Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Malmin lentokenttä
Joukko helsinkiläisvaltuutettuja on huolissaan Malmin lentokentän yrittäjien sekä luonto- ja kulttuuriarvojen säilymisen vuoksi. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Helsinkiläisvaltuutetut avoimessa kirjeessään Jan Vapaavuorelle: "Malmin lentokenttäasiassa on otettava aikalisä"

Suomenmaa 24.10.2019 9:57, muokattu 24.10.2019 11:04
a– a+
Malmin lentokenttä

Joukko helsinkiläisiä eri puolueita edustavia kaupunginvaltuutettuja on osoittanut avoimen kirjeen pormestari Jan Vapaavuorelle sekä kaupungin virkamiehille.

Allekirjoittaneiden joukossa ovat myös kaikki keskustalaiset Helsingin kaupunginvaltuutetut.

Kirjeen taustalla on pitkään jatkunut taistelu Helsinki-Malmin lentoaseman kohtalosta. Valtuutetut ilmaisevat kirjeessään huolensa Helsingin yrittäjäystävällisyydestä, kulttuurimaineesta ja luontoarvoista.

– Helsingin kaupungin jyrkkä asenne ainutlaatuiseen Helsinki-Malmin lentoasemaan ja sen ilmailutoimintaan on käsittämätön. Asiasta on tullut periaatteellinen vääntö, jolla ei ole enää tekemistä asuntorakentamistarpeiden kanssa, he kirjoittavat.

Valtuutetut katsovatkin, että tilanne pitäisi rauhoittaa ja taata yrittäjien elinkeinojen jatkuvuus.

– Helsinki tarvitsee ilmailua, ja ilmailu tarvitsee lentokenttää. Pienilmailun liikenneyhteys ja elinkeino täytyy säilyttää Helsingissäkin, koska älykäs ilmailu kehittyy nopeammin kuin kukaan osasi vielä hetki sitten aavistaa, valtuutetut vaativat.

Lue koko kirje tästä:

Hyvä pormestari Jan Vapaavuori ja kaupungin virkamiehet,

Me allekirjoittaneet kaupunginvaltuutetut ja varavaltuutetut olemme huolissamme Helsingin yrittäjäystävällisyydestä, kulttuurimaineesta ja luontoarvoista.

Helsingin kaupungin jyrkkä asenne ainutlaatuiseen Helsinki-Malmin lentoasemaan ja sen ilmailutoimintaan on käsittämätön. Asiasta on tullut periaatteellinen vääntö, jolla ei ole enää tekemistä asuntorakentamistarpeiden kanssa.

Lentokentän toimijat ovat ottaneet yhteyttä meihin ja kertoneet, että kaupunki ei suostu keskusteluun asiassa. Tämä ei voi olla Helsingin tapa toimia.

Tilanne tulee rauhoittaa ja taata yrittäjien elinkeinojen jatkuvuus. Helsinki tarvitsee ilmailua, ja ilmailu tarvitsee lentokenttää. Pienilmailun liikenneyhteys ja elinkeino täytyy säilyttää Helsingissäkin, koska älykäs ilmailu kehittyy nopeammin kuin kukaan osasi vielä hetki sitten aavistaa.

Lentoaseman yrittäjät ovat akuutin kriisin äärellä. Liiketoimintaa ei saa lopettaa estämällä lentotoimintaa, sillä alueelle ei ole vielä vuosiin muuta tarvetta. Eduskunnan edellyttämiä korvaavia toimintamahdollisuuksia ei ole toteutettu Helsingin seudulle. Kaupungin tulee vaatia valtiota toteuttamaan eduskunnan lausuman mukaiset vaihtoehdot.

Malmin lentokenttäalueen luonto on tärkeä koillisen asukkaille ja koko kaupungille. Olemme kuulleet luontoasiantuntijoiden järjestämillä kaavakävelyillä uhanalaisista eliölajeista, jopa direktiiveillä suojelluista.

Lentokenttä on muotoutunut Helsingissä ainutlaatuiseksi luontokeitaaksi. Asiantuntijoiden mukaan sen säilyttäminen on käytännössä mahdotonta, jos alue käytetään suunnitellusti asuntorakentamiseen.

Kaupunkiympäristölautakunnan päätöstä tulee kunnioittaa ja huomioida luontoarvot erityisesti alueen suunnittelussa. Tätä varten on tehtävä tarkka ympäristövaikutusten arviointi, jossa tutkitaan uusien tietojen valossa myös alueen rakennettavuus, rakentamisen päästöt ja myrkylliset sulfidisaviesiintymät Helsingin yhden pohjavesialueen vierellä.

Lentokenttä on stadilaisille tärkeä kulttuuriperinnön, muistojen ja elämänkulun asia. Lapsuudenmuistot lentomatkoineen, polttarilennot ja innosta kirkuvat laskuvarjohyppääjät ovat osa tätä maailman kulttuuripiireissä tunnustettua lentoasemakokonaisuutta. Tämän potentiaalisen Unesco-kohteen suunnittelua on tarkennettava niin, että kulttuuriarvot säilyvät.

Helsinkiläiset ovat vaatineet toistuvasti joukoittain lentoaseman säilyttämistä. Kaupungin strategian mukaisen kuntalaisten kuulemisen tulee toteutua myös käytännössä eikä vain paperilla.

Kaupungille on tehty useita aloitteita asiasta, jopa Suomen suurin kuntalaisaloite, jonka valtuusto hylkäsi vedoten edustukselliseen demokratiaan. Kansalaisten ääntä tulee kuitenkin kuulla myös vaalien välissä. Kuntalaisten enemmistön mielipidettä ei saa tuomita tutkimatta.

Tällä hetkellä kuntalaiset vaativat kunnallista kansanäänestystä siitä, pitäisikö lentokentän ilmailukäyttöä jatkaa vai ei. Monet helsinkiläiset ovat allekirjoittaneet aloitteen kannastaan riippumatta, sillä he haluavat vaikuttaa asiaan suoraan.

Jokaisen valtuutetunkin tulisi allekirjoittaa aloite, onhan kyse kansalaisdemokratiasta. Vaadittu neljän prosentin osuus (22 000) kuntalaisista täyttyy väistämättä lähiaikoina lukuisten kansalaisaktiivien ansiosta.

Tilanteen ollessa näin sekava tulee kaupungin välittömästi vapauttaa yrittäjät akuutin uhan alta ja ottaa aikalisä. Lentotoiminnan mahdollistavia vuokrasopimuksia pitää jatkaa vähintään kahdella vuodella.

Valtion kanssa on ryhdyttävä neuvotteluihin vaatien velvoitteiden toteuttamista. Lentokenttäalueen voisi vaihtaa esimerkiksi kaupunkirakenteen sisällä olevaan Ilmalan alueeseen, kun junavarikot siirretään nyt pois Helsingistä.

Rakennusmaata Helsingissä on tarpeeksi vuosikymmeniksi, joten kiirettä Malmin asuntorakentamisen kanssa ei ole. Pitkät hallinto-oikeuskäsittelyt eivät ole kenenkään etu. Suunnitellaan nyt kunnolla eikä hätäillä.

Helsingissä 23.10.2019

Outi Alanen (Vas)

Sirpa Asko-Seljavaara (Kok)

Eva Biaudet (Sfp/Rkp)

Mika Ebeling (KD)

Laura Finne-Elonen (Sfp/Rkp)

Juha Hakola (Kok)

Jussi Halla-aho (PS)

Joel Harkimo (Liik)

Nuutti Hyttinen (PS)

Atte Kaleva (Kok)

Tapio Klemetti (Kok)

Laura Kolbe (Kesk)

Pia Kopra (PS)

Kauko Koskinen (Kok)

Terhi Koulumies (Kok)

Heimo Laaksonen (Kok)

Sami (Frank) Muttilainen (Vas)

Björn Månsson (Sfp/Rkp)

Jarmo Nieminen (Vihr)

Jussi Niinistö (Sin)

Mia Nygård (Kok)

Dennis Pasterstein (Kok)

Jaana Pelkonen (Kok)

Terhi Peltokorpi (Kesk)

Petrus Pennanen (Pir)

Pekka Puska (Kesk)

Mika Raatikainen (PS)

Marcus Rantala (Sfp/Rkp)

Mari Rantanen (PS)

Mirita Saxberg (Liik)

Juhani Strandén (PS)

Sampo Terho (Sin)

Kimmo Tiilikainen (Kesk)

Matias Turkkila (PS)

Ulla-Marja Urho (Kok)

Tuomo Valokainen (sit/SD)

Mauri Venemies (KD)

Sinikka Vepsä (SD)

Paavo Väyrynen (STL)

Lue myös

Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa

Historiallisen velkajarrupäätöksen myötä Talouspolitiikan arviointineuvosto on nousemassa merkittävään asemaan sopimuksen valvojana. Samaan aikaan...
7.3.2026 12:24

Nyt ei kannata vielä vaihtaa renkaita, mutta kuun lopussa sesonki saattaa jo startata

Rengasliikkeistä kerrotaan, että yksittäisiä kyselyitä autojen renkaidenvaihdosta on jo tullut, mutta vielä sesonki ei ole alkanut.
7.3.2026 12:23

Libanonissa kuoli toistakymmentä ihmistä Israelin perjantaisissa iskuissa, viranomaiset kertovat

Libanonissa itäisessä Nabi Chitin kaupungissa on kuollut toistakymmentä ihmistä Israelin eilisissä iskuissa, Libanonin...
7.3.2026 11:42

Aihetunnisteet

helsinki malmin lentokenttä valtuutetut

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Israel: Sodassa alkanut uusi vaihe
Uutiset | 6.3.2026 13:30
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista
Uutiset | 6.3.2026 12:42
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
USA:n Hegseth varoittaa Irania ”erittäin pahasta virhearviosta”
Uutiset | 6.3.2026 9:02
Trump Kuubasta: ”On vain ajan kysymys”
Uutiset | 6.3.2026 8:45
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Finnair: Lähi-idän lentojen uudelleen reitittäminen haastavaa
Uutiset | 6.3.2026 9:01
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Uusimmat

Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Nyt ei kannata vielä vaihtaa renkaita, mutta kuun lopussa sesonki saattaa jo startata
Uutiset | 7.3.2026 12:23
Libanonissa kuoli toistakymmentä ihmistä Israelin perjantaisissa iskuissa, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:42
Ukrainassa useita kuolleita Venäjän iskuissa, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:33
Ruokapulan riski kasvaa, kun ilmastonmuutos etenee – kuivuuden yleistyminen haittaa maanviljelystä
Uutiset | 7.3.2026 11:01
Iran ei enää iske naapurimaihinsa, ellei niistä hyökätä Iraniin, sanoo presidentti – ”Minun on pyydettävä anteeksi”
Uutiset | 7.3.2026 10:13
Naton tehostettu läsnäolo pohjoisessa konkretisoituu suurharjoituksessa
Uutiset | 7.3.2026 10:12
”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
Ydinasekielto halutaan pois laista, koska Suomi sai Natossa uutta tietoa ydinpelotteesta
Uutiset | 6.3.2026 18:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuka valvoo velkajarrun toteutumista? Talouspolitiikan arviointineuvoston kokoonpano on muuttumassa
Uutiset | 7.3.2026 12:24
Nyt ei kannata vielä vaihtaa renkaita, mutta kuun lopussa sesonki saattaa jo startata
Uutiset | 7.3.2026 12:23
Libanonissa kuoli toistakymmentä ihmistä Israelin perjantaisissa iskuissa, viranomaiset kertovat
Uutiset | 7.3.2026 11:42
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste