Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”

5.11.2026 15:10
Lue lisää 
Terveys
Ilmastonmuutoksen vuoksi äärimmäiset lämpötilat ovat yleistymässä, mikä voi aiheuttaa laajamittaisia ja pitkäaikaisia vaurioita miljardien ihmisten terveydelle, tutkijat varoittavat. (Kuva: Thibaud Moritz / AFP / Lehtikuva)

Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy

Katariina Lankinen 26.8.2025 21:39, muokattu 29.8.2025 9:15
a– a+
Terveys

Tuoreen tutkimuksen mukaan toistuva altistuminen helleaalloille nopeuttaa ihmisten ikääntymistä. Nature Climate Change -lehdessä julkaistusta tutkimuksesta uutisoi Guardian.

Esimerkiksi Maailman ilmatieteen järjestö (WMO) on raportoinut, että ilmastonmuutoksen vuoksi helleaallot ovat aikaisempaa yleisempiä, pidempiä ja kuumempia.

Tutkijoiden mukaan helleaaltojen vaikutus on laajasti verrattavissa tupakoinnin, alkoholin käytön, huonon ruokavalion ja vähäisen liikunnan aiheuttamiin terveysongelmiin.

Jo aiemmin on havaittu, että helleaallot aiheuttavat lyhytaikaisia piikkejä ennenaikaisissa kuolemissa. Esimerkiksi Englannissa lähes 600 ennenaikaista kuolemaa yhdistettiin helleaaltoon tämän vuoden kesäkuussa.

Uusi tutkimus arvioi helleaaltojen pidemmän aikavälin vaikutuksia ihmisten terveyteen. Tutkijat seurasivat 25 000 ihmistä Taiwanissa 15 vuoden ajan ja vertasivat tutkittavien altistumista helleaalloille heidän biologiseen ikäänsä.

Tutkittavien biologinen ikä mitattiin sarjalla lääketieteellisiä testejä. Heiltä mitattiin verenpaine, tulehdusarvot, kolesteroli sekä keuhkojen, maksan ja munuaisten toiminta.

Tutkijat havaitsivat, että biologinen ikä kasvoi noin yhdeksällä päivällä ihmisillä, jotka kokivat neljä ylimääräistä hellepäivää kahden vuoden aikana. Manuaalisen työn tekijöillä, jotka yleensä viettävät enemmän aikaa ulkona, biologinen ikä nousi 33 päivällä.

Syytä sille, miksi pitkäaikaiset korkeat lämpötilat aiheuttavat nopeampaa ikääntymistä, ei tiedetä, mutta yksi todennäköinen syy on DNA:n vaurioituminen.

Korkeampi biologinen ikä on vahva ennustaja kuolemanriskin kasvulle. Vaikka tutkimuksessa havaittu biologisen iän nousu voi vaikuttaa melko pieneltä, tutkijat huomauttavat, että se tapahtui vain kahden vuoden aikana.

− Jos helleaalloille altistuu useiden vuosikymmenien ajan, terveyshaitat ovat paljon suuremmat kuin mitä olemme raportoineet, sanoo tutkimusta johtanut Hongkongin yliopiston tohtori Cui Guo Guardianille.

Hän huomauttaa, että helleaallot ovat yleistymässä ja kestävät aikaisempaa pidempään.

Tutkimuksessa otettiin huomioon siihen osallistuneiden ihmisten paino, tupakointi- ja liikuntatottumukset, mahdolliset aiemmat sairaudet, kuten diabetes ja syöpä, sekä ilmastoinnin käyttö.

Tutkimukseen osallistuneet 25 000 aikuista olivat keskimäärin nuorempia, terveempiä ja koulutetumpia kuin Taiwanin väestö yleensä. Vanhukset ja sairaat ovat haavoittuvampia kuumuudelle, joten väestötasolla helleaaltojen vaikutus ikääntymiseen on luultavasti suurempi kuin mitä tutkimuksessa havaittiin.

Professori Paul Beggs Macquarien yliopistosta Sydneystä sanoo Guardianille, että tutkimuksen tulokset ovat laajalti yhdenmukaisia helmikuussa 2025 julkaistun yhdysvaltalaisen tutkimuksen kanssa, joka osoitti hellepäivien lisääntymisen nopeuttaneen 56-vuotiaiden ja sitä vanhempien ikääntymistä.

Toinen amerikkalaistutkimus vuodelta 2023 havaitsi, että voimakas altistuminen äärilämmölle oli yhteydessä nopeampaan kognitiiviseen heikkenemiseen yli 52-vuotiailla ja sitä vanhemmilla ihmisillä.

Jalankulkija kantoi sateenvarjoa suojautuakseen auringolta Kalifornian Alhambrassa Yhdysvalloissa 20. elokuuta. (LEHTIKUVA / AFP / FREDERIC J. BROWN)

Lue myös

EU-komissio vaatii Tiktokia muuttamaan haitallista palveluaan

EU-komissio vaatii somejätti Tiktokia sakon uhalla muuttamaan haitallista palveluaan. Komission mukaan Tiktokin personoitu syöte...
6.11.2026 13:52

Kallilta kirjallinen kysymys Porin lentoaseman tulevaisuudesta

Kansanedustaja Eeva Kalli (kesk.) on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen Porin lentoaseman aseman turvaamisesta...
6.11.2026 13:10

Puolustusvoimat etsii Hangon golfkentällä epäilyttävää esinettä

Hangon golfkentältä on löytynyt alkuviikosta epäilyttävä esine, kerrotaan STT:lle Länsi-Uudenmaan poliisista.Poliisin mukaan kyseessä...
6.11.2026 13:00

Aihetunnisteet

ikääntyminen metsä ilmastonmuutos Terveys tiede tutkimus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

EU-komissio vaatii Tiktokia muuttamaan haitallista palveluaan
Uutiset | 6.11.2026 13:52
Kallilta kirjallinen kysymys Porin lentoaseman tulevaisuudesta
Uutiset | 6.11.2026 13:10
Puolustusvoimat etsii Hangon golfkentällä epäilyttävää esinettä
Uutiset | 6.11.2026 13:00
Syyttäjän mukaan suojelupoliisin salaisessa tiedonhankinnassa tehtiin virheitä ja ex-päällikkö Pelttari oli niistä tietoinen
Uutiset | 6.11.2026 12:54
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 12:51
Poliisi keskeytti HS:n juttuun liittyvän esitutkinnan
Uutiset | 6.11.2026 12:33
Poliisi hälytettiin Kööpenhaminan ja Prahan lentokentille
Uutiset | 6.11.2026 12:25
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Miljoonia kiloja perunaa tuhoutui suuressa hallipalossa Tyrnävällä
Uutiset | 6.11.2026 12:10
JSN antoi langettavan päätöksen Tekniikan Maailmalle – langettavia tehtiin yhteensä kolme
Uutiset | 6.11.2026 11:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU-komissio vaatii Tiktokia muuttamaan haitallista palveluaan
Uutiset | 6.11.2026 13:52
Kallilta kirjallinen kysymys Porin lentoaseman tulevaisuudesta
Uutiset | 6.11.2026 13:10
Puolustusvoimat etsii Hangon golfkentällä epäilyttävää esinettä
Uutiset | 6.11.2026 13:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata