Australiassa Israelin presidentin vierailua vastustavat mielenosoitukset äityivät väkivaltaisiksi
Australian Sydneyssä mielenosoitukset Israelin presidentti Isaac Herzogin vierailua vastaan äityivät maanantaina väkivaltaisiksi, ja poliisi käytti pippurisumutetta mielenosoittajia vastaan. Asiasta raportoivat muun muassa uutistoimisto AFP:n paikalla oleva toimittaja ja paikallinen palestiinalaisaktivistiryhmä.
AFP:n toimittaja sanoi nähneensä, että ainakin 15 mielenosoittajaa otettiin kiinni, kun he ottivat yhteen poliisin kanssa.
– Poliisi hyökkäsi toistuvasti meitä vastaan hevosilla ja pippurisumutteella, aktivistiryhmän edustaja Josh Lees puolestaan kertoi Instagramissa.
Leesin mukaan protestoijat olivat osoittaneet mieltään rauhanomaisesti.
Uuden Etelä-Walesin osavaltion poliisi kieltäytyi tuoreeltaan kommentoimasta asiaa AFP:lle.
Australialaismedioiden mukaan poliisi kertoi ottaneensa kiinni Sydneyssä maanantain protestien aikana lähes 30 ihmistä.
Melbournen keskustassa joukko mielenosoittajia vaati Israelia lopettamaan palestiinalaisalueiden miehityksen.
Herzogin nelipäiväisen vierailun tarkoitus on muistaa Sydneyssä joulukuussa tapahtuneen ampumisen uhreja. Juutalaisyhteisöön kohdistuneessa ampumisessa Sydneyn Bondi Beachilla kuoli tuolloin 15 ihmistä.
YK:n riippumaton kansainvälinen tutkintakomissio lausui viime vuonna, että Herzog oli syyllistynyt kansanmurhaan yllyttämiseen, kun tämä oli sanonut, että kaikki palestiinalaiset olivat vastuussa äärijärjestö Hamasin hyökkäyksestä Israeliin lokakuussa 2023. Israel puolestaan kiisti komission tiedot ja vaati sen lakkauttamista.
Israel aloitti hyökkäyksensä Gazassa sen jälkeen, kun Hamas ja muut palestiinalaiset äärijärjestöt olivat hyökänneet Israeliin lokakuussa vuonna 2023. Viranomaisten mukaan hyökkäyksessä sai surmansa yli 1 200 israelilaista.
YK:n riippumaton tutkintakomissio on katsonut, että Israel on syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa.