Elina Pylkkänen: Ennenaikaista sanoa, milloin sovintoehdotus voisi tulla kunta-alan työriitaan
Alivaltiosihteeri Elina Pylkkänen ei halua arvioida, milloin hänen johtamaltaan sovittelulautakunnalta voisi tulla sovintoesitys kunta-alan työriitaan.
Tiistaina alkanut kunta-alan lakko on sulkenut muun muassa kouluja ja päiväkoteja eri puolilla Suomea. Kaikkiaan lakossa on mukana noin 80 000 kunta-alan työntekijää kymmenessä kaupungissa. Lakko kestää viikon, ellei sovintoon päästä sitä ennen.
– Sovittelulautakunta tekee taustoittavaa työtä ja jatkaa tunnustelua ja valmistautuu tekemään sovintoehdotuksen. Vielä on ennenaikaista sanoa, milloin sovintoehdotus voisi tulla, Pylkkänen sanoi STT:lle työ- ja elinkeinoministeriön toimittajatapaamisessa.
– Kuulemme neuvotteluosapuolia ja toivomme lähentymistä palkkaukseen ja palkkausjärjestelmään liittyvissä kysymyksissä, Pylkkänen jatkoi.