Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

7.8.2026 21:55
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan seuraava puoluekokous järjestetään 14.–16. kesäkuuta Jyväskylässä. Kuvassa Lappeenrannan puoluekokouksesta kesäkuulta 2022. (Kuva: Lehtikuva / Lauri Heino)

Kaikkonen, Kurvinen, Savola, Kalli, Ovaska… Monet harkitsevat keskustan puheenjohtajakisaa – "Kuhina kentällä alkoi heti"

Pauliina Pohjala 15.2.2024 12:02, muokattu 15.2.2024 18:09
a– a+
Keskusta

Keskustalle valitaan uusi puheenjohtaja kesäkuun puoluekokouksessa, sillä Annika Saarikko ilmoitti väistyvänsä tehtävästä. Puheenjohtajakisaa harkitsee nyt useampi keskustapoliitikko.

Vahvoina ehdokkaina pidetään ex-puolustusministeriä, kansanedustaja Antti Kaikkosta sekä keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Antti Kurvista.

– Tulen pohtimaan tätä isoa asiaa aikanaan kaikessa rauhassa, Kaikkonen kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Hän kertoo tekevänsä päätöksensä kevään aikana.

Kurvinen kertoo kokevansa ehdokkuuden harkitsemisen suorastaan velvollisuudekseen ryhmänjohtajan asemassa.

– Harkitsen vakavasti, Kurvinen viestittää Suomenmaalle.

Alkaako Annika Saarikon kauden jälkeen Antti Kaikkosen aika? LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kaikkosta puolustusministerinä viime kaudella sijaistaneen kansanedustajan Mikko Savolan nimi nousee myös esiin mahdollisena Saarikon seuraajana.

– Kyllähän tässä kuhina kentällä alkoi heti, Savola kertoo.

– Harkitaan, hän sanoo puheenjohtajakisasta.

Kurvinen ja Savola
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen ja kansanedustaja Mikko Savola pohtivat osaltaan puheenjohtajakisaa. Lehtikuva

Keskustan eduskuntaryhmää viime vaalikaudella luotsannut ryhmän nykyinen varapuheenjohtaja Eeva Kalli laittaa myös mietintämyssyn päähänsä.

– Omalta kohdaltani asiaa on syytä harkita ja huolella pohtia. Se on myös velvollisuus tällaisessa tilanteessa. Mutta on liian aikaista sanoa enempää, hän toteaa.

Kallin mukaan Suomi tarvitsee keskustaa ja keskustalaista politiikkaa.

– Siksi tämä tehtävä on niin tärkeä, merkityksellinen ja myös vaativa, hän sanoo.

Harkinnan edessä kertoo olevansa myös keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska.

– On tämä vakavan harkinnan paikka. Tehtävä on puolueen ja koko Suomen kannalta merkittävä, joten asiaa täytyy pohtia todella tarkkaan, eduskunnan liikennevaliokuntaa johtava keskustan ex-puoluesihteeri sanoo.

Keskustan kolme varapuheenjohtajaa, kansanedustajat Petri Honkonen, Markus Lohi ja Hilkka Kemppi harkitsevat myös puheenjohtajakisaa.

– Näillä lumilla pohdinta pitää varmasti käydä. Olen ollut keskustan varapuheenjohtajana jo lähes viisi vuotta, joten sekin pohdinta pitää käydä, mihin tehtäviin olen tulevassa puoluekokouksessa ehdolla, Honkonen sanoo.

Hän oli mukana puheenjohtajakisassa jo syyskuussa 2020, jolloin Saarikko voitti istuvan puheenjohtajan Katri Kulmunin Oulun puoluekokouksessa.

– Annika on johtanut keskustaa aikana, jolloin Suomi on ollut todellisissa myrskyissä. On ymmärrettävää, että hän nyt jättää tilaa muille, Honkonen sanoo.

Keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi, puheenjohtaja Annika Saarikko, puoluesihteeri Antti Siika-aho sekä varapuheenjohtajat Hilkka Kemppi ja Petri Honkonen Turun puoluekokouksessa syyskuussa. Kuva: Jari Laukkanen

Markus Lohi kertoo, ettei hänen kohdallaan ole vielä oikea aika johtopäätöksille, mutta harkinta lähtee käyntiin.

– Varmasti en tätä pohdintaa voi väistää, mutta sen aika on tulevan kahden kuukauden aikana. Toivon, että saisimme kunnon kisan ja ehdokkaita olisi useampi. Se olisi hyvä puolueelle.

Lohi aloitti varapuheenjohtajana syyskuussa 2020. Lohen mukaan nyt on aika ”kuulostella kenttää” ja pohtia sekä puheenjohtaja- että varapuheenjohtajakisaa.

Hilkka Kemppi sanoo, että Saarikon päätös puheenjohtajuuden jättämisestä tuli yllätyksenä. Kempin mielestä on kuitenkin hyvä, että Saarikko kertoi päätöksensä ajoissa, jotta puheenjohtajakisalle jää aikaa ja tilaa.

– Tilanne on varsin tuore. En ole ehtinyt pohtia omaa asentoani puheenjohtajakisaan. Myöhemmin mietin, mikä on oma tilanteeni.

Kemppi kertoo, että puolueen johtotehtävät kiinnostavat häntä edelleen. Hänet valittiin tehtävään syyskuun 2023 ylimääräisessä puoluekokouksessa Turussa.

Lue myös

Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli

Maapallon pyörimisnopeus vaihtelee, joten pyörimisen vauhdista johtuva ajankulu on eri kuin ihmisten keskenään...
7.8.2026 22:30

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

Ukraina on tuhonnut tai vaurioittanut drooni-iskuillaan vähintään 1,18 miljoonaa neliömetriä venäläisen verkkokaupan Wildberriesin...
7.8.2026 21:55

Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa

Luonnonvaraisten marjojen myynnistä saadut tulot ovat verovapaita, kun marjat myydään sellaisinaan kuluttajalle, vaikka...
7.8.2026 21:42

Aihetunnisteet

Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Khamenein kanssa viestiminen on vaikeaa, sanoo Iranin presidentti
Uutiset | 6.8.2026 0:58
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Järjestöt vastustavat karhun kiintiömetsästystä – poliisi vetoaa kansalaisten turvallisuuteen
Uutiset | 7.8.2026 15:51
Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste