Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sotahistoria

Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?

12.6.2026 21:15
Lue lisää 
Uutisanalyysi
Paavo Väyrynen on uransa aikana antanut paljon keskustalle, mutta myös saanut puolueelta tukea uralleen. (Kuva: Jari Laukkanen)

Analyysi: Selustansa turvanneen Väyrysen erottaminen keskustasta on hankalaa

Paavo Väyrysen ero keskustasta näyttää vaativan pitkällisen prosessin, toimittaja Eeva Kärkkäinen kirjoittaa analyysissään.
Eeva Kärkkäinen 10.1.2017 18:07, muokattu 10.1.2017 18:12
a– a+
Uutisanalyysi

Europarlamentaarikko Paavo Väyrysen kansalaispuolueen rekisteröinti puoluerekisteriin aiheuttaa keskustalle päänvaivaa.

Kunniapuheenjohtajan erottaminen keskustasta ei ole pikkujuttu, vaan näyttää vaativan pitkällisen prosessin, jollaista puolue ei ole ennen kokenut.

Puolueen sääntöjen mukaan jokainen keskustalainen on jäsenenä paikallisyhdistyksessä, joka tekee päätökset jäsenten hyväksymisestä.

Jos keskustan jäsen toimii puolueen sääntöjä, päätöksiä tai ohjelmaa vastaan tai herättää toiminnallaan pahennusta tai vahinkoa, voidaan tämä paikallisyhdistyksen sääntöjen mukaan erottaa puolueesta.

Päätösvalta on kuitenkin nimenomaan paikallisyhdistyksellä. Keskustalla, keskustan piirijärjestöillä tai kunnallisjärjestöillä ei ole henkilöjäseniä, eivätkä ne voi myöskään erottaa ketään puolueesta.

Keskustan säännöt toteavat selvästi, että puolueen jäsen ei voi kuulua muuhun puolueeseen.

Keskustan puoluejohto onkin puoluesihteeri Jouni Ovaskan johdolla todennut, että Väyrynen on oman puolueensa perustaessaan samalla eronnut keskustasta.

Saman johtopäätöksen veti myös keskustan Keminmaan kunnallisjärjestön johtokunta , joka totesi tilanteen kokouksessaan maanantaina.

Juridisesti asia ei kuitenkaan ole edelleenkään selvä.

Väyrynen siis kuuluu edelleen keskustaan.

Normaalitapauksessa Keminmaan keskustaseura, jonka kautta Väyrynen kuuluu keskustaan, erottaisi sääntöjä rikkoneen jäsenensä.

Paikallisyhdistys on kuitenkin Väyrysen itsensä komennossa ja keskustakonkari on ilmoittanut, ettei paikallisyhdistys aio tehdä päätöstä Väyrysen erottamisesta.

Väyrynen kuuluu siis edelleen keskustaan.

Keskusta on pitänyt matalaa profiilia suhteessa Väyrysen puoluehankkeeseen.

Kansalaispuolueen pääsy puoluerekisteriin pakottaa puolueen kuitenkin ottamaan asiaan kantaa.

Uuden, keskustan kanssa valtakunnallisissa vaaleissa kilpailevan puolueen perustaminen ja sen jäsenyys ovat selvästi keskustan sääntöjä vastaan.

Puolue ei voi antaa ansioituneillekaan jäsenilleen erivapauksia.

Keskustan ainoaksi vaihtoehdoksi näyttää jäävän paikallisyhdistyksen erottaminen kokonaisuudessaan puolueesta.

Tapaus on tiettävästi ainoa keskustan historiassa, eikä puolueessa ole ollut täyttä varmuutta kuinka prosessi hoidetaan.

Tällä hetkellä näyttää siltä, että paikallisyhdistys täytyy erottaa keskustasta erikseen kaikilla tasoilla, joilla se puolueeseen kuuluu: kunnallisjärjestössä, piirijärjestössä ja puolueessa.

Päätökset tehdään kunkin järjestön yleisessä kokouksessa. Lisäksi vaaditaan kaikkien kolmen tason keskinäistä konsultaatiota ja lausuntoja asiasta.

Myös Keminmaan keskustaseuralle täytyy antaa mahdollisuus tulla kuulluksi ennen erottamista.

Väyrysen jäsenyyteen keskustan europarlamenttiryhmässä uuden puolueen perustaminen ei vaikuta.

Keskustan sääntöjen mukaan ”Euroopan parlamentin Keskustan valtuuskunnan muodostavat Euroopan parlamentin jäsenten vaalissa Suomen Keskusta r.p:n ehdokaslistoilta valittavat parlamentin jäsenet sekä ne jäsenet, jotka Euroopan parlamentissa toimiva Keskustan valtuuskunta hyväksyy jäsenikseen.”

Jos Väyrysen kunniapuheenjohtajuuteen halutaan puuttua, joudutaan siitä päättämään erikseen keskustan puoluekokouksessa.

Ero tekee kipeää myös keskustalle.

On ymmärrettävää, että keskustan kunniapuheenjohtajan on vaikeaa päästää irti puolueesta, jonka kautta hän on osallistunut yhteiskunnalliseen päätöksentekoon vuosikymmeniä.

Jos Väyrynen ei halua erota keskustasta, olisi hänen kuitenkin kannattanut pohtia asiaa tarkemmin ennen kuin lähti puoluehankkeeseensa.

Kuten Keminmaan kunnallisjärjestön puheenjohtaja Tuula Eilittä toteaa Suomenmaan haastattelussa, Väyrynen teki puolueensa rekisteröidessään selvän valinnan keskustan ja kansalaispuolueen välillä.

Ero tekee kipeää myös keskustalle.

Moni keskustan nykypoliitikoista Annika Saarikosta Anu Vehviläiseen on jossain vaiheessa uraansa saanut politiikan tekemisen oppia Väyrysen avustajana.

Väyrynen on keskustalaisten keskuudessa edelleen arvostettu ja kunnioitettu henkilö, vaikka kritiikki hänen toimintatapojaan kohtaan onkin kasvanut erityisesti kansalaispuoluehankkeen myötä.

Keskustalaiset toteavat usein, että puolueelle annetaan, mutta siltä myös saadaan.

Vuosikymmenet politiikassa mukana ollut Väyrynen on pannut keskustan ja Suomen hyväksi likoon uskomattoman määrän työtunteja.

Hän on ollut väsymätön yhteiskunnallinen ajattelija ja keskustelija, joka ei ole pelännyt tuoda esiin valtavirrasta poikkeavia näkemyksiä.

Toisaalta Väyrynen olisi ollut yksin ilman keskustalta saamaansa tukea.

Lähes jokainen nykykeskustalainen on jossain vaiheessa tehnyt vapaaehtoisesti töitä Väyrysen puolesta ­– milloin jakanut kahvia räntäsateessa, milloin ilmapalloja eurovaalikampanjoinnissa.

Muistaakohan jäsenyytensä kanssa leikkivä Väyrynen tätä puolta, sitä moni nyt miettii.

Lue myös

Puoluesihteeri Ovaska: "Väyrynen näyttää jättäneen keskustan" – Väyrynen ei erota itseään

Kansalaispuolueen merkitseminen puoluerekisteriin tarkoittaa, että europarlamentaarikko Paavo Väyrynen on jättänyt keskustan jäsenyyden, sanoo...
15.12.2016 10:54

Väyrynen haluaa vielä keskustella kuntavaaliehdokkuudestaan

Kansalaispuolueen puheenjohtaja, europarlamentaarikko Paavo Väyrynen ei sulje pois mahdollisuutta osallistua kuntavaaleihin keskustan listalta. Keskustan...
10.1.2017 16:33

Keminmaan keskustapomo: "Väyrynen ei voi olla keskustan ehdokas kuntavaaleissa"

Lopullisen päätöksen keskustan kuntavaaliehdokkaista Keminmaalla tekee kunnallisjärjestön yleinen kokous helmikuussa.
10.1.2017 12:35

Aihetunnisteet

kansalaispuolue Keskusta Paavo Väyrynen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Museoautot välttyvät paalaukselta – keskustameppi Katri Kulmuni kiittelee autoharrastajia aktiivisuudesta
Uutiset | 12.6.2026 12:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Israel jatkoi hyökkäyksiään Etelä-Libanoniin
Uutiset | 13.6.2026 13:04
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Kurvinen HS:lle: Kokoomus huijaa äänestäjiä, jos se väittää, ettei veronkorotuksia tarvita
Uutiset | 13.6.2026 12:44
USA ja Kanada estivät maahanpääsyn, sanoo Palestiinan jalkapalloliiton johtaja
Uutiset | 13.6.2026 12:44
USA:n oikeusministeriö hyväksyi vastustusta herättäneen jättifuusion
Uutiset | 13.6.2026 12:34
Trump: USA surmasi rikollisjärjestön johtajan
Uutiset | 13.6.2026 12:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste