Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Vuoden euribor pysyy nykytasolla loppuvuoden, OP Pohjola arvioi

23.4.2026 12:32
Lue lisää 

Tällä menolla hallituksella on tiedossa raskas loppukausi

Suomenmaa 13.9.2021 21:00, muokattu 13.9.2021 17:44
a– a+
Pääkirjoitus

Sanna Marinin (sd.) hallitus pääsi viime viikolla sopuun ensi vuoden budjetista. Päähuomion julkisuudessa sai kuitenkin ilmastopaketti eli päätökset, joiden tavoitteena on tehdä Suomesta hiilineutraali maa vuoteen 2035 mennessä.

Ilmastopaketin rakentaminen vei paljon aikaa keskustan ja vihreiden erimielisyyksien vuoksi.

Nähtiinpä sellainenkin erikoisuus, että pääministeri Sanna Marin käveli neuvotteluista ulos keskiviikkona ja jätti keskustan ja vihreät etsimään sopua keskenään.

Politiikan seuraajat eivät ainakaan tuoreeltaan muistaneet, että yksikään aiempi monipuoluehallituksen pääministeri olisi menetellyt samalla tavalla. Onhan pääministerin tärkein tehtävä sovitella puolueiden näkemyserot yhteen vaikeissa päätöksissä.

OSAPUOLTEN tulkinnat sovun sisällöstä kertovat paljon hallituksen nykytilasta. Vihreiden mielestä päätökseen sisältynyt perälautakirjaus velvoittaa hallitusta tiukentamaan linjauksia ensi maaliskuussa, jos asiantuntijat pitävät nyt tehtyjä päätöksiä riittämättöminä.

Vihreät saivatkin heti riihen jälkeen sivustatukea ilmastopaneelin puheenjohtajalta Markku Ollikaiselta, jonka mielestä liikenteen päästöjen vähentämistä koskevat ratkaisut eivät olleet riittävän konkreettisia.

Keskusta ei pitänyt uusia päätöksiä tarpeellisena eikä katsonut perälautakirjauksenkaan niitä edellyttävän. Keskusta ei taivu siihen, että Ollikainen tai joku muu asiantuntija sanelisi hallitukselle, mitä sen rauhaan kuuluu.

Hyvin todennäköistä on, että ilmastopolitiikasta käydään ensi keväänä uusintaottelu samoilla joukkueilla.

Hyvin todennäköistä on, että ilmastopolitiikasta käydään ensi keväänä uusintaottelu samoilla joukkueilla.

SAMA koskee työllisyystoimia, joita keskusta olisi ollut valmis tekemään jo tässä riihessä. Valtiontaloutta parantavat päätökset lykättiin suurelta osin ensi helmikuuhun.

Keskustan puheenjohtaja valtiovarainministeri Annika Saarikko puolusti lykkäyspäätöstä sillä, että riihessä kyettiin sopimaan kiireellisimmistä toimista työvoiman saannin helpottamiseksi. Opiskelijat saavat tienata nykyistä enemmän ilman opintotuen menetystä ja eläkeläisiä kannustetaan töihin verovähennyksillä.

Nyt tehdyillä päätöksillä on tarkoitus hellittää työvoimapulaa, joka uhkaa nousta jo monilla aloilla kasvun esteeksi. Jos kasvu tukahtuu sen takia, että yritykset eivät saa työntekijöitä, valtiontalous kärsii varmasti enemmän kuin verotulot mahdollisesti laskevat nyt tehtyjen päätösten takia.

Helmikuussa on joka tapauksessa luvassa tiukka vääntö työllisyystoimista.

MARININ hallitus onkin omaksunut varsin kuluttavan työskentelytavan. Se kokoontuu useita kertoja vuodessa neuvotteluihin, joiden edellä hallituspuolueet esittävät kukin vuorollaan kynnyskysymyksiä.

Vaatimukset eivät koskaan mene läpi sellaisenaan. Jotta kukaan ei menettäisi kasvojaan, ratkaisuja lykätään seuraaviin tilanteisiin.

Media seuraa näitä neuvottelutilanteita tiiviisti ja seuloo voittajat ja häviäjät niiden jälkeen. Niinpä uutisointi keskittyy useimmiten siihen, miten tämä tai tuo puolue menestyi.

Tämä on omiaan heikentämään suuren yleisön silmissä käsitystä siitä, mitä hallitus hallituksena tekee yhdessä. Samalla annetaan suoraan syöttöjä opposition lapaan.

Oppositio pääsi nytkin helpolla. Se voi keskittyä kauhistelemaan valtion velkaantumisen jatkumista ja moittia samaan aikaan esimerkiksi poliisin ja tieteen rahoituksen niukkuutta.

HALLITUKSELLA on loppuvaalikauden aikana vielä useita päätöstilanteita: helmikuun työllisyysratkaisut, maaliskuun arvio ilmastotoimien riittävyydestä, sen jälkeen vielä ainakin kehysriihi keväällä ja ensi syksyn budjettineuvottelut.

Hallituspuolueiden olisi hyvä pohtia, kannattaako niiden rakentaa kaikkiin loppukauden ratkaisuihin samanlainen asetelma kuin nyt on muutamaan kertaan nähty. Toistaiseksi tämä toimintatapa on nostanut vain oppositiopuolueiden kannatusta.

Mitä erityisesti pääministeriin tulee, Sanna Marin näyttää omaksuneen vuosina 1979-1981 pääministerinä toimineen Mauno Koiviston filosofian. Koiviston tärkein tavoite oli pitää hallituksensa kasassa presidentti Urho Kekkosen voimien vähentyessä.

Koivisto lykkäsi ja sovitteli. Hän tiivisti johtamisstrategiansa neljään sanaan: kunhan nyt jotenkin lonksuu. Strategia onnistui, Koivisto pääsi Kekkosen erottua presidentinvaaleihin pääministerin paikalta.

Vuonna 1981 Suomi kesti tällaisen toimintatavan. Nyt ongelmat ovat kuitenkin kertaluokkaa suuremmat. Työllisyyttä ja julkisen talouden velkaantumista koskevia ratkaisuja ei olisi varaa lykätä seuraavien eduskuntavaalien yli.

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Markus Lohi:
Velkajarru ei tuhoa unelmiamme
Puheenvuoro | 16.4.2026 10:23
Sampsa Hakakoski:
Onneksi menetimme Karjalan
Puheenvuoro | 13.4.2026 12:30
Antti Siika-aho:
Kunniaväkivallasta täytyy puhua
Puheenvuoro | 9.4.2026 10:41
Alina Lehto:
Puhelimitse asiointi on muuttunut – viestit ovat uuden ajan kohteliaisuutta
Puheenvuoro | 7.4.2026 15:34
Antti Kurvinen:
Keskusta torjuisi työttömyyden haamua aktiivisesti
Puheenvuoro | 4.4.2026 12:33

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla
Uutiset | 21.4.2026 15:29
Uudenkaupungin autotehtaalle uusi yhteistyösopimus – lomautetut kutsutaan takaisin töihin
Uutiset | 22.4.2026 12:22
Daavidin linko puhutti – Eduskunta pui kansalaisaloitetta puolustushankintojen kiristämisestä
Uutiset | 21.4.2026 19:25
Keskustan Siponen varoittaa: Peltoja uhkaa jäädä kylvämättä
Uutiset | 22.4.2026 16:30
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU-maat pääsivät lopulliseen sopuun Ukrainan lainapaketista ja Venäjän pakotepaketista
Uutiset | 23.4.2026 15:37
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Kokoomus esittää Sinuhe Wallinheimoa suuren valiokunnan johtoon
Uutiset | 23.4.2026 15:30
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Säästölinja ilman kasvua on riskipeli
Mielipide | 23.4.2026 10:48
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Polvinen: Hallitus käänsi selkänsä ikäihmisille 
Uutiset | 23.4.2026 13:18
Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Ovaska järkyttyi perusväylänpidon leikkauksista – ”Herran haltuun koko hallitus”
Uutiset | 23.4.2026 9:19
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste