Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen

13.6.2025 22:02
Lue lisää 
Mäkihyppy
Hemmo Silvennoinen kuului suomalaisiin eturivin hyppääjiin 1950-luvulla. (Kuva: Lehtikuva/Wikimedia Commons)

Hurjaa meininkiä olympialaisissa: Suomalaishiihtäjät mukiloivat mäkihyppääjän – Veikö se kultamitalin?

Hemmo Silvennoinen voitti mäkiviikon ensimmäisenä suomalaisena 70 vuotta sitten. Cortinan olympialaisissa tuli välikohtaus.
Samuli Vänttilä 11.1.2025 21:45, muokattu 10.1.2025 16:34
a– a+
Mäkihyppy

Suomen mäkihyppyhistoria on tunnetusti menestyksekäs ja täynnä mitä värikkäämpiä tarinoita. Yksi lajin historian lehdille painunut nimi on Hemmo Silvennoinen, jolle ura toi sekä hyviä sijoituksia että vauhdikkaita käänteitä.

Arvokisamitaleita Silvennoinen ei koskaan saavuttanut. Arvostetun Keski-Euroopan mäkiviikon hän sen sijaan voitti tasan 70 vuotta sitten ensimmäisenä suomalaisena.

Vuoden 1955 Silvennoisen voiton jälkeen Keski-Euroopan mäkiviikon voittoon on liidellyt yhdeksän suomalaista. Heistä Veikko Kankkonen ja Matti Nykänen saivat voiton kahdesti, Janne Ahonen peräti viidesti.

Arvokisoissa Silvennoinen oli parhaimmillaan neljäs. Niin kävi Zakopanen MM-kisoissa vuonna 1962.

Värikkäitä käänteitä Silvennoisen uralle mahtui etenkin vuonna 1956.

Iltalehti kertoi vuonna 2015 saksalaislehti Die Weltin artikkeliin viitaten, että Silvennoinen nappasi mäkiviikon osakilpailuvoiton Garmisch-Partenkirchenissa vuonna 1956, vaikka oli juhlinut railakkaasti läpi edellisen yön.

Artikkelin mukaan mäkiviikon tapoihin kuului tuolloin, että urheilijat juhlistivat uudenvuodenaattoa lasillisella kuohuviiniä. Silvennoisella juhlinta meni kuitenkin pidemmälle.

Osakilpailuvoitto ei riittänyt rauhoittelemaan maajoukkueen johtoa. Silvennoisen osalta mäkiviikkoturnee sai jäädä siihen.

Tammi–helmikuussa 1956 järjestettyihin Cortina d’Ampezzon talviolympialaisiin Silvennoinen pääsi kuitenkin mukaan.

Olympialaisissa mäkihyppääjä sai suomalaisilta hiihtäjiltä selkäsaunan kisaa edeltävänä iltana. Silvennoisen mukaan se maksoi hänelle olympiavoiton.

Silvennoisen joutumisesta hiihtäjien mukiloimaksi kerrotaan Lasse Erolan kirjassa Olympialaisten outoja tapauksia (Paasilinna 2014).

Kirjan mukaan kaikki sai alkunsa kahden savolaisen sanomalehden Savon Sanomien ja kaupunkilehti Savon välisestä kilpailusta. Molemmat halusivat lukijoita ja mainostajia.

Savo keksi pestata olympialaisiin muutamia savolaisia urheilijoita ”kirjeenvaihtajaksi”. Kesälahdelta kotoisin oleva ja Puijon hiihtoseuraa edustanut Silvennoinen valikoitui tehtävään hiihtäjä Arto Tiaisen lisäksi.

Cortina d’Ampezzo isännöi myös vuoden päästä järjestettäviä talviolympialaisia yhdessä Milanon kanssa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kesken Cortinan kisojen Savossa ilmestyi Silvennoisen kirjoitus otsikolla ”Kyllä meikäläisetkin osaavat hermoilla – Karmeissa karsintatunnelmissa Cortinassa”.

Kirjoituksessa kuvaillaan värikkäin sanankääntein Suomen mieshiihtäjien hermoilua olympiakylässä ennen olympialaisten pikamatkaa.

– Pahinta meteliä piti kalakukkokaupungin konstaapeli Veini Kontinen, joka kurkku suorana juoksenteli kuin päätön kana ja ulvoi milloin mitäkin, tekstissä maalailtiin.

Savolaisia lukijoita teksti varmasti huvitti. Mutta hiihtäjiä ei. Ei siitäkään huolimatta, että hiihtäjä Veikko Hakulinen nappasi kisoista kullan ja hopean. Suomen viestijoukkue saavutti myös hopeaa.

Kisojen viimeistä edellisen kisapäivän iltana hiihtäjät Kontinen, Hakulinen, August Kiuru ja Arvo Viitanen saapuivat kirjan mukaan Silvennoisen huoneeseen.

Ensin miehet näyttivät Silvennoiselle Savossa julkaistua kirjoitusta. Sitten Kontinen kirjan mukaan ”täräytti Silvennoista nyrkillä kasvoihin”. Pian myös Hakulinen ja Kiuru hyökkäsivät mäkihyppääjän kimppuun.

Vakavampia fyysisiä vammoja Silvennoiselle ei ilmeisesti tullut. Henkisiä varmasti sitäkin enemmän. Seuraavan päivän kisassa hän oli kymmenes. Kultaa vei Suomen Antti Hyvärinen ja hopeaa Aulis Kallakorpi.

Silvennoinen uskoi elämänsä loppuun asti, että edellisen illan välikohtaus kisakylässä vei häneltä olympiakullan. Silvennoinen kuoli vuonna 2002.

Tapaus toi Silvennoiselle lyhyen kilpailukiellon epäurheilijamaisesta käytöksestä. Maaliskuussa 1956 hän nappasi jo voiton Salpausselän kisoissa.

Surullisinta tarinassa lienee se, ettei Silvennoinen ollut edes kirjoittanut tarinaa Savoon itse.

Kirjan mukaan mäkihyppääjän alkuperin itse kirjoittama teksti ei kelvannut Savon toimitukselle. Puhelimessa Silvennoinen tuli kertoneeksi lehden toimitussihteerille hiihtäjien jännityksestä. Toimitussihteeri kirjoitti siitä jutun värikkäin sanavalinnoin.

Totuus asiasta selvisi hiihtäjille vasta myöhemmin.

Italian Cortina d’Ampezzo isännöi myös vuoden päästä järjestettäviä talviolympialaisia yhdessä Milanon kanssa.

Historia

Löydät kaikki Suomenmaan historia-aiheiset jutut täältä.

Lue myös

Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois

Kesäkeittiöiden aika on taas käsillä. Kesäkeittiön voi tietenkin toteuttaa tavalla tahi toisella, mutta...
15.6.2025 20:30

Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi

Kesäkeittiöissä monen suosikkiväline on muurikkapannu. Valurauta varaa hyvin lämpöä pitäen paistolämpötilan tasaisena, ja...
15.6.2025 18:30

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska katsoo, että ikäpoikkeusluvan tarpeen tiukempi tulkinta on lainsäädännöllisesti vaikeaa.
15.6.2025 8:00

Aihetunnisteet

Hemmo Silvennoinen Historia mäkihyppy olympialaiset talviolympialaiset Urheilu urheiluhistoria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen
Uutiset | 13.6.2025 22:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Huima läpimurto Parkinsonin taudin hoidossa
Uutiset | 14.6.2025 20:35
Nuori vai seniori ratissa? Tilastot paljastavat hurjan eron
Uutiset | 14.6.2025 22:00
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Huijarit ovat vieneet viime viikkoina ihmisiltä kymmeniätuhansia euroja
Uutiset | 13.6.2025 15:38
Lidl: Yllättävä päätös jauhelihasta
Uutiset | 13.6.2025 10:38
Tutkimus: Naisvihamielisen ”manosfäärin” vaarallisuutta on saatettu yliarvioida
Uutiset | 14.6.2025 21:29
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen
Uutiset | 13.6.2025 22:02
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Uusimmat

Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
Nuori vai seniori ratissa? Tilastot paljastavat hurjan eron
Uutiset | 14.6.2025 22:00
Tutkimus: Naisvihamielisen ”manosfäärin” vaarallisuutta on saatettu yliarvioida
Uutiset | 14.6.2025 21:29
Huima läpimurto Parkinsonin taudin hoidossa
Uutiset | 14.6.2025 20:35
Asiantuntija vinkkaa: Näin lajittelet grillihiilet oikeaoppisesti
Uutiset | 14.6.2025 18:24
Simo Grönroos pudotti Sebastian Tynkkysen perussuomalaisten puoluejohdosta
Uutiset | 14.6.2025 16:54
Iran on sotilaallisesti alakynnessä suhteessa Israeliin, arvioivat tutkijat – ”Tämä saattaa olla loputtoman sodan alkua”
Uutiset | 14.6.2025 16:20
Ukraina ilmoittaa vastaanottaneensa Venäjältä 1 200 ruumista
Uutiset | 14.6.2025 15:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19
”Se jätti hajun, joka jäi leijumaan” – Asiantuntijat kertovat, mikä hallituksen viestinnässä on mennyt pieleen
Uutiset | 8.6.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kansanvallan kriisi on hyvinvoinnin ansio
Mielipide | 13.6.2025 12:50
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Keskusta kuntoon 2026
Mielipide | 9.6.2025 11:09
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste