Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat
Paavo Väyrysen ja eduskuntaryhmää johtaneen Kauko Juhantalon välit olivat kirjan mukaan huonot. Juhantalo tunnettiin punamullan kannattajana, kun taas Väyrynen ajoi maahan porvarihallitusta. (Kuva: Suomenmaan arkisto)

Väyrysen vuodet olivat keskustalle vaikeita — luopumispäätös oli puoluehistorian mukaan kiistatta palvelus puolueelle

Kirjan mukaan Väyrynen suivaantui Olli Rehnin haastettua hänen puheenjohtajakisassa: ”Olli kusi kintuille.”
Annukka Kaarela 19.9.2023 20:02, muokattu 21.9.2023 10:06
a– a+
Kirjat

Keskustapuolue oli syksyllä 1981 uuden edessä. Presidentti Urho Kekkonen oli joutunut eroamaan virastaan ja tuuraajana toimi huippusuosittu pääministeri, SDP:n Mauno Koivisto.

Puolue oli ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin täysin omillaan, ilman presidentin tuomaa tuulensuojaa. Pitkään käyty linjataistelu oli saavuttamassa huipentumansa: tarjottaisiinko Kekkosen seuraajaksi Ahti Karjalaista vai Johannes Virolaista?

Puheenjohtaja Paavo Väyrysen suosikki tehtävään oli Suomen Pankin pääjohtajana toiminut Karjalainen. Marraskuussa Kuopion puoluekokouksessa keskustapuolueen myyttinen kenttä näytti kuitenkin mahtinsa ja valitsi ehdokkaakseen Virolaisen.

Tästä tukalasta tilanteesta alkaa tänään ilmestyvä keskustan puoluehistorian kuudes osa. Tohtori Kati Katajiston kirjoittama tuhti teos on saanut nimekseen Väyrysen ja Kääriäisen korkean profiilin aika 1981–1991.

Katajiston mukaan keskustapuolue oli Kuopion puoluekokouksen jäljiltä pahasti jakautunut. Kenttä oli näyttänyt puoluejohdolle, ettei sitä määräillä.

Väyrynen vetosi, ettei puolueessa saisi kokouksen jälkeen olla enää Karjalaisen ja Virolaisen kannattajia, vaan ”puolueen hyväksi uhrautuvaa työtä tekeviä kelpo keskustalaisia”. Osa epäili silti puoluejohdon kampeavan Karjalaista mukaan presidenttikisaan mustana hevosena.

Kuin ihmeen kaupalla puolue sai koottua joukkonsa mallikkaaseen vaalikampanjaan. Virolainen ilmoitti jatkavansa Kekkosen ulkopoliittisella linjalla.

Myös puheenjohtaja Väyrynen kiersi vaalitilaisuuksia ahkerasti. Ennen viimeistä televisiotenttiä Väyrynen lupasi, ettei keskustapuolue toisi mustaa hevosta äänestykseen.

Presidentinvaalit päättyivät Koiviston selvään voittoon. Vallan painopiste siirtyi SDP:lle, joka näytti keskustapuolueelle kaapin paikan pakottamalla Väyrysen lähtemään hallituksesta.

Demarijohtaja Kalevi Sorsa rohmusi Koiviston tuella ulkoministerin salkun itselleen.

– Väyrysen röyhkeydelle pitää jossakin kohtaa panna piste, muuten hän ei opi valtiomieheksi koskaan, Sorsa uhosi SDP:n puoluetoimikunnan kokouksessa.

Ulkoministerin paikan menetys oli keskustapuolueelle nöyryytys, mutta Katajiston mukaan se tiivisti rivejä puolueen sisällä.  Väyrynen ja puoluesihteeri Seppo Kääriäinen ehtivät nyt keskittyä puolueen sisäisiin asioihin.

Kaksikko valitsi toimintalinjakseen niin sanotun korkean profiilin strategian. Kekkosen vuosina keskustapuolue oli joutunut vastuullisen valtionhoitajapuolueen asemaan, mutta nyt oli aika nostaa omat tavoitteet näkyvästi esiin ja haastaa SDP sekä kokoomus.

Väyrynen ja Kääriäinen uudistivat puolueen aatetta ja vahvistivat järjestötoimintaa. Taitava peliliike puoluejohdolta oli myös Liberaalisen Kansanpuolueen liittäminen keskustapuolueeseen.

Katajiston mukaan operaatio pelasti keskustapuolueen tappiolta vuoden 1983 eduskuntavaaleissa. Kelvollisen tuloksen tehnyt puolue pääsi SDP:n kumppaniksi hallitukseen ja Väyrynen sai ulkoministerin salkun takaisin.

Puolustusministeriksi nimitettiin vastoin Väyrysen tahtoa Virolaisen kannattajiin lukeutunut Veikko Pihlajamäki. Tämä oli kirjan mukaan K- ja V-linjojen viimeinen taisto.

Hallituksessa keskustapuolue onnistui ajamaan läpi vuosikymmenten mittaisen tavoitteensa kotihoidontuesta, mikä jäi punamullan viimeiseksi suureksi sosiaalipoliittiseksi uudistukseksi.

Eeva Kuuskoski-Vikatmaa oli kirjan mukaan Väyrysen tiukimpia arvostelijoita keskustan puoluehallituksen työvaliokunnassa. Kuva: Suomenmaan arkisto

Seesteisemmän kauden jälkeen vuosikymmenen puolivälissä alkoi rytistä. Katajiston mukaan Väyrynen ryhtyi ohjaamaan puolueen poliittista linjaa yhä omavaltaisemmin.

Katajisto osoittaa tutkimuksessaan, että Väyrynen teki useita merkittäviä päätöksiä ja linjanvetoja puolue-elimiä kuulematta. Kokoomuksen ja teollisuusjohtajien kanssa syksyllä 1986 solmitusta kassakaappisopimuksesta ei tiennyt edes Kääriäinen, puoluehallituksen työvaliokunnasta puhumattakaan.

Myös Väyrysen räväkät lausunnot esimerkiksi idänkaupan ongelmista ja työttömyysturvan leikkaamisesta tulivat puolueväelle yllätyksinä. Monien mielestä Väyrynen käänsi puolueen kurssia liiaksi oikealle, kun taas kentän enemmistö olisi halunnut pysytellä köyhän asialla.

Historiikin mukaan kenttä suhtautui Väyrysen toimintaan hämmästyttävän pitkämielisesti. Esimerkiksi syksyllä 1987 se osoitti tukensa kerääntymällä 9000 jäsenen voimin suurkokoukseen Ouluun.

Katajisto tulkitsee, että puolueen selviämisen ja yhtenäisyyden mahdollistamiseksi kenttäväki katsoi joitain asioita läpi sormien – omaa venettä ei haluttu keikuttaa. Myös Väyrysen ehdokkuus vuoden 1988 presidentinvaaleissa suojeli häntä kritiikiltä.

Kassakaappisopimuksen paljastuttua presidentti Koivisto runnoi läpi kokoomuksen ja SDP:n sinipunahallituksen. Sen politiikka oli niin surkeaa, että keskustan oli helppo kasvaa korkoa oppositiossa.

Väyrysen henkilökohtainen julkisuuskuva oli kuitenkin pohjalukemissa ja välit Koivistoon poikki. Siksi Väyrysen maaliskuussa 1990 tekemä ilmoitus luopua keskustan puheenjohtajuudesta oli Katajiston mukaan kiistatta palvelus puolueelle.

Väyrynen oli ottanut nokkiinsa, kun NKL:n puheenjohtaja Olli Rehn ilmoitti haastavansa hänet Porin puoluekokouksessa.

– Olli kusi kintuille, Väyrynen oli kirjan mukaan äksyillyt.

Porissa puoluejohtoon äänestettiin Esko Aho. Ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin keskustalla oli puheenjohtaja, joka ei ollut ryvettynyt linjakiistoissa.

Olli Rehn valittiin keskustan varapuheenjohtajaksi Kajaanin puoluekokouksessa 1988. Kuva: Suomenmaan arkisto

Väyrysen vuosikymmen saattaa olla osalle keskustalaisista tuskallista muistella. Kaikki eivät jakaneet puheenjohtajan näkemyksiä asioista tai ainakaan allekirjoittaneet hänen toimintatapojaan.

Lisäksi Väyrysen myöhempi toiminta ei voi olla vaikuttamatta siihen, mitä hänen valtakaudestaan nykyisin ajatellaan.

Keskustan historiatoimikunnalta olikin oikea ratkaisu antaa puoluehistoria ulkopuolisen ammattilaisen kirjoitettavaksi. Tutkimus on historiatieteen kriteerien mukaisesti tehty ja muiden tutkijoiden vertaisarvioima.

Katajisto toteaa kirjan esipuheessa puolivakavissaan, että keskustapuolueen historiasta on vähintään 300 000 erilaista näkemystä – sen verran puolueella oli jäseniä 1980-luvun alussa.

Vuonna 1974 syntynyt Katajisto ei ollut yksi heistä, vaan hän on muodostanut kokonaistulkintansa tapahtumista tutkimalla arkistoja ja haastattelemalla aikalaisia, myös Väyrystä.

Katajisto ei käsittele Väyrystä kirjassa silkkihansikkain, mutta ei myöskään nuiji tätä maan rakoon.

Väyrynen oli puheenjohtajana epäilemättä älykäs. Hänen visionsa luonnonmukaisesta tietoyhteiskunnasta vastasi ajan haasteisiin, ja talousongelmien vakavuuteen hän havahtui monia muita aiemmin.

Mediassa Väyrystä riepoteltiin ja pilkattiin armotta. Katajisto pitää ironisena, että Väyrynen leimattiin julkisuudessa suomettumisen symboliksi, vaikka juuri hän lopulta mursi idänkortin käytön keskustapuolueessa elokuussa 1984.  

Kirjan mukaan Väyrysen heikkouksia olivat hänen omavaltaiset toimintatapansa ja kuuroutensa kritiikille. Suomenmaan entisen päätoimittajan Seppo Niemelän sanoin Väyrynen kärsi ajoittain sosiaalisen vaiston puutteesta.

– Toimintatyylillään Väyrynen teki itse itsestään pahimman vihollisensa, Katajisto arvioi.

Kati Katajisto: Väyrysen ja Kääriäisen korkean profiilin aika 1981–1991. Keskustan historia 6. SKS, 576.  

Lue myös

Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta

Konkaripoliitikko Paavo Väyrynen moittii tiistaina julkaistua keskustan puoluehistorian kuudetta osaa puutteellisesta 1980-luvun kuvauksesta. Tohtori Kati...
19.9.2023 13:40

Väyrysen ja Kääriäisen korkean profiilin politiikka tuotti tulosta – "Samalla kaksikko kului ja sai kolhuja"

Filosofian tohtori Kati Katajiston mukaan keskusta selvisi yllättävänkin hyvin 1980-luvun alkuvaikeuksistaan. Keskustan puheenjohtajalla Paavo...
19.9.2023 16:32

Aihetunnisteet

1980-luku Keskusta keskustapuolue Paavo Väyrynen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Aiotko retkelle? – Metsähallitus velvoittaa sinut lataamaan kohta mobiilisovelluksen viidellä pysäköintipaikalla
Uutiset | 3.7.2026 21:45
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Meren vai järven ranta? – Täällä ovat kalleimmat, täällä halvimmat kesämökit
Uutiset | 5.7.2026 21:00
Ikääntyneen kannattaa kokata itse – terveyshyöty
Uutiset | 5.7.2026 20:15
Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Vain tunneista kiinni – kuumana kesäpäivänä linnun uloste tai puun pihka voi pilata auton maalipinnan nopeasti
Uutiset | 4.7.2026 22:00
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Helteellä ja alkoholilla samankaltaisia vaikutuksia – lämpöhalvauksen riski voi kohota
Uutiset | 3.7.2026 23:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Korvaako vakuutus salaman iskiessä? – Näin vastaa vakuutusyhtiö
Uutiset | 3.7.2026 22:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Meren vai järven ranta? – Täällä ovat kalleimmat, täällä halvimmat kesämökit
Uutiset | 5.7.2026 21:00
Ikääntyneen kannattaa kokata itse – terveyshyöty
Uutiset | 5.7.2026 20:15
Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuolema ja kuoleman jälkeisten asioiden soppa
Mielipide | 3.7.2026 11:59
Lukijalta: Hitaat viranomaisprosessit tulevat kalliiksi veronmaksajille
Mielipide | 3.7.2026 11:56
Lukijalta: Yrittäjyyden ymmärtäminen ja edistäminen keskustan vaalivaltiksi
Mielipide | 3.7.2026 11:51
Lukijalta: Lapsen etu ei saa jäädä päätöksenteossa sivuutetuksi
Mielipide | 3.7.2026 11:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste