Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Jyrsijät
Joissain sähköjohdoissa on jyrsijöitä kiinnostavia aineita, ja lattialla kulkevat johdot osuvat helposti sisään päässeen eläimen tielle. Jos hiiri tai myyrä järsii johtoa, tämä aiheuttaa paloriskin. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Älä koskaan tee näin sisältä löytyvien papanoiden kanssa – hiiret ja myyrät vaivaavat jälleen haja-asutusalueiden taloja

Myyräkuume ja sähköjohtojen järsimisestä tuleva palovaara tulee ottaa vakavasti, emeritusprofessori Heikki Henttonen viestii
Lauri Heikkilä 20.10.2024 16:00, muokattu 19.10.2024 10:21
a– a+
Jyrsijät

Syksyn viilentyessä hiiret alkavat hakeutua ihmisten nurkkiin etenkin haja-asutusalueilla. Jyrsijät saattavat jyrsiä sisätiloissa ikäviäkin vahinkoja.

Hiirissä on tapahtunut myös muutoksia viime vuosikymmeninä.

Aiemmin yleistä kotihiirtä ei juuri tapaa enää, Luonnonvarakeskuksen (Luke) metsäeläintieteen emeritusprofessori Heikki Henttonen kertoo Suomenmaalle. Sitä on Suomessa lähinnä Karjalan sikatiloilla.

Metsähiiri sen sijaan on yleistynyt ja leviää pikkuhiljaa pohjoisemmaksi. Metsähiiri on melko suuri hiiri, ja vienyt kotihiireltä elintilaa.

– Kun metsähiiri tuli, kotihiiri hävisi. Metsähiiri on aika aggressiivinen ainakin muita pikkunisäkkäitä kohtaan, professori kertoo.

Nyt metsähiiren pohjoisraja on noin Vaasa–Nurmes -akselilla, rannikolla sitä tosin on Vaasasta pohjoiseen.

Hiiriä ja myyriä tulee taloihin hyvinkin pienistä raoista. 5–7 millin verkko on paras tapa pysäyttää jyrsijöiden liikkuminen raoista, kunhan vain löytää talon ulkopuolelta kaikki tilkittävät paikat. Molemmat sisälle tulevat lajit, metsähiiri ja -myyrä, ovat hyviä kiipeilijöitä, joten katonrajastakin niitä voi tulla taloon.

Metsähiiri ei levitä tauteja, mutta metsämyyrä levittää myyräkuumetta. Myyrä on lajeista pienempi ja vaatii mainitun 5–7 millin silmäkoon, jotta verkko pitää sen ulkona.

Myyräkuume leviää metsämyyrän ulosteista ja virtsasta ilmateitse. Jos syksyllä puuliiterissä hakkaa halkoja sisällä, syntyvässä pöllyssä leviää herkästi myös myyräkuumetta aiheuttavaa Puumala-virusta. Liiterit ovat myyrälle mieluisia paikkoja syksyllä.

Myyrän papanat ovat professori Henttosen mukaan riski etenkin mökeillä. Mökit on rakennettu usein niin, että pieni jyrsijä pääsee vesikaton rajasta sisään.

– Jos mökille menee, ja siellä on papanoita, ei niitä kannata imuroida tai muuten pölyttää ilmaan. Kannattaa putsata jätösten paikat märällä rätillä ja vaikka desinfiointiaineella.

Rautalankaverkot auttavat mökilläkin paljon siinä, että eläimet eivät ensinkään tule sisään, Henttonen muistuttaa.

Mökiltä voi herkästi löytyä jyrsijöiden jätöksiä. Ne kannattaa putsata märällä rätillä, sillä lakaisu tai imurointi voi levittää jätöksistä myyräkuumevirusta ilmaan. (Kuva: Petra Pöyliö)

Professori toteaa jyrsijöiden aiheuttavan erilaisia vaaroja. Siksi niiden torjuntaan kannattaa kiinnittää huomiota aivan tosissaan. Loukutus on suotavaa, vaikka sitä jotkut pitävätkin brutaalina.

Sisällä jyrsijät voivat paitsi syödä ihmisten ruokia myös aiheuttaa palovaaran.

– Monissa sähköjohdoissa on joitain aineita, joista jyrsijät tykkäävät, ja se on riski. Vaikea on tietysti sisällä estää, etteivät jyrsijät näitä pureksisi. Hiiret kulkevat helposti lattialla samoissa paikoissa kuin johdot. Varastotiloissa on sama juttu, Henttonen kertoo.

Talven tullessa lintulaudat saattavat houkutella hiiriä ja myyriä talojen lähelle, sillä lintulautojen ruoka kiinnostaa myös jyrsijöitä, professori muistuttaa myös.

Metsähiiri kuvattuna Ranuan eläinpuistossa. (Kuva: LEHTIKUVA / OLAVI AHLFORS)

Vielä ei ole varmuutta, millainen jyrsijävuosi on kyseessä, mutta Henttosen alustavat havainnot kertovat ainakin eteläisen Keski-Suomen tilanteen olevan tavanomainen.

Metsämyyrän kantojen on tapana vaihdella enemmän kuin metsähiiren. Hiiren dynamiikka taas liittyy paljolti vuodenaikoihin. Talvikuolleisuus on suurta, keväällä hiiriä on vähän, kesällä ne lisääntyvät ja syksyllä niitä on enemmän. Myyrien suhteen vaihtelu nähdään vuosien välillä, ei niinkään vuodenaikoja vertaamalla.

2008 oli ennätyksellinen metsämyyrävuosi. Silloin myös myyräkuumetta tavattiin paljon.

– Tein laskennan ja arvioin, paljonko virusta kantavia metsämyyriä oli. Arvion mukaan noin 30–40 prosentilla myyristä oli Puumala-virusta, ja laskin tuloksen 30 prosentin mukaan. Tämä tarkoitti tuona huippuvuonna noin 80 miljoonaa virusta kantavaa metsämyyrää, Henttonen kertoo.

Myyrän merkitys luonnossa on suuri. Metsämyyrä ja metsäpäästäinen ovat Suomen runsaslukuisimmat nisäkkäät.

Pedot syövät myyriä ja ne itse syövät kasvillisuutta. Mustikankukat ovat niiden karamellia.

– Yritin arvioida joskus, että jos on hyvä myyrävuosi, paljonko se vaikuttaa mustikkasatoon. Myyrä syö kukkia kesällä, ja miten sitten tulee marjoja myöhemmin. Selkeää tulosta ei tullut, paljonko tämä vaikuttaa, mutta kyllä vaikutusta on jonkin verran.

Henttoselta kysytään usein, voiko marjoja tai sieniä poimia, jos niiden päällä on papanoita.

– Teoriassa kaikki on mahdollista, mutta olen aina sanonut, että on paljon suurempi riski ajaa autolla sinne metsään kuin kerätä luonnon antimia.

– Ei tietenkään haittaa, jos jättää pari marjaa tai sientä poimimatta.

Metsähiirellä on suuret korvat ja silmät sekä pitkä häntä. Tassuissa ja vatsassa on valkoista etenkin vanhemmalla hiirellä. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)
Metsämyyrä on pienempi ja pyöreämpi kuin metsähiiri. Turkki on punertava. (Kuva: Sylvia Duckworth / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Miten metsämyyrän ja -hiiren erottaa toisistaan?

– Metsähiirillä on isot korvat ja silmät sekä pitkä häntä. Nenä on kaartava jylhä ”aatelisnenä”. Vanhemmalla eläimellä on valkoinen vatsa ja valkoiset takajalat, Henttonen kertoo.

Metsähiirtä epäillään usein rotan poikaseksi, sillä se on aika isokokoinen jyrsijä, hän toteaa.

– Metsämyyrä on pienempi, hännän pituus nelisen senttiä, puolet metsähiiren hännästä. Turkki on punertava.

Lue myös

Nyt tarkkana puita pilkkoessa! – Syksy kasvattaa myyräkuumeen riskiä

Asiantuntijan mukaan tietyissä pihapiirin paikoissa on erityinen vaara myyräkuumeen leviämiselle
15.10.2024 21:30

Miten estää hiiriä tulemasta sisälle taloon tai autoon? – Asiantuntijalla selkeä vinkki rakennuksiin, autojen kanssa pysäköintipaikka voi ratkaista

Metsähiiri ja metsämyyrä ovat hyviä kiipeilemään, emeritusprofessori Heikki Henttonen muistuttaa
18.10.2024 21:45

Aihetunnisteet

hiiret Jyrsijät metsähiiri metsämyyrä myyrät tuhoeläimet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Nato-maassa soitetaan hälytyskelloja: Tämä ihmetyttää Venäjän hirmutappioissa
Uutiset | 3.7.2025 21:03
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tieku: Suosikkijuoma voi pidentää elämää, mutta se pitää nauttia oikealla tavalla
Uutiset | 3.7.2025 23:00
Uuvahdus voi tulla kalliiksi – älä unohda näitä asioita ukonilman uhatessa
Uutiset | 3.7.2025 20:45
Näistä syistä suomalaisten mökkeilyinto laskee – säätilalla sukupuolittunut vaikutus
Uutiset | 3.7.2025 22:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01

Uusimmat

Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
T&A: Läpimurto – auringonpimennyksen voi tehdä keinotekoisesti
Uutiset | 4.7.2025 23:00
Mitä tehdä Syyrian vierastaistelijoille? – ”He ovat tavallaan syyrialaisia, halusimme tai emme”
Uutiset | 4.7.2025 22:02
Autoilija: Tällaisessa tilanteessa sinulla tulee olla älypuhelin
Uutiset | 4.7.2025 21:30
Tutkimus: Lihavuus jää solujen muistiin – laihtumisesta huolimatta palautuminen voi kestää vuosia
Uutiset | 4.7.2025 21:00
Zelenskyi puhelustaan Trumpin kanssa: Sovimme työskentelevämme ilmapuolustuksen vahvistamiseksi Ukrainassa
Uutiset | 4.7.2025 17:06
Hallitus sai jo keskiviikkona yhden ilmastopaperin julki – Ilmastopaneelin puheenjohtaja: ”Ei tässä ole mitään merkittäviä avauksia”
Uutiset | 4.7.2025 17:04
Kreetan maastopalot laantumassa, Ateenan lähistöllä syttyi uusi palo
Uutiset | 4.7.2025 16:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste