Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Tässä on Suomen suosituin koirarotu

5.1.2026 12:17
Lue lisää 
Nato-jäsenyys
Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) ja ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) avasivat Naton tarkkailijajäsenyyden allekirjoitustilaisuuden sisältöä. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden pikaiseen ratifiointiin löytyy luottoa Turkin uhittelusta huolimatta – "Mahdollista jo vuoden loppupuolella"

STT/Heta Hassinen ja Tuomas Savonen 5.7.2022 15:32, muokattu 5.7.2022 16:06
a– a+
Nato-jäsenyys

Nopeimmassa tapauksessa Suomi voisi olla sotilasliitto Naton täysjäsen jo tämän vuoden loppupuolella, arvioivat ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) ja puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.).

–  Henkisesti on hyvä varautua siihenkin, että aikaa voidaan tarvita enemmän, Kaikkonen sanoi ministerien yhteisessä tiedotustilaisuudessa suomalaismedialle.

Suomesta ja Ruotsista tuli tiistaina sotilasliitto Naton tarkkailijajäseniä ja ilmassa oli toivoa siitä, että jäsenyyden ratifiointiprosessi etenisi nopeasti kaikissa 30 Nato-maassa.

Sotilasliitto Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg sanoi luottavansa siihen, että Naton jäsenmaat ratifioivat nopeasti Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden.

Stoltenberg kommentoi asiaa tiedotustilaisuudessa Naton päämajassa Brysselissä sen jälkeen, kun Suomen ja Ruotsin liittymispöytäkirjat oli allekirjoitettu.

Liittymispöytäkirjojen allekirjoittamisen myötä Suomesta ja Ruotsista tuli sotilasliiton tarkkailijajäseniä. Tarkkailijajäseninä maat pääsevät osallistumaan Naton kokouksiin, ja suomalaiset edustajat osallistuvat ensimmäisiin Nato-työryhmien tapaamisiin jo heti tiistaina.

Päätöksentekoon tarkkailijajäsenet eivät kuitenkaan pääse ottamaan vielä osaa, eivätkä Naton turvatakuut ulotu tarkkailijajäseniin.

Stoltenbergin mukaan monet jäsenmaat ovat jo ennalta varautuneet käsittelemään Suomen ja Ruotsin jäsenyysasian nopeasti, minkä vuoksi hän uskoo nopeaan ja sujuvaan ratifiointiprosessiin.

Suuri kysymys Suomen ja Ruotsin jäsenyyksien ratifioinnista koskee Turkin päätöksentekoa. Turkki on uhannut, ettei se ratifioi Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyttä parlamentissaan, elleivät maat luovuta ihmisiä, joita Turkki syyttää terroristeiksi.

Turkki ehti jo jarruttaa Suomen ja Ruotsin Nato-prosessia viikkokaupalla, kunnes se muutti mieltään viime viikolla Madridin huippukokouksen yhteydessä. Tuolloin Nato-maat päättivät kutsua Suomen ja Ruotsin liittokunnan jäseniksi.

Pekka Haaviston mukaan luottamusta asian etenemiseen tästäkin eteenpäin lisää tieto siitä, että Naton luonteeseen kuuluu ratkaisujen ja kompromissien löytäminen. Yleensä ratkaisuissa päästään kaikkia osapuolia tyydyttävään lopputulokseen.

Haavisto huomauttaa, että sotilasliitossa on myös lähtökohtaisesti oltava aika lailla luottamusta, koska viime kädessä jäsenmaat ovat turvatakuissaan sitoutuneet toistensa puolustamiseen.

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan väitti Madridissa, että Ruotsi olisi luvannut palauttaa Turkkiin ”73 terroristia”. Tuoreeltaan ei ollut selvää, mihin luku perustuu.

Stoltenbergin kanssa tiistaina pitämässään tiedotustilaisuudessa ulkoministeri Haavisto ja Ruotsin ulkoministeri Ann Linde sanoivat, että yhteisymmärrysasiakirjaan ei liity mitään listauksia tai lupauksia palautettavista henkilöistä.

Myöhemmin suomalaismedialle pitämässään lehdistötilaisuudessa Haavisto kommentoi, että keskustelu terroristilistauksista tai karkotuksista ei ylipäätään ole sellaista keskustelua, jota kannattaisi käydä megafonien kautta.

–  Meidän puolelta voin vain vahvistaa sen, että tähän meidän allekirjoittamaamme dokumenttiin, yhteisymmärrysasiakirjaan ei liity mitään listauksia tai henkilönimiä tai muita. Mistään sellaisesta ei ole meidän puoleltamme tässä yhteydessä keskusteltu, vaan viranomaiset tekevät lakien puitteissa normaalia työtään, Haavisto sanoi.

–  Se, mistä on sovittu, on kaikki siinä dokumentissa. Ei ole mitään muuta sopimusta tai tämän dokumentin ulkopuolista sopimusta.

Yhteisymmärrysasiakirjassa Suomi, Ruotsi ja Turkki ovat sopineet yhteistyömekanismin luomisesta, joka koskee Haaviston mukaan pääasiassa tiedonvaihtoa ja viranomaisyhteistyötä.

Mekanismi on avoin myös muille Nato-maille.

Haaviston mukaan Suomelle on hyvä uutinen, että ratifiointeja kiirehditään monissa jäsenmaissa. Allekirjoitustilaisuuden yhteydessä Haaviston mukaan monet Nato-maiden suurlähettiläistä ottivat esiin sen, että ratifiointia pyritään viemään eteenpäin nopeasti.

Haavisto arvioi, että ratifiointien etujoukko nähtäneen tulevien viikkojen aikana ja seuraava aalto alkusyksystä eurooppalaisten kesälomien jälkeen.

Esimerkiksi Viron pääministeri Kaja Kallas tviittasi ehdottaneensa Viron parlamentille, että se kokoontuisi jo keskiviikkona käsittelemään Suomen ja Ruotsin nopeutettua ratifiointia.

Parlamentin puhemies Jüri Ratas kommentoi yleisradioyhtiö ERR:lle, että riigikogu on valmistautunut kokoontumaan keskiviikkona kahteen ylimääräiseen istuntoon.

Liittymispöytäkirjan allekirjoittamista edelsivät keskustelut, jotka Suomi ja Ruotsi kävivät maanantaina. Haavisto ja Kaikkonen kertovat, että Suomen osalta liittymiskeskustelut etenivät ennakoitua nopeammin, keskusteluihin kului vain noin pari tuntia.

Keskustelujen tarkoitus on lähinnä varmistaa, että hakijamaa ymmärtää, mihin on sitoutumassa.

Haavisto ja Kaikkonen kuvailivat keskustelujen edenneen sutjakkaasti. Haaviston mukaan Suomi halusi käyttää tilannetta hyödykseen selvittääkseen muutamia yksityiskohtia Naton puolelta. Kysymykset koskivat esimerkiksi Madridin huippukokouksen päätösten vaikutuksia.

Huippukokouksessa Nato-maat hyväksyivät muun muassa strategisen konseptin, joka viitoittaa sotilasliiton tulevia vuosia. Madridissa sovituista yhteistyömuodoista ja talouskysymyksistä tulee Haaviston mukaan lisää tietoa myöhemmin.

Suomi alleviivasi keskusteluissa Ahvenanmaan erityisasemaa ja sopimuksia, joihin Suomi on sen osalta sitoutunut. Haaviston mukaan tämä haluttiin tuoda esille, jotta Ahvenanmaan asema ei tulisi Natolle myöhemmin yllätyksenä.

–  Selvästi joillekin henkilöille Naton sihteeristöstä nämä olivat uusia asioita, että joutuivat hieman kartalta katsomaan, mistä me oikein puhumme, kun puhumme Ahvenanmaan saaresta, Haavisto kertoi.

Lue myös

Grönlannin valtaaminen romuttaisi Naton, varoittaa tutkija

Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtajan Harri Mikkolan mukaan Trumpin puheet Grönlannista on otettava tosissaan.
5.1.2026 15:43

Upin hallitus käsitteli oikeusasiamiehen huomautusta Stubbin pojan rekrytointiprosessista – "Johto ryhtynyt korjaaviin toimiin"

Ulkopoliittisen instituutin eli Upin hallitus sanoo, että instituutin johdossa on jo ryhdytty korjaamaan...
19.12.2025 15:08

Outokumpu vähentää 139 työpaikkaa Suomessa

Teräsyhtiö Outokumpu vähentää Suomessa 139 työpaikkaa muutosneuvottelujen seurauksena. Yhtiö kertoo tiedotteessaan, että muutosneuvottelut ovat...
17.12.2025 17:53

Aihetunnisteet

Antti Kaikkonen Jens stoltenberg liittymisneuvottelut Nato-jäsenyys pekka haavisto recep tayyip Erdogan tarkkailijajäsenyys Turkki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Trump: Kuuba on valmis kaatumaan
Uutiset | 5.1.2026 7:49
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan kuoli kaksi ihmistä – Trump: En usko Ukrainan yrittäneen iskeä Putinin huvilaan
Uutiset | 5.1.2026 7:53
HS: Tällaista on ”vitutussaikku”
Uutiset | 5.1.2026 22:17
Mikä ihmeen loppiainen? – Vähemmän tunnetusta juhlapäivästä paljastuu yllättävä tieto
Uutiset | 6.1.2026 9:01
Trumpin havittelema Grönlanti on maantieteellisesti Pohjois-Amerikkaa – mutta miten se Tanskalle päätyi?
Uutiset | 5.1.2026 15:25
Trumpin toimet muistuttavat Stalinista, varoittaa huippukenraali
Uutiset | 5.1.2026 22:03
Kansanedustaja Pauli Kiuru sai syöpädiagnoosin – Hoidot päättyneet
Uutiset | 5.1.2026 10:02
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Flunssa vai influenssa? Tästä huomaat
Uutiset | 2.1.2026 21:50
Tipaton tammikuu korjaa kehoa laajasti – tutkijat yllättyivät vaikutuksista
Uutiset | 2.1.2026 22:31
Trump: Kuuba on valmis kaatumaan
Uutiset | 5.1.2026 7:49
Tältä näyttää sähkön hinta ensi vuonna – ”Herkkyyttä on”
Uutiset | 29.12.2025 21:06
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Muistatko tämän? – Huikea trilleri sai suomalaiset riisuuntumaan ilkosilleen paukkupakkasessa
Uutiset | 6.1.2026 21:31
Väitös: Tämä hetki erossa johtaa usein huoltajuusriitaan – Naiset toipuvat nopeammin
Uutiset | 6.1.2026 21:01
Mikä ihmeen loppiainen? – Vähemmän tunnetusta juhlapäivästä paljastuu yllättävä tieto
Uutiset | 6.1.2026 9:01
Kirjat | Velka auttoi Suomea itsenäistymään ja liitti sen osaksi Länsi-Eurooppaa 
Uutiset | 6.1.2026 8:00
HS: Tällaista on ”vitutussaikku”
Uutiset | 5.1.2026 22:17
Trumpin toimet muistuttavat Stalinista, varoittaa huippukenraali
Uutiset | 5.1.2026 22:03
Huolestuttavan moni suomalainen tekee näin – ”On aina riski”
Uutiset | 5.1.2026 22:01
Tässä ovat suosituimmat koiran nimet juuri nyt
Uutiset | 5.1.2026 21:31
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Brigitte Macronia verkossa kiusanneille ehdollista vankeutta
Uutiset | 5.1.2026 19:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Toimittajalta | John Wayne sammutti Venezuelassa tulipaloja, Trump sytytti niitä
Uutiset | 3.1.2026 14:53
Epävarmuutta, pelkoa ja rasismikohuja – Näihin kuviin kiteytyy vuosi 2025
Tarinat | 1.1.2026 8:57

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
21:26, 06/01/2026
weather icon 4°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0007/01/2026
weather icon
3° / 4°°C 1 mm 100% 25 Km/h 86 % 1007 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0007/01/2026
weather icon
1° / 2°°C 1 mm 100% 21 Km/h 91 % 1005 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0007/01/2026
weather icon
-1° / -1°°C 1 mm 100% 15 Km/h 81 % 1005 hPa 0.12 mm/h
Tomorrow 09:0007/01/2026
weather icon
-1° / -1°°C 0 mm 0% 17 Km/h 82 % 1006 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0007/01/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 21 Km/h 69 % 1005 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Muistatko tämän? – Huikea trilleri sai suomalaiset riisuuntumaan ilkosilleen paukkupakkasessa
Uutiset | 6.1.2026 21:31
Väitös: Tämä hetki erossa johtaa usein huoltajuusriitaan – Naiset toipuvat nopeammin
Uutiset | 6.1.2026 21:01
Mikä ihmeen loppiainen? – Vähemmän tunnetusta juhlapäivästä paljastuu yllättävä tieto
Uutiset | 6.1.2026 9:01
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Järkeä ja realismia pääkaupunkikeskeiseen petokeskusteluun
Mielipide | 5.1.2026 13:33
Lukijalta: Hallituksella on vastuu kansakunnan hyvinvoinnista
Mielipide | 5.1.2026 13:25
Lukijalta: Urbaani satu kaupungista, joka halusi säästää
Mielipide | 5.1.2026 13:18
Lukijalta: Mielipiteet ja faktat susikannastamme
Mielipide | 5.1.2026 13:15
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Omaishoitajien jaksamisesta on pidettävä huolta
Mielipide | 2.1.2026 14:33
Lukijalta: Todellisuutta ei voi väistellä pitkään
Mielipide | 2.1.2026 14:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste