Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Toimittajalta: Lasten hätä ei perussuomalaisia liikuta

26.8.2025 11:13
Lue lisää 
Nato-jäsenyys
Turkki on uhannut estää Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden. Suomen presidentti Sauli Niinistö (vas.) ja Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan kuvattuna Turkissa vuonna 2015. (Kuva: Lehtikuva / Martti Kainulainen)

Erdogan "haistoi paikan" – Turkki-asiantuntijan mukaan Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden torppaamista ei voi sulkea pois

Lauri Heikkilä 17.5.2022 15:30, muokattu 17.5.2022 19:30
a– a+
Nato-jäsenyys

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoganin hallinto on haistanut paikan, jossa on mahdollisuus ajaa omia intressejä, vanhempi tutkija Toni Alaranta Ulkopoliittisesta instituutista kuvailee.

Jokaisen Naton jäsenmaan, Turkinkin, pitää ratifioida sotilasliittoon pyrkivien Suomen ja Ruotsin hakemukset. Erdogan on ilmoittanut, että Turkki ei pidä maiden mahdollista Nato-jäsenyyttä toivottavana asiana.

– Ei ole ensimmäinen kerta, kun Turkki kytkee Naton yleiset linjaukset omiin intresseihinsä, Turkki-asiantuntija Alaranta avaa tilannetta Suomenmaalle.

– Aikaisemminkin on ollut kytkyä, jossa Turkki on kieltäytynyt yhteistyöstä, elleivät Yhdysvallat ja muut Nato-maat ota sellaisia kantoja, kuin Turkki haluaa Syyrian kurdikysymyksen osalta. Silloin asia ratkesi helpommalla, mutta nyt on enemmän panoksia ja kysymys suuremmasta asiasta.

Alaranta katsoo, ettei sitäkään vaihtoehtoa voi sulkea kokonaan pois, että Turkki lopullisesti estäisi Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydet.

– Se on kuitenkin vielä epätodennäköisin vaihtoehto.

– Oletan, että tässä edetään jonkinlaiseen neuvotteluvaiheeseen, ja diplomaatit yrittävät tuoda pöytään erinäköisiä asioita, joista voi keskustella. Kyllä tätä jonkin aikaa jatketaan, ja ilman muuta se hidastaa Suomen ja Ruotsin Nato-prosessia, hän sanoo.

Venäjän Alaranta ei usko olevan Erdoganin puheiden takana.

– Turkki tekee kyllä itsenäisesti valintansa ja päätöksensä.

Turkki saattaa pyrkiä moninapaisemman maailman luomiseen, tutkija Toni Alaranta pohtii. Tällöin Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys länsiblokin vahvistajana olisi Turkin edun vastaista. (Kuva: Jari Laukkanen)

Turkin ja länsimaiden suhteet ovat olleet välillä helpommalla, välillä vaikeammalla tolalla. Alaranta arvioi, että nyt voi jälleen olla edessä suhteiden kriisiytymisen vaihe.

– Kriisiytyminen takoittaisi, että Turkki katsoo sitä ärsytettävän, ja ottaa entistäkin tiukemman kannan. Vaarana on tilanteen eskaloituminen, Alaranta sanoo.

– On ollut myönteisempää kehitystä, mutta nyt länsimaista, ei tosin johtavilta poliitikoilta kuitenkaan, on kuulunut, että Turkista on saatu tarpeekseen ja Suomi ja Ruotsi otettaisiin tilalle. Näinhän ei tietenkään voi toimia, Turkkia ei saa Natosta muodollisesti mitenkään pois.

Takana saattaa olla myös huolestuttavampi kehityskaari, tutkija pohtii.

– Turkki saattaa haluta luoda moninapaisempaa maailmaa, jossa se on mahdollisimman riippumaton myös länsimaista.

Tällöin Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys vahvistaisi länsiblokkia, mikä ei olisi Turkin etu.

– Turkki voi tulkita Suomen ja Ruotsin Natoon liittymistä myös niin, että tämä saattaa eskaloida turhaan jännitettä maailmanpolitiikassa, ja luoda jännitettä myös Mustallamerellä, Alaranta varoittaa.

Tätä hän ei ainakaan toistaiseksi pidä todennäköisimpänä vaihtoehtona, vaan korostaa edelleen Turkin uhittelun olevan neuvottelutaktiikkaa.

Turkki on Natolle tärkeä. Moni länsimaissa kuvailee Alarannan mukaan Turkkia lännen ja Venäjän välillä tasapainoilevaksi ”isoksi palkinnoksi”, jota ei saa päästää vastapuolen leiriin.

– Turkki on geostrategisesti tärkeässä asemassa. Sillä on Välimeren ja Mustanmeren salmet hallussaan, sen armeija on Naton toiseksi suurin, ja se on alueellisesti tärkeä toimija, keskisuuri valtio. Turkki tietää tämän itsekin hyvin, ja katsoo sen takia, että sillä on varaa niin sanotusti uhitella länsimaille.

Lue myös

Presidentti Niinistö uskoo ongelman Turkin Nato-kannoista ratkeavan

Presidentti Sauli Niinistö totesi puheessaan Ruotsin valtiopäivillä, että molempien maiden valtiojohto on tehnyt...
17.5.2022 12:45

The Washington Post: Erdogania tukeva nationalistijohtaja jättäisi Suomen ja Ruotsin "Naton odotushuoneeseen"

Turkin nationalistisen MHP-puolueen puheenjohtaja Devlet Bahceli katsoo, että Suomen ja Ruotsin hyväksyminen puolustusliitto...
17.5.2022 14:03

Halla-aho: Erdoganin kommenttien taustalla Turkin sisäpolitiikka

Halla-aho ei usko, että Turkki pystyy estämään Suomen Nato-jäsenyyttä.
17.5.2022 13:40

Turkin Nato-käänne "vaatii työstöä", puolustusministeri Kaikkonen sanoo – "se voi ottaa oman aikansakin"

Ovathan nämä niin selvät numerot kuin ylipäätään Suomessa voi jossain asiassa olla, puolustusministeri luonnehtii eduskunnan Nato-äänestyksen tulosta
17.5.2022 16:25

Aihetunnisteet

Erdoğan geopolitiikka mustameri Nato Nato-hakemus Nato-jäsenyys nato-maat Nato-ratifiointi sotilasliitto Turkki ulko- ja turvallisuuspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Trump: Tämän takia Putin ei suostu tapaamaan Zelenskyitä
Uutiset | 26.8.2025 8:41
Tusina hakijoita valtiovarainministeriön kansliapäälliköksi – mukana tuttuja nimiä
Uutiset | 25.8.2025 15:18
Miesten paluu rintamalta näkyi Suomessa yhdeksän kuukauden päästä – Kaikkien aikojen buumi
Uutiset | 25.8.2025 21:15
HS: Nyt kännykieltoon anotaan poikkeuksia – syynä ahdistus
Uutiset | 25.8.2025 21:42
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Purralta raju syytös sote-järjestöistä: ”Jopa korruptiota”
Uutiset | 26.8.2025 16:03
Niagaran-bussi ojaan, useita kuoli
Uutiset | 23.8.2025 7:16
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Nainen katsoi sohvalla kymmenen uutisia, kun ventovieras mies ampui – ampuja kertoi erehtyneensä asunnosta
Uutiset | 22.8.2025 13:01
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Yli 2 miljoonaa maksanut aivopesuri seisoo käyttämättömänä Oulussa – Syynä byrokratia
Uutiset | 19.8.2025 21:03
Kylmä suihku Kremlistä: ”Ei johda mihinkään”
Uutiset | 20.8.2025 14:55
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50

Uusimmat

Oletko joskus miettinyt ihmisten särkylääkkeen antamista lemmikille? Nyt tuli vakava varoitus
Uutiset | 26.8.2025 22:32
Paljastus EU-johtajien tapaamisesta: Trump sai lempinimen
Uutiset | 26.8.2025 22:02
Peking pullistaa muskelia – ”Uusi maailmanjärjestys”
Uutiset | 26.8.2025 22:02
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Rankkasateet kuormittavat talojen sadevesijärjestelmiä – Tarkista ainakin nämä
Uutiset | 26.8.2025 21:56
Trumpilta uhkaava viesti – Etelä-Korean Lee vältti täpärästi ”Zelenskyi-hetken”
Uutiset | 26.8.2025 21:44
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Aloitteletko sienestystä? Martat kertoo, miten kannattaa toimia
Uutiset | 26.8.2025 21:31
Ukrainalla on tärkeä rooli Maavoimien kehittämisessä, miinojen palauttaminen alkaa tammikuussa
Uutiset | 26.8.2025 17:40
Synkät työllisyysluvut jatkoivat kasvuaan – Purra: Ei johdu hallituksen säästötoimista
Uutiset | 26.8.2025 16:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Eduskunnan jättävä Annika Saarikko: ”Politiikassa eniten kasvattavat hetket, jolloin on todella vaikeaa”
Uutiset | 22.8.2025 13:16
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20
Päätoimittajalta: Trumpin show’ssa on yksi iso mutta
Uutiset | 19.8.2025 12:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Oletko joskus miettinyt ihmisten särkylääkkeen antamista lemmikille? Nyt tuli vakava varoitus
Uutiset | 26.8.2025 22:32
Paljastus EU-johtajien tapaamisesta: Trump sai lempinimen
Uutiset | 26.8.2025 22:02
Peking pullistaa muskelia – ”Uusi maailmanjärjestys”
Uutiset | 26.8.2025 22:02
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Lasten hätä vai poliittinen poseeraus
Mielipide | 26.8.2025 17:18
Lukijalta: Lasten hyvinvointi on Suomen tärkein sijoitus
Mielipide | 26.8.2025 11:06
Lukijalta: Järki käteen, vanhemmat
Mielipide | 26.8.2025 11:04
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Keskustan ja koko Suomen pitäisi muuttaa EU-asenteitaan
Mielipide | 18.8.2025 13:25
Lukijalta: Antti Kaikkoselta terävä vaatimus
Mielipide | 18.8.2025 13:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste