Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Kysely: Joka kolmas vaatii politiikkatoimia lihavuuden hoitamiseen

18.11.2025 10:06
Lue lisää 
Blogi: Mauri Pekkarinen
Mauri Pekkarinen:

Matkalla kauppasotaan?

20.5.2024 14:16, muokattu 16.9.2024 16:17
a– a+
Blogi

Uskoimme läntisissä demokratioisssa pitkään, että meille tärkeät arvot ja ihanteet, käsityksemme demokratiasta, ihmisoikeuksista, vapaudesta ja oikeusvaltion ideaalista, vaikka eivät koko maailmaa voittaisikaan, etenenisivät kuitenkin toivomaamme suuntaan.

Kehitys on kulkenut monissa maissa ja maanosissa kuitenkin toiseen suuntaan. Epädemokraattiset, autokraattiset, itsevaltaiset, suorastaan tyranniset poliitikot ja ryhmittymät ovat vahvistaneet asemiaan kaikilla mantereilla. Autokratia nostaa päätään myös osassa Eurooppaa ja USA:ssa.

Putinin julma sota, Kiinan röyhkeys monilla suunnilla maailmassa, useiden Etelä-Amerikan, Afrikan ja Aasian maiden demokratialle vieras kehitys sekä Lähi-idän ja Keski-Amerikan rauhattomuus ovat ikäviä uutisia meille läntisiin arvoihin uskoville.

Kovan kolauksen on saanut myös uskomuksemme globalisaation taloutta auttavaan voimaan. Siihen siis, että on valtiot ja niiden kansantaloudet voivat erikoistua siihen, minkä parhaiten osaavat ja hankkia raaka-aineensa ja komponenttinsa maan ääristä asti.

Sodat ympäri maailmaa ja geopolitiikan uusi asento pistää jarruja globalisaation etenemiselle. Esteitä raaka-aineiden ja teknologian siirtymiselle rajojen yli rakennetaan nyt kilvan. Pelätään, että kilpailija vakoilee ja varastaa.

Kaiken lisäksi digivallankumouksen oletettiin tekevän koko maailman yhdeksi. Joissakin asioissa niin on käynytkin. Monessa siitä on kuitenkin tullut globalisaation hidaste.

Useampienkin maiden toimesta väitetään digitiedustelun välineitä asetetun autoihin, puhelimiin, satamien nostureihin ja moneen muuhun.

Euroopalle tämä kaikki on suuri haaste. Erityisesti keskinen Eurooppa on nojannut tukevasti venäläiseen energiaan, koko Eurooppa kiinalaisiin kriittisiin raaka-aineisiin ja amerikkalaiseen teknologiaan. Etenkin monien kriittisten raaka-aineiden osalta omavaraisuutemme on lähempänä nollaa kuin viittä prosenttia.

Energia-riippuvuutta EU on yrittänyt vähentää satsaamalla uusiutuvaan energiaan, mikä on välttämätöntä myös ilmastohaasteen vuoksi. Mutta silläkin tiellä tulee vastaan mörkö.

Uudessa energiateknologiassa tarvitaan raaka-aineita, jotka ovat Kiinan käsissä. Jo nyt se on rajoittanut muun muassa kestomagneettien ja germaniumin tuontia Eurooppaan.

Tämä on ollut seuraus, kun EU on jo asettanut joitakin moraalikynnyksiä (muun muassa uiguurikysymys) kanssakäymiselle Kiinan kanssa. EU seuraa kriittisellä silmällä myös Kiinan tukea Putinille. Reagointi siihenkin on ollut varovaista.

Juuri nyt EU on joutumassa erityisen tiukkaan tilanteeseen, kun USA:n presidentti Joe Biden räväytti 100 prosentin tullit sähköautoille ja kolminkertaisti teräksen ja alumiinin tullit. Aurinkopaneelien tulleja nostettiin 50 prosenttia ja puolijohteiden tullit kerrottiin tuplattavan vuoden 2025 alusta lukien.

Ja mitä vielä onkaan tulossa. Kysymys, kumpi on tiukempi suhteessa Kiinaan näyttää nousevan yhdeksi pääkysymykseksi Bidenin ja Donald Trumpin välisessä kisassa USA:n uuden presidentin tehtävästä.

Samalla USA tekee selväksi Euroopalle, että perässä pitäisi unionin tulla. Tämä taas on myrkkyä talousapatiassa muutenkin kelluvassa EU:lle. Kauppasota on enemmän kuin lähellä.

Liittokansleri Olaf Scholz sanoo, että Saksan yritykset pärjäävät hyvin Kiinassa. Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson puolestaan varoittelee USA:n toimista. Ranskan presidentti Emmanuel Macron ei ole vielä kunnolla paljastanut tässä asiassa korttejaan.

EU on vaarassa tulla vedetyksi mukaan USA:n ja Kiinan väliseen kauppasotaan. Olemme vaikeiden valintojen edessä. Suo siellä, vetelä täällä.

EU:n pienten jäsenmaiden kannalta tilanne on erityisen haastava. Valtiontukikysymys on osoittanut, että suuret keksivät itsekkäitä ratkaisuja oman tiensä tasoittamiseksi. Siihen pienillä ei ole monestikaan varaa.

Minun toiveeni on, että uudet mepit valvovat näissä oloissa tiukasti Suomen etuja. Valtavirran mukana on helppo kulkea Euroopan parlamentissa. Kirjoitella alle milloin minkäkinlaisia julkilausumia ja kerätä niistä aktiivisuuspisteitä.

Pienen maan edustajien on kuitenkin tehtävä kotityönsä hyvin, seurattava tarkasti mitä muut tekevät, asettua vastahankaan silloin kun Suomen etu sitä edellyttää ja tukea unionin yhteistä linjaa, kun sellainen päivä sattuu.

Mauri Pekkarinen Pitkän linjan keskustapoliitikko Mauri Pekkarinen on moninkertainen ministeri, joka toimi kansanedustajana vuosina 1979–2019 ja Euroopan parlamentin jäsenenä vuosina 2019–2024. Pekkarinen sai ministerin arvonimen vuonna 2020.

Lue myös

Blogi
Mauri Pekkarinen:

Innovaatiokuilu on kurottava kiinni

Muistan kuinka ensin vuoden 2011 vaalien ja sitten toistamiseen vuoden 2015 vaalien alla...
31.10.2025 15:22
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Trump Putinin jalanjäljillä

Alaska oli komea näytös. Ensin Yhdysvaltain presidentti Donald Trump myönsi sotarikoksista pidätettäväksi määrätylle...
1.9.2025 9:18
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Trump ei petä

Joka aamu se on edessäni: uutiskatsaus herra Trumpin ihmeellisistä seikkailuista. Eikä Trump petä. Hän...
29.7.2025 12:40

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Aleksi Sandroos:
Velkajarru: nuorten puolesta vai nuorten kustannuksella?
Blogi | 17.11.2025 10:25
Satu Mäki-Lassila:
Ulkomaisen työvoiman hyväksikäytölle nollatoleranssi 
Blogi | 14.11.2025 12:50
Vesa Kallio:
Maaseutu politikoitiin pois Kelan hallituksesta
Blogi | 14.11.2025 12:28
Hanna Kosonen:
Paras pitäisi olla mahdollista myös nuorille
Blogi | 13.11.2025 14:38
Sakari Suomala:
Toimeliaisuuden vallankumous
Blogi | 12.11.2025 15:23
Näytä lisää

Uusimmat

Zelenskyi: ”Valmistaudumme elvyttämään rauhanneuvottelut”
Uutiset | 18.11.2025 11:20
VR: Ennätys matkamäärissä
Uutiset | 18.11.2025 10:41
Viranomainen puuttui sähköyhtiön toimintaan
Uutiset | 18.11.2025 10:40
Uutissuomalainen: Kaikki virastot eivät ota käyttöön uusia etätyösuosituksia
Uutiset | 18.11.2025 10:10
Kysely: Joka kolmas vaatii politiikkatoimia lihavuuden hoitamiseen
Uutiset | 18.11.2025 10:06
Keskustaedustajalta radikaali uudistuspamfletti: Työttömille takuutyö minimipalkalla, valtion metsiä jakoon periferiassa asuville
Uutiset | 18.11.2025 10:00
Verkkohyökkäykset varjostavat Tanskan paikallisvaaleja – Venäjä-mielistä hakkeriryhmää epäillään syypääksi
Uutiset | 18.11.2025 9:04
Kelan valtuutetut ovat koolla tänään – esillä pääjohtaja Lehtoseen liittyvät kohut
Uutiset | 18.11.2025 8:45
HS: Emeritusprofessori täsmentää näkemystään Putin kunniatohtoriksi -hankkeesta
Uutiset | 18.11.2025 8:43
Netanjahu tuomitsi siirtokuntalaisten väkivallanteot ”pienen äärijoukon” tekemiksi
Uutiset | 18.11.2025 8:36
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Historia | Norja sai uuden kuninkaan, joka joutui sittemmin maanpakoon
Uutiset | 16.11.2025 21:30
Öljytankkerin kurssi muuttui äkisti – Iran vahvisti kaapanneensa sen Persianlahdella
Uutiset | 15.11.2025 15:30
Tässä ovat joulun yllättävät hittilahjat – katso lista
Uutiset | 16.11.2025 12:17
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Päiväkodin ruoasta löytyi kuollut hiiri
Uutiset | 17.11.2025 15:57
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Toimittajalta | Finnair saisi lopettaa kurjuuden maksimoinnin
Uutiset | 11.11.2025 11:35
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Milloin jouluvalot saa sytyttää? Näin suomalaiset vastasivat kyselyssä
Uutiset | 10.11.2025 15:25
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Zelenskyi: ”Valmistaudumme elvyttämään rauhanneuvottelut”
Uutiset | 18.11.2025 11:20
VR: Ennätys matkamäärissä
Uutiset | 18.11.2025 10:41
Viranomainen puuttui sähköyhtiön toimintaan
Uutiset | 18.11.2025 10:40
Uutissuomalainen: Kaikki virastot eivät ota käyttöön uusia etätyösuosituksia
Uutiset | 18.11.2025 10:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työ luo toivoa Satakuntaan
Mielipide | 18.11.2025 11:03
Lukijalta: Maatalousalan perustutkinto- ja jatkokoulutuksen tulee jatkua Mustialassa
Mielipide | 18.11.2025 10:35
Lukijalta: Etätyö pitää Lapin elinvoimaisena ja työntekijät tyytyväisinä
Mielipide | 17.11.2025 15:22
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Ovatko venäläiset menettäneet järkensä?
Mielipide | 10.11.2025 10:22
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49
Lukijalta: Meidän kaikkien on tehtävä enemmän itsemurhien ennaltaehkäisemiseksi
Mielipide | 11.11.2025 15:09
Lukijalta: Nykyinen talousmalli ei enää kanna – Suomi tarvitsee suuria suunnanmuutoksia
Mielipide | 11.11.2025 17:19

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Emilia Hirvi Keski-Pohjanmaan Keskustan johtoon – Piiri otti tiukasti kantaa soteen
Uutiset | 17.11.2025 19:14
Matti Hatanpää Satakunnan Keskustan johtoon
Keskusta | 17.11.2025 18:07
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Arto Pirttilahti jatkaa Pirkanmaan Keskustan luotsaamista – Piiri tavoittelee kolmea kansanedustajaa
Uutiset | 17.11.2025 15:25
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
Tyrmistys uudesta etätyölinjauksesta: ”Härskiä”
Uutiset | 10.11.2025 16:31
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
Matti Korkiakoski Uudenmaan keskustan johtoon
Uutiset | 11.11.2025 17:12

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen