Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

IL: Eduskunnan turvallisuuskokous koski ensi kevään vaaleja

25.9.2026 19:45
Lue lisää 
Kotimaa
Käytetty injektioruisku maassa Mannerheimintiellä Helsingissä tiistaiaamuna 26. heinäkuuta. (Kuva: Teemu Salonen / Lehtikuva )

Huumeiden käyttötilakokeilu voisi auttaa ehkäisemään huumeista aiheutuvia ongelmia, arvioidaan Poliisihallituksessa – Poliisitarkastaja: "Pitää ensiksi peruskivi muurata"

Poliisitarkastaja Tuomas Pöyhönen arvioi, että asiaa koskeva lainsäädäntö pitää saada ensiksi selvitettyä. Huumeiden käyttö on Suomessa laitonta, ja poliisilla on nykyisin velvoite suorittaa esitutkinta, jos se saa tietää rikoksesta.
STT-Markku Uhari 1.8.2022 14:22, muokattu 1.8.2022 15:15
a– a+
Kotimaa

Huumeiden valvotut käyttötilat voisivat auttaa ehkäisemään huumeiden käytöstä aiheutuvia haittoja, kunhan kokeilu toteutetaan hyvin. Näin arvioi poliisitarkastaja Tuomas Pöyhönen Poliisihallituksesta STT:lle.

Pöyhösen mukaan valvottuja käyttötiloja koskeva kokeilu pitäisi kuitenkin valmistella mahdollisimman perusteellisesti.

– Jos yhdessä lähdetään eri toimijoiden kanssa suunnittelemaan ja mietitään käyttäjäryhmältään rajatut ja valvotut tilat, niin (ne) voisivat olla hyvinkin perusteltu lisä nykyisiin sosiaali- ja terveydenhuollon toimenpiteisiin, palveluihin sekä käytöstä johtuvien haittojen ennaltaehkäisyyn, sanoo Pöyhönen.

Huumeiden käyttötilakokeilua koskeva kansalaisaloite ylitti eduskuntakäsittelyyn vaaditun 50 000 allekirjoittajan rajan heinäkuussa. Pöyhösen mukaan aivan ensimmäinen ratkaistava asia on kokeilun lainsäädäntöpohja.

Suomen nykyiset lait tekevät huumeiden käyttötilakokeilun käytännössä mahdottomaksi. Huumausainelaissa on säädetty huumeiden yleiskielto, minkä lisäksi huumeiden käyttö ja hallussapito on säädetty rangaistaviksi rikoslaissa. Poliisilla on puolestaan esitutkintavelvoite, eli jos se saa tietoonsa rikosepäilyn, on epäily tutkittava.

Pöyhösen mielestä käyttötiloja koskevien lakimuutosten olisi oltava mahdollisimman selkeitä. Ratkottavaksi tulee hänen mukaansa esimerkiksi, miten suhtautua paitsi tilassa olevaan, myös sinne menevään tai sieltä poistuvaan ihmiseen. Pohdittavaa on hänestä myös, miten lakia sovelletaan tasapuolisesti niihin huumeiden käytöstä epäiltyihin, joihin poliisi törmää muutoin.

­– Kenttä on valtavan haastava. Lähdetään ensiksi keskustelemaan ja katsomaan lainsäädäntöpohja valmiiksi ennen kuin mennään pidemmälle. Koska kyse on niin hankalasta asiasta, pitää ensiksi peruskivi muurata ja katsoa, mitä tämä tarkoittaa yhteiskunnassa, hän sanoo.

Lisäksi käyttöhuoneiden pitäisi poliisin mukaan olla suunnattuja selkeästi täysi-ikäisille ihmisille, joilla on huumausaineongelma.

­– Poliisi ei halua olla luomassa tai mahdollistamassa vapaa-aluetta, jossa huumausaineita voitaisiin käyttää, jonne kuka vaan voisi mennä kokeilemaan huumausaineita.

Maailmassa on tällä hetkellä noin 90 käyttöhuonetta, ja niitä on ollut Euroopan kaupungeissa 1980-luvulta lähtien. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) selvityksen mukaan käyttöhuoneet tavoittaisivat kaikkein marginalisoituneimpia huumeiden käyttäjiä ja ne voisivat lisätä ongelmakäyttäjien mahdollisuutta päästä terveyspalveluiden piiriin.

Kansainvälisesti niiden on THL:n mukaan katsottu vähentävän varsinkin heroiinista aiheutuvia yliannostuskuolemia.

Suomessa yleisin huumekuolemien syy on kuitenkin heroiinin sijaan buprenorfiinin ja alkoholin yhteiskäyttö, joten tilojen vaikutus kuolleisuuteen ei välttämättä olisi Suomessa yhtä suuri kuin kansainvälisesti.

A-Klinikkasäätiön kohtaavan työn päällikkö ja yksi kansalaisaloitteen laatijoista Annuska Dal Maso sanoo, että käyttöhuoneet voivat vähentää ympäristöhaittoja, kun käyttäjät pistäisivät huumeita valvotuissa, hygieenisissä tiloissa eikä kadulla.

Mitä tulee käyttöhuoneiden kohdentamiseen, niin Dal Mason mukaan huoneet olisi suunnattu ihmisille, jotka käyttävät huumeita suonensisäisesti.

­– Siinä vaiheessa, kun ihminen käyttää pistämällä huumeita, ollaan jo tosi syvällä ja ollaan ongelmakäyttäjiä. Viihdekäyttäjät eivät käytä pistämällä, Dal Maso sanoo ja jatkaa:

– Ei kukaan saa päähänsä mennä ensimmäistä kertaa sen takia, että olisi siisti kokeilla. Tämä on aika kaukaa haettu teoria, eikä tällaista ole näkyvissä muissa maissa, missä (käyttöhuoneita) on ollut.

Hänen mukaansa valvotuissa tiloissa henkilökunta voi myös puuttua mahdolliseen huumekauppaan ja ilmoittaa siitä tarvittaessa viranomaisille.

Lisäksi jo nykyiset lait kieltävät matalan kynnyksen päihdepalveluiden suuntaamisen alaikäisille.

– Ei kyse ole villistä lännestä eikä puhuta sivistymättömistä ihmisistä. Puhutaan ihmisistä, joilla on kyky noudattaa sääntöjä, mitä jossain tilassa on.

Kaikkein vaikeimmin tavoittuvia ihmisiä voisi Dal Mason mukaan käyttöhuoneiden kautta lopulta myös ohjata hoitoon, jos he ovat itse siihen valmiita.

A-Klinikkasäätiö kannattaa valvottujen huumeiden käyttötilojen kokeilua.

Huumausaineen käyttötilakokeilua koskevan kansalaisaloitteen keräysaika päättyy elokuussa, minkä jälkeen aloitteen tehneet voivat luovuttaa se eduskunnalle.

STT:n eduskuntaryhmille heinäkuussa tekemän kyselyn perusteella käyttötilat jakavat eduskuntapuolueita.

Euroopassa käyttöhuoneita on myös maissa, joissa käyttö on muuten kriminalisoitu, kuten Suomessa.

Pöyhönen Poliisihallituksesta toteaa myös, että jo nykyisin poliisilla on huumausaineen käytön sakottamisen sijaan mahdollisuus antaa ihmiselle huomautus ja ohjata hänet hoitoon. Tätä käytetään hänen mukaansa noin 6 000–7 000 kertaa vuosittain.

– Tutkittua tietoa ja asiantuntijatietoa on. Rehellisesti ja avoimesti pitää katsoa, mikä Suomen malli mahdollisesti olisi, hän sanoo.

Poliisille tärkeää on ylipäänsä Pöyhösen mukaan suunnata resurssit huumausaineiden käyttörikosten tutkimisesta niiden maahantuonnin ja levittämisen ehkäisyyn.

­– Helppoa ratkaisua ei ole. Jos sellainen olisi, se olisi varmasti jo keksitty.

Lue myös

Kanadan Carneylta hätkähdyttävä paljastus: Varautui jopa USA:n hyökkäykseen

Kanadan pääministeri Mark Carney kertoo selvittäneensä Yhdysvaltain sotilaallisen voimankäytön mahdollisuutta sen jälkeen, kun...
25.9.2026 21:12

Yskä vaivaa koiria syksyisin – Eläinlääkäri kertoo, milloin tarvitaan ammattilaisen apua

Kennelyskä on koirien yleinen ja herkästi tarttuva hengitystieinfektio, jota tavataan eniten syksyllä, Agria...
25.9.2026 21:00

Lähes 30 000 suomalaisen ruokaostokset tutkittiin – tunnistatko itsesi näistä tyyleistä?

Suomalaisten ruokaostoksissa ei juurikaan tapahdu muutoksia, tuore tutkimus paljastaa. Ostokäyttäytyminen on päinvastoin hyvin...
25.9.2026 20:38

Aihetunnisteet

huumeet käyttöhuone

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Zelenskyi: Trump on antanut Ukrainalle luvan valmistaa Patriot-ilmatorjuntaohjuksia
Uutiset | 25.9.2026 12:14
Historia | Kun liittolainen aiheutti verilöylyn – Mers-el-Kébirin tragedia traumatisoi Ranskan ja Britannian suhteet vuosikymmeniksi
Uutiset | 23.9.2026 21:22
Yhdysvalloissa oikeus määräsi Trumpin hallinnon päästämään porttikiellon saaneet mediat takaisin Valkoiseen taloon
Uutiset | 24.9.2026 9:26
Keskusta ei äänestä Häkkäselle epäluottamusta, sanoo ryhmänjohtaja Kurvinen – ”Tämä on meidän mielestämme erittäin huonoa poliittista kulttuuria”
Uutiset | 24.9.2026 16:39
Lähes 130 000 suomalaista vastasi kyselyyn eurosetelien uudesta ulkoasusta – Ruotsissa ei innostuttu
Uutiset | 23.9.2026 15:06
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uusimmat

Kanadan Carneylta hätkähdyttävä paljastus: Varautui jopa USA:n hyökkäykseen
Uutiset | 25.9.2026 21:12
Yskä vaivaa koiria syksyisin – Eläinlääkäri kertoo, milloin tarvitaan ammattilaisen apua
Uutiset | 25.9.2026 21:00
Lähes 30 000 suomalaisen ruokaostokset tutkittiin – tunnistatko itsesi näistä tyyleistä?
Uutiset | 25.9.2026 20:38
Saksalainen Stefan sai viime joulukuussa puhelun: Venäjä haluaa tappaa hänet – ”Oli se aluksi shokki”
Uutiset | 25.9.2026 20:01
IL: Eduskunnan turvallisuuskokous koski ensi kevään vaaleja
Uutiset | 25.9.2026 19:45
Miehikkälässä toinen tapaus afrikkalaista sikaruttoa
Uutiset | 25.9.2026 19:16
Asiantuntijat listaavat ongelmia kaikista keinoista, joilla hallitus voisi alentaa bensan hintaa
Uutiset | 25.9.2026 18:31
Saksa hyväksyi lain polttoaineiden verotuksen alentamiseksi
Uutiset | 25.9.2026 18:17
Venäjän vaalien lopullinen tulos varmistui – Putinin puolueelle aiempaakin suurempi enemmistö
Uutiset | 25.9.2026 17:29
Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa
Uutiset | 25.9.2026 15:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kanadan Carneylta hätkähdyttävä paljastus: Varautui jopa USA:n hyökkäykseen
Uutiset | 25.9.2026 21:12
Yskä vaivaa koiria syksyisin – Eläinlääkäri kertoo, milloin tarvitaan ammattilaisen apua
Uutiset | 25.9.2026 21:00
Lähes 30 000 suomalaisen ruokaostokset tutkittiin – tunnistatko itsesi näistä tyyleistä?
Uutiset | 25.9.2026 20:38
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59
Lukijalta: EU-ja EMU-jäsenyyksien varjopuolia
Mielipide | 24.9.2026 14:26

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste