Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Hallitusohjelman pitäisi kelvata keskustaväelle, mutta on hyvä huomata, että uudet panostukset ovat mahdollisia Sipilän hallituksen työn ansiosta

Suomenmaa 4.6.2019 4:00, muokattu 4.6.2019 7:24
a– a+
Pääkirjoitus

Vaikka Antti Rinteen hallitusta on luonnehdittu vasemmistolaisimmaksi aikoihin, realismi sai niskaotteen toiveiden tynnyristä. Siinä taitaa olla tärkein syy, miksi keskustaväki voi hyvin aplodeerata uudelle hallitusohjelmalle.

Kompromissihan se tietenkin on, kun hallituspuolueita on viisi. Keskustan kynnyskysymykset ovat kuitenkin erittäin hyvin toteutuneina. Muutenkin painotukset sen suuntaisia, että keskusta voinee hyväksyä hallitusohjelman jopa kiitoksin.

Runsaan miljardin euron lisäpanostukset ovat pääosaltaan työllisyysasteen nousun varassa. Jos 75 prosentin työllisyysaste toteutuu, rahaa on käytettävissä. Siitä pitävät huolen kasvavat verotulot ja vähenevät työttömyysmenot.

Tavoite on kova, 60 000 uutta työllistä ja työpaikkaa. Mutta paljon kovemman työn teki Juha Sipilän hallitus. Työllisyysaste kasvoi viime vaalikaudella lähes viisi prosenttiyksikköä 72:een, ja uusia työpaikkoja syntyi 140 000.

Siksi Rinteen hallitus voi kirjoittaa ohjelman, jossa on lisää rahaa koulutukseen, pienimpiin eläkkeisiin, heikoimmassa asemassa olevien perheiden lapsilisiin, maatalouteen…

Jos uusi hallitus pääsee päämääräänsä, työttömyysaste on vuonna 2023 reilusti alle viiden prosentin.

Tämän tunnusti jopa vasemmistoliiton Li Andersson, joskin epäsuorasti. Hän sanoi puheenvuorossaan näin: ”Kymmenen vuoden leikkaus- ja säästökierteen jälkeen olemme tilanteessa, jossa meillä on mahdollisuus leikkauslistojen sijasta tehdä uusia panostuksia…”

Nyt on siis ”mahdollisuus”. Kiitos Sipilän hallituksen.Jos uusi hallitus pääsee päämääräänsä, työttömyysaste on vuonna 2023 reilusti alle viiden prosentin. Sellaisissa luvuissa ei olla oltu miesmuistiin.

Hallitusohjelma ei jätä tavoitetta pelkkien toiveiden varaan. Sen toteutumista tarkastellaan kahdesti vuodessa.

Ensimmäinen iso merkkipaalu on runsaan vuoden kuluttua, kun laaditaan vuoden 2020 valtion budjettia. Silloin budjettiriihessä on oltava valtiovarainministeriön kriteerit täyttävä näkemys siitä, että 30 000 uuden työllisen rima on ylittymässä. Jos näin ei käy, työllisyyttä kasvattavia toimia tehostetaan. Myös suunnitelluista uudistuksista voidaan säästää.

Tämän kertoi maanantain tiedotustilaisuudessa pääministeriksi nouseva Rinne, mutta eniten sitä painotti keskustan puheenjohtaja Sipilä.

Onkin helppo kuvitella, kuka on paimentanut hallitusneuvottelijoita realismin tielle. Neuvotteluryhmissä kun kaavailtiin jopa kahdeksan miljardin euron lisämenoja.

Myös ministerijako selvisi maanantaina.Keskusta saa valtiovarainministerin, elinkeinoministerin, tiede- ja kulttuuriministerin, puolustusministerin sekä maa- ja metsätalousministerin salkut.

Valtiovarainministeri on valtion kukkaronvartija ja toiseksi vaikutusvaltaisin ministeri. Elinkeinoministeri taas on avainasemassa työllisyystavoitteen saavuttamisessa, sillä uudet työpaikat syntyvät tulevaisuudessakin yrityksiin.

Keskustassa käydään varmasti keskustelua siitä, että ykkösopetusministerin paikkaa ei tullut – vieläkään. Kulttuuriministerin tehtävään liitettiin nyt kuitenkin myös tiedeasiat, ja sitä voi pitää lähes yhtä vahvana tehtävänä kuin ykkösministerin postia.

Moni keskustalainen olisi toivonut toisin. Varsinkin peruskoulu mutta myös ammatillinen koulutus tarvitsevat nyt uutta otetta. Opettajat eivät tahdo jaksaa, mikä on hälyttävää. Mutta koulujärjestelmämme tulevaisuus on niin tärkeä asia, että sen täytyy olla koko hallituksen huolena.

Sitä paitsi hallituksen kokoonpanokin on kompromissi. Mikään puolue ei voi sanella. Niin ei voi tehdä pääministeripuoluekaan, saati sitten 31 kansanedustajan puolue.

Ja tuskin kukaan keskustalainen tahtoisi ajatella, että vaikkapa maatalousministerinä toimisi vihreä tai vasemmistoliittolainen poliitikko…

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Aihetunnisteet

hallitusohjelma Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste