EU:n ulkoministerit keskustelevat Ukrainalle kaavaillusta ammuspaketista
EU:n ulkoministerit tapaavat maanantaina Luxemburgissa.
STT:n tietojen mukaan tarkoituksena on keskustella ainakin Ukrainalle kaavaillusta kahden miljoonan ammuksen paketista, jota EU:n ulkosuhteiden korkea edustaja Kaja Kallas on valmistellut.
Kallaksen alkuperäinen suunnitelma EU-maiden useiden miljardien aseapupaketista Ukrainalle on nyt kutistunut kahteen miljoonaan ammukseen, joiden toimittamiseen halukkaat jäsenmaat voivat osallistua. Kallaksen paketti kaatui, kun muun muassa eteläisen Euroopan maat suhtautuivat siihen kriittisesti.
Kallas on itse sanonut toivovansa, että Ukraina saa ammukset tämän vuoden aikana.
Ulkoministereiden odotetaan keskustelevan myös Venäjälle suunnitellusta 17. pakotepaketista.
Lisäjännitystä pakotepäätöksiin on tuonut Unkari, joka on viime kuukausina asettunut toistuvasti vastustamaan pakotteiden jatkamista, vaikka onkin lopulta aina taipunut niin tekemään. Pakotteiden jatko vaatii jäsenmaiden yksimielisen päätöksen.
Korkea-arvoisen EU-virkamiehen mukaan kaikilla muilla 26:lla jäsenmaalla on kuitenkin vahva halu pakotteiden jatkamiseen.
Länsipakotteiden poistamisen vaatiminen oli yksi Venäjän ensimmäisistä vaatimuksista, kun tulitauosta Ukrainassa ryhdyttiin neuvottelemaan. EU:ssa sen on tulkittu tarkoittavan, että vaikka Venäjä pyrkii viestimään muuta, pakotteet ovat todella vaikuttaneet sen talouteen, summaa eräs korkea-arvoinen virkamies.
– 26 jäsenmaata on sitoutunut pakotteiden pitämiseen ja jopa tiukentamiseen, virkamies sanoo.
Lisäksi kokouksen aiheina ovat muun muassa Lähi-itä ja Länsi-Balkanin tilanne. Kokouksen jälkeen EU tapaa myös palestiinalaishallinnon edustajia.
Suomesta kokoukseen osallistuu ulkoministeri Elina Valtonen (kok.).