Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Poliisi oli jättänyt Riihimäen räjähteen vartioimatta, kun se katosi

21.5.2026 12:27
Lue lisää 
Kirjat
Alpo Rusi analysoi kirjassaan KGB:n poliittisen sodan vaikutusta Suomen ulkopolitiikkaan Mauno Koiviston presidenttikaudella. (Kuva: Lehtikuva)

Alpo Rusi vaatii selvitystä idän tiedustelupalvelujen toimista Suomessa — "KGB palasi uusituissa univormuissa"

Ex-diplomaatti vetoaa uudessa kirjassaan jälleen Tiitisen listan julkistamisen puolesta.
Annukka Kaarela 24.3.2022 8:00, muokattu 23.3.2022 21:13
a– a+
Kirjat

Valtiotieteiden tohtori, ex-diplomaatti Alpo Rusi vaatii valtiovaltaa tekemään selvityksen tiedustelutoiminnasta, jota Neuvostoliitto ja DDR harjoittivat Suomessa YYA-sopimuksen voimassaolon vuosikymmeninä.

Rusin mukaan valtiollinen perusselvitys KGB:n ja Stasin aktiivitoimista Suomessa puuttuu edelleen, vaikka maassamme vallinnut kotiryssäkulttuuri oli laajalti tiedossa ja huomattiin ulkomaillakin.

Hänen mukaansa on olemassa viitteitä myös siitä, että Suojelupoliisi harjoitti 1970-luvulta lähtien yhteistyötä KGB:n kanssa kolmansia maita ja Natoa vastaan.

Supon virallisissa historiikeissa nämä seikat on kuitenkin jätetty pääosin penkomatta.

–  Vastuu on siirtynyt muiste­lijoille, loikkareille ja sitkeimmille tutkijoille, Rusi toteaa tänään julkaistavassa kirjassaan Kremlin kortti.

Rusin mukaan valtiovalta ei pelkästään ole laiminlyönyt velvoitettaan selvittää aihetta, vaan on jopa salannut merkittäviä arkisto­ja tutkimukselta.

Hän huomauttaa, että Euroopassa on laajalti hyväksytty asiakirjojen 25–30 vuoden salassapitokäytäntö, jota myös EU:n komissio tukee. Suomessa kuitenkin esimerkiksi Suojelupoliisin aineiston salassapitoaika on pääsääntöisesti 60 vuotta.

Tänään ilmestyvässä kirjassaan Rusi analysoi KGB:n poliittisen sodan vaikutusta Suomen ulkopolitiikkaan Mauno Koiviston presidenttikaudella. Kirjan aineistoa kerätessään hän törmäsi Supon arkistossa useisiin salaisiin kansioihin.

Suojelupoliisi epäsi Rusilta tutkimusluvan muun muassa kohuttuun Tiitisen listaan. Salaisina pysyivät edelleen myös CIA:n Supolle luovuttama Rosenholz-aineisto ja KGB-loikkari Oleg Gordievskyn Suomea koskeva raportti.

Supon salaamista aineistoista Tiitisen lista kytkeytyy läheisesti Rusiin itseensä, sillä 2000-luvun alussa hänen nimensä väitettiin löytyvän listalta. Sittemmin vakoiluepäily osoittautui perättömäksi ja Rusi sai mittavat korvaukset valtiolta.

Lista juontaa juurensa 1980-luvun loppuun, jolloin Stasin Helsingin-toimiston residentti Ingolt Freyer loikkasi länteen ja luovutti Länsi-Saksan turvallisuuspalvelu BND:lle listan DDR:n suomalaiskontakteista.

Suojelupoliisin päällikkönä tuolloin toiminut Seppo Tiitinen esitteli kertomansa mukaan listan ohimennen presidentti Mauno Koivistolle, minkä jälkeen paperi arkistoitiin.

Uudessa kirjassaan Rusi vetoaa Tiitisen listan julkistamisen puolesta. Hänen mukaansa lista oli nähtävillä ainakin kahdessa tasavallan presidentin kabinetin kokouksessa vuonna 1999.  

– Näin ollen nimet ovat laajalti tiedossa, koska sen on Supon johdon ohella nähneet TPK:n kabinetin ja adjutantuurin edustajat, sekä 2010 korkeimman hallinto-oikeuden KHO:n jäsenet, Rusi toteaa.

– Varmaa on, että nimet jäävät historiaan, koska ilman tutkintaa ja mahdollista oikeusprosessia kaikki listalla olevat pysyvät epäiltyinä.

Rusi epäilee, että syynä virallisten tutkimusten puutteelle ja aineistojen salaamiselle on kotiryssäkulttuurin ja mahdollisten vakoilurikosten peittely.

Keskustelua torjuvat kiivaimmin ne, joilla olisi eniten kerrottavaa, mutta myös selitettävää, hän kirjoittaa.

Rusin mukaan Venäjän presidentti Boris Jeltsin ehdotti arkistojen avaamista presidentti Koivistolle kesällä 1992, mutta Koivisto ei vastannut yhteistyötarjoukseen.

– Asia arkistojen avaamisesta yhteistyössä tuli siten diplomaattisesti torjutuksi.

Rusin kokoamien arkistotietojen valossa KGB toimi Suomessa kylmän sodan vuosina erittäin aktiivisesti.

Helsingin-suurlähetystö oli kaikista Neuvostoliiton lähetystöistä kolmanneksi suurin ja on arvioitu, että jopa 70 prosenttia sen henkilökunnasta oli todellisuudessa KGB:n väkeä.

Rusi syyttää kirjassaan erityisesti sosialidemokraatteja tiiviistä kanssakäymisestä KGB:n tiedustelu-upseerien kanssa. SDP nousi 1970-luvulla Suomen valtapuolueeksi ja keskustapuolue ajautui sivurooliin.

Tämän huomioi myös Kreml, jonka mielenkiinto kohdistui yhä enemmän sosialidemokraatteihin, varsinkin puolueen nousevaan tähteen Kalevi Sorsaan.

Läheiset yhteydet KGB:hen oli Rusin tutkimien arkistojen perusteella myös esimerkiksi kansanedustaja Paavo Lipposella ja tasavallan presidentin avustajana toimineella Jaakko Kalelalla. Rusin mukaan Lipponen oli ”täytti hyvin KGB:n operatiivisen resurssin tai jopa vaikuttaja-agentin tuntomerkit”.

Yhteyttä Tehtaankadulle pidettiin toisaalta myös keskustapuolueen riveistä. Rusin mukaan diplomaatti- ja tiedustelupiireissä agenttisyytösten kohteeksi joutui jopa Urho Kekkosen poika, Suomen Varsovan-lähettiläs Taneli Kekkonen.

– Se, oliko useisiin lähteisiin nojaava vakava väite kestävällä pohjal­la, kaipaa avointa selvitystä, Rusi kirjoittaa.

Presidentti Koivistoa Rusi syyttää naiivista suhtautumisesta itätiedusteluun. Kirjan mukaan Koivisto esimerkiksi lörpötteli Ruotsista saamiaan tietoja neuvostoliittolaisille, mikä johti Suomen ja Ruotsin suhteiden huononemiseen ja aiempaa nihkeämpään tiedonvälitykseen.

Koivisto myös päästi Suomeen muissa länsimaissa vakoilusta kärähtäneitä neuvostodiplomaatteja. Rusi pitää Kekkosen seuraajaa ulkopoliittisesti taitamattomana presidenttinä, jonka kaudella Suomen linja alkoi myötäillä yhä enemmän Neuvostoliittoa.

Rusi painottaa, ettei Suomen sodanjälkeistä ulkopolitiikkaa voida ymmärtää ilman KGB:n roolin avaamista. Menneisyyden pöyhiminen olisi tärkeää myös nykyhetken kannalta.

KGB:n harjoittama poliittinen sota on jatkunut sittemmin Venäjän ulkomaantiedustelupalvelun SVR:n toimesta. Nykyisin toiminnasta puhutaan hybridivaikuttamisena tai -sotana.

Rusin mukaan KGB palasi Suomeen uusituissa univormuissa varsin pian Neuvostoliiton luhistumisen jälkeen. Rahaa oli saatu siirrettyä turvaan ulkomaille ajoissa, joten SVR:n resurssit eivät missään vaiheessa merkittävästi heikentyneet KGB:n vuosista.

– Ajan vaatimusten mukaan SVR on Suomessa aktivoi­tunut liike-elämässä ja korkean teknologian ja tietokonejärjestelmien haltuunotoissa, Rusi kirjoittaa.

Alpo Rusi: Kremlin kortti. KGB:n poliittinen sota Suomessa 1982–1991. Docendo, 368 s.

Lue myös

STTK:n mielestä drooniuhkan takia kotiin jääville työntekijöille pitää maksaa palkkaa

Pääministeri Orpo isännöi tänään keskustelua drooniuhkatilanteista ja paikalle on kutsuttu ihmisiä laajasti eri osa-alueilta.
25.5.2026 12:28

Iran: Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti

Iranin mukaan Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti, vaikka edistystä onkin...
25.5.2026 10:52

Helsingin Kalasataman lauantaisesta palosta aiheutuu miljoonavahingot

Palo levisi poikkeuksellisen nopeasti. Lumon toimitusjohtajan mukaan nyt selvitetään, mistä palon nopea leviäminen johtui.
25.5.2026 10:28

Aihetunnisteet

alpo rusi DDR KGB Kremlin kortti Neuvostoliitto Stasi vakoilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – ”Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin”
Uutiset | 23.5.2026 16:50
Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle
Uutiset | 22.5.2026 17:39
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30

Uusimmat

STTK:n mielestä drooniuhkan takia kotiin jääville työntekijöille pitää maksaa palkkaa
Uutiset | 25.5.2026 12:28
Iran: Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti
STT | 25.5.2026 10:52
Helsingin Kalasataman lauantaisesta palosta aiheutuu miljoonavahingot
Uutiset | 25.5.2026 10:28
Poliisi epäilee tappoa Vantaan marraskuisessa kuolonkolarissa – ulosajon taustalla ilokaasun käyttö
Uutiset | 25.5.2026 10:21
Media: Sabotaasiryhmä sanoo auttaneensa Ukrainaa sen iskuissa – ilmoitti ”sokaisseensa” Venäjän ilmapuolustuksen
Uutiset | 25.5.2026 10:14
Brittimediat: Britannian puolustusministeriä kuljettanutta lentoa häirittiin Itämerellä
Uutiset | 25.5.2026 9:50
Halpatuontirallia yritetään hillitä – heinäkuussa voimaan kolmen euron tullimaksu
Uutiset | 25.5.2026 9:31
SAK: Kesätyöhakemusten tulva on ruuhkauttanut monet työpaikat
Uutiset | 25.5.2026 8:51
Turkin syrjäytetty oppositiojohtaja marssi parlamenttiin poliisin tyhjennettyä puolueen päämajan
Uutiset | 25.5.2026 8:33
Yhdysvaltain Rubio: Lähi-idässä sodan päättävä sopimus on yhä mahdollista solmia maanantaina
Uutiset | 25.5.2026 8:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
”Demarien kauhukuva” – Asiantuntija: Tämä pakottaa Lindtmanin puhumaan kieli keskellä suuta
Uutiset | 23.5.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
STTK:n mielestä drooniuhkan takia kotiin jääville työntekijöille pitää maksaa palkkaa
Uutiset | 25.5.2026 12:28
Iran: Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti
STT | 25.5.2026 10:52
Helsingin Kalasataman lauantaisesta palosta aiheutuu miljoonavahingot
Uutiset | 25.5.2026 10:28
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta Laskuoppi takaisin alakoulun tunneille – opettajajohtoinen opetus sekä perinteiset työkalut oppimisen tueksi
Mielipide | 25.5.2026 10:59
Lukijalta: Naiseus ei ole kauppatavaraa – saavutetusta tasa-arvosta on pidettävä kiinni
Mielipide | 22.5.2026 13:15
Lukijalta: Maanomistajan on oltava ensimmäinen jolta kysytään, ei viimeinen jolle ilmoitetaan
Mielipide | 22.5.2026 13:01
Lukijalta: Syntyvyyskeskustelu unohtaa tahattoman lapsettomuuden
Mielipide | 22.5.2026 12:15
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste