Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan

27.8.2025 11:12
Lue lisää 
Sähköautot
Valtiovarainministeri Annika Saarikko toi tiistaina budjettiin liittyviä veromuutoksia eduskunnan käsittelyyn. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Hallitus laskee sähköautojen autoveron nollaan – perussuomalaisista syytettiin pienituloisten nilkoille potkimisesta

Pekka Pohjolainen 26.10.2021 19:07, muokattu 26.10.2021 19:07
a– a+
Sähköautot

Sähköautojen hankinnan tukeminen verohelpotuksin aiheutti pientä ristivetoa eduskunnan tiistain istunnossa.

Hallituksen esitystä nollapäästöisten autoveron pudottamisesta nollaan kiiteltiin monista puolueista, mutta perussuomalaisissa taustalta haisteltiin hyvätuloista elitismiä.

Perussuomalaisten Rami Lehdon mielestä kyse on jälleen ”pienituloisten nilkoille potkimisesta”.

– Eihän se pienituloinen duunari, joka autolla käy töissä, hyödy nyt tästä mitään. Mutta tässä on taas sitten varakkaammalle hyvä kikka saada pikkasen halvemmalla täyssähköauto tai vetyauto, ja sitten hän myy sen bensaroistonsa sille pienituloiselle joka joutuu ostamaan käytetyn auton, Lehto maalaili.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) perusteli esitystä tarpeella uudistaa autokantaa ilmastoystävällisemmäksi.

Saarikon mukaan sähköautojen hinnan kohtuullistuminen, autokannan uudistuminen ja markkinan muuttuminen tuovat myös keski- ja pienituloisten ulottuville enemmän käytettyjä sähköautoja.

– Veromuutoksen seurauksena hankintahetken kannustimet valita sähköauto paranisivat, koska päästöohjaus autoveron kautta vaikuttaa enemmän kuluttajien kannustimiin kuin päästöohjaus ajoneuvoveron avulla , ministeri perusteli.

Saarikon eduskunnalle esittelemällä budjettilailla pudotetaan autovero 2,7 prosentista nollaan päästöttömiltä eli sähköllä tai vedyllä kulkevilta henkilö- ja pakettiautoilta. Samalla näistä autoista kannettavaa ajoneuvoveron perusveroa korotettaisiin 65 eurolla vuodessa.

Perussuomalaisten Lehto muistutti, että vety- tai sähköauton hankinta ei ole aina mahdollista, vaikka siihen olisi varaakin.

– Ensinnäkään vetyauto on aika vaikea tankata tällä hetkellä Suomessa. Ei taida olla yhtään pistettä. Baltian maista ja sitten Tukholmasta löytyvät vissiin lähimmät tankkauspisteet.

Lehto huomautti, että lukemattomat suomalaiset asuvat vanhoissa kerrostaloissa, joihin latauspistettä ei saa mitenkään ilman isoja remontteja.

– Ja se ei tule toteutumaan vielä pitkään, pitkään aikaan, että se taloyhtiö suostuisi siihen, ellei valtiovalta sitten taas pakota niitä lisäkustannuksia sinne.

Sosiaalidemokraattien Hussein al-Taee kaipasi enemmän panostusta bensa- ja dieselautoja kaasukäyttöisiksi muuttamisen konversiotukeen.

– Meidän täytyisi pystyä ajamaan meidän bensa- ja dieselautoillamme mahdollisimman kustannustehokkaasti ja luontoa säästävästi. Ja tässä tämä konversio on tajuttoman tärkeä. Sekin on verohelpotus, ja se on itse asiassa verohelpotus, mikä menee suoraan köyhille, jotka ajavat autoja tässä suuressa maassa, demariedustaja näki.

Kokoomuksen Matias Marttinen piti esitystä kaikin puolin oikeansuuntaisena. Kokoomusedustaja näki kuitenkin, että Suomen markkinoille saatetaan tuoda sähköistymisen edetessä muualla Euroopassa yhä enemmän isomoottorisia polttomoottoriautoja, ellei verotukseen tehdä isompaa remonttia.

Marttisen mukaan kokoomus lähtee siitä, että pieni- ja keskipäästöisten polttomoottoriautojen autoveroa pitäisi laskea, jotta markkinoille saadaan enemmän kiertoa ja vähän käytettyjä polttomoottoriautoa ja autoilun kokonaispäästöjä alas.

Vihreiden Mirka Soinikoski näki, että hallituksen esitys on hyvää jatkumoa nollapäästöisten autojen hankintatuelle.

–Meidän pitää tavoitella Norjan tilannetta, jossa lähes puolet uusista myytävistä autoista on nollapäästöisiä.

Soinikosken mukaan kaikista henkilöliikenneautoista nollapäästöisten osuus Norjassa on jo 12 prosenttia.

– Norjan tilanne myös osoittaa, etteivät pohjoinen sijainti tai pitkät välimatkat ole esteenä nollapäästöautojen yleistymiselle liikenteessä.

Soinikosken mukaan Suomen on päästävä samaan kuin Norja ja jopa ylitettävä se, jos Suomi haluaa puolittaa liikenteen päästöt vuoteen 2030 mennessä.

MInisteri Saarikko sanoi omana arvionaan, että autoilussa ja liikenteessä edessä oleva markkinamuutos tulee olemaan vielä nopeampi kuin mitä juuri nyt osaamme ennustaa.

– Näin on käynyt erittäin monelle ilmastonmuutoksen torjunnan toimenpiteelle, että hallitukset — me ja muut monessa muussa maassa — ovat sittenkin perässä sitä väistämätöntä ja hyvää markkinatalouden kehitystä, joka vaikkapa autoteollisuudessa näkyy, valtiovarainministeri totesi.

Lue myös

Uudelle osatyökykyisiä työllistävälle valtionyhtiölle kiitosta eduskunnalta – "Kehitysvammaisilla on erityistä lahjakkuutta, työelämää rikastuttavia ominaisuuksia"

Vaikeasti työllistyviä osatyökykyisiä työllistämään perustettava uusi valtionyhtiö, Työkanava Oy, sai eduskunnalta lähetekeskustelussa kiitosta. Oppositiopuolue...
26.10.2021 16:26

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Eduskunta liikennepolitiikka sähköautot verotus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Peking pullistaa muskelia – ”Uusi maailmanjärjestys”
Uutiset | 26.8.2025 22:02
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Trump: Tämän takia Putin ei suostu tapaamaan Zelenskyitä
Uutiset | 26.8.2025 8:41
Trumpilta uhkaava viesti – Etelä-Korean Lee vältti täpärästi ”Zelenskyi-hetken”
Uutiset | 26.8.2025 21:44
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Kreml: Täystyrmäys Ukraina-suunnitelmalle
Uutiset | 27.8.2025 13:37
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Nainen katsoi sohvalla kymmenen uutisia, kun ventovieras mies ampui – ampuja kertoi erehtyneensä asunnosta
Uutiset | 22.8.2025 13:01
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50
Tätä kalaa saa pyytää vain heinäkuussa
Uutiset | 2.8.2025 21:45

Uusimmat

USA:ssa nousi äläkkä: ”Kukaan ei halua kommunistivakoilijoita”
Uutiset | 27.8.2025 22:45
Pekingistä tylyt rukkaset Trumpille
Uutiset | 27.8.2025 22:02
Uutta tietoa kuumasta keskusteluaiheesta – ”Tulee silti harkita aina tarkoin”
Uutiset | 27.8.2025 21:45
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Se oli yksi kaikkien aikojen ohituksista – Mika Häkkisen huimasta Span voitosta 25 vuotta
Uutiset | 27.8.2025 21:05
Kansanedustajat Savola ja Ronkainen kävivät etulinjassa Ukrainassa – uusi puolustusniksi teki vaikutuksen
Uutiset | 27.8.2025 18:57
Yleisö moitti perussuomalaisten liian kovaa linjaa puolueen tapahtumassa Oulussa – ”Ei ollut viisasta”
Uutiset | 27.8.2025 18:33
Saksan Merz: Moldovalla ovi avoinna Euroopan unioniin
Uutiset | 27.8.2025 18:28
Tasa-arvovaltuutetuksi 15 hakijaa – joukossa entinen yhdenvertaisuusvaltuutettu
Uutiset | 27.8.2025 17:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Lasten hätä ei perussuomalaisia liikuta
Uutiset | 26.8.2025 11:13
Eduskunnan jättävä Annika Saarikko: ”Politiikassa eniten kasvattavat hetket, jolloin on todella vaikeaa”
Uutiset | 22.8.2025 13:16
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:ssa nousi äläkkä: ”Kukaan ei halua kommunistivakoilijoita”
Uutiset | 27.8.2025 22:45
Pekingistä tylyt rukkaset Trumpille
Uutiset | 27.8.2025 22:02
Uutta tietoa kuumasta keskusteluaiheesta – ”Tulee silti harkita aina tarkoin”
Uutiset | 27.8.2025 21:45
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Auttamisen arvo
Mielipide | 27.8.2025 15:57
Lukijalta: Ateriapalveluiden uudistamisessa ei ole kyse ainoastaan kustannuksista
Mielipide | 27.8.2025 11:02
Lukijalta: Työn tuottavuudella ja verotuksella julkinen talous tasapainoon
Mielipide | 27.8.2025 10:58
Lukijalta: Pohjois-Karjala ei selviä ilman sote-järjestöjä
Mielipide | 27.8.2025 10:54
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Keskustan ja koko Suomen pitäisi muuttaa EU-asenteitaan
Mielipide | 18.8.2025 13:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Ostetaanko palvelusvapautuksia rahalla? Keskustanuoret vaatii porsaanreiän tukkimista
Uutiset | 22.8.2025 16:32
Ostetaanko palvelusvapautuksia rahalla? Keskustanuoret vaatii porsaanreiän tukkimista
Uutiset | 22.8.2025 16:32
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Ovaska: Hoitoon pääsyn vaikeus on kansallinen hätätila – ”Ministeri Juuso ei voi paeta vastuutaan”
Uutiset | 21.8.2025 12:57
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste