Huoltovarmuuskeskus vastaa kohuun: "Sopimuskumppanit ovat ilmoittaneet käyttävänsä kotimaista viljaa"
Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) mukaan sen sopimuskumppanit ovat omassa toiminnassaan ilmoittaneet käyttävänsä kotimaista viljaa.
Suomenmaalle toimittamassaan sähköpostivastauksessa HVK myöntää, että ”yksittäisillä yrityksillä saattaa olla omaan tarpeeseensa pohjautuen tarve tuoda viljaa eri käyttötarkoituksiin”.
Tarvetta tuonnille on HVK:n mukaan erityisesti elo-syyskuussa, jolloin varastot ovat alimmillaan, eikä uusi kotimainen sato ole vielä käytettävissä.
– Lain mukaan HVK ei voi, eikä saa puuttua yritysten kaupalliseen toimintaan. HVK:lla ei ole mitään roolia tai osallisuutta mahdollisessa tuonnissa, vaan kyse on yritysten kaupallisesta toiminnasta yhteisillä EU-markkinoilla, vastauksessa sanotaan.
– Suomen viljataseesta voi päätellä, että elintarvikeviljoista pääosa on Suomessa tuotettua ja sopimuskumppanit ovat omassa toiminnassaan ilmoittaneet käyttävänsä kotimaista viljaa, HVK summaa.
Huoltovarmuuskeskuksen viljahankinnat nosti tiistaina esiin keskustan kansanedustaja Eerikki Viljanen (kesk.) tiedotteessaan.
Aiheesta on virinnyt keskustelua myös sosiaalisessa mediassa.
Viljanen sanoi tiedotteessaan, että hänen saamiensa tietojen mukaan HVK:n varmuusvarastoihin on hankittu ulkomaista ruista samaan aikaan, kun Suomessa on juuri alkanut puintikausi.
Suomenmaa julkaisi asiasta tiedotteen pohjalta uutisen, mutta teki tiistai-iltapäivänä siihen oikaisun Huoltovarmuuskeskuksen kerrottua, ettei se ole ostanut viljaa ulkomailta.
HVK korosti oikaisussa, että sen sopimuskumppanit ostavat ja myyvät viljaa jatkuvasti markkinaehtoisesti.
Viljanen sanoi keskiviikkona Helsingin Sanomille, ettei hän ole saanut tyydyttäviä vastauksia viljahankintoja koskeviin kysymyksiinsä.
Viljanen vaati haastattelussa, että myös HVK:n sopimuskumppaneiden ostaman viljan kotimaisuus selvitetään.
– Sen toteaminen, että me emme ole ostaneet, mutta sopimuskumppanit toimivat itsenäisesti, herättää minusta vain lisää kysymyksiä, Viljanen kommentoi HS:lle.
Viljanen vakuutti pitävänsä luotettavina saamiaan tietoja siitä, että HVK:n sopimuskumppanit olisivat hankkineet ruista ulkomailta.
Hän painotti, ettei ole tullut väitteensä kanssa julkisuuteen kevein perustein.
Hän myös kertoi aikovansa jättää asiasta kirjallisen kysymyksen elinkeinoministeri Sakari Puistolle (ps.).

Suomenmaa pyysi asiasta keskiviikkona haastattelua Huoltovarmuuskeskuksesta. HVK:n viestinnästä toimitettiin vain sähköpostivastaus.
HVK korostaa vastauksessaan, ettei se ole ostanut viljaa ulkomailta, eikä se ole tällä hetkellä tekemässä viljahankintoja.
Huoltovarmuusvarastoissa olevaa viljaa on kuitenkin jatkuvasti kierrätettävä, etteivät varastot pääse vanhenemaan.
Suomessa viljan varmuusvarastoinnista vastaavat HVK:n sopimuskumppanit, jotka huolehtivat varastojen kierrättämisestä osana normaalia kaupallista toimintaa, vastauksessa kerrotaan.
– HVK:n sopimusehtojen mukaisesti viljan tulee täyttää elintarvikeviljan laatuvaatimukset Suomen markkinoilla. Tämä tarkoittaa, että viljaa ostetaan ja myydään jatkuvasti markkinaehtoisesti varastojen laadun ja käyttökelpoisuuden varmistamiseksi.
Vastauksessa painotetaan, että HVK pyrkii kaikessa toiminnassaan edistämään kotimaisuutta.
– Kotimaisuus ja sen turvaaminen alkutuotannossa on Huoltovarmuuskeskukselle keskeistä, koska se vahvistaa huoltovarmuutta, lyhentää toimitusketjuja ja varmistaa, että kriittiset tuotteet ovat saatavilla luotettavasti myös poikkeusoloissa.
HVK:n mukaan sen viimeisimmät viljahankinnat tehtiin vuonna 2023, kun elintarvikeviljan varmuusvarastojen tasoa nostettiin 6 kuukauden tasosta 9 kuukauden tasoon. Hankinta kohdistui HVK:n mukaan tällöinkin kotimaiseen vehnään ja kauraan.