Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Henkilö

40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”

11.7.2026 8:00
Lue lisää 
Eduskuntavaalit 2019

Analyysi: Savo-Karjalassa tiedossa arvoituksellinen kisa – luopuvien konkariedustajien jäljiltä on jaossa paljon vapaita ääniä

sillä luopuvien konkariedustajien jäljiltä on jaossa paljon vapaita ääniä.
Meri Alaranta-Saukko 26.1.2019 9:00, muokattu 26.1.2019 18:14
a– a+
Eduskuntavaalit 2019

Savo-Karjalassa käydään vaaleihin herkullisista asetelmista erityisesti keskustan näkökulmasta, sillä moni konkariedustaja jättää paikkansa.

Toista kertaa Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan vaalipiirien yhdistelmänä vaaleihin käyvässä piirissä vapaana on yli 20 000 ääntä Elsi Kataisen, Seppo Kääriäisen ja Markku Rossin jäljiltä, joten
uusille kandidaateille on tarjolla aito mahdollisuus läpimenoon.

Odotettavissa on reipasta kampanjointia ja jännittävä koitos.

Toisaalta tilanne saattaa aiheuttaa myös epätietoisuutta ja haasteita; löytävätkö vuosikymmeniä tiettyä ehdokasta äänestäneet sopivaksi kokemansa ehdokkaan keskustan riveistä, vai käyvätkö kurkkimaan aidan yli.

– Tämä on arvoituksellisin tilanne minun urani aikana, Pohjois-Savon piirin toiminnanjohtaja Kimmo Valta toteaa.

Keskustan ehdokaslistasta kandidaattien löytyminen ei ainakaan jää kiinni.

Se on liki oppikirjaesimerkki tasapainoisesta kokoelmasta ikä- ja sukupuolijakaumansa sekä ammatti- ja aluejakonsa suhteen.

Joukosta löytyy niin vahvaa kokemusta kuin innokkaita tulokkaitakin. Listalle oli myös tunkua. Pohjois-Savon osalta lopullinen ehdokaskaarti lyötiin lukkoon piirikokousäänestyksellä.

Keskusta on Savo-Karjalassa vahvin puolue ja sellaisena se myös näyttäytyy ulospäin, vaikka vaalipiiriuudistus osaltaan nakersikin sen asemaa.

Selvää tietysti on, että tulevissa vaaleissa valtakunnallinen kannatustilanne luo varjonsa myös puolueen perinteisille valta-alueille.

Vuonna 2015 keskusta sai Savo-Karjalassa 32,5 prosentin kannatuksen yli 70 000 äänellä. Sillä irtosi kuusi kansanedustajapaikkaa.

Niiden säilyttäminen on tällä kertaa realistisesti arvioituna likipitäen mahdoton tavoite jo siksi, että väestökehityksen vuoksi Savo-Karjala menettää yhden kansanedustajapaikan Uudellemaalle.

Edellisissä vaaleissa keskusta kingersi itselleen juuri viimeisen paikan, demarien kolmannen kansanedustajakokelaan jäädessä nuolemaan näppejään.

Kaiken kaikkiaan keskustalla vaikuttaa Savo-Karjalassa olevan hyvä tsemppi päällä.

Suurin haaste on saada heräteltyä porukka katsomosta vaaliuurnille. Paikalliset arvioivat, että nukkuvia on nimenomaan keskustan omassa väessä. Osa on päätynyt unitilaan petyttyään hallituksen politiikkaan.

Kivenä kengässä hiertävät Savo-Karjalassakin aluesairaaloiden kohtalot, Iisalmen ja Varkauden käräjäoikeuksien lakkautukset sekä taksilainsäädännön muutokset. Tosin nämä osuvat kaikki myös kokoomuksen nilkkaan.

Keskusta saa tehdä hartiavoimin työtä viidenkin paikan eteen, mutta optimistisimmat lähtevät tosissaan taistelemaan Arkadianmäelle kuutta edustajaa.

Oman haasteensa kampanjointiin Savo-Karjalassa tuo maantieteellisesti laaja vaalipiiri.

Sen kiertäminen vie aikaa. Ehdokkaat ovat väistämättä kauempana äänestäjistään.

Keskusta saa tehdä hartiavoimin työtä viidenkin paikan eteen, mutta optimistisimmat lähtevät tosissaan taistelemaan Arkadianmäelle kuutta edustajaa.

Savo-Karjalan vaalikuningatar vuonna 2015 oli kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah, joka tulee oletettavasti jälleen kahmimaan kunnon äänisaaliin ja paikan pienpuolueelleen.

Sijoja 2.– 6. pitivät keskustalaiset, etu-nenässä Hannakaisa Heikkinen yli 10 000 äänellään.

Keskustan varapuheenjohtajalla on paineita kerätä nytkin mojova potti, samoin viimeksi kolmanneksi eniten ääniä saaneella kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläisellä.

Jos heidän ennustaisi varmuudella uusivan paikkansa, lopuista kolmesta tai kaiken mennessä nappiin neljästä paikasta tullaan käymään todella kova kisa.

Elsi Katainen, Seppo Kääriäinen ja Hannu Hoskonen keräsivät vuonna 2015 ääniä seuraavaksi eniten.

Kataisen siirryttyä Euroopan parlamenttiin varasijalta eduskuntaan nousi Eero Reijonen, joka toimi ennen putoamistaan kansanedustajana kolme kautta.

Hän tavoittelee myös jatkopaikkaa. Istuvat edustajat lähtevät kaikki kisaan hyvistä asemista.

Heidän lisäkseen keskustan kavalkadissa on muitakin tunnettuja ehdokkaita, kuten puoluevaltuuston puheenjohtaja Antti Kivelä sekä vaalipirin molempien keskustapiirien puheenjohtajat Sallamaarit Markkanen ja Hanna Huttunen.

He kaikki saivat mukavasti kannatusta jo edellisissä vaaleissa. Eduskuntaan pyrkii myös Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja Auli Piiparinen.

Aivan uusissa tulokkaissa saattaa niin ikään olla yllättäjiä.

Maakuntalehdet Karjalainen ja Savon Sanomat teettivät joulun alla gallupkyselyn, jonka perusteella keskustan kannatus Savo-Karjalassa olisi tipahtanut edellisten vaalien tilanteesta viitisen prosenttiyksikköä.

Keskusta säilyttäisi ykkösasemansa, mutta SDP kirisi kahdeksan prosentin vaalivoittoon ja saisi neljä paikkaa entisten kahden sijaan. Ehdolla ovat istuva Merja Mäkisalo-Ropponen sekä viimeksi pudonnut Tuula Väätäinen.

Pitkäaikainen edustaja Riitta Myller sen sijaan luopuu, joten irtoääniä on demareillakin jaossa.

Kokoomus säilyttänee kaksi paikkaansa. Istuvat Sari Raassina ja Markku Eestilä ovat molemmat ehdolla.

Eräänlaisena uhkatekijänä keskustan kannalta voi pitää iisalmelaista kokoomuksen maanviljelijäehdokasta Antti Sarvelaa, jolle saattaa karata osa Kääriäisen äänistä.

Puolueen asemia samassa kunnassa on kuitenkin puolustamassa kansainvälisissäkin tehtävissä meritoitunut maatalousalan ammattilainen Kati Partanen.

Perussuomalaisten kannatus notkahtaisi gallupin perusteella kunnolla edelliskertaan verrattuna. Piiristä valittiin viimeksi kolme perussuomalaista kansanedustajaa, nyt luvassa olisi yksi.

Lisäksi kaikki tuolloin valitut perusedustajat ovat siirtyneet sinisten leiriin. Tunnettuja nimiä ei perussuomalaisten listalla ole, mikä osaltaan vaikuttanee lopputulokseen, vaikka protestiääniä jälleen heruisikin.

Toisaalta puolueen valtakunnallinen kannatusnousu saattaa näkyä myös Savo-Karjalassa.

Sinisten tilanne vaikuttaa toivottomalta, kuten koko maassa, kahden prosentin kannatuksineen.

Vihreiden ainoa savokarjalainen kansanedustaja Krista Mikkonen pitänee paikkansa.

Lisäedustaja puolueen tuntemattomista nimistä koostuvalta listalta on kuitenkin kiven alla.

Lue myös

Esittelyssä keskustan ehdokkaat Savo-Karjalan vaalipiiristä

Saara Hanhela, 30, YTM, kuntakehittäjä Elämästä nauttiva, ihmisten kohtaamisista innostuva, uutta luova energiapakkaus. Sydäntä...
26.1.2019 9:00

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit savo-karjala vaalit19

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Tiedätkö, minkä kokoinen Suomen kauppalaivasto on?
Uutiset | 12.7.2026 22:00
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Nyt se on todistettu: Kyläily on kuoleva tapa
Uutiset | 13.7.2026 21:10
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Trump: Iranilaisaluksia ei päästetä Hormuzinsalmesta, muille salmen käyttäjille maksu
Uutiset | 13.7.2026 17:53
HS: Orpo antoi väärää tietoa Garden Helsingin työllisyysluvusta
Uutiset | 14.7.2026 10:05
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Yhdysvallat ottaa Trumpin mukaan Hormuzinsalmen haltuunsa
Uutiset | 13.7.2026 17:15
Keskustan Siposelta kirjallinen kysymys: Miksi pienmetsäkone on hyllytetty?
Uutiset | 13.7.2026 14:05
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Tiedätkö, minkä kokoinen Suomen kauppalaivasto on?
Uutiset | 12.7.2026 22:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Uusimmat

Iranin mukaan Yhdysvallat jatkoi iskuja Iraniin
Uutiset | 14.7.2026 13:43
Norjan kruununprinsessa Mette-Marit on päässyt sairaalasta
Uutiset | 14.7.2026 13:35
Venäjä kiistää EU:n maanantaisen syytöksen laajoista kyberhyökkäyksistä Euroopassa
Uutiset | 14.7.2026 13:18
Yleistukihakemusten käsittely on ruuhkautunut Kelassa, taustalla työttömyyden kasvu
Uutiset | 14.7.2026 12:53
Saksassa kuolleiden määrä nousi selvästi lämpöaallon aikana
Uutiset | 14.7.2026 12:31
Suomen ja Ruotsin pääministerit vetoavat EU-komissioon päästökauppajärjestelmän puolesta
Uutiset | 14.7.2026 11:27
Grilliherkkujen ja virvoitusjuomien hinnoissa on ollut roimaa nousua
Uutiset | 14.7.2026 10:54
Kolme avaruuslentäjää lähtee Kansainväliselle avaruusasemalle
Uutiset | 14.7.2026 10:46
Seinäjoella 1,5 miljardin datakeskushanke käyntiin
Uutiset | 14.7.2026 10:11
HS: Orpo antoi väärää tietoa Garden Helsingin työllisyysluvusta
Uutiset | 14.7.2026 10:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iranin mukaan Yhdysvallat jatkoi iskuja Iraniin
Uutiset | 14.7.2026 13:43
Norjan kruununprinsessa Mette-Marit on päässyt sairaalasta
Uutiset | 14.7.2026 13:35
Venäjä kiistää EU:n maanantaisen syytöksen laajoista kyberhyökkäyksistä Euroopassa
Uutiset | 14.7.2026 13:18
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuolinpesien byrokratiaa on kevennettävä
Mielipide | 13.7.2026 13:24
Lukijalta: Syöpä ei saa olla säästökohde
Mielipide | 13.7.2026 13:22
Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja
Mielipide | 9.7.2026 16:45
Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön
Mielipide | 9.7.2026 16:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste