Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Tutkimus: Suomi on maailman yhdeksänneksi turvallisin maa

10.6.2026 4:58
Lue lisää 
Jalkaväkimiinat
Suomella on pitkät perinteet jalkaväkimiinojen valmistamisesta, sanoo puolustusministeriön puolustuspoliittisen osaston osastopäällikkö Janne Kuusela. (Kuva: Lehtikuva/Matti Björkman)

Jalkaväkimiinojen valmistaminen onnistuisi Suomessa, sanovat asiantuntijat – Myös siviilien turvallisuus pystytään huomioimaan

Ainoa miinaan astuva henkilö voi olla Suomeen hyökkäävä vihollisen sotilas, puolustusministeriöstä vakuutetaan.
Suomenmaa–STT/Ayla Albayrak 2.4.2025 16:31, muokattu 2.4.2025 16:32
a– a+
Jalkaväkimiinat

Suomen mahdollinen irtautuminen jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta on herättänyt vilkasta keskustelua ennen siirtymistään eduskunnan hyväksyttäväksi.

Yksi kysymys liittyy siihen, mistä Suomi niitä hankkisi – jalkaväkimiinat on kielletty sopimuksella suuressa osassa maailmaa. Valtioneuvoston mukaan jalkaväkimiinat tulisikin tuottaa kotimaassa.

Puolustus- ja ilmailuteollisuus PIA Ry:n pääsihteerin Tuija Karankon mukaan Suomessa valmistaminen onnistuisi hyvin, ainakin periaatteessa.

– Suomessa on valmistettu miinoja aikaisemminkin, ennen Ottawan sopimukseen liittymistä (vuonna 2012), eikä kyseessä ole maailman monimutkaisin asejärjestelmä valmistaa, Karanko sanoo STT:lle.

Karanko on myös puolustusliitto Naton teollisuusryhmän (NIAG) ensimmäinen varapuheenjohtaja.

Suomella on pitkät perinteet jalkaväkimiinojen valmistamisesta, sanoo STT:lle myös puolustusministeriön puolustuspoliittisen osaston osastopäällikkö Janne Kuusela.

– Se oli Ottawan sopimukseen liittymiseen saakka yksi merkittävä sodankäynnin väline maavoimien käytössä. Niitä oli valtavia määriä puolustusvoimien varastoissa ja ne tehtiin kotimaassa. — Näiltä pohjilta minun käsitykseni on, että Suomessa niitä voidaan kyllä alkaa tekemään, Kuusela sanoo.

Jalkaväkimiinat ovat kuitenkin kehittyneet paljon yli vuosikymmenessä ja ne ovat muuttuneet älykkäämmiksi, eli niissä on enemmän elektroniikkaa.

– Miinat voidaan esimerkiksi aktivoida tai deaktivoida eli sammuttaa etänä, ja niissä on mahdollisia muitakin ominaisuuksia. Tällainen elektroniikka tulisi sitten yhdistää järjestelmän räjähtävään osaan, Karanko sanoo.

Karakon mukaan suomalaiset puolustusalan yritykset miettivät nyt varmasti liiketaloudelliselta kannalta, kannattaako niiden lähteä kehittämään ja valmistamaan miina-asetta, jollaisia saisi esimerkiksi Nato-kumppanilta Yhdysvalloilta.

Ottawan sopimus solmittiin 1997 jalkaväkimiinojen aiheuttamien suurten siviiliuhrien määrän takia. Sopimuksen on allekirjoittanut tai ratifioinut yli 160 maata, mutta esimerkiksi Venäjä, Kiina ja Yhdysvallat eivät ole niiden joukossa.

– (Suomalaisilla puolustusalan) yrityksillähän suurin osa asiakaskunnasta on Suomen ulkopuolella. Yritykset pohtivat varmasti sitäkin, missä markkina näille miinoille olisi ja miten niiden alihankintaketju suhtautuu miina-aseen valmistamiseen, joka on kielletty suuressa osassa maailmaa, Karanko miettii.

– Siinä on siis myös maineriski ja kysymys siitä, mistä saadaan rahoitusta niiden valmistamiseen.

Yksi kysymys on, riittäisikö yrityksille pelkästään Puolustusvoimien asiakkuus. Karanko tai Kuusela eivät pystyneet tähän vastaamaan, eivätkä he tienneet, onko asiasta jo käyty keskusteluja mahdollisten valmistajien kanssa.

Yksi mahdollisuus Karankon mukaan olisi se, että valmiit osat ainoastaan koottaisiin Puolustusvoimissa. Näin esimerkiksi yritykset valmistaisivat elektroniikka- ja muita osia, ja räjähde voisi tulla puolustusvoimilta itseltään.

– Joka tapauksessa muutamissa kuukausissa ei tuotantoa saataisi polkaistua käyntiin Suomessa, Karanko sanoo.

Suomessa tehdään jo panssarimiinoja ja merimiinoja. Kun Suomi hyväksyi Ottawan sopimuksen, se korvasi perinteiset jalkaväkimiinat kehittämällä viuhkapanoksen korvaamaan Ottawan sopimuksella kielletyt jalkaväkimiinat.

Viuhkapanos voi seistä omalla panoksellaan tai sen voi vaikka kiinnittää puuhun, ja tarpeen tullen ihminen voi päättää räjäyttää panoksen, Karanko kertoo. Sillä voidaan iskeä vihollisen sotilaita ja panssaroimattomia ajoneuvoja vastaan.

– Viuhka sitten sinkoaa räjähdemateriaalia, ja se on kyllä kovin ikävä ase, Karanko kuvailee.

Miinoja raivaavan Halo-säätiön mukaan konfliktien aikana tai jäljiltä jätetyt miinat ovat surmanneet maailmalla paljon erityisesti lapsia.

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) korosti maanantaina tiedotustilaisuudessa, että Suomi ei käyttäisi miinoja muulloin kuin sodan aikana. Suomi myös aina raivaisi ne pois, jos alueella olisi ollut jokin konflikti, Häkkänen vakuutti.

Karankon kertoman mukaan uudentyyppiset miinat mahdollistavat aiempaa turvallisemman käytön.

– Ehdottomasti siviileille turvallisimpia ovat ne miinat, jotka voidaan deaktivoida eli sammuttaa joko etänä tai siten, että ne sammuvat itsestään tietyn ajan kuluttua, Karanko sanoo.

Sekä Karanko että Kuusela tähdentävät, että puolustuksella on oltava tarkka tieto siitä, minne miinat on sijoitettu.

Kuuselan mukaan miinoja ei kaivettaisi Suomessa maahan kuin ainoastaan sotatilanteessa tai vakavassa kriisissä tai sodan uhassa. Rauhan aikana ne pysyisivät puolustusvoimien varastoissa ja koulutuskäytössä.

Kuuselan mukaan mahdollisista miinakentistä tehtäisiin digitaalisia miinakarttoja, joihin miinojen paikat merkitään.

– Ainoa niihin astuva henkilö voi siis olla Suomeen hyökkäävä vihollisen sotilas, hän sanoo.

Lue myös

Suomi irtautuu Ottawan sopimuksesta, puolustusmenot nostetaan kolmeen prosenttiin BKT:sta vuoteen 2029 mennessä

Pääministeri Petteri Orpon mukaan puolustushankintoja lisätään uhkaperusteisesti ja tarvelähtöisesti
1.4.2025 14:09

Keskusta tukee Ottawan sopimuksesta irtautumista – Savola: "Jalkaväkimiinat ovat puolustuksellinen ase"

Keskustan kansanedustajat kiittelevät hallituksen päätöstä käynnistää valmistelut Ottawan sopimuksesta irtaantumiseksi. Päätöksestä kertoi pääministeri...
1.4.2025 15:53

"On hyvä että hallitus etenee asiassa" – Kaikkonen kiittelee puolustusrahojen nostoa

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen pitää Petteri Orpon (kok.) hallituksen linjauksia jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan...
1.4.2025 17:34

Aihetunnisteet

jalkaväkimiinat Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Sää on viikonloppuna epävakainen, paikoin voi sataa runsaasti
Uutiset | 11.6.2026 15:08
Tuore suomalaistutkimus tyrmää yleisen uskomuksen imetysongelmista
Uutiset | 11.6.2026 14:41
”Minä olen pettynyt, että minua syytetään koko perheen tappamisesta”, sanoi Savonlinnan epäillystä perhesurmasta syytetty poliisille
Uutiset | 11.6.2026 14:11
Stubb ja Ruto: Trumpin äärimmäinen toiminta oli tarpeellinen herätys
Uutiset | 11.6.2026 13:34
Ruotsi luopui suunnitelmasta passittaa 13-vuotiaita vankilaan
Uutiset | 11.6.2026 12:54
Talouden sopeutus ei ole sinne päinkään, Kaikkonen jyrähtää hallitukselle – ”Miksi ihmisiä on johdettu harhaan?”
Uutiset | 11.6.2026 12:19
Keskisuomalainen ostaa Turun Tienoo -lehden
Uutiset | 11.6.2026 11:43
Finnvera aikoo tukea yritysten investointeja miljardilla eurolla
Uutiset | 11.6.2026 11:04
Taiwan: Kiinalaiset alukset tekivät alueloukkauksen Taiwanin hallinnoiman saaren edustalla
Uutiset | 11.6.2026 11:01
Syyttäjä: Kolmen lapsensa ja näiden äidin murhasta syytetty mies sytytti talon tuleen ja jätti perheensä kuolemaan
Uutiset | 11.6.2026 10:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sää on viikonloppuna epävakainen, paikoin voi sataa runsaasti
Uutiset | 11.6.2026 15:08
Tuore suomalaistutkimus tyrmää yleisen uskomuksen imetysongelmista
Uutiset | 11.6.2026 14:41
”Minä olen pettynyt, että minua syytetään koko perheen tappamisesta”, sanoi Savonlinnan epäillystä perhesurmasta syytetty poliisille
Uutiset | 11.6.2026 14:11
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste