Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perussuomalaisten Mäkelä: Gazasta vaahdotaan enemmän kuin tarpeellista

20.5.2025 14:46
Lue lisää 
Jalkaväkimiinat
Suomella on pitkät perinteet jalkaväkimiinojen valmistamisesta, sanoo puolustusministeriön puolustuspoliittisen osaston osastopäällikkö Janne Kuusela. (Kuva: Lehtikuva/Matti Björkman)

Jalkaväkimiinojen valmistaminen onnistuisi Suomessa, sanovat asiantuntijat – Myös siviilien turvallisuus pystytään huomioimaan

Ainoa miinaan astuva henkilö voi olla Suomeen hyökkäävä vihollisen sotilas, puolustusministeriöstä vakuutetaan.
Suomenmaa–STT/Ayla Albayrak 2.4.2025 16:31, muokattu 2.4.2025 16:32
a– a+
Jalkaväkimiinat

Suomen mahdollinen irtautuminen jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta on herättänyt vilkasta keskustelua ennen siirtymistään eduskunnan hyväksyttäväksi.

Yksi kysymys liittyy siihen, mistä Suomi niitä hankkisi – jalkaväkimiinat on kielletty sopimuksella suuressa osassa maailmaa. Valtioneuvoston mukaan jalkaväkimiinat tulisikin tuottaa kotimaassa.

Puolustus- ja ilmailuteollisuus PIA Ry:n pääsihteerin Tuija Karankon mukaan Suomessa valmistaminen onnistuisi hyvin, ainakin periaatteessa.

– Suomessa on valmistettu miinoja aikaisemminkin, ennen Ottawan sopimukseen liittymistä (vuonna 2012), eikä kyseessä ole maailman monimutkaisin asejärjestelmä valmistaa, Karanko sanoo STT:lle.

Karanko on myös puolustusliitto Naton teollisuusryhmän (NIAG) ensimmäinen varapuheenjohtaja.

Suomella on pitkät perinteet jalkaväkimiinojen valmistamisesta, sanoo STT:lle myös puolustusministeriön puolustuspoliittisen osaston osastopäällikkö Janne Kuusela.

– Se oli Ottawan sopimukseen liittymiseen saakka yksi merkittävä sodankäynnin väline maavoimien käytössä. Niitä oli valtavia määriä puolustusvoimien varastoissa ja ne tehtiin kotimaassa. — Näiltä pohjilta minun käsitykseni on, että Suomessa niitä voidaan kyllä alkaa tekemään, Kuusela sanoo.

Jalkaväkimiinat ovat kuitenkin kehittyneet paljon yli vuosikymmenessä ja ne ovat muuttuneet älykkäämmiksi, eli niissä on enemmän elektroniikkaa.

– Miinat voidaan esimerkiksi aktivoida tai deaktivoida eli sammuttaa etänä, ja niissä on mahdollisia muitakin ominaisuuksia. Tällainen elektroniikka tulisi sitten yhdistää järjestelmän räjähtävään osaan, Karanko sanoo.

Karakon mukaan suomalaiset puolustusalan yritykset miettivät nyt varmasti liiketaloudelliselta kannalta, kannattaako niiden lähteä kehittämään ja valmistamaan miina-asetta, jollaisia saisi esimerkiksi Nato-kumppanilta Yhdysvalloilta.

Ottawan sopimus solmittiin 1997 jalkaväkimiinojen aiheuttamien suurten siviiliuhrien määrän takia. Sopimuksen on allekirjoittanut tai ratifioinut yli 160 maata, mutta esimerkiksi Venäjä, Kiina ja Yhdysvallat eivät ole niiden joukossa.

– (Suomalaisilla puolustusalan) yrityksillähän suurin osa asiakaskunnasta on Suomen ulkopuolella. Yritykset pohtivat varmasti sitäkin, missä markkina näille miinoille olisi ja miten niiden alihankintaketju suhtautuu miina-aseen valmistamiseen, joka on kielletty suuressa osassa maailmaa, Karanko miettii.

– Siinä on siis myös maineriski ja kysymys siitä, mistä saadaan rahoitusta niiden valmistamiseen.

Yksi kysymys on, riittäisikö yrityksille pelkästään Puolustusvoimien asiakkuus. Karanko tai Kuusela eivät pystyneet tähän vastaamaan, eivätkä he tienneet, onko asiasta jo käyty keskusteluja mahdollisten valmistajien kanssa.

Yksi mahdollisuus Karankon mukaan olisi se, että valmiit osat ainoastaan koottaisiin Puolustusvoimissa. Näin esimerkiksi yritykset valmistaisivat elektroniikka- ja muita osia, ja räjähde voisi tulla puolustusvoimilta itseltään.

– Joka tapauksessa muutamissa kuukausissa ei tuotantoa saataisi polkaistua käyntiin Suomessa, Karanko sanoo.

Suomessa tehdään jo panssarimiinoja ja merimiinoja. Kun Suomi hyväksyi Ottawan sopimuksen, se korvasi perinteiset jalkaväkimiinat kehittämällä viuhkapanoksen korvaamaan Ottawan sopimuksella kielletyt jalkaväkimiinat.

Viuhkapanos voi seistä omalla panoksellaan tai sen voi vaikka kiinnittää puuhun, ja tarpeen tullen ihminen voi päättää räjäyttää panoksen, Karanko kertoo. Sillä voidaan iskeä vihollisen sotilaita ja panssaroimattomia ajoneuvoja vastaan.

– Viuhka sitten sinkoaa räjähdemateriaalia, ja se on kyllä kovin ikävä ase, Karanko kuvailee.

Miinoja raivaavan Halo-säätiön mukaan konfliktien aikana tai jäljiltä jätetyt miinat ovat surmanneet maailmalla paljon erityisesti lapsia.

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) korosti maanantaina tiedotustilaisuudessa, että Suomi ei käyttäisi miinoja muulloin kuin sodan aikana. Suomi myös aina raivaisi ne pois, jos alueella olisi ollut jokin konflikti, Häkkänen vakuutti.

Karankon kertoman mukaan uudentyyppiset miinat mahdollistavat aiempaa turvallisemman käytön.

– Ehdottomasti siviileille turvallisimpia ovat ne miinat, jotka voidaan deaktivoida eli sammuttaa joko etänä tai siten, että ne sammuvat itsestään tietyn ajan kuluttua, Karanko sanoo.

Sekä Karanko että Kuusela tähdentävät, että puolustuksella on oltava tarkka tieto siitä, minne miinat on sijoitettu.

Kuuselan mukaan miinoja ei kaivettaisi Suomessa maahan kuin ainoastaan sotatilanteessa tai vakavassa kriisissä tai sodan uhassa. Rauhan aikana ne pysyisivät puolustusvoimien varastoissa ja koulutuskäytössä.

Kuuselan mukaan mahdollisista miinakentistä tehtäisiin digitaalisia miinakarttoja, joihin miinojen paikat merkitään.

– Ainoa niihin astuva henkilö voi siis olla Suomeen hyökkäävä vihollisen sotilas, hän sanoo.

Lue myös

Suomi irtautuu Ottawan sopimuksesta, puolustusmenot nostetaan kolmeen prosenttiin BKT:sta vuoteen 2029 mennessä

Pääministeri Petteri Orpon mukaan puolustushankintoja lisätään uhkaperusteisesti ja tarvelähtöisesti
1.4.2025 14:09

Keskusta tukee Ottawan sopimuksesta irtautumista – Savola: "Jalkaväkimiinat ovat puolustuksellinen ase"

Keskustan kansanedustajat kiittelevät hallituksen päätöstä käynnistää valmistelut Ottawan sopimuksesta irtaantumiseksi. Päätöksestä kertoi pääministeri...
1.4.2025 15:53

"On hyvä että hallitus etenee asiassa" – Kaikkonen kiittelee puolustusrahojen nostoa

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen pitää Petteri Orpon (kok.) hallituksen linjauksia jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan...
1.4.2025 17:34

Aihetunnisteet

jalkaväkimiinat Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
USA:sta jyrähdys: Kremlille lisää painetta
Uutiset | 19.5.2025 17:49
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Nyt tuli Kremlin kommentti – ”Piru asuu yksityiskohdissa”
Uutiset | 20.5.2025 10:42
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon
Uutiset | 19.5.2025 22:04
Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”
Uutiset | 19.5.2025 21:35
Zelenskyi: Karu arvio Putinin aikeista
Uutiset | 20.5.2025 13:36
Naton ex-pomo jyrähtää: Tätä en halua nähdä
Uutiset | 19.5.2025 21:03
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Uusimmat

Pirkkalassa koulunkäyntiä pyritään jatkamaan keskiviikkona normaalisti
Uutiset | 20.5.2025 18:07
Kurvinen suositti velkaantuneelle hallitukselle presidentin puheille lähtöä – Orpo syytti vaikeita olosuhteita
Uutiset | 20.5.2025 18:06
Kolme alle 15-vuotiasta tyttöä sai vammoja Pirkkalan koulupuukotuksessa, kertoo poliisi – epäilty näyttää valinneen tyttöjä kohteekseen tarkoituksella
Uutiset | 20.5.2025 17:57
Alkoholinkulutus väheni jälleen viime vuonna – matkustajatuonti väheni yli 10 prosenttia
Uutiset | 20.5.2025 17:46
Valtio maksaa kuuden kentän maakuntalennot kokonaan vuoteen 2028 asti
Uutiset | 20.5.2025 16:46
”Käsittämättömän kylmää” – Vihreiden Virta järkyttyi Jani Mäkelän Gaza-puheista
Uutiset | 20.5.2025 16:27
Macron tarjoaa jälleen Ranskan ydinsateenvarjoa – mutta onko siitä Euroopan turvallisuuden takeeksi? 
Uutiset | 20.5.2025 15:40
Sodan voittajaa tai vallassa olevaa johtajaa ei hevin saada tuomiolle
Uutiset | 20.5.2025 15:22
Perussuomalaisten Mäkelä: Gazasta vaahdotaan enemmän kuin tarpeellista
Uutiset | 20.5.2025 14:46
EU löi lisää pakotteita Venäjän varjolaivastolle
Uutiset | 20.5.2025 14:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Anne Kalmari kasvattaa karjaa, mutta ei suosittele alaa tyttärelleen: ”Siitä ei jää käteen mitään”
Uutiset | 18.5.2025 8:00
Toimittajalta | Vihdoin! – Skuuttipäätös on helpotus monelle vanhemmalle
Uutiset | 16.5.2025 13:17
Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkkalassa koulunkäyntiä pyritään jatkamaan keskiviikkona normaalisti
Uutiset | 20.5.2025 18:07
Kurvinen suositti velkaantuneelle hallitukselle presidentin puheille lähtöä – Orpo syytti vaikeita olosuhteita
Uutiset | 20.5.2025 18:06
Kolme alle 15-vuotiasta tyttöä sai vammoja Pirkkalan koulupuukotuksessa, kertoo poliisi – epäilty näyttää valinneen tyttöjä kohteekseen tarkoituksella
Uutiset | 20.5.2025 17:57
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoret huomioitava paikkajaossa
Mielipide | 20.5.2025 12:37
Lukijalta: Putinin pelko Arkadianmäellä vain kasvaa
Mielipide | 20.5.2025 12:33
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Englantilaiseen raideleveyteen
Mielipide | 19.5.2025 16:01
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste