Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Matti Vanhaselta painava viesti hallitukselle: ”Tästä mallia”

11.3.2026 14:28
Lue lisää 
Jyrsijät
Joissain sähköjohdoissa on jyrsijöitä kiinnostavia aineita, ja lattialla kulkevat johdot osuvat helposti sisään päässeen eläimen tielle. Jos hiiri tai myyrä järsii johtoa, tämä aiheuttaa paloriskin. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Älä koskaan tee näin sisältä löytyvien papanoiden kanssa – hiiret ja myyrät vaivaavat jälleen haja-asutusalueiden taloja

Myyräkuume ja sähköjohtojen järsimisestä tuleva palovaara tulee ottaa vakavasti, emeritusprofessori Heikki Henttonen viestii
Lauri Heikkilä 20.10.2024 16:00, muokattu 19.10.2024 10:21
a– a+
Jyrsijät

Syksyn viilentyessä hiiret alkavat hakeutua ihmisten nurkkiin etenkin haja-asutusalueilla. Jyrsijät saattavat jyrsiä sisätiloissa ikäviäkin vahinkoja.

Hiirissä on tapahtunut myös muutoksia viime vuosikymmeninä.

Aiemmin yleistä kotihiirtä ei juuri tapaa enää, Luonnonvarakeskuksen (Luke) metsäeläintieteen emeritusprofessori Heikki Henttonen kertoo Suomenmaalle. Sitä on Suomessa lähinnä Karjalan sikatiloilla.

Metsähiiri sen sijaan on yleistynyt ja leviää pikkuhiljaa pohjoisemmaksi. Metsähiiri on melko suuri hiiri, ja vienyt kotihiireltä elintilaa.

– Kun metsähiiri tuli, kotihiiri hävisi. Metsähiiri on aika aggressiivinen ainakin muita pikkunisäkkäitä kohtaan, professori kertoo.

Nyt metsähiiren pohjoisraja on noin Vaasa–Nurmes -akselilla, rannikolla sitä tosin on Vaasasta pohjoiseen.

Hiiriä ja myyriä tulee taloihin hyvinkin pienistä raoista. 5–7 millin verkko on paras tapa pysäyttää jyrsijöiden liikkuminen raoista, kunhan vain löytää talon ulkopuolelta kaikki tilkittävät paikat. Molemmat sisälle tulevat lajit, metsähiiri ja -myyrä, ovat hyviä kiipeilijöitä, joten katonrajastakin niitä voi tulla taloon.

Metsähiiri ei levitä tauteja, mutta metsämyyrä levittää myyräkuumetta. Myyrä on lajeista pienempi ja vaatii mainitun 5–7 millin silmäkoon, jotta verkko pitää sen ulkona.

Myyräkuume leviää metsämyyrän ulosteista ja virtsasta ilmateitse. Jos syksyllä puuliiterissä hakkaa halkoja sisällä, syntyvässä pöllyssä leviää herkästi myös myyräkuumetta aiheuttavaa Puumala-virusta. Liiterit ovat myyrälle mieluisia paikkoja syksyllä.

Myyrän papanat ovat professori Henttosen mukaan riski etenkin mökeillä. Mökit on rakennettu usein niin, että pieni jyrsijä pääsee vesikaton rajasta sisään.

– Jos mökille menee, ja siellä on papanoita, ei niitä kannata imuroida tai muuten pölyttää ilmaan. Kannattaa putsata jätösten paikat märällä rätillä ja vaikka desinfiointiaineella.

Rautalankaverkot auttavat mökilläkin paljon siinä, että eläimet eivät ensinkään tule sisään, Henttonen muistuttaa.

Mökiltä voi herkästi löytyä jyrsijöiden jätöksiä. Ne kannattaa putsata märällä rätillä, sillä lakaisu tai imurointi voi levittää jätöksistä myyräkuumevirusta ilmaan. (Kuva: Petra Pöyliö)

Professori toteaa jyrsijöiden aiheuttavan erilaisia vaaroja. Siksi niiden torjuntaan kannattaa kiinnittää huomiota aivan tosissaan. Loukutus on suotavaa, vaikka sitä jotkut pitävätkin brutaalina.

Sisällä jyrsijät voivat paitsi syödä ihmisten ruokia myös aiheuttaa palovaaran.

– Monissa sähköjohdoissa on joitain aineita, joista jyrsijät tykkäävät, ja se on riski. Vaikea on tietysti sisällä estää, etteivät jyrsijät näitä pureksisi. Hiiret kulkevat helposti lattialla samoissa paikoissa kuin johdot. Varastotiloissa on sama juttu, Henttonen kertoo.

Talven tullessa lintulaudat saattavat houkutella hiiriä ja myyriä talojen lähelle, sillä lintulautojen ruoka kiinnostaa myös jyrsijöitä, professori muistuttaa myös.

Metsähiiri kuvattuna Ranuan eläinpuistossa. (Kuva: LEHTIKUVA / OLAVI AHLFORS)

Vielä ei ole varmuutta, millainen jyrsijävuosi on kyseessä, mutta Henttosen alustavat havainnot kertovat ainakin eteläisen Keski-Suomen tilanteen olevan tavanomainen.

Metsämyyrän kantojen on tapana vaihdella enemmän kuin metsähiiren. Hiiren dynamiikka taas liittyy paljolti vuodenaikoihin. Talvikuolleisuus on suurta, keväällä hiiriä on vähän, kesällä ne lisääntyvät ja syksyllä niitä on enemmän. Myyrien suhteen vaihtelu nähdään vuosien välillä, ei niinkään vuodenaikoja vertaamalla.

2008 oli ennätyksellinen metsämyyrävuosi. Silloin myös myyräkuumetta tavattiin paljon.

– Tein laskennan ja arvioin, paljonko virusta kantavia metsämyyriä oli. Arvion mukaan noin 30–40 prosentilla myyristä oli Puumala-virusta, ja laskin tuloksen 30 prosentin mukaan. Tämä tarkoitti tuona huippuvuonna noin 80 miljoonaa virusta kantavaa metsämyyrää, Henttonen kertoo.

Myyrän merkitys luonnossa on suuri. Metsämyyrä ja metsäpäästäinen ovat Suomen runsaslukuisimmat nisäkkäät.

Pedot syövät myyriä ja ne itse syövät kasvillisuutta. Mustikankukat ovat niiden karamellia.

– Yritin arvioida joskus, että jos on hyvä myyrävuosi, paljonko se vaikuttaa mustikkasatoon. Myyrä syö kukkia kesällä, ja miten sitten tulee marjoja myöhemmin. Selkeää tulosta ei tullut, paljonko tämä vaikuttaa, mutta kyllä vaikutusta on jonkin verran.

Henttoselta kysytään usein, voiko marjoja tai sieniä poimia, jos niiden päällä on papanoita.

– Teoriassa kaikki on mahdollista, mutta olen aina sanonut, että on paljon suurempi riski ajaa autolla sinne metsään kuin kerätä luonnon antimia.

– Ei tietenkään haittaa, jos jättää pari marjaa tai sientä poimimatta.

Metsähiirellä on suuret korvat ja silmät sekä pitkä häntä. Tassuissa ja vatsassa on valkoista etenkin vanhemmalla hiirellä. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)
Metsämyyrä on pienempi ja pyöreämpi kuin metsähiiri. Turkki on punertava. (Kuva: Sylvia Duckworth / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Miten metsämyyrän ja -hiiren erottaa toisistaan?

– Metsähiirillä on isot korvat ja silmät sekä pitkä häntä. Nenä on kaartava jylhä ”aatelisnenä”. Vanhemmalla eläimellä on valkoinen vatsa ja valkoiset takajalat, Henttonen kertoo.

Metsähiirtä epäillään usein rotan poikaseksi, sillä se on aika isokokoinen jyrsijä, hän toteaa.

– Metsämyyrä on pienempi, hännän pituus nelisen senttiä, puolet metsähiiren hännästä. Turkki on punertava.

Lue myös

Nyt tarkkana puita pilkkoessa! – Syksy kasvattaa myyräkuumeen riskiä

Asiantuntijan mukaan tietyissä pihapiirin paikoissa on erityinen vaara myyräkuumeen leviämiselle
15.10.2024 21:30

Miten estää hiiriä tulemasta sisälle taloon tai autoon? – Asiantuntijalla selkeä vinkki rakennuksiin, autojen kanssa pysäköintipaikka voi ratkaista

Metsähiiri ja metsämyyrä ovat hyviä kiipeilemään, emeritusprofessori Heikki Henttonen muistuttaa
18.10.2024 21:45

Aihetunnisteet

hiiret Jyrsijät metsähiiri metsämyyrä myyrät tuhoeläimet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Sofia Virta kertoo jättäneensä eronpyynnön itse
Uutiset | 10.3.2026 13:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Nyt tuli kylmää tuulta asuntovelallisille – 12 kuukauden euribor pomppasi yllättävästi
Uutiset | 10.3.2026 14:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Poliisi esittää Seinäjoen törkeästä koruvarkaudesta epäiltyä vangittavaksi
Uutiset | 11.3.2026 15:12
Keskustan Viljanen paukutti nyrkkiä maaseutupolitiikasta: ”On mahdotonta olla vihreä, jos tili on jatkuvasti punaisella”
Uutiset | 11.3.2026 15:12
Rahtialus sai osuman ja syttyi tuleen Hormuzinsalmessa
Uutiset | 11.3.2026 15:05
Matti Vanhaselta painava viesti hallitukselle: ”Tästä mallia”
Uutiset | 11.3.2026 14:28
Lomamatkailu Lähi-itään vähenee, professori uskoo – ”Aika harva suomalainen haluaa ottaa riskiä”
Uutiset | 11.3.2026 14:00
Venäjällä häiriöt mobiiliverkossa jatkuvat Kremlin mukaan niin pitkään kuin on tarve
Uutiset | 11.3.2026 13:40
Helsinki ja Riika saamassa miesten MM-jääkiekon vuonna 2030
Uutiset | 11.3.2026 13:29
”Eutanasiapilleri suuhun ja krematorioon” – Kysely kertoo, mitä eläkkeistä leikkaamisesta ajatellaan
Uutiset | 11.3.2026 12:59
Euroopan keskuspankki sakottaa Nordeaa yli kahdella miljoonalla eurolla
Uutiset | 11.3.2026 12:52
Terveysministeriö: Libanonissa jo 570 kuollutta Israelin iskuissa, joukossa kymmenittäin lapsia
Uutiset | 11.3.2026 12:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Poliisi esittää Seinäjoen törkeästä koruvarkaudesta epäiltyä vangittavaksi
Uutiset | 11.3.2026 15:12
Keskustan Viljanen paukutti nyrkkiä maaseutupolitiikasta: ”On mahdotonta olla vihreä, jos tili on jatkuvasti punaisella”
Uutiset | 11.3.2026 15:12
Rahtialus sai osuman ja syttyi tuleen Hormuzinsalmessa
Uutiset | 11.3.2026 15:05
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Arvojen arpajaiset
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste