Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallitus esittää kieltoa 17-vuotiaiden yöautoilulle

19.2.2026 14:07
Lue lisää 
Blogi: Mauri Pekkarinen
Mauri Pekkarinen:

Tutkimus- ja aluerahoitus täydentävät toisiaan

2.9.2019 16:54, muokattu 19.9.2019 17:39
a– a+
Blogi

Suomessa käydään vähän erimielistäkin keskustelua siitä, miten Suomen EU:sta saamat aluerahat pitäisi jakaa maan sisällä.

Puutun tässä tähän asiaan vain koko unionia koskevana asiana ja Suomen kokonaissaannon osalta.

EU:n budjetista käytetään ensi vuonna päättyvällä seitsemän vuoden ohjelmakaudella aluepolitiikkaan (rakenne-/koheesiopolitiikkaan) 350 miljardia euroa. Vuodessa siis noin 50 miljardia euroa.

Tuosta Suomi tulee saaneeksi vuodesta riippuen noin 170–200 miljoonaa euroa/vuosi, eli noin 1,3 miljardia euroa ohjelmakaudella.

Komission esityksessä vuodesta 2021 lähtien seuraaville seitsemälle vuodelle koko EU:n aluerahat pysyisivät liki ennallaan ilman brexitiä.

Suomi saisi pienen lisän, runsaat noin 15 miljoonaa euroa vuodessa, runsaat sata miljoonaa seitsemässä vuodessa.

Lisäsaannon suurin syy on keskeisenä jakokriteerinä käytetyn bkt:n heikko kehitys Suomessa taakse jääneiden muutaman laskentavuoden aikana.

Tässä vaiheessa Suomi puheenjohtajamaana ei pysty paljon muuttamaan aluerahoituksen perusteita. Jatkossa pitäisi.

Edellisen ohjelmakauden valmistelussa EU muutti näitä kriteereitä Suomen tappioksi. Harvan asutuksen painoarvo väheni jaossa.

Nyt koko Suomessa tukitaso on asukasta kohti keskimäärin vain vähän yli kymmenkunta prosenttia suurimpien saajamaiden, käytännössä itäisen Keski-Euroopan maiden, saamasta tuesta.

Länsi- ja Etelä-Suomessa tuki asukasta on reilusti alle 10 prosenttia eniten saavista. Pienin se on Uudellamaalla.

Pohjois- ja Itä-Suomessakin, missä tukitaso on moninkertainen muuhun Suomeen verrattuna, se on vain 1/3–1/4 eniten tukea saavien maiden tasosta.

Esimerkiksi harva asutus, muuttoliike, työttömyys/työllisyys, väestön ikääntyminen ja ilmastotekijät tulisi ottaa jatkossa maakohtaisten bkt-lukujen ohella nykyistä vahvemmin huomioon aluerahojen maakohtaisena jakoperusteena.

Aluerahojen ohella EU vaikuttaa alueelliseen kehitykseen myös maatalous- ja maaseuturahoituksen sekä tutkimus- ja tuotekehityksen (innovaatiorahoitus) ja vähän myös riskirahoituksen toimin.

Kahden viimeisen osalta ei noudateta minkäänlaista alueellista jakoa. Tutkimushankeen laatu ratkaisee eikä maakunta tai maa.

Suomi on menestynyt näiden rahojen saajana aika hyvin. Olemme saaneet parhaimpina vuosina noin kaksi prosenttia EU:n tutkimusrahoitusinstrumentin Horizontin varoista eli noin 160 miljoonaa euroa vuodessa.

Tutkimus- ja kehittämisrahojen suuntautuminen on Suomessa pääsääntöisesti toisin päin kuin EU:n aluerahojen.

60 prosenttia kohdentuu nimellisesti pääkaupunkiseudulle. Tästä rahasta pieni osa käytetään tutkimuskohteissa muualla maassa.

Tampere ja Oulu saavat liki väestöosuutensa verran. Turku, Jyväskylä ja Kuopio jonkin verran. Muualle Suomeen ei sanottavasti.

EU-komission ehdotus uudeksi tutkimus- ja kehittämisrahoitukseksi voi (brexitistä riippuen) nostaa tämän tämän Horizon-rahoituksen määrää ainakin 120 miljoonaan euroon tulevalla ohjelmakaudella. Tätäkin reippaampaa nousua lupaili ohjelmassaan komission uusi puheenjohtaja.

Käytännössä tämä tarkoittaa, että pystyessään saamaan kaksi prosenttia koko EU:n tutkimusrahoituksesta Suomen saanto näistä rahoista voisi nousta reilusti yli kahden miljardin euron tulevalla ohjelmakaudella.

Keskustelussa aluerahoituksen alueellisesta suuntaamisesta on pidettävä mielessä myös tutkimusrahoitus ja sen suuntautuminen.

Alueellisen kehittämisen kannalta tutkimusrahoituksen merkitys voi olla paljon suurempi kuin EU:n aluerahoituksen.

Ja koko Suomelle on hyvä, että meillä on keskuksia, jotka pystyvät kilpailemaan tutkimusrahoituksesta EU:n muiden osaamiskeskittymien kanssa.

Mauri Pekkarinen Pitkän linjan keskustapoliitikko Mauri Pekkarinen on moninkertainen ministeri, joka toimi kansanedustajana vuosina 1979–2019 ja Euroopan parlamentin jäsenenä vuosina 2019–2024. Pekkarinen sai ministerin arvonimen vuonna 2020.

Lue myös

Blogi
Mauri Pekkarinen:

Virkkunen on paljon vartija

Donald Trumpin viimeiset viikot kertovat karua kieltä siitä, mihin maailman johtavan vallan pomo...
26.1.2026 13:03
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Voi tätä Eurooppaa!

Entinen espanjalainen ryhmätoverini EU-parlamentista, nykyinen taloustieteen professori Luis Garicano ja suomalainen professori Bengt Holmström...
20.11.2025 9:45
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Innovaatiokuilu on kurottava kiinni

Muistan kuinka ensin vuoden 2011 vaalien ja sitten toistamiseen vuoden 2015 vaalien alla...
31.10.2025 15:22

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Mikä todellisuus laitetaan?
Blogi | 19.2.2026 13:10
Timo Kietäväinen:
Kuinka kuntien ja hyvinvointialueiden asiat on hoidettu?
Blogi | 18.2.2026 12:38
Elsi Katainen:
Kriiseissä Euroopan turvallisuus vahvistuu
Blogi | 17.2.2026 10:27
Jari Rauhamäki:
Kohtuus kaikessa
Blogi | 16.2.2026 14:40
Aleksi Eskelinen:
Miksi hankintalaki halutaan uudistaa vastoin asiantuntijoiden varoituksia?
Blogi | 13.2.2026 18:31
Näytä lisää

Uusimmat

Kuka vain voi saada hiihtolomalta mukaansa erittäin inhottavan tuliaisen – Näin estät
Uutiset | 19.2.2026 21:45
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
Autot | Legendaarinen maastoauto niitti mainetta savanneilta ”siirtomaa-Suomeen”– Land Rover oli Suomen sähköistämisen näkymätön sankari
Uutiset | 19.2.2026 21:20
Maistuisiko tuore kotimainen vadelma joulupöydässä? Kohta se voi olla mahdollista
Uutiset | 19.2.2026 21:04
Kaarina Maununtyttären haudasta löytyi kuningattaren käyttämä kultasormus
Uutiset | 19.2.2026 20:48
Tanskan media: Viranomaiset pysäyttivät Iranin lippuun vaihtaneen rahtialuksen
Uutiset | 19.2.2026 18:53
Trumpin rauhanneuvosto kokoontui ensimmäisen kerran – Peruskirjassa ei mainita Gazaa lainkaan
Uutiset | 19.2.2026 18:48
Viikonloppuna lumisateita, sää lauhtuu – ja kylmenee uudelleen
Uutiset | 19.2.2026 18:30
Massiiviset sopeutukset näyttävät jatkuvan ensi vaalikaudellakin
Uutiset | 19.2.2026 18:22
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Ajatollah uhkaa upottaa USA:n joukot meren pohjaan: ”Sota-alustakin vaarallisempi on ase”
Uutiset | 17.2.2026 21:05
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Zelenskyi avoimena Trumpin painostuksesta –”Ihmiset eivät koskaan anna anteeksi”
Uutiset | 18.2.2026 14:08
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Lähde: Pääjohtaja Lagarde aikoo luopua tehtävästään – syynä Ranskan presidentinvaalit
Uutiset | 18.2.2026 9:42
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuka vain voi saada hiihtolomalta mukaansa erittäin inhottavan tuliaisen – Näin estät
Uutiset | 19.2.2026 21:45
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
Autot | Legendaarinen maastoauto niitti mainetta savanneilta ”siirtomaa-Suomeen”– Land Rover oli Suomen sähköistämisen näkymätön sankari
Uutiset | 19.2.2026 21:20
Maistuisiko tuore kotimainen vadelma joulupöydässä? Kohta se voi olla mahdollista
Uutiset | 19.2.2026 21:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Yksityisteiden hoitotyöt vapautettava arvonlisäverosta
Mielipide | 19.2.2026 15:36
Lukijalta: Ajokorttipalvelut on turvattava koko Etelä-Pohjanmaalla 
Mielipide | 19.2.2026 15:32
Lukijalta: Turvallinen vanhuus on taistelun arvoinen
Mielipide | 18.2.2026 14:29
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen