Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Mehtälä: Eikö viljelijän oikeusturva kiinnosta oikeusministeriä?

24.3.2026 10:40
Lue lisää 
Blogi: Petra Schulze Steinen
Petra Schulze Steinen:

Miten Saksa saattoi ajautua riippuvaiseksi Venäjän maakaasusta?

13.10.2022 12:06, muokattu 13.10.2022 12:06
a– a+
Blogi

Saksan riippuvuus Venäjän maakaasusta ihmetyttää suurinta osaa suomalaisia. Kuinka on mahdollista, että niin suuri ja vaikutusvaltainen maa tekee sellaisen virheen? 

Välitön ja merkittävin syy on hyvin yksinkertainen – venäläinen kaasu oli halpaa ja saksalaiset ovat säästäväisiä. Venäläinen maakaasu oli halvempaa kuin Lähi-idän öljy ja ilmastoystävällisempää kuin eurooppalainen kivihiili.

Sen käyttö oli helpompaa kuin uusiutuvan energian verkkojen rakentaminen pohjoisesta etelään ympäristöaktivistien protestien hidastaessa lupaprosesseja. Ydinvoima ei ole enää vuosiin ollut Saksassa salonkikelpoista. Se on ollut jatkuvan poliittisen väännön keskiössä. 

Saksan maakaasuriippuvuuden rakentumisen taustalla vaikuttavat myös muut tekijät – historialliset, kulttuurilliset ja II maailmansodan perintöön liittyvät. Näiden johdosta Saksa eroaa selkeästi esimerkiksi Suomesta. 

Saksalaiset ovat aina tunteneet olevansa kulttuurillisesti venäläisiä lähellä; paljon lähempänä venäläisiä kuin esimerkiksi englantilaisia. Saksalaiset ovat tunteneet venäläisiin eräänlaista romantisoitua ”sielujen yhteyttä” musiikin, taiteen ja kirjallisuuden kautta. 

Hitlerin hyökkäys Venäjälle ei sopinut perinteiseen Saksa-Venäjä-suhteeseen. Saksalaiset ovat toisen maailmansodan jälkeen tunteneet ikään kuin velvollisuudekseen hyvittää Venäjälle Saksan armeijan aiheuttamat kauheudet.

Tästä syystä monessa asiassa, jossa jonkin toisen maan reaktio olisi ollut ”nyt riittää”, saksalaiset ovat saattaneet katsoa sormien välistä ja ajatella, että positiivinen asenne ja luottamuksen osoittaminen voittavat. 

Saksa on meille suomalaisille monessa suhteessa läheinen Euroopan maa – erehdyttävän samanlainen.

Saksan entinen liittokansleri Angela Merkel käytti termiä ”Wandel durch Handel” (muutos kaupan kautta).

Tällä hän viittasi maiden mahdollisuuteen kauppasuhteiden kautta vaikuttaa syvemmällekin kauppakumppanimaan yhteiskuntarakenteisiin – tavallaan kaupan käynnin sivuvaikutuksena. Vielä Krimin miehityksen jälkeenkin (2014) Merkel puolusti Nordstream II kaasuputken rakentamista.

Merkelin teesi positiivisten kauppasuhteiden vaikutuksesta ei kuitenkaan osoittautunut oikeaksi – ainakaan Venäjän suhteen.

Merkityksetöntä ei myöskään ole se, että Saksat yhdistyivät vasta 1980-luvun lopussa. Muihin entisen itäblokin maihin verrattuna Itä-Saksassa olot olivat hyvät.

Vastaavasti kuin Länsi-Saksassa pisteet sodan loppumisesta menevät amerikkalaisille, Itä-Saksan puolella kouluissa opetettiin, että ”Venäjä vapautti heidät Hitlerin ikeestä”. Suuri osa Saksan yli 40-vuotiaista on käynyt koulunsa tässä ilmapiirissä entisen Itä-Saksan puolella. 

Viimeistään Saksojen yhdistymisen ja kylmän sodan päättymisen jälkeen Venäjää ei ole pidetty Saksalle sotilaallisena uhkana. Armeija on päästetty rapistumaan. 

Nyt, kun virhearviot Venäjän suhteen ovat paljastunut kaikessa alastomuudessaan, Saksan poliitikot myöntävät tehneensä virheen, mutta samaan hengenvetoon puolustelevat kuitenkin, että ”kyllä kaikki muutkin tekivät Venäjän suhteen virheen”.  Saksa on vasta alkutaipaleella Venäjä-suhteensa muuttamisessa. 

Ero Suomen Venäjä-suhteeseen on selkeä:  Me emme kaikista reaalipolitiikan yrityksistä huolimatta koskaan täysin luottaneet Venäjään; Saksa sen sijaan sulki silmänsä realismilta, koska halusi luottaa Venäjään. 

Saksa on meille suomalaisille monessa suhteessa läheinen Euroopan maa – erehdyttävän samanlainen.

Mutta mitä paremmin sen tuntee, sitä selkeämmin eroavaisuudet huomaa, ja sitä paremmin myös tunnistaa vilpittömältä kuulostavien kohteliaiden sanojen todellisen merkityksen. 

Petra Schulze Steinen Petra Schulze Steinen on johtava oikeudellinen neuvonantaja Euroopan keskuspankissa, aluevaltuutettu ja keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja Pirkanmaalla, kolmen lapsen äiti ja saunahullu kulttuuriperinnön kunnostaja.

Lue myös

Blogi
Petra Schulze Steinen:

Piiloleikkiä todellisuuden kanssa – mitä Saksassa tapahtuu?

Sunnuntaina 15.6.2025 Saksassa vietettiin kansallista ”veteraanipäivää” ensimmäistä kertaa toisen maailmansodan päättymisen jälkeen. Saksa...
17.6.2025 10:07
Blogi
Petra Schulze Steinen:

Pirhan aluehallitus joutuu tekemään arvovalintoja päättäessään ikäihmisten päivätoiminnasta

Enpä edellistä blogitekstiäni kirjoittaessa osannut arvata, minkä huomion ikäihmisten päivätoiminnan muuttaminen etämuotoon tänä...
4.4.2025 9:43
Blogi
Petra Schulze Steinen:

Hyvinvointialueilla tapahtuu – välillä järki saattaa jäädä narikkaan 

Pirhan aluevaltuuston kokouksessa 17.12.2024 keskusteltiin kolme tuntia asiakasmaksujen korotuksista ja noin neljä tuntia...
27.1.2025 16:03

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Pahantekijä ei ole koskaan oikeassa
Blogi | 23.3.2026 16:34
Katri Kulmuni:
Vain unohdettu kansa voi tuoda vaalivoiton
Blogi | 23.3.2026 16:15
Kari Hokkanen:
Uskonsotien paluu
Blogi | 23.3.2026 14:24
Petri P. Pentikäinen:
Maahanmuuttajat tuovat luokseni koko maailman, ja se antaa, ei ota
Blogi | 20.3.2026 11:37
Ossi Martikainen:
Tulevan EU-rahoituskauden tavoitteet vakaalle pohjalle
Blogi | 18.3.2026 10:55
Näytä lisää

Uusimmat

Kesähakkuita rajoitetaan lailla lintujen suojelemiseksi – ”Se on oikein ja tärkeää, mutta…”
Uutiset | 24.3.2026 17:53
Pakistanin pääministeri: Tervetuloa neuvottelemaan, Iran ja Yhdysvallat
Uutiset | 24.3.2026 17:40
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Vaalitietojärjestelmä ei siirrykään Amazonin pilveen – ensi kevään vaalit vedetään entisellä järjestelmällä
Uutiset | 24.3.2026 16:49
Moldovan presidentti työvierailulle Suomeen
Uutiset | 24.3.2026 16:38
Orpo ja Purra lupaavat hallituksen etsivän energiakriisiin ratkaisuja
STT | 24.3.2026 15:51
Rajavartiolaitos hankkii kotimaisen vastadroonijärjestelmän EU-rahalla
Uutiset | 24.3.2026 15:48
Keskustanuoret vaatii Unkarin erottamista EU:sta – ”Kiusanteon on loputtava”
Uutiset | 24.3.2026 15:20
”Täysin asiatonta”– Orpo jyrähti Vantaan Pähkinärinteen hautajaiskohusta
Uutiset | 24.3.2026 14:48
Vasemmistopuolueilla vankka suosio journalismin opiskelijoiden keskuudessa
Uutiset | 24.3.2026 14:05
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kiina varoittaa syöksystä ”kontrolloimattomaan tilanteeseen”
Uutiset | 23.3.2026 12:22
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kesähakkuita rajoitetaan lailla lintujen suojelemiseksi – ”Se on oikein ja tärkeää, mutta…”
Uutiset | 24.3.2026 17:53
Pakistanin pääministeri: Tervetuloa neuvottelemaan, Iran ja Yhdysvallat
Uutiset | 24.3.2026 17:40
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Vaalitietojärjestelmä ei siirrykään Amazonin pilveen – ensi kevään vaalit vedetään entisellä järjestelmällä
Uutiset | 24.3.2026 16:49
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joka ratkaisee työnantajapulan, ratkaisee työllisyyden
Mielipide | 24.3.2026 9:50
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen