Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Maatalous

Tuottaja-kansanedustajalta varoitus – ruoasta saattaa tulla pulaa

17.8.2026 16:20
Lue lisää 
Ruokahävikki
Ruokahävikkinsä vähentämiseen sitoutuneet elintarvikealan yritykset vähensivät viime vuonna hävikkiään lähes kuudellamiljoonalla kilolla. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Kauppaketjut taistelevat ruokahävikkiä vastaan monin keinoin – hävikkiruokaa päätyy vaihteleviin paikkoihin

STT - Jessica Suni 14.9.2021 11:06, muokattu 14.9.2021 12:08
a– a+
Ruokahävikki

Mitä yhteistä on ravintola-annoksella, tuorepuristetulla mehulla ja biokaasulla? Kaikki nämä saattavat olla valmistettuja hävikkielintarvikkeista. Kauppaketjut turvautuvat erilaisiin ratkaisuihin taistelussaan ruokahävikin vähentämiseksi keskimääräisestä 1,5 prosentista.

Luonnonvarakeskuksen mukaan ruokaketjussa syntyy vuodessa 351–376 miljoonaa kiloa ruokahävikkiä, josta kaupan osuus on 16 prosenttia eli noin 60 miljoonaa kiloa.

Ruokahävikkinsä vähentämiseen sitoutuneet elintarvikealan yritykset vähensivät viime vuonna hävikkiään lähes kuudellamiljoonalla kilolla, valtion kestävän kehityksen yhtiö Motiva kertoo.

–  Merkittävimpiä toimenpiteitä elintarviketeollisuuden yrityksissä oli tuotantoprosessissa syntyneen hävikin vähentäminen, Aki Finér Motivasta sanoo.

Suurin osa hävikkiin vähentämiseen tähtäävistä toimenpiteistä tehdään siis ennen kuin tuotteet päätyvät kaupan hyllyille.

Noin viidesosa elintarviketeollisuuden yrityksistä on vapaaehtoisesti sitoutunut raportoimaan Motivalle muun muassa ruokahävikin määrän vähenemisestä kolmen vuoden ajan. Suurimmat päivittäistavarakaupan toimijat kuten Kesko, S-ryhmä ja Lidl, ovat mukana sitoumuksessa.

Kauppaketjuissa on melko samantapaiset käytännöt vanheneville elintarvikkeille. Parasta ennen -päivämäärää lähestyvien myyntiartikkeleiden hintoja alennetaan ja parhaat päivänsä nähneitä hedelmiä ja vihanneksia saatetaan myydä edulliseen könttäsummaan. Osa tuotteista annetaan eteenpäin ruoka-avustukseksi.

Sen lisäksi yritetään kehittää uudenlaisia, innovatiivisia ratkaisuja.

–  Helsingissä sijaitsevassa Happy Farmer -ravintolassa hyödynnetään hävikkiuhan alla olevia tuotteita alakerran S-marketista. Tietyistä Prismoista ja S-Marketeista hedelmä- ja vihanneshävikkiä päätyy esimerkiksi smoothieiden tai mehujen raaka-aineeksi kiertotalousyritykselle, S-ryhmän marketkaupan vastuullisuuspäällikkö Anni Loukaskorpi sanoo.

Lidlistä menee hävikkiruokaa muun muassa eläinten rehuiksi ja energiatuotantoon.

–  Etelä-Suomessa kulkee Lidlin biokaasurekka, joka käyttää polttoaineenaan hävikkiruuasta syntynyttä biokaasua, Lidlin vastuullisuusasiantuntija Jenni Hakkarainen kertoo.

Lidlissä hävikin ja menekin välistä tasapainottelua helpottaa valikoiman koko, mikä on helposti hallittavissa. K-ryhmässä kauppakohtaisen valikoiman merkitys on oleellinen. S-ryhmässä korostetaan valikoimatyötä sekä tilaustoiminnan ja ennusteiden kehittämistä.

Kukaan haastateltavista ei pitänyt realistisena, että ruokahävikki putoaisi nollaan, mutta Keskon päivittäistavarakaupan vastuullisuusjohtaja Timo Jäske uskoo hyvinkin sen puolittamiseen seuraavien kymmenen vuoden aikana. Hän korostaa kaupan johtamisen ja henkilökunnan toiminnan tärkeyttä.

–  Hävikin määrän kannalta on ratkaisevaa, että henkilökunnalla on riittävästi osaamista. Jos hävikkiä ei kirjata oikein, ei voida tehdä oikeita johtopäätöksiä siitä, mistä lähdetään vähentämään ja millä tavalla, hän sanoo.

Lue myös

Tässäkö on onnellisen parisuhteen salaisuus? Tutkimus toi uutta tietoa

Urheilevat avioparit riitelevät vähemmän, viestivät paremmin ja ratkovat konfliktinsa muita helpommin. Tämä selviää...
17.8.2026 22:25

Kauhun hetket bussissa: Kuljettaja menetti tajuntansa kesken ajon vilkkaalla tiellä

Ruotsalaisessa linja-autossa koettiin sunnuntai-iltapäivänä kauhun hetkiä, kun kuljettaja menetti yhtäkkiä tajuntansa vilkkaalla maantiellä. Asiasta...
17.8.2026 21:58

Tutkijat huomasivat: Tavallinen valinta arjessa nostaa syöpien riskiä

Tuoreen tutkimuksen mukaan ultraprosessoituja ruokia runsaasti nauttivat sairastuvat ruoansulatuskanavan syöpiin muita todennäköisemmin. Asiasta...
17.8.2026 21:46

Aihetunnisteet

elintarvike Kotimaa ruokahävikki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Keskustalainen unohdettiin, jotta demarit pääsisivät paremmin esiin – omatkin kampittivat
Uutiset | 16.8.2026 9:00
Kansanedustaja vaatii hallitukselta välitöntä muutosta marjojen ja sienien myyntiin – ”Kansa hakee lisätuloja metsästä”
Uutiset | 17.8.2026 10:20
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Tiesitkö? – Kuussa on taideteos
Uutiset | 15.8.2026 22:20
Ukraina jatkoi ohjusiskujaan – Venäjä: Ainakin kuusi ihmistä kuoli Belgorodin alueella
Uutiset | 17.8.2026 9:14
Tutkimus: Suojaosat lisäsivät työttömien osa-aikatyötä
Uutiset | 17.8.2026 8:06
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Metsästä kerättyjen sienien verovapaus katoaa, kun ne pakastetaan – entä miten on puutarhan antimien laita?
Uutiset | 14.8.2026 19:22
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00

Uusimmat

Tässäkö on onnellisen parisuhteen salaisuus? Tutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 17.8.2026 22:25
Kauhun hetket bussissa: Kuljettaja menetti tajuntansa kesken ajon vilkkaalla tiellä
Uutiset | 17.8.2026 21:58
Tutkijat huomasivat: Tavallinen valinta arjessa nostaa syöpien riskiä
Uutiset | 17.8.2026 21:46
Uusi brittipääministeri tuli huijatuksi – luuli viestittelevänsä Trumpin kansliapäällikön kanssa
Uutiset | 17.8.2026 21:40
Milloin on iltayö? Entä aamupäivä? – Kellonajat voivat yllättää
Uutiset | 17.8.2026 21:31
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Tämä homma saa nupin kiehumaan keittiössä – Helppo kikka auttaa
Uutiset | 17.8.2026 21:13
Keskustan Ovaska hallitukselle: Otatteko suojaosan palauttamisen tarkasteluun?
Uutiset | 17.8.2026 19:04
Zimbabwen lauttaturman kuolonuhrien määrä jatkaa kasvuaan
Uutiset | 17.8.2026 17:58
OAJ:ltä jälleen uusi lakkovaroitus työehtosopimuskiistassa
Uutiset | 17.8.2026 17:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tässäkö on onnellisen parisuhteen salaisuus? Tutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 17.8.2026 22:25
Kauhun hetket bussissa: Kuljettaja menetti tajuntansa kesken ajon vilkkaalla tiellä
Uutiset | 17.8.2026 21:58
Tutkijat huomasivat: Tavallinen valinta arjessa nostaa syöpien riskiä
Uutiset | 17.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tietoinen vaikuttaminen – arvojohtaminen ja systeeminen ajattelu päätöksenteossa
Mielipide | 17.8.2026 10:45
Lukijalta: Kuka vastaa, kun apua ei enää saa?
Mielipide | 17.8.2026 10:34
Lukijalta: Ukrainalle tulossa vaikea talvi
Mielipide | 17.8.2026 10:30
Lukijalta: Tietoturva ja tekoäly perustuvat vuosituhansien kuluessa kehitettyyn matematiikkaan
Mielipide | 17.8.2026 10:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste