Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Autot

Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä

11.2.2026 21:09
Lue lisää 
Kirjat
Useita pieniä paikkakuntia vaivaa sama ongelma. Monet nuoret miehet jäävät, mutta suurin osa nuorista naisista lähtee eikä koskaan palaa. (Kuva: Petra Pöyliö)

Kirjat | "Ei ainakaan sinne" – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 

Konservatiivinen ilmapiiri, äijäkulttuuri ja juoruilu työntävät nuoria naisia maaseudulta kaupunkiin
Annukka Kaarela 26.7.2025 8:00, muokattu 30.7.2025 13:43
a– a+
Kirjat

Käpykylä on pieni teollisuuspaikkakunta itäisessä Suomessa. Sen taajamaa hallitsee suuri tuotantolaitos, ja keskustan muodostavat K- ja S-marketit, lounaskahvila, peruskoulu, kioski sekä apteekki.  

Monet palvelut ovat viime vuosikymmenten aikana kaikonneet, joten kylänraittia rumentavat tyhjät ja ränsistymään päässeet liikehuoneistot.  

Käpykylä on kaukana kaikesta. Esimerkiksi lähimpään lukioon ja ammattikouluun on matkaa kymmeniä kilometrejä. Julkista liikennettä ei juuri ole.  

Sanomattakin on selvää, että kylä kärsii muuttotappiosta. Monet nuoret miehet jäävät, mutta suurin osa nuorista naisista lähtee eikä koskaan palaa.

Miksi? 

Yhteiskuntatieteiden tohtorit Mari Käyhkö ja Päivi Armila selvittävät poismuuttamisen syitä artikkelissaan Syrjäinen kotiseutu sieltä lähteneiden nuorten naisten elämänvalintojen peilinä.

Käyhkön ja Armilan artikkelissa omaa lähtemistään taustoittaa seitsemän Käpykylässä kasvanutta nuorta naista. Naiset ovat mukana Nuoret ajassa -tutkimushankkeessa, jossa seurataan vuonna 2000 syntyneitä nuoria viidellä erityyppisellä paikkakunnalla.  

Tutkimushanke alkoi, kun nuoret olivat 15–16-vuotiaita, ja heitä seurataan vuoteen 2025 asti. Käpykylästä tutkimuksessa on pysynyt mukana neljätoista nuorta, joista seitsemän – kaikki tytöt – ilmoittivat jo ensimmäisessä haastattelussa, että aikovat muuttaa kylästä heti kun se on mahdollista.

”Käpykylän” tuntomerkkeihin sopivia paikkakuntia on suomalaisella maaseudulla lukemattomia. (Kuva: Petra Pöyliö)

Käpykylä ei ole tyttöjen kotikylän oikea nimi. Se on peitenimi, jota tytöt kylälle ehdottivat ja jota myös tutkijat alkoivat käyttää.  

Tuntomerkkeihin sopivia paikkakuntia on suomalaisella maaseudulla lukemattomia: syrjäisiä taajamia, joista palvelut lakkautetaan ja asukkaat, erityisesti nuoret naiset, vähenevät.  

Haastatelluille tytöille Käpykylä oli ollut turvallinen lapsuuden kasvuympäristö, mutta teini-iässä he alkoivat määritellä sitä yhä enemmän puuttumisen kautta.  

Ja puutteita oli paljon: koulutusmahdollisuudet, sopivat työpaikat, ohjatut harrastukset, potentiaaliset seurustelukumppanit.

Osa tytöistä muutti paikkakunnalta jo yläkoulun jälkeen, osa kävi vielä lukion kotoa käsin. Tätä nykyä kaikki ovat muuttaneet pois ja joko opiskelevat korkeakouluissa tai käyvät töissä. Kukaan heistä ei aio palata.  

Tutkijoiden mukaan tyttöjen lähtöhaluihin vaikuttivat sekä yksilölliset, rakenteelliset että yhteisölliset tekijät. Kaikilla heistä oli yläkoulun jälkeen kunnianhimoiset kouluttautumissuunnitelmat, joiden toteuttaminen ei ollut mahdollista kotipaikkakunnalla.  

Siellä on myös vähän työpaikkoja korkeakoulutetuille, sillä työmarkkinat ovat keskittyneet tehdas- ja konepajatoimintaan.  

Tutkijoiden mukaan tyttöjen haastatteluissa toistui mielikuva kotipaikkakunnan näköalattomuudesta. Heille lähteminen oli elämässä eteenpäin menoa ja Käpykylään palaaminen suorastaan kauhukuva, pahin mahdollinen epäonnistuminen.  

– Se on jotenki niin pysähtynyttä ja aina niin samanlaista se elämä, että miten joku voi olla silleen jämähtäny siihen, yksi tytöistä perusteli.   

– Et miten se voi riittää jolleki se semmonen, että elämässä ei oo mitään muuta sisältöö, ku käyä [paikallisessa baarissa] ryyppäämässä. Ja tehtaalla töissä. Nii, tehtaalla töissä ja ajaa kännissä siellä kylillä.

Tyttöjä harmitti paikkakunnan pienuus ja etäisyys keskuksista. Erityisen kyllästyneitä he kuitenkin olivat kylän sosiaaliseen ilmapiiriin. (Kuva: Petra Pöyliö)

Käpykylän tyttöjä harmitti paikkakunnan pienuus ja etäisyys keskuksista. Erityisen kyllästyneitä he kuitenkin olivat kylän sosiaaliseen ilmapiiriin.

Se, että kylässä kaikki tunsivat kaikki, ei tuonut tytöille turvaa eikä myönteistä yhteisöllisyyttä, vaan pikemmin ahdisti. Juoruilukulttuuri kukoisti ja kohdistui erityisesti nuoriin naisiin.  

–  Se kokemus mikä jäi mulla Käpykylästä, [että] siellä ollaan tosi katkeria ja kaikkien asiat pitää tietää ja ei semmoista hyvää haluta toisille. Mulle on jääny sellainen kuva täysin, yksi haastatelluista sanoi.   

– Pikkukylien kyräily ja vihanpito ei häviä mihinkään. Ulospäin näytellään, että on niin ihana ja lämminhenkinen yhteisö, kun kaikki tuntee toisensa. 

Tutkijoiden mukaan haastatellut tytöt tunsivat itsensä monella tavoin erilaisiksi eivätkä halunneet samastua kotikylässä vallitsevaan mielenmaisemaan.

Haastatteluissa esiin nousivat muun muassa paikkakunnan miehinen ”äijäkulttuuri” ja sille ominainen konservatiivinen poliittinen vakaumus.  

Kotikylän kokemusten perusteella tytöt olivat määritelleet miestyypin, jota he karttoivat myös paikkakunnalta muutettuaan. Sitä luonnehtivat muun muassa konservatiivisuus, rasistinen ihmiskuva, käytöstapojen puute ja näkemys naisen paikasta miehen ”emäntänä”. 

Jotkut olivat kokeneet arvojen ristiriitaa myös omien perheenjäsentensä kanssa.  

– Isänihän on kova persumies. Mutta ku tietää jo valmiiks, että sen puolueen mukana tulee semmoset arvot, mitkä ei todellakaan vastaa omia. Jos joku sanoo, että on persu tai kannattaa persuja, se on mulle ehdoton ei, eräs haastatelluista kertoi.

”Jos joku sanoo, että on persu tai kannattaa persuja, se on mulle ehdoton ei”, eräs haastatelluista kertoi. (Kuva: LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO)

Käpykylästä lähteneet tytöt kuvasivat kaupunkiin muuttoa konkreettisesti uutena alkuna ja puhtaalta pöydältä aloittamisena.

Kaupunkiympäristössä vieraiden ihmisten joukossa he kokivat, että heidän oli mahdollista vapautua itseen, omaan perheeseen tai sukuun kotiseudulla lyödyistä leimoista.  

– Ei tarvi miettii, että mitäköhän tuoki on kuullu tai kenen kaveri on (…) kuullu mitään kenestäkää. 

Tutkijoiden mukaan tytöt puhuivat kotikylästään yleisesti ottaen varsin tylyyn sävyyn. Siitä kerrotut hyvät muistot liittyivät useammin luontoon kuin ihmisiin tai perinteisiin.  

Myönteisiä mainintoja saivat muun muassa paikkakunnan rauha, hiljaisuus ja ihmisten vähyys.  

Lisäksi tytöt kokivat oppineensa maaseudulla tietynlaisen realistisen elämänasenteen ja toimeliaisuuden.  

–  Oon kiitolline, että en oo ihan niin pinnallinen ihminen, ku mitä kaupungissa kasvaa.  

Mari Käyhkön ja Päivi Armilan artikkeli Käpykylän tytöistä ilmestyi keväällä osana Monikerroksinen maaseutu -kirjaa.

Yhdestätoista artikkelista koostuva kirja kaivautuu perinteisen maaseutukuvaston taakse ihmisten arkeen ja kokemuksiin ja tarkastelee, millaisena maaseutu näyttäytyy sekä jokapäiväisenä elinympäristönä että mielenmaisemana. 

Monipuolisessa tietokirjassa käydään läpi esimerkiksi maitomainontaa, etämetsänomistajan suhdetta metsään ja maaseutua suomalaisessa populaarimusiikissa.  

Maaseudulla asumista käsitellään useassa artikkelissa. Suuret ikäluokat muistelevat työntäyteistä maalaislapsuuttaan ja seksuaalivähemmistöön kuuluva tutkija pohtii arkeaan pienellä itäsuomalaisella paikkakunnalla.  

Moni on myös mielellään palannut vanhaan kotikuntaansa. Teoksen Paluu Kittilään -artikkelissa paluumuuttajat kertovat muuttopäätöstensä taustoista. (Kuva: LEHTIKUVA / AKU HÄYRYNEN)

Emeritaprofessori Helena Ruotsalan artikkelissa Paluu Kittilään paluumuuttajat kertovat muuttopäätöstensä taustoista.

Ruotsala toteaa, että suhde kotiseutuun on erilainen eri aikoina ja eri-ikäisenä. Monille hänen haastattelemilleen paluumuuttajille oli ollut itsestään selvää, että Kittilästä oli työn tai opiskelujen vuoksi pakko lähteä.  

Osa oli palannut eläkeläisenä ja osa jo aiemmin, kun Kittilästä oli löytynyt sopiva työ, koti tai puoliso.  

Paluumuuton vetovoimatekijöitä olivat olleet myös luonto ja sosiaaliset seikat, kuten sama puheenparsi, sukulaiset, yhteisöllisyys sekä paikkakunnalle jääneet tärkeät ihmiset.  

– Nuorena ajattelin, että muutan kyllä muualle (…) ja muutin opiskelun ja työn perässä. Sitten kumminkin melkein kaikki vapaat oli tänne päästävä, eräs paluumuuttajista kertoi.  

– Sitten lopullisen niitin muutolle teki se miehen löytyminen. (…) Tänne muutin ja en varmaan pois enää muuta. Ei mulla henki kule kunnolla muualla.   

Monikerroksinen maaseutu. Arki, muistot ja mielikuvat. Toimittaneet Ville Pöysä, Helena Ristaniemi, Lauri Julkunen ja Kaisa Vehkalahti. Gaudeamus, 333 s.  

Lue myös

Etelä-Suomen liukkaat ajokelit alkavat helpottaa

Liukkaat ajokelit maan eteläosassa alkavat pikkuhiljaa helpottaa, kerrotaan Fintrafficin tieliikennekeskuksesta STT:lle. Operatiivinen vuoropäällikkö Ilmari...
12.2.2026 11:08

S-ryhmä maksoi ennätysbonukset viime vuonna

S-ryhmän asiakasomistajille maksettiin ennätysmäärä bonuksia viime vuonna. Bonuksia ja muita rahallisia etuja maksettiin...
12.2.2026 11:04

KHO: Terrafamen jätevesien juoksuttamista rajoitetaan Sotkamossa

Kaivosyhtiö Terrafamen ympäristölupa kaivostoiminnan jatkamiseen ja laajentamiseen Talvivaaran kaivospiirin alueella Sotkamossa päättyy kesäkuussa...
12.2.2026 11:00

Aihetunnisteet

arvot Kirjat maaseutu muuttoliike nuoret paluumuutto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä
Uutiset | 11.2.2026 13:14
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Etelä-Suomen liukkaat ajokelit alkavat helpottaa
Uutiset | 12.2.2026 11:08
S-ryhmä maksoi ennätysbonukset viime vuonna
Uutiset | 12.2.2026 11:04
KHO: Terrafamen jätevesien juoksuttamista rajoitetaan Sotkamossa
Uutiset | 12.2.2026 11:00
Keskustan Lintilä: Eurooppa-neuvoston on kyettävä konkreettisiin päätöksiin kilpailukyvyn kohentamiseksi
Uutiset | 12.2.2026 10:56
Informaatiosodankäynnin asiantuntija Aki-Mauri Huhtinen Puolustusvoimien viestintäjohtajaksi
Uutiset | 12.2.2026 10:52
EK: Vihreän siirtymän investointeja valmistui yli 8 miljardilla viime vuonna
Uutiset | 12.2.2026 10:40
PTT: Apeaa on, koska asuntomarkkina vain jumittaa
Uutiset | 12.2.2026 10:31
Whatsapp sanoo Venäjän yrittäneen estää sen käytön kokonaan
Uutiset | 12.2.2026 10:18
Naton Rutte: Kyllä Yhdysvallatkin painostaa Venäjää
Uutiset | 12.2.2026 10:03
Vähäluminen pakkastalvi luo haasteita mustikalle
Uutiset | 12.2.2026 10:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Etelä-Suomen liukkaat ajokelit alkavat helpottaa
Uutiset | 12.2.2026 11:08
S-ryhmä maksoi ennätysbonukset viime vuonna
Uutiset | 12.2.2026 11:04
KHO: Terrafamen jätevesien juoksuttamista rajoitetaan Sotkamossa
Uutiset | 12.2.2026 11:00
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Kurjuutta lisää
Mielipide | 11.2.2026 10:41
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: ”Tuntitolkulla Muumeja” – Maistuisipa Ylelle myös matikka!
Mielipide | 5.2.2026 9:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste