IS: Saarikko ennakoi Orpon hallituksen loppukaudesta sekavaa ja riitaisaa – "Sen tiedän omastakin kokemuksesta"
Keskustan entinen puheenjohtaja Annika Saarikko ennakoi Orpon hallitukselle myrskyisiä aikoja perussuomalaisten rajun alue- ja kuntavaalitappion vuoksi. Saarikko kommentoi asiaa Ilta-Sanomille.
Tiistaina vanhempainvapaalta eduskuntatyöhön palannut Saarikko luonnehti perussuomalaisten tulosta todella dramaattiseksi. Hänen mukaansa se ei voi olla näkymättä hallituksen työskentelyssä.
Valtiovarainministeri Riikka Purran johtama perussuomalaiset romahti alue- ja kuntavaaleissa kuudenneksi alle kahdeksan prosentin kannatuksella.
– Politiikan tunnustettu lainalaisuus on se, että vaalikauden loppusuora muodostuu helposti riitaisaksi etenkin, jos asetelma on näin epätasapainoinen kuin se nyt on perussuomalaisten ja kokoomuksen välillä vaalituloksen nojalla, Saarikko sanoo IS:lle.
– Ennakoin loppukaudesta sekavaa ja riitaista. Sen tiedän omastakin kokemuksesta, hän lisää.
Saarikon mukaan Orpon hallitus on ladannut itselleen puoliväliriiheen suuret odotukset.
Hallitus on hänen mukaansa unohtanut politiikassaan ennen kaikkea sosiaalisen oikeudenmukaisuuden.
– On välttämätöntä onnistua Suomen saattamisessa talouskasvun tielle, mutta samanaikaisesti politiikan tulonjakovaikutuksia ei pidä unohtaa eikä eriarvoisuutta tietoisesti syventää, Saarikko penää IS:n haastattelussa.
Saarikko toimi keskustan puheenjohtajana 2020–2024. Suomen valtiovarainministerinä hän toimi 2021–2023.
Saarikko on toiminut myös tiede- ja kulttuuriministerinä sekä perhe- ja peruspalveluministerinä.
Kansanedustajana hän on toiminut yhtäjaksoisesti vuodesta 2011 alkaen.
Saarikolla on miehensä Erkki Papusen kanssa kolme lasta.