Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Euroopan unioni

EU alustavaan sopuun kaasun tuonnin lopettamisesta Venäjältä

3.12.2025 8:42
Lue lisää 
Nato-jäsenyys
Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) ja ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) avasivat Naton tarkkailijajäsenyyden allekirjoitustilaisuuden sisältöä. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden pikaiseen ratifiointiin löytyy luottoa Turkin uhittelusta huolimatta – "Mahdollista jo vuoden loppupuolella"

STT/Heta Hassinen ja Tuomas Savonen 5.7.2022 15:32, muokattu 5.7.2022 16:06
a– a+
Nato-jäsenyys

Nopeimmassa tapauksessa Suomi voisi olla sotilasliitto Naton täysjäsen jo tämän vuoden loppupuolella, arvioivat ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) ja puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.).

–  Henkisesti on hyvä varautua siihenkin, että aikaa voidaan tarvita enemmän, Kaikkonen sanoi ministerien yhteisessä tiedotustilaisuudessa suomalaismedialle.

Suomesta ja Ruotsista tuli tiistaina sotilasliitto Naton tarkkailijajäseniä ja ilmassa oli toivoa siitä, että jäsenyyden ratifiointiprosessi etenisi nopeasti kaikissa 30 Nato-maassa.

Sotilasliitto Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg sanoi luottavansa siihen, että Naton jäsenmaat ratifioivat nopeasti Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden.

Stoltenberg kommentoi asiaa tiedotustilaisuudessa Naton päämajassa Brysselissä sen jälkeen, kun Suomen ja Ruotsin liittymispöytäkirjat oli allekirjoitettu.

Liittymispöytäkirjojen allekirjoittamisen myötä Suomesta ja Ruotsista tuli sotilasliiton tarkkailijajäseniä. Tarkkailijajäseninä maat pääsevät osallistumaan Naton kokouksiin, ja suomalaiset edustajat osallistuvat ensimmäisiin Nato-työryhmien tapaamisiin jo heti tiistaina.

Päätöksentekoon tarkkailijajäsenet eivät kuitenkaan pääse ottamaan vielä osaa, eivätkä Naton turvatakuut ulotu tarkkailijajäseniin.

Stoltenbergin mukaan monet jäsenmaat ovat jo ennalta varautuneet käsittelemään Suomen ja Ruotsin jäsenyysasian nopeasti, minkä vuoksi hän uskoo nopeaan ja sujuvaan ratifiointiprosessiin.

Suuri kysymys Suomen ja Ruotsin jäsenyyksien ratifioinnista koskee Turkin päätöksentekoa. Turkki on uhannut, ettei se ratifioi Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyttä parlamentissaan, elleivät maat luovuta ihmisiä, joita Turkki syyttää terroristeiksi.

Turkki ehti jo jarruttaa Suomen ja Ruotsin Nato-prosessia viikkokaupalla, kunnes se muutti mieltään viime viikolla Madridin huippukokouksen yhteydessä. Tuolloin Nato-maat päättivät kutsua Suomen ja Ruotsin liittokunnan jäseniksi.

Pekka Haaviston mukaan luottamusta asian etenemiseen tästäkin eteenpäin lisää tieto siitä, että Naton luonteeseen kuuluu ratkaisujen ja kompromissien löytäminen. Yleensä ratkaisuissa päästään kaikkia osapuolia tyydyttävään lopputulokseen.

Haavisto huomauttaa, että sotilasliitossa on myös lähtökohtaisesti oltava aika lailla luottamusta, koska viime kädessä jäsenmaat ovat turvatakuissaan sitoutuneet toistensa puolustamiseen.

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan väitti Madridissa, että Ruotsi olisi luvannut palauttaa Turkkiin ”73 terroristia”. Tuoreeltaan ei ollut selvää, mihin luku perustuu.

Stoltenbergin kanssa tiistaina pitämässään tiedotustilaisuudessa ulkoministeri Haavisto ja Ruotsin ulkoministeri Ann Linde sanoivat, että yhteisymmärrysasiakirjaan ei liity mitään listauksia tai lupauksia palautettavista henkilöistä.

Myöhemmin suomalaismedialle pitämässään lehdistötilaisuudessa Haavisto kommentoi, että keskustelu terroristilistauksista tai karkotuksista ei ylipäätään ole sellaista keskustelua, jota kannattaisi käydä megafonien kautta.

–  Meidän puolelta voin vain vahvistaa sen, että tähän meidän allekirjoittamaamme dokumenttiin, yhteisymmärrysasiakirjaan ei liity mitään listauksia tai henkilönimiä tai muita. Mistään sellaisesta ei ole meidän puoleltamme tässä yhteydessä keskusteltu, vaan viranomaiset tekevät lakien puitteissa normaalia työtään, Haavisto sanoi.

–  Se, mistä on sovittu, on kaikki siinä dokumentissa. Ei ole mitään muuta sopimusta tai tämän dokumentin ulkopuolista sopimusta.

Yhteisymmärrysasiakirjassa Suomi, Ruotsi ja Turkki ovat sopineet yhteistyömekanismin luomisesta, joka koskee Haaviston mukaan pääasiassa tiedonvaihtoa ja viranomaisyhteistyötä.

Mekanismi on avoin myös muille Nato-maille.

Haaviston mukaan Suomelle on hyvä uutinen, että ratifiointeja kiirehditään monissa jäsenmaissa. Allekirjoitustilaisuuden yhteydessä Haaviston mukaan monet Nato-maiden suurlähettiläistä ottivat esiin sen, että ratifiointia pyritään viemään eteenpäin nopeasti.

Haavisto arvioi, että ratifiointien etujoukko nähtäneen tulevien viikkojen aikana ja seuraava aalto alkusyksystä eurooppalaisten kesälomien jälkeen.

Esimerkiksi Viron pääministeri Kaja Kallas tviittasi ehdottaneensa Viron parlamentille, että se kokoontuisi jo keskiviikkona käsittelemään Suomen ja Ruotsin nopeutettua ratifiointia.

Parlamentin puhemies Jüri Ratas kommentoi yleisradioyhtiö ERR:lle, että riigikogu on valmistautunut kokoontumaan keskiviikkona kahteen ylimääräiseen istuntoon.

Liittymispöytäkirjan allekirjoittamista edelsivät keskustelut, jotka Suomi ja Ruotsi kävivät maanantaina. Haavisto ja Kaikkonen kertovat, että Suomen osalta liittymiskeskustelut etenivät ennakoitua nopeammin, keskusteluihin kului vain noin pari tuntia.

Keskustelujen tarkoitus on lähinnä varmistaa, että hakijamaa ymmärtää, mihin on sitoutumassa.

Haavisto ja Kaikkonen kuvailivat keskustelujen edenneen sutjakkaasti. Haaviston mukaan Suomi halusi käyttää tilannetta hyödykseen selvittääkseen muutamia yksityiskohtia Naton puolelta. Kysymykset koskivat esimerkiksi Madridin huippukokouksen päätösten vaikutuksia.

Huippukokouksessa Nato-maat hyväksyivät muun muassa strategisen konseptin, joka viitoittaa sotilasliiton tulevia vuosia. Madridissa sovituista yhteistyömuodoista ja talouskysymyksistä tulee Haaviston mukaan lisää tietoa myöhemmin.

Suomi alleviivasi keskusteluissa Ahvenanmaan erityisasemaa ja sopimuksia, joihin Suomi on sen osalta sitoutunut. Haaviston mukaan tämä haluttiin tuoda esille, jotta Ahvenanmaan asema ei tulisi Natolle myöhemmin yllätyksenä.

–  Selvästi joillekin henkilöille Naton sihteeristöstä nämä olivat uusia asioita, että joutuivat hieman kartalta katsomaan, mistä me oikein puhumme, kun puhumme Ahvenanmaan saaresta, Haavisto kertoi.

Lue myös

Maatalousyrittäjä kuoli jäätyään sonnien ruhjomaksi

Kokenut maatalousyrittäjä kuoli alkuvuodesta jäätyään sonnien ruhjomaksi. Asiasta kertoi keskiviikkona Tapaturmavakuutuskeskus. Yrittäjä oli mennyt...
3.12.2025 19:24

Espanja jatkaa työttömyystilastojen kärjessä, Suomelle hopeaa

Espanja jatkaa euroalueen työttömyystilastojen kärjessä 10,5 prosentin työttömyydellä, ilmenee Eurostatin tuoreesta tilastosta. Suomi...
2.12.2025 13:33

Bloomberg: Yhdysvaltain erityislähettiläs ohjeisti Venäjää siitä, miten rauhansuunnitelmaa kannattaa ehdottaa Trumpille

Erityislähettiläs Witkoff kertoi lokakuussa Putinin avustajalle, että Trumpia olisi kehuttava Gazan-rauhansuunnitelmasta.
26.11.2025 10:04

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen Jens stoltenberg liittymisneuvottelut Nato-jäsenyys pekka haavisto recep tayyip Erdogan tarkkailijajäsenyys Turkki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
FT: Eurooppalaisen vaatejätin tuotteet palasivat Venäjälle
Uutiset | 2.12.2025 8:20
Zelenskyi: Venäjä yrittää vedätystä
Uutiset | 2.12.2025 14:09
Hämmennys leviää: Altistaako tämä suosittu liikuntamuoto syövälle?
Uutiset | 2.12.2025 8:30
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
Nato-pomolta raju lausunto – Kreml sauhuaa
Uutiset | 1.12.2025 22:15
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
EU:lta miljardirahoitus kriittisten raaka-aineiden tuotantoon
Uutiset | 3.12.2025 19:05
PS:n Elomaa vaatii tiedepohjaista susiesitystä Demokraatissa – ”Eikä niin, että rynnätään summamutikassa ammuskelemaan”
Uutiset | 3.12.2025 18:23
Apteekit, toimeentulotuki ja vanhuspalvelulaki jumittavat edelleen sosiaali- ja terveysvaliokunnassa – työskentely etenee ”etanan vauhdilla”
Uutiset | 3.12.2025 17:29
Sadat lapset juhlivat itsenäisyyttä pääministerin kanssa
Uutiset | 3.12.2025 17:07
”Jopa hallituksen koko kauden huonoin esitys” – persuilu ulkomaalaisopiskelijoilla sai keskustalta täystyrmäyksen
Uutiset | 3.12.2025 17:06
Savola patisti hajauttamaan sairaalaverkkoa kriisien varalle, Juusolla ei ole kukkaroa
Uutiset | 3.12.2025 16:21
Uusi jättivirasto aloittaa pian, mutta sen pääjohtaja on vielä valitsematta
Uutiset | 3.12.2025 16:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pankkien luotonantokvartaali on 15 vuotta
Mielipide | 3.12.2025 13:24
Lukijalta: Talouskasvu on niukkaa, jos kuluttajien luottamusta tulevaisuuteen ei palauteta
Mielipide | 3.12.2025 13:18
Lukijalta: Toimiva liikenneinfrastruktuuri tukee ihmisten elinoloja
Mielipide | 2.12.2025 15:25
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste