Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Oulaskangas-kansalaisaloitteen käsittely alkoi – keskustakolmikko vaatii yöpäivystysten lakkautusten perumista

11.9.2025 12:35
Lue lisää 
Korona
Aiemmin apulaisoikeusasiamies on arvostellut STM:n ja THL:n menettelyä muun muassa vanhusten tapaamisten rajoittamisesta hoivayksiköissä sekä yli 70-vuotiaita koskevan ohjeistuksen osalta. (Kuva: Seppo Samuli / Lehtikuva)

Apulaisoikeusasiamies: STM ja THL eivät ole korjanneet toimintaansa useista pyynnöistä huolimatta – Astra Zeneca -tapaus sai "erityisen huolestuneeksi"

Maija Sakslinin mukaan tulevissa kriiseissä viranomaisten pitää pystyä varmistamaan lainmukainen toiminta.
STT-Susanna Jääskeläinen 28.7.2021 11:31, muokattu 28.7.2021 12:59
a– a+
Korona

Samat ongelmat ovat toistuneet sosiaali- ja terveysministeriön (STM) ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) toiminnassa, vaikka niitä on nostettu esiin koronapandemian aikana useaan kertaan, sanoo eduskunnan apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin.

Hänen mukaansa pandemian aikaisissa toimissa on toistunut kaksi ongelmaa: epäselvyys siitä, onko annettava ohje velvoittava vai suositus, sekä viranomaisten oman toiminnan lainmukaisuudesta huolehtiminen.

Apulaisoikeusasiamiehen viime perjantaina antaman ratkaisun mukaan THL sekä sosiaali- ja terveysministeriö (STM) toimivat keväällä lainvastaisesti, kun 65–69-vuotiaita pakotettiin monissa kunnissa ottamaan lääkeyhtiö Astra Zenecan koronavirusrokotetta, vaikka rokotteen mahdollisista haitoista oli saatu uutta tietoa.

Aiemmin apulaisoikeusasiamies on arvostellut STM:n ja THL:n menettelyä muun muassa vanhusten tapaamisten rajoittamisesta hoivayksiköissä sekä yli 70-vuotiaita koskevan ohjeistuksen osalta.

–  Olemme aiemminkin ohjanneet, nyt olimme erityisen huolestuneita. Nyt kun tehtiin tätä (Astra Zenecaa koskevaa) ratkaisua, näytti siltä, että tämä toistuu, Sakslin sanoo STT:lle.

Sakslinin mukaan on sinänsä ymmärrettävää – muttei lainmukaista – että viestinnässä on ollut vaikeasti ymmärrettävää, ovatko ohjeet velvoittavia vai vain suosituksia.

–  Silloin jos on velvoittavaa, niin ministeriöllä tai millä tahansa viranomaisella joka ohjaa, täytyy olla se toimivaltaperusta jossain laissa, Sakslin tähdentää.

Lainmukaisuuden varmistamisen osalta Sakslin katsoo, että jokaisella julkista valtaa käyttävällä toimijalla on velvollisuus huolehtia siitä, että oma toiminta on lainmukaista. Tässä mielessä rokotusasiassa on ollut vastuuta niin ministeriöllä, THL:llä kuin rokotukset toteuttavilla kunnillakin.

Sosiaali- ja terveysministeriö saa moitteita siitä, ettei se ole varmistanut, että myös THL:ssä ymmärretään, että ohjeistusten on oltava oikeudellisestikin oikein, vaikka kyseessä onkin lääketieteellinen asiantuntijaelin.

–  Kyllä näkisin, että STM huolehtii että sen hallinnonalalla toimivat viranomaiset toimivat lainmukaisesti, sanoo Sakslin.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) on lomalla eikä halunnut kommentoida asiaa STT:lle. Hän sanoi Ilta-Sanomien haastattelussa perjantaina, että Astra Zenecan rokotteen käyttö oli kansallisen rokotusasiantuntijaryhmän KRARin päätös ja ettei ministeriöllä ole ollut asiassa veto-oikeutta.

–  Surullisen kuuluisaa on se, että kysyin silloin, eikö pitäisi antaa ihmisten valita, silloin ei voinut. Me poliitikot emme päätä siitä, miten yksittäisiä ihmisiä hoidetaan, se on KRARin linja, ja sitä kautta THL:n ohjeistus kentälle, Kiuru sanoi lehdelle.

Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun apulaisoikeusasiamies moittii STM:n toimintaa koronapandemian aikana. Aiempia ratkaisuja pandemian ajalta on ainakin viisi.

Apulaisoikeusasiamies on aiemmin pandemian aikana arvostellut STM:n ja THL:n toimia, jotka liittyvät muun muassa yli 70-vuotiaita koskevaan ohjeistukseen, vanhuksiin kohdistuviin rajoituksiin, vanhusten yhdenvertaiseen kohteluun pandemian aikana, heidän tapaamistensa ja liikkumisensa toteuttamiseen hoivayksiköissä sekä rokotusjärjestykseen ja rokotusten toteuttamiseen.

Jo viime vuoden kesällä Sakslin katsoi, että STM:n virheellinen ohjeistus ympärivuorokautisen hoidon yksiköiden vierailukiellosta johti vierailujen kieltämiseen ja rajoittamiseen lainvastaisesti.

Arvostelussa nousevat esiin erityisesti ikääntyneisiin kohdistuneet toimet, minkä Sakslin arvioi liittyvän heihin kohdistuneeseen eritykseen riskiin ja suojelutoimiin. Sakslinin mukaan ikääntyneitä koskevista asioista on kuitenkin oltu oikeusasiamiehen kansliaan yhteydessä aiempaa vilkkaammin jo jonkin aikaa ennen pandemiaa.

Sakslinin mukaan toinen pandemian aikana paljon esillä ollut ryhmä ovat lapset ja nuoret, esimerkiksi koulunkäyntiin liittyneet asiat.

Perjantaina annetun ratkaisun jälkeen on noussut keskustelua myös siitä, olisiko STM:n ja THL:n toimiin pitänyt puuttua kovemmilla toimilla kuin huomautuksella.

Sakslin sanoo, ettei halua avata julkisuuteen sitä, mitä kaikkea asiaa tutkittaessa ja harkittaessa on ollut esillä. Tämä on hänen mukaansa sisäisen työskentelyn asia.

Sakslin sanoo haluavansa korostaa sitä, että hän ymmärtää tilanteen olleen erittäin haastava ja vaativa.

–  Siinä mielessä ihan uskomattoman hienosti ovat toimineet kaikki viranomaiset, nämäkin jotka ovat tässä päätöksessä olleet arvostelun kohteena. Mutta siitä huolimatta on tärkeää oikeusvaltiossa, että oman toiminnan lainmukaisuus varmistetaan, Sakslin sanoo.

Hänen mukaansa tärkeintä nyt tilanteen rauhoittuessa on, että kaikki viranomaiset miettivät omia toimintojaan, jotta seuraavan kriisin iskiessä myös lainmukainen toiminta pystytään varmistamaan.

–  Ei voi olla niin, että kun meillä on joku kriisi, voitaisiin toimia ilman asianmukaista toimivaltaa.

STM:n kansliapäällikön sijainen, osastopäällikkö Kari Hakari sanoo STT:lle, että ministeriö ja THL ovat sopineet istuvansa alas asian tiimoilta heti kun keskeiset virkamiehet palaavat lomiltaan. Tarkoituksena on katsoa, miten lainmukaisuuden arviointi hoidetaan Astra Zeneca -tapauksen tapaisissa tilanteissa.

–  Kysymys on siitä, millä tavalla työnjakoa STM:n ja THL:n välillä tämäntyyppisissä asioissa tehdään. Se on yksi kohta, jota tulemme THL:n kanssa tekemään. Käydään läpi työnjaot tällaisissa kysymyksissä – ei vain tässä yhdessä tapauksessa, vaan vastaisuuden varalle, Hakari sanoo.

Hänen mukaansa on mahdoton ajatus, että STM arvioisi jokaisen THL:n tekemän asian, esimerkiksi suosituksen, lainmukaisuuden.

–  Eli meidän täytyy vain sopia yhdessä, miten se arviointi hoidetaan tämäntyyppisissä tilanteissa.

Lue myös

Epstein-paljastukset upottivat brittipoliitikon

Britannian pääministeri Keir Starmer on erottanut maan Yhdysvaltain suurlähettilään Peter Mandelsonin hänen läheisen...
11.9.2025 14:02

Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio

Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov on jälleen torstaina kieltäytynyt kommentoimasta venäläisten droonien tunkeutumista Nato-maa...
11.9.2025 13:47

Valvira päätti Rovaniemellä: Iäkkäiden asumispalvelun tilat eivät kelvolliset

Myös hyvinvointialueen omien selvitysten mukaan tiloissa on muun muassa liian vähän wc- ja suihkutiloja.
11.9.2025 12:55

Aihetunnisteet

apulaisoikeusasiamies Astra Zeneca Korona Politiikka sosiaali- ja terveysministeriö THL

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Järkytys yön tapahtumista: ”Huomenna se voi olla Baltia tai Suomi”
Uutiset | 10.9.2025 9:10
Kreml rikkoi hiljaisuuden – yllättävä kommentti
Uutiset | 10.9.2025 14:18
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Yleinen sairaus lisää suolistosyövän riskiä merkittävästi, sanoo tuore tutkimus
Uutiset | 8.9.2025 21:43
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Sokeria syödään yhä enemmän – tutkimus löysi yllättävän syyn
Uutiset | 9.9.2025 21:39
Puolasta tyly viesti: Tämä Kremlin on nyt aika tajuta
Uutiset | 11.9.2025 9:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55

Uusimmat

Epstein-paljastukset upottivat brittipoliitikon
Uutiset | 11.9.2025 14:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valvira päätti Rovaniemellä: Iäkkäiden asumispalvelun tilat eivät kelvolliset
Uutiset | 11.9.2025 12:55
Ranskassa halutaan kieltää sosiaalinen media alle 15-vuotiailta
Uutiset | 11.9.2025 12:50
Orpo toivoo STT:n pinteeseen markkinaehtoista ratkaisua
Uutiset | 11.9.2025 12:45
Oulaskangas-kansalaisaloitteen käsittely alkoi – keskustakolmikko vaatii yöpäivystysten lakkautusten perumista
Uutiset | 11.9.2025 12:35
Orpo avaa puolustusrahojen parlamentaarista jakoa: “Kovat” menot pöydälle ensin 
Uutiset | 11.9.2025 12:23
Keskustan puoluesihteeri: Suomi tarvitsee oman uutistoimiston
Uutiset | 11.9.2025 11:02
EU-parlamentissa kuohuu: Ursula von der Leyen joutumassa taas epäluottamusäänestykseen
Uutiset | 11.9.2025 11:01
Suurin osa kannattaa yhä tasa-arvon edistämistä – nuorten miesten joukossa ”uudenlaista ajattelua”
STT | 11.9.2025 10:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Epstein-paljastukset upottivat brittipoliitikon
Uutiset | 11.9.2025 14:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valvira päätti Rovaniemellä: Iäkkäiden asumispalvelun tilat eivät kelvolliset
Uutiset | 11.9.2025 12:55
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Panostus nuoriin ei ole menoerä, vaan elämänlaatua lisäävä investointi
Mielipide | 11.9.2025 13:06
Lukijalta: Nuoren vaikeudet intissä voivat olla oppi myös Puolustusvoimille
Mielipide | 11.9.2025 13:00
Lukijalta: Valtiontalouden hoito tärkeintä
Mielipide | 11.9.2025 12:57
Lukijalta: Perhepolitiikka on parasta turvallisuuspolitiikkaa
Mielipide | 11.9.2025 12:54
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Heikot puheet
Mielipide | 9.9.2025 9:00
Lukijalta: Arvokkuuden paluu politiikkaan
Mielipide | 4.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste