ratkaisut aiheuttivat Ukrainassa toisen maailmansodan jälkeen nälänhädän aikoja, eikä ideoistaan innostuva johtaja aina välittänyt, kuinka realistista mitäkin olisi toteuttaa. Hän ideoi muun muassa järjestelmän, jolla maito kulkisi suoraan lehmien utareista kuluttajille kaupunkeihin.

Samalla hän hidasti Stalinin päätösten toimeenpanoa käytettävissä olevin keinoin. Maineeltaan hän jäi Stalinin silmissä kuitenkin puhtaaksi, ja sai kutsun Moskovaan Neuvostoliiton kommunistisen puolueen kärkikastin tehtäviin 1940-luvun lopulla.

Josif Stalin oli pitänyt Neuvostoliittoa rautaisessa otteessa terrorilla ja pelolla. Stalinin kuoltua hänen henkilökulttinsa ja terrorijärjestelmänsä purkaminen aloitettiin Nikita Hruštšovin johdolla. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Stalin kuoli 1953. Seuranneessa valtapelissä niskan päälle pääsivät Hruštšov ja uudistusmieliset.

Maailmanpolitiikkaan tuli suojasään aika, joka ei kuitenkaan tarkoittanut kylmän sodan suurvaltojen Neuvostoliiton ja Yhdysvaltojen suhteiden täyttä lämpenemistä. Suhteet ja puhevälit paranivat, ja edistysaskelia otettiin, mutta kilpailu kommunismin ja kapitalismin välillä jatkui. Kauhun tasapaino kahden ydinasevallan välillä säilyi ja sen järkkymistä pelättiin.

Neuvostoliiton sisäisissä asioissa sekä maailman kommunistisessa leirissä tapahtui muutoksia avoimuuden ja demokratian suuntaan. Väkivaltaisia vallankumouksia ja väistämätöntä sotaa kapitalismia vastaan ei enää pidetty välttämättömyyksinä.

Puheessaan kommunistijohtajien kokouksessa 1956 Hruštšov paljasti Stalinin terrorin ja rikokset. Se oli yritys uudistaa kommunistisia järjestelmiä, mutta puhe oli myös valtapolitiikkaa. Stalinistien raivaamiseen pois tieltä oli nyt julkilausuttu peruste.

Neuvostoliitossa otettiin selvästi vähemmän poliittisia vankeja Hruštšovin kuin Stalinin aikana eikä maata hallittu enää mielivaltaisten teloitusten pelolla. Poliisivaltiona Neuvostoliitto säilyi. Kommunistisessa maailmassa Neuvostoliitto toimi yleispoliisina yhä, tukahduttaen muun muassa Unkarin kansannousun 1956.

Hruštšovin kestävin perintö lienee vaatimattomasti sanoen mahdollisen maailmanlopun estäminen. Hän toki oli maansa johtajana uhkaavaan tilanteeseen osasyyllinen.

1962 Kuuban kriisi oli polttopisteessään ja Neuvostoliitto ja Yhdysvallat lähellä asevoimien yhteenottoa. Tämä olisi aloittanut ydinsodan, joka olisi johtanut miljardien ihmisten kuolemaan, jopa koko ihmiskunnan tuhoutumiseen.

Eri tutkimuksissa on arveltu, että sillä oli merkitystä, ketkä olivat suurvaltojen johdossa tuolloin. Yhdysvaltojen John F. Kennedy ja Neuvostoliiton Hruštšov eivät antaneet maidensa sotahaukkojen päästä niskan päälle, vaan johtajat saivat sovittua ja kriisi raukesi.

Neuvostoliiton johtaja Nikita Hruštšov ja Yhdysvaltojen presidentti John F. Kennedy paransivat maidensa välejä, mutta ajautuivat silti kriisin tasalle Kuubassa. Johtajat kuvattuna Itävallan Wienissä vuonna 1961. (Kuva: Photograph from the U. S. Department of State in the John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Tämä saattoi olla myös Hruštšovin poliittisen kuoleman syy.

Hruštšovilla ei missään vaiheessa ollut absoluuttista otetta hallinnostaan, ja kovaa linjaa kannattaneet kommunistit pystyivät perustelemaan Hruštšovin olevan liian heikko ja häilyväinen johtaja.

Tasan 60 vuotta sitten, 14. lokakuuta 1964, Hruštšov syrjäytettiin.

Hänen otteensa herpaantumisesta oli ollut merkkejä edeltävinä vuosina. Stalinin aikana ei olisi tullut kuulonkaan, että kansa lähtee kaduille osoittamaan mieltään nousseita hintoja vastaan.

12. lokakuuta 1964 Hruštšov oli lomailemassa Georgiassa. Leonid Brežnev soitti Hruštšoville ja ilmoitti, että tätä tarvitaan välittömästi Moskovassa. Hruštšov palasi pääkaupunkiin.

Hruštšov oli kuullut huhuista, joiden mukaan hänet aiottiin syrjäyttää, mutta ei ollut välittänyt niistä.

Keskuskomitean tapaamisessa Brežnev luki johtajalle tätä kohtaan esitetyt syytökset. Hruštšov oli syytösten mukaan toiminut Neuvostoliiton perustajan Leninin oppeja vastaan, tehnyt päätöksiä hetken mielijohteesta ja kylvänyt maahan epäjärjestystä. Kuuban kriisin aikaan hän oli syytösten esittäjien mukaan leikkinyt maailmanlopulla.

Hruštšov sai vastata. Hän korosti tehneensä paljon puolueen ja kansan hyväksi. Stalinin henkilökultin purkamista kehuessaan ja kiittäessään huoneessa olleet stalinistit huutelivat vastalauseitaan.

Niskan päällä olivat Hruštšovin vastustajat. Tukijoita, kuten kaikki ukrainalaiset keskuskomitean jäsenet, pidettiin kuulemisen ajan huoneen ulkopuolella.

Hruštšov ilmoitti, ettei asetu vastustamaan, jos hänet päätetään siirtää eläkkeelle.

Näin kävi, ja uudeksi kommunistipuolueen pääsihteeriksi nousi Brežnev ja pääministeriksi Aleksei Kosygin.

Brežnev toi takaisin valtaan vanhoja stalinisteja, mutta stalinismin ajoista oli kuitenkin jo päästy eteenpäin. Hruštšov sai rauhassa mennä eläkkeelle, joskin häntä vartioitiin tarkasti ja estettiin osallistumasta yhteiskunnalliseen elämään.

Brežnevin aika tunnetaan pysähtyneenä aikana. Liennytystä idän ja lännen välillä kuitenkin tapahtui, kunnes vuonna 1979 välit huononivat Neuvostoliiton hyökättyä Afganistaniin. Samoihin aikoihin voimakkaasti kommunisminvastaiset voimat, keulakuvanaan 1980-luvun presidentti Ronald Reagan, nousivat Yhdysvalloissa.

Nikita Hruštšov tunnettiin värikkäänä ja impulsiivisena hahmona sekä kotimaassaan että maailmalla. Kuva vuodelta 1959. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Valvonnasta huolimatta Hruštšov onnistui antamaan haastatteluja ja laatimaan muistelmat. Hän puhui muistonsa nauhalle, ja konekirjoittaja kirjoitti puhutun puhtaaksi.

Vaarana oli, että Hruštšovin muistelukset hävitettäisiin kokonaan, olihan Hruštšovia jopa kuulusteltu asian tultua ilmi. Hänen poikansa Sergei Hruštšov otatti muistelmista useita kopioita ja kätki niitä sinne tänne.

Monimutkaisen operaation avulla yksi kopio saatiin lähetettyä myös lähteen. Jopa KGB:n pääjohtaja ja myöhempi Neuvostoliiton johtaja Juri Andropov, joka halusi estää Stalinin maineenpalautuksen, auttoi tässä.

Hruštšov muisteli mennyttä avoimesti, ja tuomitsi sekä Stalinin ajan että seuraajiensa tiukan politiikan. Toisinajattelijaksikin entistä valtionjohtajaa on tituleerattu.

Entinen neuvostojohtaja sätti muita, mutta ei säästänyt itseäänkään. Hruštšov myönsi, että hänellä oli ”verta käsissään”.

Hruštšov kuoli 11. syyskuuta 1971 ollessaan 77-vuotias. Samana vuonna hänen muistelmansa julkaistiin lännessä.

Lähteitä ja lisätietoa

Elävä Arkisto

Sachs, Jeffrey; To Move The World: JFK’s Quest for Peace (2013)

Yleisradio 16.10.2019

Leppänen, Veli-Pekka, Kivääri vai äänestyslippu: Suomen kommunistisen puolueen hajaannus 1964-1970 (Edita 1999)

Lue myös

Asteroidit tulevat uhkaamaan maapalloa – YK-ehdotus palkittiin

Viime viikolla julkistettiin tämänvuotisen Schweickart-palkinnon saaja. Palkinto myönnetään asteroidien torjuntaa tai aiheen tietämystä...
1.7.2025 23:00

Teheranista tappovaatimus: "Mossadin agentti"

Ranskan, Saksan ja Britannian ulkoministerit tyrmäävät Kansainvälisen atomienergiajärjestön (IAEA) johtaja Rafael Grossin uhkailemisen. Kyse on Iranin...
1.7.2025 22:16

Aspiriinista myönteistä syöpätietoa

Päivittäinen pieni annos aspiriinia ehkäisee paksusuolisyöpää Lynchin oireyhtymää sairastavilla, Keski-Suomen hyvinvointialue kertoo tiedotteessa. Hyvinvointialue...
1.7.2025 22:00

Aihetunnisteet

destalinisaatio Historia kommunismi Kuuban kriisi kylmä sota liennytys Neuvostoliiton kommunistinen puolue Neuvostoliitto Nikita Hruštšov stalinismi suojasää

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä
Uutiset | 29.6.2025 20:00
Tämä valtio tyhjenee – joka kolmas anonut siirtoa
Uutiset | 29.6.2025 21:48
Ukraina iski Venäjälle yli tuhannen kilometrin päähän etulinjasta
Uutiset | 1.7.2025 14:41
Mihin harakat katosivat? – Suomen lintukannoissa mullistuksia
Uutiset | 30.6.2025 22:00
Hesburger: Klassikkoateria poistuu
Uutiset | 1.7.2025 9:37
Varoitus: Kreml juonii jättioperaatiota – apuna liittolainen
Uutiset | 28.6.2025 22:03
Ex-ministeri tyrmistyi yliopistoarvioinneista – ”siis mitä ihmettä oikeasti”
Uutiset | 30.6.2025 11:03
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä
Uutiset | 29.6.2025 20:00
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07

Uusimmat

Asteroidit tulevat uhkaamaan maapalloa – YK-ehdotus palkittiin
Uutiset | 1.7.2025 23:00
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Aspiriinista myönteistä syöpätietoa
Uutiset | 1.7.2025 22:00
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Koiranomistajien susihuolet ratkaistu? – Hankkeesta hyviä kokemuksia
Uutiset | 1.7.2025 21:00
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Epäily: Yli miljoona savuketta Suomeen
Uutiset | 1.7.2025 20:12
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Valekesä näytti luontonsa – kesäkuussa aurinko paistoi ennätysvähän ja sateita saatiin runsaasti
Uutiset | 1.7.2025 17:50
Valtiovarainministeriö esittää nikotiinipusseille ja sähkösavukenesteille tuntuvaa veronkorotusta
Uutiset | 1.7.2025 17:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Asteroidit tulevat uhkaamaan maapalloa – YK-ehdotus palkittiin
Uutiset | 1.7.2025 23:00
Teheranista tappovaatimus: ”Mossadin agentti”
Uutiset | 1.7.2025 22:16
Aspiriinista myönteistä syöpätietoa
Uutiset | 1.7.2025 22:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Haapamäen kautta kulkevat poikkiratayhteydet palautettava
Mielipide | 1.7.2025 12:00
Lukijalta: Tavallinen, turvallinen ja sujuva arki
Mielipide | 27.6.2025 14:07
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste