Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Kettunen: Bensan hinnan nousu ei enää kiinnosta perussuomalaisia – ”Petti lupaukset”

10.1.2026 15:16
Lue lisää 
Mielipide
Keskustan vaalimateriaalia vuoden 2023 eduskuntavaaleissa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Suunnan piirtämiseen tarvitaan jokaista

Antti Siika-aho 21.7.2023 13:22, muokattu 21.7.2023 13:23
a– a+
Mielipide

Arttu Karila kysyy puoluesihteeriehdokkailta (Suomenmaan blogi 21.7.), mikä on rivijäsenen paikka keskustassa. Samalla Karila varoittaa keskustaa muuttumasta äänivaltaisten jäsenten ja äänettömien yleisöjäsenten ”kommandiittiyhtiöksi”.

Karilan kysymys on meille elintärkeä. On selvää, että olemme iskussa vain kun maan hiljaisen jäsenen äänellä on yhtä paljon merkitystä kuin äänekkäimmällä aktiivilla.

Kaikkein tärkeintä olisi keskittyä leipätyöhön, eli suomalaisen yhteiskunnan suuntaan vaikuttamiseen. Mitä enemmän siihen toisiamme ruokimme ja rohkaisemme, sitä vankemmin voimme kokea syytä ja tarkoitusta mukana olemiseen.

Leipätyöhön keskittymällä me vahvistamme osallisuutta ja torjumme osaltaan sisäistä näivettymistä. Olisi onnetonta, mikäli puolueessa ryhdyttäisiin toimimaan vain järjestökoneistoa itseään varten tai tuijottamaan rakenteita vain rakenteiden vuoksi.

Minulle on puoluesihteeriehdokkaana annettu lukuisia neuvoja keskustan järjestökoneiston uudistamiseksi. Otan kaikki neuvot nöyränä vastaan. Aion pitää huolta siitä, että turvaamme joka ikisen keskustalaisen yhtäläiset osallistumismahdollisuudet. Tuosta ohjenuorasta en rupea tinkimään. Kaiken uudistamistyön pitää palvella osallistumismahdollisuuksien parantamista.

Kohtasin hiljattain puolueeseen pettyneen keskustalaisen, jonka kanssa toimimme aikoinaan keskustanuorissa.

Tuttavani toimii puolueen kunnallisjärjestössä ja häntä harmitti, miten vähän hän ja muut arjen kiireissä painivat jäsenet ehtivät keskustelemaan politiikasta. Teltat pystytetään ja vaalit hoidetaan, mutta muulle ei oikein tunnu jäävän aikaa tai jaksamista. Hän haluaisi puolueelta enemmän ja koki olevansa puolueelle vain työjuhta ja äänestäjä. 

Tuttavani kokema tunne on tuttu monelle keskustalaiselle ja tilanne todellisuutta lukuisissa keskustan paikallisyhdistyksissä.

Toiminnan ja puolueen sisäisen aloitteellisuuden vähäisyys ei tarkoita, etteikö siihen olisi halukkuutta. 

Tahtoa toimintaan varmasti on. Mutta jaksammeko puolueyhteisönä kannustaa siihen riittävissä määrin? Emme voi jatkossakaan olettaa, että me jäsenet elämäntilanteissamme toimimme vain nappia painamalla.

Puolueen pitää määrätietoisesti tarjota yhdistyksille toiminnan malleja, jäsenille jatkuvaa koulutusta sekä kysyä mielipidettä poliittisiin ja yhteiskunnallisiin teemoihin. 

Meidän tulee esimerkiksi tavoitella sitä, että puolue itse pyytää lausuntoja järjestöllisiin ja poliittisiin asioihin aina keväällä ja syksyllä kun yhdistykset kokoustavat. Miten muuten puolue osaa rakentaa politiikkaansa, ellei jakseta kysyä ja pyytää?

Yhtä lailla kaikille jäsenille pitää tarjota esimerkiksi konseptimalli paikallisen kampanjan toteuttamisesta tai puolueen ulkopuolisiakin houkuttelevan tapahtuman järjestämisestä.

Korostamme mielellämme keskustaliikkeen itsekasvatusluonnetta ja siksi meidän on pyrittävä siihen, että aivan jokaiselle keskustalaiselle on tämän tarpeisiin sopivaa koulutustoimintaa. Pitkäsitkoisen koulutustoiminnan tarjoaminen esimerkiksi kunta- ja aluepäättäjillemme on aivan keskeistä heidän vaikuttamistoimintansa vahvistamiseksi. 

Keskustan suuntaa pohditaan parhaillaan puolueen tulevaisuustyöpajoissa. Työ on jalkautettava paikallistasolle asti, sillä todella monella keskustalaisella on hirvittävä tarve puhua. Puhetta ei pidä pelätä ja väärässäkin pitää saada olla. 

Näyttää siltä, että Suomelta puuttuu selvä suunta. Meidän keskustalaisten iso tehtävä on tarjota luottamusta ja toivoa tässä epävarmuuden ja räyhäämisen ajassa. Uskottavaa suuntaa tarjoamme vain, kun sitä piirretään porukalla.

Antti Siika-aho

Keskustan puoluesihteeriehdokas

Mielipideosastolla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. 

Voit jättää mielipidekirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/.

Lue myös

Lukijalta: Itärajan avaaminen tuo meille nopeasti työpaikkoja ja kasvua

Eilen saimme tietää, että Suomen työttömyys on EU-maiden pahinta. Olemme ohittaneet tilastoissa jopa...
9.1.2026 13:08

Lukijalta: Puuvoiman hyvä pysyä edelleen vahvimpana perusvoimanamme

Uusiutuva energia perusvoimana mielletään tänään usein vain tuuli- ja aurinkovoimaksi tai maalämmöksi. Ajatus...
9.1.2026 13:03

Lukijalta: Yhteiskuntamme kärsii ahdistushäiriöstä

Nuoret voivat pahoin, sairauspoissaolot ovat lisääntyneet ja yksinäisyys riepottelee yhteiskuntaamme. Joidenkin mielestä oppilailta...
9.1.2026 13:02

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
TS: Tuoliin sidottu vanhus kuristui kuoliaaksi Esperin hoivakodissa Turussa
Uutiset | 9.1.2026 17:04
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
Stalingradissa lyöty sotamarsalkka taipui Neuvostoliiton palvelijaksi – Friedrich Paulus eli loppuelämänsä Itä-Saksassa
Uutiset | 9.1.2026 22:05
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Hittilääkkeistä paljastui karu varjopuoli – viranomaisilta painava vetoomus
Uutiset | 9.1.2026 8:00
Venäjän mukaan Yhdysvaltojen päätös ottaa venäläisalus haltuun lietsoo jännitteitä
Uutiset | 8.1.2026 16:58
Ranskassa ja Britanniassa satojatuhansia kotitalouksia ilman sähköä Goretti-myrskyn vuoksi
Uutiset | 9.1.2026 10:22
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
Flunssa vai influenssa? Tästä huomaat
Uutiset | 2.1.2026 21:50
Tipaton tammikuu korjaa kehoa laajasti – tutkijat yllättyivät vaikutuksista
Uutiset | 2.1.2026 22:31
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Moskovasta täystyrmäys: ”Yhä vaarallisempaa”
Uutiset | 8.1.2026 14:10
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10

Uusimmat

Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Ministeri Häkkänen: 2000-luvun selkein puolustuspoliittinen virhe on nyt korjattu
Uutiset | 10.1.2026 17:45
Minja Korhonen rynni jälleen palkintopallille maailmancupissa – Olympialaisiin hän ei kuitenkaan voi osallistua
Uutiset | 10.1.2026 17:08
Hilla Niemelä lykki uransa ensimmäiseen SM-mitaliin Kuopion pakkasessa – Ja heti kultaa
Uutiset | 10.1.2026 15:57
Keskustan Kettunen: Bensan hinnan nousu ei enää kiinnosta perussuomalaisia – ”Petti lupaukset”
Uutiset | 10.1.2026 15:16
Poliisi epäilee rikosta Turussa hoivakodissa kuolleen vanhuksen tapauksessa
Uutiset | 10.1.2026 15:02
Markus Vuorela hiihti SM-kultaa – Ja pudotti yllätyksen
Uutiset | 10.1.2026 14:14
Mielenosoitukset Iranissa jatkuvat internetin alasajosta huolimatta
Uutiset | 10.1.2026 13:32
Syyrian armeijan ja kurdijoukkojen taistelut Aleppossa jatkuvat
Uutiset | 10.1.2026 13:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Velka auttoi Suomea itsenäistymään ja liitti sen osaksi Länsi-Eurooppaa 
Uutiset | 6.1.2026 8:00
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Toimittajalta | John Wayne sammutti Venezuelassa tulipaloja, Trump sytytti niitä
Uutiset | 3.1.2026 14:53

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
18:52, 10/01/2026
weather icon 2°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0010/01/2026
weather icon
1° / 1°°C 0 mm 0% 7 Km/h 84 % 1021 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0011/01/2026
weather icon
-0° / 0°°C 0 mm 0% 7 Km/h 77 % 1022 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0011/01/2026
weather icon
0° / 0°°C 0 mm 0% 9 Km/h 69 % 1022 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0011/01/2026
weather icon
1° / 1°°C 0 mm 0% 12 Km/h 70 % 1020 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0011/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 17 Km/h 77 % 1018 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Ministeri Häkkänen: 2000-luvun selkein puolustuspoliittinen virhe on nyt korjattu
Uutiset | 10.1.2026 17:45
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itärajan avaaminen tuo meille nopeasti työpaikkoja ja kasvua
Mielipide | 9.1.2026 13:08
Lukijalta: Puuvoiman hyvä pysyä edelleen vahvimpana perusvoimanamme
Mielipide | 9.1.2026 13:03
Lukijalta: Yhteiskuntamme kärsii ahdistushäiriöstä
Mielipide | 9.1.2026 13:02
Lukijalta: Yritysten erityinen yhteiskuntavastuu
Mielipide | 9.1.2026 13:01
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Kaikki mittarit punaisella – kasvupolitiikan vaikeus ja välttämättömyys
Mielipide | 8.1.2026 14:16
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste