Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suuri Nato-harjoitus alkaa pohjoisessa – Suomeen tuhansia liittolaismaiden sotilaita

9.3.2026 2:30
Lue lisää 
Blogi: Ossi Martikainen
Ossi Martikainen:

Viherelvytys aiheuttaa myös luonto- ja taloustuhoa

6.1.2023 14:45, muokattu 6.1.2023 14:45
a– a+
Blogi

Viime päivät on kohistu Blastr-norjalaisyhtiön suunnittelemasta neljän miljardin terästehdasinvestoinnista Inkooseen. Toimitusjohtaja Wittusen on kertoillut medialle, miten supsikkaasti asiat Suomessa etenevät.

Valtionyhtiö Fortumia on esitelty hankkeen ”kumppanina” ja TEM sekä Fingrid kertovat valmistautuneensa hankkeeseen jo jonkin aikaa. Kehujen kohteena on ollut Suomen halpa vihreä sähkö ja kasvava tuulivoiman määrä sekä Inkoon ympärivuotinen satama.

Herättää ihmetystä, miten helposti Suomessa viralliset tahot ryhtyvät luomaan edellytyksiä investoinnille, jonka toteuttaisi yritys, jolla ei ole omaa teollista historiaa; joka vie voitot ulkomaille; jolla ei ole liiketoiminta- tai toteutettavuussuunitelmaa eikä rahoitusta hankkeelleen.

Yhtiön kotimaassa Norjassahan on yli oman tarpeen ”vihreää” sähköä, rikkaat malmivarat sekä ympäri vuoden auki olevat satamat.

Miksi suurta tuotantoa harjoittava tehdas vietäisiin Suomeen Itämeren altaalle, kun Suomessa sijaitsevat vientiyritykset pohtivat tällä hetkellä itselleen Itämeri-riippumattomien kuljetusväylien rakentamista?

Herää epäilys, että kyse on samanlaisten ”kilpailuetujen” tarjoamisesta, joiden perässä telakkateollisuus on jo vuosikymmenet laukannut ympäri maailmaa suurten julkisten tukien ja velkavipujen avulla. Viedäänkö tuotannon mukana haitat Suomeen, mutta palautetaan voitot kotimahan?

Eräänlaisena johtopäätöksenä joutuu myös kysymään: onko Suomessa tuulivoiman ja siirtoverkkojen rakentaminen ja siirron maksut tehty niin halvoiksi – maanomistajien, kuluttajien ja ympäristön kustannuksella – että tänne nyt investoidaan tuotantomuotoon, josta muualla Euroopassa on tullut ei-toivottua.

Vihreä siirtymä pois fossiilitaloudesta on tarpeellinen. On kuitenkin tärkeää, että siirtymä etenee hallitusti. Esimerkiksi sähkönsiirtoverkkojen ja sähkön varastointijärjestelmien kehitys tulee varmistaa.

Toimivia järjestelmiä ei pidä purkaa, ennen kuin uudet ovat käytössä. Tulee myös laatia kokonaan uusi oikeudenmukainen lainsäädäntöpohja mm. sille, miten lunastusmenettelyissä tulkitaan ”yleisen edun” vaatimus.

Onko yleisen edun mukaista tuottaa liikevoittoa ulkomaiselle yritykselle? Tähän saakka on ajateltu sen merkitsevän oman yhteiskuntamme tarpeita.

Esimerkiksi tuulivoimayhtiö maksaa kyllä korvauksia maanvuokrina voimala- ja tuulenottoalueille. Mutta mittavat siirtolinja-, tie- ja muuntajarakennelmat tehdään tarvittaessa lunastaen alueita pilkkahintaan maanomistajilta, jotka eivät alun perin tuulivoimaa halunneet eivätkä siitä hyödy. Tämän hallituksen epäonnistuminen lain uudistamisessa on pettymys.

Teollisuuden edulliset sähkökustannukset tulevat toki sähkölaskun vihatun ”siirtohinnan” muodossa kaikkien sähkönkuluttajien maksettaviksi, eiväthän linjat ja voimalat ilmaisia ole.

Suomessa odottaa loppuselvittelyään kaksi vihreän energian suurhanketta: Fennovoiman kaatunut ydinvoimalahanke sekä Fortumin valloitusretket Venäjällä ja Saksassa, joista jälkimmäiseen sisältyi NordStream-kaasuputken suuromistus.

Loppulaskua veronmaksajille ei vielä tiedetä. Veronmaksaja toivoo, että näiden hankkeiden loppulitviikki tulisi käsitellyksi viimeistään ennen kuin ryhdytään laskemaan Itämereen uutta vetyputkea Pohjanlahdelta Saksan markkinoille.

Kestävän kehityksen tulee olla myös taloudellisesti ja yhteiskunnallisesti kestävää. Sen pitää perustua taloudellisiin realiteetteihin ja kohdella kansalaisia oikeudenmukaisesti.

Myös vihreä siirtymä voi johtaa luonnon ja talouden kannalta epäoikeudenmukaisen halpatuotannon syntyyn.

Ossi Martikainen Ossi Martikainen on Pohjois-Savon maakuntaliiton yhteyspäällikkö sekä toimii useissa yritysten ja yhteisöjen luottamustehtävissä.

Lue myös

Blogi
Ossi Martikainen:

Suomi ei nouse leikkaamalla vaan yhteistyöllä

Pääministeri Orpon (kok.) uudenvuoden tervehdys oli vakava. Orpon mukaan yhä suurempi syy Suomen...
2.1.2026 11:46
Blogi
Ossi Martikainen:

Itäinen Suomi kaipaa konkreettisia toimia

Petteri Orpon hallitus käynnisti hallitusohjelmansa mukaisesti kaksi alueohjelmaa: Pohjoisen ohjelman ja Itäisen Suomen...
10.10.2025 11:31
Blogi
Ossi Martikainen:

Housut kintuissa

Paavo Lipponen on Suomen tähänastisen EU-jäsenyyden ajan keskeisin ja vahvin vaikuttaja. Lipposen linjana...
30.5.2025 13:37

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Kiitos elämäni naisille
Blogi | 8.3.2026 6:00
Silja Silvasti:
Kokoomuksen värisuora rikkoo puolustuspolitiikan pelisääntöjä
Blogi | 7.3.2026 12:50
Matti Vanhanen:
Mihin katosi turvallisuuden yhteinen valmistelu?
Blogi | 6.3.2026 10:15
Jari Leppä:
Kokonaisuuksia
Blogi | 5.3.2026 10:42
Vesa Kallio:
Kokeiltaisiinko rehellisyyttä
Blogi | 3.3.2026 18:31
Näytä lisää

Uusimmat

Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Keskustaedustajat sallisivat petojen tappamisen hätävarjeluna – rinnastuisi pakkotilanteessa tehtyyn mökkimurtoon
Uutiset | 9.3.2026 11:28
Naton johtamisjärjestelmäyksikkö tulee Riihimäelle
Uutiset | 9.3.2026 10:33
Hallituksen leikkaukset iskevät köyhimpiin lapsiperheisiin – Ammattilaiset varoittavat nyt seurauksista
Uutiset | 9.3.2026 10:18
Kiina: Uuden johtajan valitseminen on Iranin sisäinen asia
Uutiset | 9.3.2026 10:12
Media: Ainakin kolme ihmistä kuollut iskussa Etelä-Libanoniin – Israel iski Beirutiin
Uutiset | 9.3.2026 10:05
Kahta 15-vuotiasta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä
Uutiset | 9.3.2026 9:56
Valkohäntäpeurojen ja metsäkauriiden saalismäärät pienenivät
Uutiset | 9.3.2026 9:39
”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta
Uutiset | 9.3.2026 9:21
Työtapaturmien määrä laski selvästi
Uutiset | 9.3.2026 8:42
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Keskustaedustajat sallisivat petojen tappamisen hätävarjeluna – rinnastuisi pakkotilanteessa tehtyyn mökkimurtoon
Uutiset | 9.3.2026 11:28
Naton johtamisjärjestelmäyksikkö tulee Riihimäelle
Uutiset | 9.3.2026 10:33
Hallituksen leikkaukset iskevät köyhimpiin lapsiperheisiin – Ammattilaiset varoittavat nyt seurauksista
Uutiset | 9.3.2026 10:18
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Naisten ihmisarvo ei ole neuvottelukysymys
Mielipide | 8.3.2026 8:00
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen