Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
YEL-maksut

Kymmenientuhansien yrittäjien YEL-maksu nousi tarkistuksen jälkeen

19.1.2026 17:16
Lue lisää 
Uutisanalyysi
Paavo Väyrynen on uransa aikana antanut paljon keskustalle, mutta myös saanut puolueelta tukea uralleen. (Kuva: Jari Laukkanen)

Analyysi: Selustansa turvanneen Väyrysen erottaminen keskustasta on hankalaa

Paavo Väyrysen ero keskustasta näyttää vaativan pitkällisen prosessin, toimittaja Eeva Kärkkäinen kirjoittaa analyysissään.
Eeva Kärkkäinen 10.1.2017 18:07, muokattu 10.1.2017 18:12
a– a+
Uutisanalyysi

Europarlamentaarikko Paavo Väyrysen kansalaispuolueen rekisteröinti puoluerekisteriin aiheuttaa keskustalle päänvaivaa.

Kunniapuheenjohtajan erottaminen keskustasta ei ole pikkujuttu, vaan näyttää vaativan pitkällisen prosessin, jollaista puolue ei ole ennen kokenut.

Puolueen sääntöjen mukaan jokainen keskustalainen on jäsenenä paikallisyhdistyksessä, joka tekee päätökset jäsenten hyväksymisestä.

Jos keskustan jäsen toimii puolueen sääntöjä, päätöksiä tai ohjelmaa vastaan tai herättää toiminnallaan pahennusta tai vahinkoa, voidaan tämä paikallisyhdistyksen sääntöjen mukaan erottaa puolueesta.

Päätösvalta on kuitenkin nimenomaan paikallisyhdistyksellä. Keskustalla, keskustan piirijärjestöillä tai kunnallisjärjestöillä ei ole henkilöjäseniä, eivätkä ne voi myöskään erottaa ketään puolueesta.

Keskustan säännöt toteavat selvästi, että puolueen jäsen ei voi kuulua muuhun puolueeseen.

Keskustan puoluejohto onkin puoluesihteeri Jouni Ovaskan johdolla todennut, että Väyrynen on oman puolueensa perustaessaan samalla eronnut keskustasta.

Saman johtopäätöksen veti myös keskustan Keminmaan kunnallisjärjestön johtokunta , joka totesi tilanteen kokouksessaan maanantaina.

Juridisesti asia ei kuitenkaan ole edelleenkään selvä.

Väyrynen siis kuuluu edelleen keskustaan.

Normaalitapauksessa Keminmaan keskustaseura, jonka kautta Väyrynen kuuluu keskustaan, erottaisi sääntöjä rikkoneen jäsenensä.

Paikallisyhdistys on kuitenkin Väyrysen itsensä komennossa ja keskustakonkari on ilmoittanut, ettei paikallisyhdistys aio tehdä päätöstä Väyrysen erottamisesta.

Väyrynen kuuluu siis edelleen keskustaan.

Keskusta on pitänyt matalaa profiilia suhteessa Väyrysen puoluehankkeeseen.

Kansalaispuolueen pääsy puoluerekisteriin pakottaa puolueen kuitenkin ottamaan asiaan kantaa.

Uuden, keskustan kanssa valtakunnallisissa vaaleissa kilpailevan puolueen perustaminen ja sen jäsenyys ovat selvästi keskustan sääntöjä vastaan.

Puolue ei voi antaa ansioituneillekaan jäsenilleen erivapauksia.

Keskustan ainoaksi vaihtoehdoksi näyttää jäävän paikallisyhdistyksen erottaminen kokonaisuudessaan puolueesta.

Tapaus on tiettävästi ainoa keskustan historiassa, eikä puolueessa ole ollut täyttä varmuutta kuinka prosessi hoidetaan.

Tällä hetkellä näyttää siltä, että paikallisyhdistys täytyy erottaa keskustasta erikseen kaikilla tasoilla, joilla se puolueeseen kuuluu: kunnallisjärjestössä, piirijärjestössä ja puolueessa.

Päätökset tehdään kunkin järjestön yleisessä kokouksessa. Lisäksi vaaditaan kaikkien kolmen tason keskinäistä konsultaatiota ja lausuntoja asiasta.

Myös Keminmaan keskustaseuralle täytyy antaa mahdollisuus tulla kuulluksi ennen erottamista.

Väyrysen jäsenyyteen keskustan europarlamenttiryhmässä uuden puolueen perustaminen ei vaikuta.

Keskustan sääntöjen mukaan ”Euroopan parlamentin Keskustan valtuuskunnan muodostavat Euroopan parlamentin jäsenten vaalissa Suomen Keskusta r.p:n ehdokaslistoilta valittavat parlamentin jäsenet sekä ne jäsenet, jotka Euroopan parlamentissa toimiva Keskustan valtuuskunta hyväksyy jäsenikseen.”

Jos Väyrysen kunniapuheenjohtajuuteen halutaan puuttua, joudutaan siitä päättämään erikseen keskustan puoluekokouksessa.

Ero tekee kipeää myös keskustalle.

On ymmärrettävää, että keskustan kunniapuheenjohtajan on vaikeaa päästää irti puolueesta, jonka kautta hän on osallistunut yhteiskunnalliseen päätöksentekoon vuosikymmeniä.

Jos Väyrynen ei halua erota keskustasta, olisi hänen kuitenkin kannattanut pohtia asiaa tarkemmin ennen kuin lähti puoluehankkeeseensa.

Kuten Keminmaan kunnallisjärjestön puheenjohtaja Tuula Eilittä toteaa Suomenmaan haastattelussa, Väyrynen teki puolueensa rekisteröidessään selvän valinnan keskustan ja kansalaispuolueen välillä.

Ero tekee kipeää myös keskustalle.

Moni keskustan nykypoliitikoista Annika Saarikosta Anu Vehviläiseen on jossain vaiheessa uraansa saanut politiikan tekemisen oppia Väyrysen avustajana.

Väyrynen on keskustalaisten keskuudessa edelleen arvostettu ja kunnioitettu henkilö, vaikka kritiikki hänen toimintatapojaan kohtaan onkin kasvanut erityisesti kansalaispuoluehankkeen myötä.

Keskustalaiset toteavat usein, että puolueelle annetaan, mutta siltä myös saadaan.

Vuosikymmenet politiikassa mukana ollut Väyrynen on pannut keskustan ja Suomen hyväksi likoon uskomattoman määrän työtunteja.

Hän on ollut väsymätön yhteiskunnallinen ajattelija ja keskustelija, joka ei ole pelännyt tuoda esiin valtavirrasta poikkeavia näkemyksiä.

Toisaalta Väyrynen olisi ollut yksin ilman keskustalta saamaansa tukea.

Lähes jokainen nykykeskustalainen on jossain vaiheessa tehnyt vapaaehtoisesti töitä Väyrysen puolesta ­– milloin jakanut kahvia räntäsateessa, milloin ilmapalloja eurovaalikampanjoinnissa.

Muistaakohan jäsenyytensä kanssa leikkivä Väyrynen tätä puolta, sitä moni nyt miettii.

Lue myös

Puoluesihteeri Ovaska: "Väyrynen näyttää jättäneen keskustan" – Väyrynen ei erota itseään

Kansalaispuolueen merkitseminen puoluerekisteriin tarkoittaa, että europarlamentaarikko Paavo Väyrynen on jättänyt keskustan jäsenyyden, sanoo...
15.12.2016 10:54

Väyrynen haluaa vielä keskustella kuntavaaliehdokkuudestaan

Kansalaispuolueen puheenjohtaja, europarlamentaarikko Paavo Väyrynen ei sulje pois mahdollisuutta osallistua kuntavaaleihin keskustan listalta. Keskustan...
10.1.2017 16:33

Keminmaan keskustapomo: "Väyrynen ei voi olla keskustan ehdokas kuntavaaleissa"

Lopullisen päätöksen keskustan kuntavaaliehdokkaista Keminmaalla tekee kunnallisjärjestön yleinen kokous helmikuussa.
10.1.2017 12:35

Aihetunnisteet

kansalaispuolue Keskusta Paavo Väyrynen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Toteuttaako Trump natsiteoreetikon visiota? – Näin vastaa tutkija
Uutiset | 18.1.2026 21:23
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Muistokirjoitus: Taisto Tähkämaa – isänmaan mies
Uutiset | 18.1.2026 8:00
Nasa siirsi laukaisupaikalle aluksen Artemis II -avaruuslentoa varten
Uutiset | 17.1.2026 17:53
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Uusimmat

Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Tutkimus: Lisälääkkeet eivät helpottaneet lapsen tuskaa
Uutiset | 19.1.2026 21:47
Soul reagoi ydinuhkaan: ”Hirviöohjuksia”
Uutiset | 19.1.2026 21:32
Brittihovin salaisuus: Lääkäri piikitti kuninkaan kuoliaaksi, jotta saisi uutisen aamun lehtiin
Uutiset | 19.1.2026 21:06
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Tutkija: Gazassa ensimmäiset askelet ovat humanitaarinen apu ja raunioiden raivaus
Uutiset | 19.1.2026 18:28
Espanjan pääministeri: Luotijunaonnettomuus tutkitaan tarkkaan
Uutiset | 19.1.2026 18:21
Politico: Pohjoismaiden puolustusministereillä kokous Naton päämajassa
Uutiset | 19.1.2026 18:08
AFP:n lähde: Kanada ei aio maksaa jäsenyydestä Trumpin Gaza-rauhanneuvostossa
Uutiset | 19.1.2026 17:50
Macron ei aio hyväksyä Trumpin kutsua Gazan rauhanneuvostoon, sanoo lähde AFP:lle
Uutiset | 19.1.2026 17:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
01:12, 20/01/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0020/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0.27 mm 27% 13 Km/h 92 % 1012 hPa 0 mm/h
Today 06:0020/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0.25 mm 25% 22 Km/h 85 % 1011 hPa 0 mm/h
Today 09:0020/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 19 Km/h 80 % 1011 hPa 0 mm/h
Today 12:0020/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 22 Km/h 74 % 1010 hPa 0 mm/h
Today 15:0020/01/2026
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 21 Km/h 78 % 1007 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Tutkimus: Lisälääkkeet eivät helpottaneet lapsen tuskaa
Uutiset | 19.1.2026 21:47
Soul reagoi ydinuhkaan: ”Hirviöohjuksia”
Uutiset | 19.1.2026 21:32
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liitto, ystävyys ja luottamus
Mielipide | 19.1.2026 19:11
Lukijalta: Sähkönsiirron tehomaksu rankaisee sähkön peruskäyttäjää
Mielipide | 19.1.2026 19:06
Lukijalta: Keskustan elinkaari
Mielipide | 19.1.2026 14:03
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste