Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Drooni-iskut ovat lähes pysäyttäneet öljyntuotannon Keski-Venäjällä

21.5.2026 9:28
Lue lisää 
Näkökulma: Lauri Heikkilä Perussuomalaiset
Riikka Purra on nousemassa perussuomalaisten seuraavaksi puheenjohtajaksi. Hänen profiilinsa eroaa istuvasta puheenjohtajasta Jussi Halla-ahosta kenties ratkaisevasti. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Perussuomalaisten Halla-aho palaa mielipaikalleen "Mestariksi" – voiko Purra purra uusiin äänestäjäryhmiin?

Perussuomalaisten profiili voi muuttua lähiaikoina, toimittaja Lauri Heikkilä pohtii näkökulmassaan
Lauri Heikkilä 24.7.2021 10:00, muokattu 22.7.2021 16:11
a– a+
Perussuomalaiset

Luvut näyttävät päivänselviltä. Perussuomalaisten puoluekokous valitsee Riikka Purran Jussi Halla-ahon seuraajaksi puolueen puheenjohtajan paikalle.

Sakari Puiston puolueväeltä saama kannatus ei ennakoi tämän pärjäävän puheenjohtajakisassa kovinkaan hyvin.

Puolueen kannatusluvut ovat toinen juttu. Kuntavaalien tulokseen puolueessa ei oltu tyytyväisiä, vaikka viesti ulospäin olikin toinen.

Perussuomalaisten kannatuksen on havaittu olevan täydessä mitassaan nimenomaan eduskuntavaalikannatusta mitattaessa. Puolue herättää eduskuntauurnille perinteisesti nukkuvat äänestäjät, jotka äänestävät protestina juuri niistä asioista, joissa eduskunnalla on sananvaltaa.

Siksi kuntavaaleissa pedin pohjalle jääminen tuntui perussuomalaisten mahdollisista äänestäjistä mukavammalta vaihtoehdolta kuin äänestämään nouseminen. Lähellä päätettävät asiat eivät tunnu yhtä läheisiltä kuin maahanmuutto- ja EU-kysymykset.

Vaikka kuntavaalitulos oli puolueen historian paras, perussuomalaisten entistä laajemmat ehdokaslistat yhdistettynä gallupmenestykseen olisivat enteilleet parempaa tulosta. Kuitenkaan listoista ei saatu riittävän monipuolisia, eikä niille saatu ehkä luottamusta herättäviä nimiä. Tuttua, luotettavaa ehdokasta jostakin kolmesta perinteisestä suuresta puolueesta tuntui järkevämmältä äänestää.

Perussuomalaiset uhosivat kovasti ennen vaaleja kaatavansa keskustan valta-aseman maakuntien Suomessa. Tämän onnistumiseen ei lopulta uskottu perussuomalaisissakaan, ja nämä äänenpainot hiljenivät mitä lähemmäs vaaleja tultiin. Kepunkaatajat pitivät suunsa kiinni vaalituloksen selvittyä. Tämä jo kertoo, että kuntavaalitulos oli selkeä tappio perussuomalaisille. Kun katsoo karttaa, Suomi on edelleen vihreä.

Perussuomalaisista ei tullut vaihtoehtoa maakunnissa ja maaseutu-Suomessa. Puolue voi olla kuitenkin iloinen siitä, ettei vastapooli vihreätkään onnistunut lyömään itseään läpi, vaikka vihreidenkin ehdokashankinta onnistui paremmin kuin koskaan.

Seutukaupungit ja suuremmat kaupungit ovat kuitenkin kohtalaisen varmaa jalansijaa perussuomalaisille. Kuntavaaleissa ahkerimmin äänestää maaseutu, eduskuntavaaleissa juuri kaupungit.

Tulevan tammikuun aluevaalit eivät innosta perussuomalaisia. Puheenjohtaja Halla-ahosta näki, ettei kuntavaalienkaan käyminen oikein kiinnostanut. Aluevaaleissa puhutaan sotesta ja alueellisesta tasa-arvosta. Perussuomalaiset ei haluaisi käydä näitä vaaleja, vaan tähtäin on vahvasti kevään 2023 eduskuntavaaleissa ja sitä edeltävissä maahanmuutto- ja EU-debateissa.

Nähtäväksi jää, millaista roolia väistyvä puheenjohtaja Jussi Halla-aho ottaa perussuomalaisten ”vanhana isäntänä”. (LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO)

Perussuomalaiset kokoontuu Seinäjoella elokuun puolivälissä puoluekokoukseen, jossa 95-prosenttisella todennäköisyydellä Riikka Purra valitaan puolueen puheenjohtajaksi.

Pieni tekninen vertailu kertoo, että Purra tuo puolueeseen jotain erilaista Halla-ahoon verrattuna.

Eiralainen tohtori väistyy kirkkonummelaisen maisterin tieltä. Purrasta on tulossa miesvaltaisen puolueen ensimmäinen naispuheenjohtaja. Halla-ahoa painaa tuomio kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, Purralla ei tällaista mainehaittaa ole.

Henkilökohtaisetkin arvot ovat kiinnostava seikka. Halla-ahon tiedetään olevan ateisti, eikä tämä ole pahemmin haitannut kristilliskonservatiivisen puolueen menestystä. Purra on kasvissyöjä, eikä tämä estä lihapiirakalla ja makkaralla elävää perusäijää kannattamasta häntä.

Purran heikkous, toki myös vahvuus, on, ettei hän herätä yhtä voimakkaita tunteita kuin Halla-aho. Halla-ahon maine juontaa pitkälle toista kymmentä vuotta taaksepäin maahanmuuttokriittisille nettifoorumeille, joilla hän sai lempinimensä ”Mestari”. Halla-ahon kirjoituksia ihailtiin, ja moni koki löytäneensä tässä ihmisen, joka osaa sanoittaa ajatukset, joita itsellä on ollut, mutta joita ei ole osannut sanoittaa.

Blogikirjoitukset toivat ”Mestarille” jopa tuomion kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Vastustajat ovat vastustaneet osittain tästä syystä Halla-ahoa yhä enemmän, kannattajat taas kannattaneet, ja nähneet Halla-ahon jonkinlaisena marttyyrina.

Nyt Halla-aho vetäytyy päivänpolitiikan valokeilasta hieman sivuun. Hän saa jälleen toimia mestarina, nyt myös perussuomalaisten vanhan isännän auktoriteetilla. Hänen ei tarvitse avata suutaan kaikesta, vain asioista, joista haluaa puhua. Toisin sanoen hänellä on aikaa hioa ilmaisuaan ja ajatuksiaan maahanmuutosta, ja tarjota näin välineitä myös muille maahanmuuttokriittisille.

Toisaalta moni tiukan maahanmuuttovastainen on pettynyt Halla-ahoon. Entiset perussuomalaiset ovat perustaneet jopa fasistista kuvastoa matkivan liikkeen, joka kertoo arvioivansa ihmisiä heidän etnisyytensä perusteella.

Halla-aho voi ottaa kenties juuri sellaisen roolin kuin haluaa. Kiinnostavaa on nähdä, ketkä hänestä intoilevat vastaisuudessa.

Riikka Purra johdattaa perussuomalaiset ensin pakkopullaisiin aluevaaleihin, sitten innolla odotettuihin eduskuntavaaleihin.

Vaaliväsymys ja perussuomalaisille tylsät teemat todennäköisesti tarkoittavat sitä, että aluevaalit menevät puolueelta selkeämmin penkin alle kuin kuntavaalit. Koska uutta vaalimuotoa ei tunneta, eikä vaali-intoa ole odotettavissa kaiken kansan keskuudessa, perussuomalaisten tuskin tarvitsee suuremmin selitellä tappiotaan tai kokea sitä nöyryyttäväksi. Tärkeintä on voittaa eduskuntavaalit keväällä 2023 ja ehkä päästä hallitukseen.

Julkisuudessa on vahvasti arveltu, että Purran valinta puheenjohtajaksi ja Halla-ahon väistyminen on yritys tehdä puolueesta hallituskelpoinen. Kävihän vuonna 2017 niin, että Halla-ahon tullessa Timo Soinin tilalle soinilainen maltillinen siipi jätti puolueen jäädäkseen hallitukseen, eikä Halla-ahon arvopohjalla nähty olevan hallitusedellytyksiä. Miksi tilanne nytkään olisi toinen?

Mestariksi palaamisessaan Halla-ahon on oltava tästä syystä hienotunteinen. Jos perussuomalaisilla on yhä sivussaan halla-aholainen sanoitus, ei hallituskelpoinen purralaisuus voi syntyä.

Ja sitten ovat puolueen muut kansanedustajat. Vaikka Purran kanssa yhteistyö olisikin miellyttävää, kummittelevat eduskuntaryhmässä sellaiset voimat, joiden kanssa muut eivät halua yhteen.

Perussuomalaisten ja kokoomuksen yhteiset sävelet ovat tulleet puolueiden oppositioaikana selviksi. Lähteekö oikeistopuolueiden akseli kokoamaan seuraavaa hallitusta? Kuvassa perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho (vas.), kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen ja perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio matkalla jättämään välikysymyksen eduskunnassa joulukuussa 2019. (Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Keiden kanssa puolue sitten menisi hallitukseen? Pienistä puolueista kristillisdemokraatit voi olla avoin purralaisuudelle, suurista ehkä kokoomus. Keskusta ja SDP saattavat potea vastuuntuntoa, jos hallitusta ei olla saamassa kasaan ilman perussuomalaisia. Vasemmistoliiton Li Anderssonkin sanoi ennen vuoden 2019 eduskuntavaaleja, että hallitusohjelma ratkaisee sen, voiko perussuomalaisten kanssa tehdä yhteistyötä.

Nämä puolueet haluaisivat ehkä myös niin sanotusti halata perussuomalaiset kuoliaaksi antamalla puolueelle vastuuta. Vastuu on yleensä myrkkyä eritoten populistien kannatukselle.

Perussuomalaisten kynnyskysymys hallitukseen on Purran mukaan maahanmuuttopolitiikan merkittävä tiukentaminen. Tämä voi tarkoittaa montaa asiaa, ja on mielenkiintoinen ajatusleikki, millainen kompromissi puolueiden välille syntyisi, jotta toisaalta maahanmuuttoa olisi, ja toisaalta perussuomalaiset saisivat tahtonsa läpi.

Perussuomalaisia lukuun ottamatta melkein kaikki ovat sitä mieltä, että työperäistä maahanmuuttoa on pakko lisätä. Jos jossain muussa maahanmuuttopolitiikan osa-alueessa tehdään tiukennuksia, perussuomalaisetkin voisi perustella työperäisen maahanmuuton vahvistamista talousperusteilla.

Sitten päästään talouteen. Perussuomalaiset on ollut viime ajat selkeän talousoikeistolainen. Vaikka puolueen siirto eduskunnan keskipaikoilta oikealle laidalle ei olisikaan alun alkujaan ollut perusteltua, on se sitä nyt.

Purran kannanotot eivät kieli suuremmasta oikeistolaisuudesta. Halla-ahon lausunnot kuntien valtionosuuksista ja lukuisten puolueen äänitorvien puheet sosiaaliturvasta ja verotuksesta taas kielivät.

Purra on varmasti maltillisempi keulakuva kuin Halla-aho, mutta ilman muuta vahvasti maahanmuutto- ja EU-kriittinen, kuten perussuomalaisten puheenjohtajan pitääkin olla.

Populistipuolueet ovat monesti vahvojen johtajien puolueita, ja saa nähdä, alkaako Purran kohtalainen hillittyys purra aivan uusiin äänestäjäryhmiin. Tasoittaako naisjohtaja miesvaltaisen puoueen kannattajakunnan sukupuolijakaumaa?

Entä nähdäänkö Halla-ahon luopuminen heikkouden osoituksena? Luotetaanko perussuomalaisten pitkän linjan johtajuuskykyyn, kun puolueen suosituin poliitikko jättää leikin kesken?

Myös varapuheenjohtajakysymys on mielenkiintoinen. Osa ehdokkaista ei todellakaan edusta maltillista perussuomalaisuutta, ja ihan vain heistä jonkun valinta voi torpata puolueen hallitustien.

Perussuomalaiset ei näytä nykygallupeilla olevan todennäköisesti eduskuntavaalien suurin puolue, mutta vajaat kaksi vuotta on politiikassa pitkä aika. Kokoomuksen ja perussuomalaisten välistä kisaa oikeistoäänestäjistä kannattaa myös seurata. Purra kun voi vedota maltillisempiin kokoomuksen ja perussuomalaisten välimaastossa pohtiviin kuin Halla-aho.

Lauri Heikkilä Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

jussi halla-aho maahanmuuttokriittisyys Perussuomalaiset perussuomalaisten puoluekokous Politiikka Riikka Purra vaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

IL:n teettämä ennuste: SDP voittamassa vaalit – perussuomalaisille raju tappio
Uutiset | 21.5.2026 13:28
Rippileirillä sopimatonta kieltä käyttänyt Merikarvian kirkkoherra palaa virkaansa
Uutiset | 21.5.2026 12:50
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Pakistan jatkoi ponnisteluja uusien rauhanneuvottelujen puolesta Lähi-idässä
Uutiset | 21.5.2026 12:29
Poliisi oli jättänyt Riihimäen räjähteen vartioimatta, kun se katosi
Uutiset | 21.5.2026 12:27

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Puolustusvoimat luottaa droonikoulutuksessa myös reserviläisiin – kursseille on tunkua
Uutiset | 19.5.2026 22:29
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Ruotsi ostaa Ranskalta neljä fregattia – Kristersson: Itämerestä tulee miljardikaupan myötä ”huomattavasti turvallisempi”
Uutiset | 19.5.2026 10:51
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Pankkien pikamaksuissa Euroopan laajuinen toimintahäiriö – kestoa ei pystytä vielä arvioimaan
Uutiset | 19.5.2026 17:36
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IL:n teettämä ennuste: SDP voittamassa vaalit – perussuomalaisille raju tappio
Uutiset | 21.5.2026 13:28
Rippileirillä sopimatonta kieltä käyttänyt Merikarvian kirkkoherra palaa virkaansa
Uutiset | 21.5.2026 12:50
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Uran rakentaminen alkaa kesätöistä 
Mielipide | 19.5.2026 11:05
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lapin piiri: Nuorten mahdollisuutta paluumuuttoon opintojen jälkeen on vahvistettava
Uutiset | 20.5.2026 12:44
Ovaska: Keskustan pitäisi olla terävämpi aloitteentekijä – Oppeja voisi kaivaa Sipilän kaudelta
Uutiset | 20.5.2026 11:43
Keskusta: Suomalaisia on varoitettava drooniuhasta viipymättä ja selkeästi – ”Tällä hetkellä ei ole toivotunlainen”
Uutiset | 19.5.2026 13:20
Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste